Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

AS 2019: Grupa WB zintegruje ukraińską łączność?

Fot. J.Sabak
Fot. J.Sabak

Obecna na ukraińskim rynku już od wielu lat Grupa WB zaprezentowała podczas wystawy Arms and Security 2019 zarówno bezzałogowce, jak i zestaw przeciwlotniczy oraz kompleksowe rozwiązania z zakresu łączności. Szczególnie te ostatnie budzą zainteresowanie nie tylko sił zbrojnych Ukrainy, ale również tamtejszych służb ratowniczych i formacji mundurowych.

Ukraina przechodzi obecnie proces intensywnej westernizacji systemów łączności. To szansa m. in. dla WB Group, która ma w swojej ofercie wiele rozwiązań pozwalających nie tylko tworzyć nowoczesne systemy wymiany informacji, ale również łączyć w nich rozwiązania wschodnie i zachodnie oraz sieci analogowe i cyfrowe. Jednym z takich rozwiązań jest Platforma Integracji Komunikacji (PIK), która pozwala zintegrować w ramach jednego systemu komunikację głosową oraz wymianę danych pomiędzy użytkownikami różnych systemów łączności radiowej, sieci komórkowych, satelitarnej i innych. Rozwiązaniem tym, z oczywistych przyczyn, zainteresowane są służby podległe Ministerstwu Spraw Wewnętrznych Ukrainy.

Ministerstwo obrony i Sztab Gneralny Sił Zbrojnych Ukrainy rozważają od pewnego czasu pozyskanie skalowalnego systemu wsparcia dowodzenia i zarządzania polem walki Topaz. Jest on już znany stronie ukraińskiej w ramach rozwiązań stosowanych w systemach bezzałogowych Warmate i FlyEye, czy systemu artyleryjskiego Stokrotka, który powstał w kooperacji WB Group i należącej do Ukroboronpromu firmy Artem.

Utrudnieniem w zakresie zawarcia ewentualnych umów w obu wypadkach są zmiany kadrowe związane z ostatnimi wyborami na Ukrainie, które spowodowały iż wiele osób na wysokich stanowiskach musi zapoznawać się z tego typu skomplikowanymi rozwiązaniami od zera.

Oprócz zaawansowanych rozwiązań dotyczących systemów łączności WB Group oczywiście zaprezentowała w Kijowie swoje flagowe produkty, takie jak bezzałogowy system rozpoznawczy FlyEye oraz uderzeniowe bezpilotowce Warmate. Na stoisku można było również zobaczyć działko przeciwlotnicze ZU-23-2 kalibru 23 mm, wyposażone w pakiet modernizacji oznaczony jako ARM-28. Jest to wyposażenie elektryczne i optoelektroniczne zapewniające automatyzację działania zestawu przeciwlotniczego, co znacznie zwiększa precyzję prowadzonego ognia. Zaletą modernizacji jest jej modułowość, co umożliwia łatwą i szybką integrację na armatach ZU-23-2 dowolnej produkcji.

Reklama

Komentarze (1)

  1. Polak Mały

    WB Elektronic to jest przykład dobrze zarządzanej firmy. Szkoda, że w państwowych firmach nadal obowiązuje zasada, mierny, bierny ale wierny. Spójrzmy na eksport naszego uzbrojenia - to świadczy o tym gdzie znajduje się nasz przemysł zbrojeniowy.

    1. kot

      Państwo (PFN) ma 4% udziałów w WB od 2017 roku, nie wiem czy nie więcej teraz

    2. Stefan

      Nie dziw się, po wymianie kadr z wyjątkiem niewielu firm gdzie są ludzie na właściwym miejscu np. HSW czy PZM, spółkami zbrojeniowymi zarządzają kierownik domu kultury, cukiernik itp. Szansa na sukces?

    3. Covax

      To samo powiesz o Mesko gdzie po "awansie za bramę" kilku "wieloletnich pracowników" Pioruny przestały wybuchać

Reklama