AS 2017: Ukraińskie Katany nad Donbasem [WIDEO]

13 października 2017, 10:24
Fot. J.Sabak
BSL Komandor z podwieszoną atrapą "wyrzutni". Fot. J.Sabak
Reklama

Katana-Patrol to lekki ukraiński bezzałogowiec typu „latające skrzydło” prezentowany podczas wystawy Arms and Security 2017 przez firmę Matrix UAV. Dostarczyła ona już 20 maszyn tego typu siłom zbrojnym Ukrainy, które wykorzystują Katany w operacjach przeciw separatystom w Donbasie. 

Katana zwraca na siebie uwagę nietypowym wyglądem. Mierzący 140 cm rozpiętości „bumerang” o ostrej, kanciastej sylwetce i skrzydłach zakończonych krótkimi statecznikami. Napędzana pchającym śmigłem maszyna zdolna jest operować na pułapie do 1000 metrów i w odległości 50 km przez około 80 minut, osiągając prędkość 45 km/h. Bezzałogowiec może dostarczyć w czasie rzeczywistym obrazu wysokiej rozdzielczości.

Producentem jest firma Matrix UAV, która powstała z inicjatywy grupy entuzjastów-wolontariuszy budujących i dostarczających bezzałogowce dla sił walczących z separatystami. Mało tego, sami założyciele działali na linii frontu obsługując swoje maszyny. Z tego doświadczenia narodziło się kilka różnego typu maszyn, z których najbardziej znany jest właśnie bezzałogowiec Katana. Dwadzieścia tych maszyn jest wykorzystywanych na froncie, co można zobaczyć na filmie udostępnionym przez producenta.

W ostatnim czasie, na zamówienie firmy agrotechnicznej, opracowano wersję cywilną, przeznaczoną do tworzenia ortofotomap, działań kartograficznych i dozorowych.

Komandor Ukraina
BSL Komandor z podwieszoną atrapą "wyrzutni". Fot. J.Sabak

Firma Matrix ma w swojej ofercie również inne maszyny bezzałogowe, w tym ciężki wielowirnikowiec Komandor o udźwigu 50 kg, który również został zaprezentowany podczas kijowskiej wystawy. Pod maszyną podwieszono dwie wyrzutnie rakiet. Ta prywatna firma obecna była na stoisku państwowego koncernu Ukroboronprom. 

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 3
Reklama
PRS
sobota, 14 października 2017, 10:37

Te leje to po Gradach?

Podbipięta
piątek, 13 października 2017, 12:10

Co go tak buja?He,he...

Ozi
piątek, 13 października 2017, 13:48

Myślę, że kuleje u nich system stabilizacji optoelektroniki, a bujanie jest spowodowane ruchem skrzydła czyli całego drona. Skoro to firma, która powstała z wolontariuszy i pasjonatów to i tak niezły sprzęt za niewielkie pieniądze.

Tweets Defence24