Asad zdobywa kontrolę nad kolejnymi regionami Syrii, przybywa uchodźców

18 lutego 2020, 11:42
800px-Syria-_two_years_of_tragedy_(8642756918)
Aleppo / Fot. Foreign and Commonwealth Office / Flickr / OGV v1.0
Reklama

Armia syryjska oświadczyła w poniedziałek, że przejęła kontrolę nad dziesiątkami miejscowości w północno-zachodniej prowincji Aleppo. Ofensywa wojsk lojalnych wobec prezydenta Syrii Baszszara al-Asada zmusiła do ucieczki niemal 900 tys. osób - podała ONZ.

Asad, który rzadko pojawia się publicznie, powiedział w telewizyjnym przemówieniu, że ostatnie zwycięstwa sił rządowych zwiastują ostateczną klęskę dziewięcioletniej rebelii, która usiłowała pozbawić go władzy.

Wiemy, że to wyzwolenie nie oznacza końca wojny ani stłumienia wszystkich spisków, końca terroru czy poddania się wroga (...) To wstęp do ich ostatecznej porażki, wcześniej czy później

Baszar Al-Asad, prezydent Syrii

Zaznaczył również, że stolica prowincji, Aleppo, które było przed wojną dużym centrum gospodarczym, "powróci silniejsze niż przedtem".

Wspierane przez rosyjskie naloty i proirańskie bojówki, syryjskie siły rządowe zintensyfikowały od początku roku swoją kampanię zmierzającą do odzyskania prowincji Aleppo i części sąsiedniej prowincji Idlib, które są ostatnim bastionem antyrządowych powstańców. Associated Press podaje, że siły Asada w ciągu ostatnich tygodni przejęły ponad 1,5 tys. kilometrów kwadratowych ziem na północnym zachodzie kraju.

Nie powinniśmy odpoczywać, ale kontynuować przygotowania do nadchodzących bitew, dlatego bitwa o wyzwolenie Aleppo i Idlibu będzie kontynuowana, pomimo pustego hałasu, który nadchodzi z północy (tzn. Turcji - przyp. PAP)

Baszar Al-Asad, prezydent Syrii

 Minister transportu Syrii Ali Hammud ogłosił w poniedziałek ponowne otwarcie międzynarodowego lotniska Aleppo. Pierwszy lot, z Damaszku do Aleppo, zaplanowanym jest na środę, a loty do Kairu zostaną ogłoszone w ciągu kilku dni - podała państwowa agencja informacyjna SANA. Prorządowa gazeta "El-Watan" podała, że droga M5, łącząca Aleppo z Damaszkiem, będzie gotowa do użytku cywilnego do końca tygodnia. Postępy sił rządowych spowodowały masowy exodus ludności cywilnej w kierunku granicy z Turcją. Organizacja Narodów Zjednoczonych poinformowała w poniedziałek, że od 1 grudnia ponad 875 tys. Syryjczyków, głównie dzieci i kobiety, uciekło z miast i wsi będących celem powietrznych bombardowań.

Ponad 40 tys. osób zostało przesiedlonych tylko w ciągu ostatnich czterech dni z zachodniej prowincji Aleppo

David Swanson, rzecznik biura ONZ ds. koordynacji spraw humanitarnych.

Ofensywa Asada zburzyła także kruchą współpracę Ankary z Moskwą, które wspierają przeciwne frakcje w konflikcie - zauważa agencja Reutera. Turcja i Rosja rozpoczęły w poniedziałek nową rundę rozmów w Moskwie po wielu żądaniach Ankary, by siły Asada wycofały się i nastąpiło zawieszenie broni. Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow ocenił, że ataki islamistycznych bojówek przeciwko bazom rosyjskim i syryjskim trwają i „nie można pozostawić tego bez odpowiedzi”.

Zaniepokojona nowym kryzysem uchodźczym na granicy Turcja wysłała tysiące żołnierzy i setki konwojów sprzętu wojskowego w celu wzmocnienia swoich punktów obserwacyjnych w Idlibie, ustanowionych na mocy umowy z Rosją o deeskalacji w 2018 roku.

W wojnie w Syrii, która rozpoczęła się w marcu 2011 roku od stłumienia przez syryjskie siły bezpieczeństwa prodemokratycznych protestów, a później przekształciła w konflikt regionalny z udziałem mocarstw, śmierć poniosło około 400 tys. ludzi, w tym 115 tys. cywilów.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 30
Reklama
moment brata
czwartek, 20 lutego 2020, 03:59

>Milion zmuszony do ucieczki Wystarczy przejść przez korytarz humanitarny. Zwyczajnie wyjdź, no xD Bruh, po prostu weź klapki i wyjdź ze strefy walki na rządową stronę.

Adam
środa, 19 lutego 2020, 12:39

Niezły gość. -A co tam 400 tyś zabitych. Ważne że się ciągle stołka trzymam!!!

Palmel
środa, 19 lutego 2020, 15:59

za to to podziękuj Clinton - Ważne że się ciągle stołka trzymam- bo on był i stoi na czele legalnych władz które USA chciała obalić

Davien
piątek, 21 lutego 2020, 03:14

Palmel, jakby chcieli to Asad teraz z Husseinem graliby w karty w piekle.

Vick
środa, 19 lutego 2020, 09:43

Jak to jest że gdy SAA i Rosja eliminuje terrorystów to nagle NATO i Turcja wspiera Al-Kaidę i inne ugrupowania terrorystyczne, w tym członków ISIS bo biedaki są eliminowani? Czyżby 11 września poszedł w niepamięć?

yaro
środa, 19 lutego 2020, 08:56

Najwyższe Dowództwo Syryjskich Sił Zbrojnych ogłosiło wyzwolenie dziesiątek osad na zachodzie i północnym zachodzie prowincji Aleppo w wyniku „operacji przeciwko pozycjom i fortyfikacjom organizacji terrorystycznych”. Odpowiednie oświadczenie zostało złożone przez Sztab Generalny Sił Zbrojnych SAR, informuje państwowa agencja informacyjna SANA. Według syryjskiego dowództwa „zadanie było wykonanie z wysoką wydajnością i w rekordowym czasie”. Przywrócono pełną kontrolę nad dziesiątkami osiedli na zachodzie i północnym zachodzie prowincji Aleppo, w tym Al-Szejk Ali, Al-Fogg, Orm al-Kubra, Orm al-Sukhra, Kafr Naha, Kafr Dail, Kafr Hamra, Shantara , Babis, Marat al-Artik, Ovoeyjel, Hretan, Khayyan, Anadan, Yanun, Al-Lermon, a także wiele strategicznych wysokości. Zostały otwarte dwa kolejne przejścia dla humanitarnych, Miznar i Mizhers, aby zapewnić bezpieczne wyjście cywilów ze strefy wojennej i „zakończyć koszmar spowodowany terroryzmem, któremu zostali poddani w ostatnich latach” - mówi się w oświadczeniu.

Are
wtorek, 18 lutego 2020, 20:17

Erdogan - papierowy tygrysik.

Ech
wtorek, 18 lutego 2020, 18:48

Wedug danych ONZ w wojnach w Iraku, Syrii, Lubii, Afganistanie -zgnienlo w sumie ok 3 milionow ludzi, ok 20 milionow musialo uciekac z domow. Ciekawe czy w Usa tam gdzie wymyslaja te wojny nastepuje jakas reflekcja nad potrzeba takich dzialan? watpie. Ostatio Bush powiedzia ze "wojna w Iraku byla nie potrzebna" - ale to chyba chwilowe

Davien
piątek, 21 lutego 2020, 03:14

Nie w USA ale w Rosji wymyslaja jak widac kolejne konflikty.

Observer
wtorek, 18 lutego 2020, 14:26

Tam uciekają teraz Turmeni którzy zabrali te miejsca Kurdom . To nie uchodźcy. To lud którym obiecał te ziemie Erdogan. Tak, nie swoje ziemie. Chciał tam nasiedlić turkmenów po wcześniejszym wypchnięciu Kurdów.

Milutki
wtorek, 18 lutego 2020, 18:57

Turkmeni mieszkają tam od setek lat , Erfigan nie musiał im niczego obiecywać

yaro
wtorek, 18 lutego 2020, 13:28

Każdy dzień przeciągania się rozmów Rosyjsko-Tureckich jest z korzyścią dla Syrii, bandyci z Idlib są niszczeni w ekspresowym tempie, im więcej SAA zdobędzie terenów tym lepiej dla ludności cywilnej bo wreszcie wkracza wyczekiwana przez nich stabilizacja. Kurdowie już zrozumieli z kim trzeba było się układać i wiedzą, że z USA to był błąd.

Davien
wtorek, 18 lutego 2020, 21:01

Taak, taka stabilizacja że kto może to przed tymi "wyzwolicielami " ucieka.

Sarmata
środa, 19 lutego 2020, 14:59

A do amerykanów tam strzela się i obrzuca ich kamieniami? Jak te USA błyskawicznie upada. Jeszcze 10 lat temu nikt by się nie odważył zaatakować baz USA.

Davien
piątek, 21 lutego 2020, 03:16

Doprawdy?? Bo stzrelało kilku terrorystów z proasadowskiej bojówki . A do baz USa to stzrelali od dawna i zawsze kończyło sie to tym ze stzrelajacy marnie konczyli:)

Milutki
wtorek, 18 lutego 2020, 18:59

Tym cywili którzy w ilościach milionów mieszkają poza Syrią nie jest dobrze , będą musieli czekać na następną okazję obalenia Asada

Fakty
czwartek, 20 lutego 2020, 19:00

Mają szansę od 9 lat lepszej już nie będzie. Skoro nie udało się z poparciem USA i innych krajów przez 9 lat to się już nie uda.

Nostromo
wtorek, 18 lutego 2020, 18:11

Miejmy nadzieję, że ten koszmar się dla Syryjczyków skończy. Ta wojna to hańba dla tzw. Zachodu, który nałożył na Syrię sankcje.

Niuniu
wtorek, 18 lutego 2020, 13:15

Liczba strat materialnych niewyobrażalna równie dużo zabitych. Jedba zdecydawana więksość ofiar to żołnierze po obu stronach konfliktu. Z podanych danych 1 cywil ginie na 3 -ch żołnierzy. Jak na reali wojny domowej to zadziwiający wynik. Wcale nie potwierdzający masowej przemocy wobec ludności cywilnej. Dla porównania liczba zabitych cywili w Jemenie mimo zdecydowanie mniejszej skali walk jest porównywalna. Również liczba ofiar cywilnych w wojnie USA a Iraku czy Afganistanie jest większa. Do tego tak na prawdę nie ma obecnie alternatywy. co widać na przykładzie sąsiedniego Iraku. Zdobytego i kontrolowanego przez USA a mimo to nadal będącego areną nieustannych walk z Państwem Islamskim. jak popatrzy się na mapę Idlibu to po zajęciu trasy M5 i reszty prowincji Alepo na zachód od tego miasta to widać, że rebeliantom pozostał wąski pas terenu wbity głębokim klinem w terytorium Syrii o szerokości 30-40 km. Niemożliwy do obrony. Podnae liczby uchodźców są wysokie ale też prowincja Idlib była bardzo gęsto zurbanizowana i zaludniona a wśród uchodźców są też tysiąe cywili opuszczających teren północnej Syrii na których trwa konfrontacja Turcji z Kurdami. Oczywiście jest to tragiczne i skala okropieństw które teraz cierpią cywile jest niewyobrażalna. Obecnie na tych terenach są rekordowo niskie temperatury w wyżej położonych rejonach pada śnieg. Wśród obecnej fali uchodźców dochodzi do wielu zamarznięć szczególnie wśród osub słabszych. No ale w Polsce gdzie nie ma wojny też co roku regularnie zamarza ok 200 osób - w Środku Europy!!!

Davien
wtorek, 18 lutego 2020, 21:04

Niuniu, w samym Aleppo Rosja i Asad zabili ponad 14 tyś cywili, nie licząc Doumy, teraz Idlibu i dziesiatek miejsc w Syrii wiec moze przestań wciskac te swoje manipulacje. Obecnie uciekajace prawie 900 tys osób to efekt ataku SAA a nei walk Turków z kurdami.

sża
środa, 19 lutego 2020, 11:00

Byłeś liczyłeś? Jakoś w Aleppo witają Rosjan kwiatami [są filmiki], a takich Amerykanów niewdzięczni Syryjczycy "witają" kamieniami [też są filmiki]. W Iraku zresztą również Amerykanów "witają" podobnie. No to jak to jest?

Davien
piątek, 21 lutego 2020, 03:17

Taak, ale te 900 tys uciekających przed "wyzwolicielami" cywili twierdzi ze zwyczajnie kłameisz:) A ustawki na filmikach to sobie daruj.

Are
środa, 19 lutego 2020, 17:40

Jak Armia czerwona "wyzwalała" we wrześniu 1939 Rzeczpospolitą to też witano ich kwiatami [są filmiki]. Po prostu świadczy to o tym, że rosjanie przywiązują dużą wagę do propagandy, w przeciwieństwie do amerykanów, którzy wiedzą, że nie ma co konfabulować, gdyż w kraju prędzej czy później ktoś to wykryje. A rosjanie przeciwnie, zawsze zaprzeczają, zgodnie z zasadą, że jak zaprzeczysz odpowiednią ilość razy, to ludzie w to uwierzą.

Lot
czwartek, 20 lutego 2020, 19:02

Jakaś alternatywna historia czy co

Davien
piątek, 21 lutego 2020, 03:18

W Rosji na pewno, gdize indziej normalna.

Are
wtorek, 18 lutego 2020, 20:21

"Z podanych danych 1 cywil ginie na 3 -ch żołnierzy" A skąd te statystyki? Czyżby Asad i rosjanie zmienili zdanie, że w Idlibie są sami terroryści, ale także i żołnierze? " w Polsce [...] co roku regularnie zamarza ok 200 osób!!!" Proszę o podanie źródła. Kreml?

Sarmata
środa, 19 lutego 2020, 15:03

Nie Kreml tylko na przykład tygodnik WPROST, oraz inne media. Czytanie nie boli.

Are
środa, 19 lutego 2020, 17:31

Wg. dostępnych statystyk na terytorium Polski w zimie 2018-19 zgonów z powodu wychłodzenia było ok. 80. Około, gdyż nie zawsze jest jasne, czy bezpośrednią przyczyną zgonu był mróz. Główna przyczyna: alkohol (bo jak pijesz to nie możesz korzystać z tzw. przytułków dla bezdomnych) i starość połączona z samotnością. Kilkadziesiąt, a nie kilkaset. Jeżeli Wprost tak napisał to proszę o podanie informacji w którym numerze i kiedy, bo to oczywista nieprawda. A co do tej statystyki iż na jednego cywila trzech żołnierzy: żeby taką statystykę spłodzić nie trzeba fachowca, tylko odpowiedniego "humanistę" który twórczo zaklasyfikuje dane ofiary do danej kategorii. Większość ofiar to ofiary bombardowań artyleryjskich i lotniczych, a nie czarujmy się. Ani rosjanie, ani tym bardziej SAA nie posiadają sprzętu na odpowiednim poziomie, by "razić precyzyjnie". Ponownie proszę o podanie źródła tej statystyki. Np. w postaci odnośnika do strony.

eh te trolle narwane
środa, 19 lutego 2020, 08:07

To ty nie umiesz czytać ze zrozumieniem czy jak niezrównany miszcz na D nie doczytujesz do końca?

Are
środa, 19 lutego 2020, 17:35

Proszę o odpowiedni poziom merytoryczny, a nie rzucanie inwektyw bez pokrycia. No chyba że jeszcze nie skończyłeś podstawówki, o czym świadczy styl i składnia zdania.

Tweets Defence24