Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Arktyka. CV90 strzela ze Spike-LR

Fot. BAE Systems
Fot. BAE Systems

Konstruktorzy BAE Systems przeprowadzili pomyślnie integrację, a podczas niedawnej serii testów także próbne strzelania przeciwpancernego pocisku kierowanego dalekiego zasięgu z bojowego wozu piechoty CV90.

Testy poligonowe zostały przeprowadzone w trudnych warunkach arktycznych, z użyciem pocisku Rafael Advanced Defense Systems Spike-LR (dalekiego zasięgu), którego wyrzutnię zamontowano na wozie BAE Systems Hägglunds CV90. Cel znajdował się w odległości ponad 2000 metrów. Była to pierwsza próba wystrzelenia z CV90 zintegrowanej z nim wersji kierowanego pocisku przeciwpancernego. Według BAE Systems jej przebieg potwierdził, że CV90 można łatwo dostosować do nowych technologii w celu zaspokojenia obecnych i przyszłych potrzeb klientów.

Czytaj też: Indie zakupiły Spike LR

Grudniowe próby odbyły się w północnej Szwecji w temperaturach poniżej zera, przy dużych opadach śniegu i słabej widoczności.„Nowa funkcjonalność może zmienić dynamikę pola bitwy i jest kolejnym przykładem na to, jak doskonała mobilność i przeżywalność CV90 pozwala efektywniej walczyć z przeciwnikiem w dowolnych: terenie, warunkach pogodowych, momencie i na każdym polu bitwy.” (...) „Doceniamy udział firmy Rafael i jej zespołu odpowiedzialnego za pocisk Spike w zademonstrowaniu tej ważnej zdolności. Cieszymy się z dalszej współpracy, pozwalającej zapewnić obecnym i przyszłym klientom to potężne uzupełnienie skuteczności bojowej CV90” - powiedział dyrektor programu CV90 w BAE Systems Hägglunds, Dan Lindell.

BAE Systems realizuje obecnie szwedzki kontrakt rządowy na dostawę CV90 w wariancie samobieżnego moździerza o nazwie Mjölner, który zapewnia większą mobilność pododdziałom artylerii, wykonującym zadania bliskiego pośredniego wsparcia ogniowego.

Do arsenału sił zbrojnych Danii, Estonii, Finlandii, Norwegii, Szwecji, Szwajcarii i Holandii trafiło już ponad 1200 egzemplarzy CV90 w różnych wersjach. Pojazd był już wykorzystywany operacyjnie i został zaprojektowany z myślą o uwzględnieniem potencjału rozwojowego, co ma pozwolić jego użytkownikom sprostać wymogom zmieniających się misji.

Spośród wymienionych państw Estonia, Finlandia i Holandia używają lub zakupiły ppk rodziny Spike, a inne kraje, jak choćby wzmacniająca swoje siły zbrojne Szwecja, mogą być potencjalnie zainteresowane ich zakupem. CV90 bierze też udział w czeskim przetargu na następcę BMP-2, a czeskie siły zbrojne będą prawdopodobnie zainteresowane pozyskaniem wozów zintegrowanych z ppk Spike LR/LR2.

Obok oferowanego przez BAE Systems CV-90 w czeskim przetargu uczestniczy też niemiecki Lynx proponowany przez Rheinmetall Defence oraz ASCOD 2 produkcji General Dynamics European Land Systems.

Reklama

Komentarze (4)

  1. Naiwny

    Strzelanie w temperaturze poniżej zera. To Arktyka? Teraz w Arktyce jest poniżej -30C. Jak w takich temperaturach zacznie się sprawdzać zachodnie uzbrojenie to wtedy można pisać o "Arktyce". Takie warunki jak w artykule to są charakterystyczne dla zimowych miesięcy na polskich mazurach a nie w arktyce.

    1. Marek L.

      A ty to tam akurat byłeś, "Naiwniaczku", i akurat ty to tam wtedy mierzyłeś tę temperaturę, bo tak dokładnie ty to wiesz, że ona była tylko trochę poniżej zera, tak, jak na "naszych Mazurach" ????

    2. Davien

      Naiwny, jak na razie to Rosja musiała specjalnie konstruować sprzęt by jej w Arktyce działał. A jak widać Szwecja nie ma z tym żadnego problemu:)

  2. dkdk

    nasze pioruny wysłac tam piorunem i przetestować

    1. Łukasz

      jak nie wiesz o czym mówisz to nie mów

  3. Ceska Meska

    CV 90 arctic Wszystkie smary arctic od francuskiej firmy zdaly egzamin to jest najważniejsze dla nordykow

    1. Marek L.

      A co ty tutaj bełkoczesz o jakiejś "francuskiej firmie" ???? BAE Hägglunds CV-90 jest skonstruowany, oraz jest produkowany całkowicie, i na 100%, w Szwecji .......

  4. mobilny

    Uważam że Lynx w Czechach polegnie o nawet nie Pumie. ASCOD jakoś tak nie ma siły przebicia więc mi wychodzi że CV90 wygra i słusznie zresztą bo uważam że to całkiem rozsądna maszyna

    1. Nesher

      Widzisz, w Czechach profesjonalna opinia publiczna uważa CV 90 za najmniej odpowiedni system (o najmniejszym potencjale dla przyszłego rozwoju) i ogólnie oczekuje się, że Lynx (który jest prawdopodobnie ulubieńcem żołnierzy) i ASCOD, który z kolei popiera niektórych polityków ze względu na tradycyjnie bliską współpracę największej czeskiej zbrojowni CSG i GDLSE, a ponadto właściciel CSG jest hojnym zwolennikiem kampanii prezydenckich obecnego prezydenta M. Zemana.

    2. lol

      W Czechach wygra to co będzie tańsze. To jest ten słynny Czeski "pragmatyzm" którym parę osób na forum lubi się zachwycać. Dużo gadają, dużo obiecują, a w końcu okazuje się że kołdra jest za krótka i nogi wyłażą i biorą po taniości.

    3. Co twa profesjonalna opinia publiczna twierdzi to jedno a rzeczywistość drugie gdybys popatrzył na profesjonalna opinie w Polsce to byś wiedział bo wszyscy wiedzą co jest naj i co by chcueli i jak należy robić ale na tym często się kończy.

Reklama