Armia Sudanu zadała ciężkie straty rebeliantom z SPLM/A-N

12 stycznia 2013, 14:59
sudan-army
Fot. http://www.leadership.ng
Reklama

11 stycznia br. siły sudańskie stoczyły zwycięską potyczkę z rebeliantami z SPLM/A-N w prowincji Kordofan Południowy, zabijając 50 z nich i niszcząc 4 należące do nich czołgi, poinformował rzecznik Sudańskich Sił Zbrojnych, Chaled Sa'ad as-Sawarmi.


Według rzecznika, starcie rozpoczęło się nad ranem, gdy liczne siły rebelianckie wspierane przez 8 czołgów rozpoczęły ostrzał pozycji zajmowanych przez siły sudańskie 15 km na południe od stolicy prowincji Kadugli. Armii sudańskiej udało się odeprzeć atak i zadać przeciwnikowi ciężkie straty - mówił as-Sawarmi.

Rzecznik rebeliantów Arno Lodi, z którym skontaktował się portal Sudan Tribune, poinformował, że nie zna szczegółów operacji.

Sudan People's Liberation Movement/Army North to rebelianci walczący z rządem w Chartumie, przez długi czas wspierani przez rząd Sudanu Południowego. Chartum oskarża Dżubę o to, że kontynuuje wspieranie SPLM/A-N i wzywa do rozbrojenia ruchu przez Południe, uzależniając od tego wznowienie eksportu południowosudańskiej ropy przez rurociągi na terenie Sudanu.

W ostatnich miesiącach rebelianci z SPLM/A-N, sprzymierzeni z Sudanese Revolutionary Front (koalicja rebeliantów operujących w prowincjach Darfur, Kordofan Południowy i Nil Błękitny) zwiększyli swoją aktywność w Kordofanie Południowym i kilka razy ostrzelali stolicę prowincji Kadugli. 13 grudnia ub.r. minister obrony Sudanu Abd al-Rahim Muhammad Husayn poinformował o wysłaniu do Kordofanu Południowego dużych liczebnie posiłków.

Kwestia wspierania rebeliantów przez Południe, utworzenia strefy zdemilitaryzowanej w spornych regionach (Sudan chce, żeby oprócz dystryktu Abyei obejmowała ona również pasy przygraniczne w prowincjach Południowy Kordofan i Nil Błękitny, tak aby wstrzymać działania rebeliantów) będzie przedmiotem kolejnej fazy negocjacji między przedstawicielami państw sudańskich, które zaplanowano na 13 stycznia br. Podczas ostatniego spotkania w Addis Abebie, 4 stycznia br. prezydent Sudanu Południowego miał zgodzić się na wycofanie jego wojsk oraz zerwanie wszelkich więzi z SPLM/A-N.

(MMT)

 
Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 0
Reklama
No results found.
Tweets Defence24