Armie Świata: siły zbrojne Egiptu [Defence24 TV]

8 stycznia 2021, 15:14

Kolejna część cyklu „Armie Świata” poświęcona jest przeobrażeniom jakie następują w ramach współczesnych egipskich sił zbrojnych. To północnoafrykańskie państwo w ostatnich latach (szczególnie po zamachu stanu z 2013 r.) musiało, pod wpływem zmian w jego otoczeniu strategicznym, dokonać gruntownej redefinicji potrzeb w zakresie wyszkolenia oraz wyposażenia żołnierzy. Szczególnie, że Egipt musi brać pod uwagę obecność rywali regionalnych w postaci Turcji, a nawet Etiopii i tym samym dostosowywać potencjał militarny.

image

Egipt przeprowadza zmiany w swoich siłach zbrojnych, pozwalające na odejście od postrzegania ich jedynie z perspektywy silnych wojsk lądowych, nasyconych bronią pancerną. Zwiększając chociażby możliwości ekspedycyjne czy też działania lekkich formacji, wspieranych z powietrza. Cały czas priorytetem jest również modernizacja zasobów marynarki wojennej, mając na uwadze chociażby zwiększoną aktywność floty tureckiej na Morzu Śródziemnym. Co więcej, strona egipska szeroko współpracuje pod względem szkoleniowym z innymi państwami, dotyczy to zarówno przysłowiowego Zachodu, ale też chociażby Rosji i państw arabskich. Prezydent Abd al-Fattah as-Sisi stara się odpowiednio grać z każdym, kto może sprzyjać polityce i interesom egipskim. 

image

Co ciekawe, zauważa się, że oficjalnie Egipt nie należy do państw regionu, które wydają najwięcej pieniędzy na swoje wojsko, pomimo rozbudowanych i rozbudzonych ambicji geostrategicznych. Jednakże, programy zakupowe z ostatnich lat oraz przygotowywanie nowych możliwości sił zbrojnych wskazują, iż władze w Kairze dość sprawnie kamuflują prawdziwy obraz egipskiej modernizacji potencjału obronnego kraju. 

image

Egipt zrozumiał i to nader dobrze po 2013 r., że uzależniając się od jednego partnera w zakresie technologii wojskowych staje się wrażliwy na potencjalną presję polityczną. Tym samym, dziś egipskie siły zbrojne otrzymują wysoce zróżnicowane systemy uzbrojenia od różnych producentów. W dodatku, dochodzi do tego również trend regionalny w zakresie wzmacniania własnych zdolności w sferze przemysłu zbrojeniowego.

image

 

KomentarzeLiczba komentarzy: 17
3glo
wtorek, 26 stycznia 2021, 09:49

Wszystko fajnie, ale czy ktoś zwrócił uwagę, ile Egipt otrzymał bezpośredniego wspracia fiansowego od USA. Przykładowo w 2017 było to 1,3mld (mniej niż połowa tego co Izrael, ale mniej więcej tyle samo co pozostałe 73 kraje wspierane przez USA). I taką kwotę dostają każdego roku...

luckyband
sobota, 9 stycznia 2021, 19:17

Bardzo fajiny material, bym sie cieszyl jak by Polska proacowala z Francuzami, Niemcami, Chinmi, Rosjanami jak i Amerykanami jak to robi Egipt i sie nie dla straszyc jak to Amerykanie zrobili z Turcja. Kiedy Polska polityka zrozumie ze ma wysza reke w europie. Polska powinna zarabjac miedzy rosjanami, niemcami, czechami i innymi

POLSKA SUWERENNA TO POLSKA NIEPODLEGŁA ----- ZAKUPY W POLSCE STYMULUJA GOSPODARKĘ
sobota, 9 stycznia 2021, 18:25

Wyciągnijmy wnioski i my POLACY nie uzależniajmy sie od jednego dostawcy OPL nie może być zależna od amerykanów Narew powinna być oparta o CAMM-ER i pełną polonizację pełna kontrole technologiczną powinna być POLSKA efektor kupić licencję z pełnymi prawami do technologi wszystkie efektory dostarczone do POLSKIEJ ARMII powinny byc wyprodukowane w Polsce w fabryce której włascicielem jest PAŃSTWO POLSKIE nie jak smigłowce produkowane w Polsce ale w zagranicznych zakładach OPL jest kluczowa dla obronności kraju jej znaczenie widoczne było w konflikcie o Górny Kara.........

anonim
poniedziałek, 25 stycznia 2021, 22:31

> Narew powinna być oparta o CAMM-ER i pełną polonizację pełna kontrole technologiczną powinna być POLSKA - Buhaha! Polska nie jest w stanie samodzielnie wyprodukować klona i486 (patenty wygasły, więc to nie problem), a tobie się marzy pełna polonizacja tak złożonego zestawu?! Nawet za komuny często tzw. 100%-owo polska myśl techniczna była oparta na podzespołach Texas Instruments i innych komponentach z KK. Obecnie polska elektronika mikroprocesorowa istnieje głównie na papierze, potem mamy trochę uniwersyteckich "wynalazków" na chińskich FPGA, a na szarym końcu podrasowane klony 8051 (mikrokontroler z lat 80-tych!) wyprodukowane na Tajwanie, bo nawet tego w Polsce nie potrafią zrobić.

czwartek, 4 lutego 2021, 10:11

Po co wyważać otwarte drzwi?? wszystko można kupić na wolnym rynku i poskładać według uznania. Widać nie którzy myślą po sowiecku ze wszystko trzeba robić samemu po co? Polska to nie Korea pn..

Murf fanem Polski
sobota, 9 stycznia 2021, 21:40

Następnie zaprojektuj i zbuduj własny. Jestem pewien, że w ciągu najbliższych 20 lat NIE będzie ŻADNYCH zagrożeń. Możesz pomyśleć o tym, że Niemcy tego nie zrobiły.

x
sobota, 9 stycznia 2021, 13:53

Egipt wydaje na siły zbroje ok 11 mld USD czyli tyle mniej więcej co Polska. Natomiast potencjał ma bez porównania lepszy, tysiące czołgów, transporterów, setki samolotów i dziesiątki okrętów.

Y
sobota, 9 stycznia 2021, 15:27

Ten potencjał jest budowany od dziesięcioleci..... Najpierw darmowa pomoc z ZSSR, potem z USA, ostatnio z Arabii Saudyjskiej..... F16, Abramsy, AH64 ale i starsze M113, M60..... Wreszcie MiGi21 czy TOPAZY modernizowame przez Ukrainę..... Od ilu lat budżet WP to 11mld?....A to wszystko to nie tylko efekt strategocznego położenia.....można się śmiać z 48,56,67 ale forsowanie w ramach operacji Badr Kanału Sueskiego i Lini umocnień go chroniących wraz z pamc odwodami(linia Bar Leva) było wyczynem......Przed wojną IDF oceniał że tylko Amerykanie było by tego w stanie dokonać a Sowieci uważali ze bez broni Atomowej to nie możliwe.... Od tamtej pory Egipt odzyskał Honor a armia prestiż i zrealizowała cel strategoliczno polityczny (po dziś dzień pzpstajac inspiracją patrz Karabach podobnie jak nie było potrzeby zajmować całego Synaju dla korzystnych roztrzygniec politycznych) .... Mimo późniejszego nie mniej spektakularnego Izraelskiego sukcesu.... W prymusów warto inwestować..... WP ostatni sukces, samodzielny sukces w wymiarze straetegiczno operacyjnym odniosła w latach 1920/1921

Janosik
sobota, 9 stycznia 2021, 01:56

Co to jest Niderlandy ?

niedziela, 10 stycznia 2021, 10:29

Dawna Holandia od kilku lat nazywa się niderlandy

Mateu
sobota, 9 stycznia 2021, 10:58

Tak formalnie od zawsze nazywała się Holandia. "W październiku 2019 r. władze holenderskie postanowiły, że zrezygnują z anglojęzycznego określenia „Holland”, dotychczas stosowanego w marketingu dotyczącym tego kraju, na rzecz nazwy „The Netherlands”, a wprowadzanie zmiany rozpoczęto z początkiem 2020." W j. polskim nazwa Niderlandy używana jest zazwyczaj tylko w kontekście historycznym, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby nazywać tak współczesną Holandię.

Autor
piątek, 8 stycznia 2021, 17:31

Bardzo fajna seria, zróbcie siły zbrojne Brazylii

Herr Wolf
piątek, 8 stycznia 2021, 19:02

Po Co? By się z kimś porównać to wystarczy Burkina Faso..

Autor
sobota, 9 stycznia 2021, 17:07

Nikogo nie chce porównywać a chce się dowiedzieć dlaczego są 10 armią świata a pod względem wyposażenia wypadają dosyć średnio według mnie

1@
sobota, 9 stycznia 2021, 13:17

Górna Wolta z rakietami jest lepsza od nas tylko w ilości posiadanego złomu. Ten tam się liczy w dziesiątkach tysięcy sztuk. Najważniejsze, że poziom życia zwykłych obywateli jest u nas kilkakrotnie wyższy.

No skąd
niedziela, 10 stycznia 2021, 15:11

Wyobraź sobie salwę z dziesiątek tysięcy luf

taka prawda
sobota, 9 stycznia 2021, 10:20

Tam też nie możemy bo mają OPL !!!

Tweets Defence24