ASzWoj i Grupa WB łączą siły. Wspólne badania dla "cyfrowego ognia"

8 lipca 2020, 08:40
ASzWoj-GRUPA WB_02
fot.Julia Domagała/GRUPA WB
Reklama

GRUPA WB podpisała z Akademią Sztuki Wojennej (ASzWoj) w Warszawie porozumienie o współpracy naukowej. Obejmie ona między innymi badania związane z inicjatywą ASCA, zakładającą zacieśnienie współpracy systemów artyleryjskich z wiodących państw NATO.

Uroczystość miała miejsce w piątek 3 lipca w Sali Tradycji w siedzibie uczelni. Sygnatariuszami umowy byli prorektor ds. wojskowych płk dr hab. inż. Dariusz Majchrzak i prezes Grupy WB Piotr Wojciechowski.

Kooperacja GRUPY WB i Akademii Sztuki Wojennej między innymi ma doprowadzić do powołania wspólnych zespołów zadaniowych do realizacji projektów badawczych. Umożliwi wspólne organizowanie oraz wzajemny udział w konferencjach, sympozjach i seminariach naukowych

prorektor ASzWoj ds. wojskowych płk dr hab. inż. Dariusz Majchrzak

Celem współpracy między głównym polskim producentem i dostawcą zintegrowanych systemów zarządzania walką dla Sił Zbrojnych RP a wyższą uczelnią kształcącą kadry wojskowe jest ustalenie oraz określenie wzajemnych i trwałych relacji w zakresie wspólnego prowadzenia badań naukowych.

Dzisiejsze porozumienie otwiera drogę do jeszcze bliższej współpracy między przemysłem a Akademią. Umowa pozwoli jeszcze lepiej rozwijać nasze kompetencje i uczyć się od siebie nawzajem, czerpiąc z wiedzy i doświadczeń naszych zespołów

prezes Grupy WB Piotr Wojciechowski

Współpraca zakłada wspólne prowadzenie badań naukowych w obszarach systemów wsparcia dowodzenia, kierowania ogniem i rozpoznania, w tym w zakresie rozwoju systemu TOPAZ i realizacji prób w ramach Artillery Systems Cooperation Activities (ASCA). Inicjatywa ASCA, w której uczestniczą wiodące państwa NATO, w tym Polska, ma na celu umożliwienie ścisłego i bezpośredniego współdziałania systemów kierowania ognia artylerii z różnych państw, między innymi poprzez wymianę danych o celach.

W wydanym komunikacie podkreśla się, że Akademia Sztuki Wojennej i GRUPA WB będą promowały swoje wieloletnie tradycje i dorobek w zakresie działalności naukowo-badawczej i innowacyjnej, podnosiły kwalifikacje pracowników oraz prowadziły szkolenia, konsultacje i analizy w zakresie systemów wsparcia dowodzenia.

Podpisane porozumienie pomoże w działalności naukowo-technicznej, zwiększy innowacyjność polskiego przemysłu, będzie wspierało i propagowało edukację w obszarze systemów wsparcia dowodzenia, kierowania ogniem i rozpoznania

prorektor ds. wojskowych Akademii Sztuki Wojennej

Elementem umowy jest wspólne organizowanie i wzajemny udział w konferencjach, seminariach i sympozjach naukowych, powoływanie wspólnych zespołów zadaniowych, zamieszczanie wspólnych publikacji w krajowych i międzynarodowych periodykach naukowych.

Akademia Sztuki Wojennej to mieszcząca się w Warszawie najwyższej rangi uczelnia wojskowa w Polsce, kształcąca oficerów i kadry cywilne w ramach studiów podyplomowych i kursów na potrzeby systemu obronnego państwa. Młodzież cywilną w ramach studiów I i II stopnia przygotowuje do realizacji zadań publicznych w zakresie bezpieczeństwa narodowego, obronności i obszarów pokrewnych. Uczelnia wytycza nowe kierunki rozwoju myśli wojskowej przez prowadzenie innowacyjnych badań, wysoką jakość kształcenia oraz wykorzystanie współczesnej wiedzy i praktyki sztuki wojennej.

GRUPA WB jest zatrudniającym 1200 osób polskim producentem nowoczesnych rozwiązań technicznych, którego udziałowcem jest Polski Fundusz Rozwoju. Przedsiębiorstwo działa globalnie na rynku systemów łączności, zarządzania kryzysowego, bezpieczeństwa publicznego, transportu, energetyki, elektromobilności i obronności.

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 15
Reklama
ziom
czwartek, 9 lipca 2020, 13:14

Transport i energetyka również są domenami, w których działa WB? O tym nie wiedziałem.

Robi
czwartek, 9 lipca 2020, 07:05

@Wojak racja - też uważam że całe spektrum rzeczywiście istniejących i działających systemów wsparcia dowodzenia i nie tylko posiada inny dobrze znany podmiot

Zyga
środa, 8 lipca 2020, 22:16

Wygórowana cena za nowy deal... Serdeczne wyrazy współczucia dla WB !

Ustawiator
czwartek, 9 lipca 2020, 11:16

Sksrb państwa KUPIŁ 30% za ZŁOTÓWKĘ To byla cena

Wojak
środa, 8 lipca 2020, 20:20

Od lat wszem i wobec wiadomo że systemy wsparcia dowodzenia itd. itp. to domena zgoła innej firmy

robson
środa, 8 lipca 2020, 19:16

cóż ...???!!!

OjTakTak
środa, 8 lipca 2020, 19:05

Jak wynika z publikacji "ASCA ... ma na celu umożliwienie ścisłego i bezpośredniego współdziałania systemów kierowania ognia artylerii z różnych państw" - sojuszników z NATO. Aby to realnie i bezpiecznie realizować systemy muszą spełniać stosowne warunki i móc pracować w pierwszej kolejności w FMN/PMN a z tego co twierdzą znawcy Topaz tego nie spełnia i nie potrafi. Zatem wiele wskazuje na to że ponownie jest to zwykła marketingowa piana.

Ekspert
środa, 8 lipca 2020, 20:42

Wsparcia w tym zakresie udzieli jaśmin bo posiada takie możliwości zresztą potwierdzone przez NATO

wisiena
czwartek, 9 lipca 2020, 13:22

Czy Ekspert zna wyniki ostatnich edycji CWIX?

Ja
czwartek, 9 lipca 2020, 15:45

FMN/PMN to nie ściema tylko poważne realia

asdf
środa, 8 lipca 2020, 16:09

Dziwny ten skrot ASzWoj to mi sie z Aszdziennikiem kojarzy

hobbymilitia81
środa, 8 lipca 2020, 19:32

ASW by wystarczyło

n/c
czwartek, 9 lipca 2020, 08:58

Nie może być samo S bo w środku jest Sz....

df
środa, 8 lipca 2020, 15:46

Co z tego jak TOPAZ może być kompatybilny z "polskim" AFATDS 6.8 skoro nie będzie kompatybilności w drugą stronę lub za tę kompatybilność trzeba będzie bardzo, bardzo słono zapłacić ?

WW
środa, 8 lipca 2020, 11:44

Uczelnia kształci również studentów na jednolitych, pięcioletnich studiach magisterskich, na kierunku prawo.

Tweets Defence24