AS 2021: Grupa WB na Ukrainie to nie tylko Flyeye

24 czerwca 2021, 07:16
WB Kijów JSabak
Fot. J. Sabak
Reklama

Podczas wystawy przemysłu zbrojeniowego Arms and Security 2021 w Kijowie tradycyjnie już obecna była Grupa WB, która jest od wielu lat dostawcą sprzętu dla sił zbrojnych i innych ukraińskich formacji. Coraz bardziej rozwija się również współpraca z lokalnym przemysłem zbrojeniowym, co było impulsem dla stworzenia spółki WB Ukraine.

Najbardziej znanym produktem Grupy WB, między innymi z eksploatacji przez ukraińskie siły zbrojne w warunkach konfliktu na wschodzie kraju, jest system bezzałogowy Flyeye. W jego rozwoju stale uwzgłedniane są doświadczenia z zastosowania w warunkach bojowych w Ukrainie, dzięki czemu jak dotąd żadna maszyna nie została utracona, nawet w warunkach silnego działania rosyjskich systemów walki elektronicznej czy podczas długich misji nad morzem.

Jednak obecność Grupy WB na Ukrainie to znacznie więcej. Oprócz bsl Flyeye drugim bardzo widocznym na tym rynku produktem jest amunicja krążąca Warmate z wymiennymi głowicami które produkowane są od pewnego czasu na Ukrainie w kilku wersjach. Warmate wraz z Flyeye i systemem komunikacji Fonet i systemem zarządzania Topaz Strike tworzą wspólnie system rozpoznawczo-uderzeniowy Swarm. Wszystkie jego komponenty były prezentowane podczas wystawy w Kijowie, podobnie jak radiostacje programowalne COMP@N i PERAD.

image
Wicepremier Ukrainy Ołeh Uruski z głowicą Warmate w dłoni(po lewej), ambasador Polski w Kijowie Bartosz Cichocki (po prawej) i prezes WB Piotr Wojciechowski (w centrum) na stoisku Grupy WB w Kijowie.

Ukraińskie siły zbrojne są zainteresowane implementacją tego typu nowoczesnych rozwiązań. Na Ukrainie promowany jest też Topaz wykorzystywany jako system kierowania ogniem dla artylerii, umożliwiający  m. in. współpracę z systemami bezzałogowymi w zakresie rozpoznania i koordynacji ognia.

Grupa WB promuje też w Ukrainie nowoczesne rozwiązania w zakresie integracji komunikacji dla służb ratowniczych i mundurowych Platformę Integracji Komunikacji PIK, która pozwala na połączenie sieci łączności różnych formacji mundurowych w jeden bezpieczny system. Zastosowanie PIK chroni łączność, dzięki czemu nie będzie ona zakłócona lub przechwycona przez osoby niepowołane. Zainteresowanie wzbudził również systemów ochrony perymetrycznej AMSTA. W jego skład wchodzą czujniki sejsmiczne, kamery dzienne i nocne oraz inne sensory. To rozwiązanie jest szczególnie przydatne w ochronie granic lub obiektów infrastruktury krytycznej.

Oferta Grupy WB jest dość dobrze znana w Ukrainie, m. in. dzięki zaangażowaniu od wielu lat na lokalnym rynku i ścisłej współpracy z użytkownikami. Jest to rynek na tyle istotny, że podczas 17. Edycji Arms and Security obecny był po raz kolejny Piotr Wojciechowski, prezes zarządu Grupy WB. Podczas imprezy w Kijowie spotkał się on z licznymi przedstawicielami władz, sił zbrojnych i służb ukraińskich. Znalazł się wśród nich m. in. wicepremier oraz minister ds. strategicznych gałęzi przemysłu Ukrainy Ołech Uruski, który na ekspozycji Grupy WB spotkał się zarówno z prezesem Wojciechowskim jak i ambasadorem RP w Kijowie Bartoszem Cichockim.

Reklama
link: https://sklep.defence24.pl/produkt/ekstremalne-przywodztwo/
Reklama

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 43
Reklama
Gen
czwartek, 24 czerwca 2021, 17:14

Nigdy wcześniej wb nie sprzedawla do wojska polskiego tyle sprzętu co teraz. A za chwilę ruszają nowe programy na bezzałogowe korę muszą być zintegrowane z topazem . Kto jest favorytem

TakTak
czwartek, 24 czerwca 2021, 18:37

Faworyzowanie miało miejsce zwłaszcza przed laty. Jak widać od dawna jeżeli jego nie ma to jest źle i wówczas podejmuje się różne próby aby je zastosować. To oznacza, że konkurencyjność boli i obawia jej się bo postepowania prowadzone na tych zasadach nie przyniosą "sukcesu" biznesowego co w prosty sposób potwierdza że na rynku występują produkty lepsze lub co najmniej porównywalne. Może wreszcie warto się temu przyjrzeć i wyciągnąć stosowne wnioski.

LMed
piątek, 25 czerwca 2021, 03:59

Pijesz do faworyzowania i braku "sukcesu" biznesowego w kontekście Orlika?

wert
niedziela, 27 czerwca 2021, 16:24

tak żeby dalej "fachowcy" porównywali mizerię i ogórki z WB do Orlika? Najzabawniejsze jest porównanie na podstawie rozpiętości skrzydeł. Ukraincy robią z NICZEGO już prototyp LUACC. Ma tam coś podobnego na składzie WB? No nie ma, ma za to grono miłośników-pożytecznych id....

Zenek
czwartek, 24 czerwca 2021, 20:26

konkurencyjność? Marginalizację WB zaczął Maciarewicz, który z zasady nie znosił polskich prywatnych dostawców dla WP. Wolał kupić za granicą, niż w polskiej firmie. Jego fobie przekute w chore przepisy niestety nadal mają się dobrze. Nie masz pojęcia, nie zabieraj głosu.

Lop
piątek, 25 czerwca 2021, 09:25

Chyba mylisz z obecnym, który uwalił drony z WB.

Dropik
piątek, 25 czerwca 2021, 09:03

W zasadzie to WB brakowało wsparcia ze strony panstwa już wcześniej , ale M. marginalizował firmę w sposób systemowy. Teraz po prawie 10 latach tego procesu WB stoi tam gdzie stala i czyli cofa się. A mogła być sporą i nowoczesną firmą.

Wojtek
piątek, 25 czerwca 2021, 08:59

Może miał powody o których mowa również tutaj. Do tego jeszcze głośna próba chapnięcia Stalówki itp. itd.

rtv
piątek, 25 czerwca 2021, 07:38

Chwila, chwila, a tablice Mendelejewa dla Siemienuka wyprodukowano w Polsce czy w Chinach?

Ali
czwartek, 24 czerwca 2021, 15:17

@Isd sensownych naszych firm jest więcej i to w wielu przypadkach mających od lat lepsze krajowe produkty w danym asortymencie i wiele innych których ta firma nie posiadała i nie posiada

Ekspert
czwartek, 24 czerwca 2021, 16:20

Podziela ten pogląd

Autor
czwartek, 24 czerwca 2021, 13:54

Brawo.

Monkey
czwartek, 24 czerwca 2021, 13:05

Gratulacje dla Grupy WB, jak tak dalej pójdzie, to raczej będą zmuszeni przenieść swoją siedzibę na Ukrainę i polski oddział zostanie przemianowany na WB Poland... Bo wygląda na to, że Ukraińcy bardziej szanuja ich produkty niż nasz MON. Bardzo to smutne.

Dropik
piątek, 25 czerwca 2021, 10:35

przecież nic ostatnio nie sprzedali.

piątek, 25 czerwca 2021, 17:09

Mają spółkę na Ukrainie i tam rozwijają kolejne produkty. JUZ więc zarabiają tam, gdzie żadna firma z PGZ nawet nie próbuje wejść bo nic nie mają.

Fsaa
czwartek, 24 czerwca 2021, 20:52

Bo Ukraińcy ma swojej skórze testowali jak dużo znaczy kierowanie ogniem artylerii przy udziale dedykowanych BSL.

Monkey
czwartek, 24 czerwca 2021, 21:45

@Fsaa: A nasi "eksperci" podobnie jak ci z hiszpańskiej wojny domowej też nie potrafia wyciągac wniosków. Jest takie powiedzenie: "kto nie słucha ojca, matki, słucha psiej skóry". I my na poziomie słuchacza tejże psiej skóry jesteśmy.

eDZIO
czwartek, 24 czerwca 2021, 12:17

Za 5 lat WB Ukraine przejmie upadajacą WB Polska borykajacą sie z wieloma problemami generowanymi glownie przez polskiego odbiorce... Za 10 lat MON kupi bez przetargu kolejne ultranowoczesne Bayraktary+ powstale jako owoc wspolpracy Turkow z ukrainskim przemyslem...

czwartek, 24 czerwca 2021, 16:46

A świstak siedzi, i zawija w te sreberka.....

Pawełek
czwartek, 24 czerwca 2021, 11:44

Sprzęt WBE świetnie sprawdza się na Ukrainie w warunkach prawdziwej wojny a u nas ta firma jest sekowana, gdyż jest prywatna i nie należy do PGZ. Rozpoczął to pewien pan, którego nazwiska nie wymienię, gdyż wówczas posty nie są publikowane. Dlaczego z powodów nie merytorycznych pozbawia się WP najlepszego sprzętu, którego nawet amerykanie nam zazdrościli (system kierowania ogniem)? Chyba zadałem pytanie retoryczne.

Tryb
czwartek, 24 czerwca 2021, 18:53

Na pewno jest prywatna? Państwo ma tam 1/4 udziałów.

Kysza
piątek, 25 czerwca 2021, 09:27

W zamian za drony. Jednak zostali oszukani przez Polaków.

Tryb
czwartek, 24 czerwca 2021, 18:53

Na pewno jest prywatna? Państwo ma tam 1/4 udziałów.

G4
piątek, 25 czerwca 2021, 09:59

Ale to było za Macierewicza, który w ten sposób wspierał polski przemysł. I to on chciał mieć swoje 1000 Warmate z WB. Ale niestety nastał min Błaszczak, który zablokował zakup 900 szt Warmate (choć kosztowały tylko po śmieszne 100 000 zł) i od tamtej pory WB jest blokowane i wykluczane jak tylko się da z zamówień MON. Zdumiewające jest, że dla WOT kupiono drony z WB - może Błaszczak był wtedy na urlopie? A dziś żadna państwowa firma nie ma w ofercie nic podobnie skutecznego jak Warmate1, nie ma odpowiednika wersji kontenerowej Warmate TL (Tube Launch), ani systemu "para-roju" SWARM. Nikt w Polsce nie stanowi konkurencji dla WB. I tylko Błaszczak stanowi problem. Niestety.

rozczochrany
czwartek, 24 czerwca 2021, 11:42

A kiedy Swarm i roje dronów w polskiej armii?

He he
piątek, 25 czerwca 2021, 10:00

Jak tylko pobedziemy się Błaszczaka z MON.

LMed
czwartek, 24 czerwca 2021, 18:04

Nie wszystko na raz. Trzeba wcześniej dokończyć m.in. poprawianie Grota, modyfikowanie T-72 czy modernizowanie BWP-1,... To są ważkie tematy. Potem będzie lepszy czas na samolociki i inne niedefiladowe gadżety.

On
niedziela, 27 czerwca 2021, 21:25

Zapomniałeś o malowaniu hełmów;)

Żal...
piątek, 25 czerwca 2021, 09:29

Modyfikowanie T72 HAHAHA i drugich trupów BWP1. Istnie to bardzo wzmoci te załogi. Pewnie czują się bezpieczni lol

lsd
czwartek, 24 czerwca 2021, 11:06

WB to jedyna sensowna firma zbrojeniowa w Polsce. Każda inna jest uzależniona od kroplówki państwowej. WB powinno przejąć część PGZ, zwłaszcza tą, której produktu uzupełniałyby ofertę WB. Mam już dość państwowej niekomptetencji. Jedną z największych zalet naszej transformacji ustrojowej było pozbycie się nierentownych państwowych firm. Dzięki temu rozwinęły się firmy prywatne, które zaczęły płacić podatki. Wcześniej to obywatele utrzymywali polski państwowy przemysł. Potrzebujemy też decentralizacji, zwiększenia roli władzy samorządowej, tak aby już nigdy rząd centralny nie mógł prowadzić wojny z samorządami. Niech rząd centralny zajmuje się obronnością, dyplomacją i zadowoli się podatkiem od samorządów, a resztę zostawi obywatelom i ich decyzjom. Może wtedy wreszcie znajdą się ludzie, którzy na poważnie potraktują problemy obronności tego kraju. Obecnie obronność to domena polityków, którzy podporządkowali ją którkowzrocznym interesom partii politycznych.

Dropik
piątek, 25 czerwca 2021, 10:38

sporo mitów narosło wokół WBE. Ta firma swój rozwój opiera w dużej mierze na kupnie innych firm i łaczeniu ich produktów w całość. Nie mówię , że to źle. Tak to działa na calym świecie

yy
piątek, 25 czerwca 2021, 10:02

Prywatne firmy nie rozwinęły się dlatego ze sprzedano za bezcen lub zlikwidowano duże państwowe zaklady,ten przemysl czy raczej to co z niego zostało dobrze prosperuje tylko niestety nie należy juz do nas.

czwartek, 24 czerwca 2021, 20:36

Co chciałbys rozbicia dzielnicowego ? Naiwność

mwb
sobota, 26 czerwca 2021, 06:41

Niestety to prawda. Prowadziłoby to do dolnosląskiego, zachodnipomorskiego, a nie wiadomo czy i nie wielkopolskiego i pomorskiego regionu ciążącego do rzeszy

Odp
czwartek, 24 czerwca 2021, 15:36

Jak się wydaje ta firma też w dużej mierze była i "jest uzależniona od kroplówki państwowej". Niejednokrotnie uzyskiwała ją i uzyskuje nie samodzielnie lecz za pośrednictwem innych polskich zakładów zbrojeniowych. Na jakich zasadach się to odbywało i odbywa i czy transparentnie np. z zachowaniem konkurencyjności może warto byłoby to sprawdzić. Może w tym kontekście podobnie trzeba byłoby sprawdzić okoliczności i warunki na jakich przejęto Radmor bądź co bądź ważny i dobrze prosperujący zakład specjalny.

wert
czwartek, 24 czerwca 2021, 21:25

POd POzorem dokapitalizowania zrobiono skok na kasę. Wyjęto firmę produkującą i sprzedającą dobry wyrób. To był interes tylko dla WB. Sprywatyzowano zyski

Daruj sobie
piątek, 25 czerwca 2021, 10:02

Daruj sobie. Zdradzasz taką osobistą "miłość" do WB, jak Rosja do Polski. Zaciekłe i bezpodstawne oskarżenia, jakby cię zwolnili z WB.

wert
piątek, 25 czerwca 2021, 18:53

a może w Radmorze

Rain Harper
czwartek, 24 czerwca 2021, 10:58

Jak widać , ambasador może i powinien. Brawo!

Pablito
czwartek, 24 czerwca 2021, 10:50

A kiedy się pytam grupa WB stanie się dostawcą (nie w ilościach defiladowych) sprzętu do sił zbrojnych RP? A przy okazji - dlaczego Defence24 brak info o aferze mailowej?

Spoko
czwartek, 24 czerwca 2021, 23:40

Kasa. MON daje my nie piszemy

Oficer
czwartek, 24 czerwca 2021, 10:06

Tu przynajmniej napisano prawdę czym rzeczywiście jest i jaką ma prawidłową nazwę Topaz - zatem to info (i dobrze) prostuje marketingowe zabiegi próbujące temu rozwiązaniu nadać szersze przeznaczenie co jak się wydaje nie jest zgodne z rzeczywistością

Ech ty
czwartek, 24 czerwca 2021, 16:53

Tu napisano tylko o jednej z odmian Topaza. Więc daruj sobie krytykę wynikającą jak widać wprost z braku podstawowej wiedzy. Wystarczy temat zgłębić, by się nie ośmieszać.

Oficer
piątek, 25 czerwca 2021, 06:10

Zdanie podtrzymuje i tyle na ten temat. Jak trzeba będzie to będzie więcej głównie faktów i merytoryki. Zresztą fachowcy od dawna mają swoje zdanie na ten temat.

Tweets Defence24