„Arktyczne” systemy przeciwlotnicze trafiły do Floty Północnej

8 listopada 2018, 09:15
TOR-m2DT arctic (1)
Fot. mil.ru

W listopadzie do Floty Północnej trafi pierwszy dywizjon systemów przeciwlotniczych Tor-M2DT. Jest to wariant przeznaczony do eksploatacji w warunkach arktycznych, w bardzo niskiej temperaturze i w trudnym terenie. W tym celu wyrzutnia została umieszczona na podwoziu dwuczłonowego pojazdu gąsienicowego DT-30M, przeznaczonego do użycia w ekstremalnych warunkach zimowych.

Jak poinformował gen. Aleksander Leonow, naczelny dowódca wojsk obrony powietrzne sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej, pierwszy dywizjon Tor-M2DT ma w drugiej połowie listopada trafić do żołnierzy Floty Północnej. Będą oni szkolić się w obsłudze nowego sprzętu w 726 centrum szkolenia obrony przeciwlotniczej w Eisku nad Morzem Azowskim. Po zakończeniu cyklu szkolenia personel wraz ze sprzętem trafi do Floty Północnej, która jest pierwszym użytkownikiem systemów tego typu.

Rosjanie podają, że system Tor-M2 jest zdolny do przetwarzania danych o 48 celach i jednoczesnego śledzenia dziesięciu z nich. Autonomiczna wyrzutnia, wyposażona we własny system naprowadzania i 16 pocisków w pionowych wyrzutniach przeznaczona jest do niszczenia samolotów, śmigłowców, pocisków manewrujących, bomb i pojazdów bezzałogowych. Zakres zwalczania celów to dystans do 12 km, na pułapie od 10 do 10 000 m.

image
Wyrzutnia Tor-2DT podczas testów ogniowych na poligonie Kapustin Jar. Fot. mil.ru

Wariant arktyczny Tor-M2DT został umieszczony na specjalnym podwoziu transportera DT-30M Witiaź, który jest maszyną dwuczłonową przeznaczoną do użycia w ekstremalnych warunkach terenowych. Pojazdy tego typu stosowane są m. in. w rosyjskich bazach arktycznych i antarktycznych, oraz w wojskach stacjonujących na szczególnie niedostępnych obszarach. Nacisk jednostkowy gąsienic DT-30M z pełnym obciążeniem to poniżej 0,5kg/cm2, czyli mniej od idącego człowieka. Dzięki temu maszyna może poruszać się po głębokim śniegu, po lodzie oraz w terenie podmokłym z prędkością do 37 km/h jak również brodzić i pływać. Pierwszy człon pojazdu mieści w sobie ogrzewaną kabinę załogi, silnik o mocy 710 KM oraz systemy zasilające i pomocnicze. W drugim członie, połączonym przegubowo, znajduje się sama wyrzutnia i stacja radiolokacyjna oraz jej oprzyrządowanie.

Zestaw przeciwlotniczy w tej konfiguracji jest w stanie pracować skutecznie w bardzo trudnych warunkach pogodowych, takich jak temperatury do -60 stopni Celsjusza, czy zamieć śnieżna i wiatr o sile ponad 35 m/s.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 12
Reklama
Davien
sobota, 10 listopada 2018, 23:15

Rafał zapytaj sie pilotów tych rosyjskiej produkcji maszyn co mieli pecha spotkac sie z tymi 11 AMRAAM-ami o te twoje wysnione ćwiczenia. Tor zaliczył całe 8 dronów z balsy i tasmy klejacej, no istotnie sukces stulecia dla tego zestawu:))

Rafal
piątek, 9 listopada 2018, 11:37

@Davien "NASAMS wykorzystuje pociski AMRAAM które w przeciwieństwie do rosyjskich udowodniły swoja skuteczność 11x na 17 odpaleń" rzeczywiscie skuteczne na polgonie, TOR w Syrii 8 celow 9 rakiet.

fan_club_Daviena
piątek, 9 listopada 2018, 11:26

Davienku ich skuteczność jest taka sama jak żelaznej kopuły która nie potrafi zestrzelić rakiet robionych przez sandalarzy w garażu z rury kanalizacyjnej. Do S300/S400 ma się nijak bo nie dorasta tym systemom do pięt.

Davien
piątek, 9 listopada 2018, 09:07

Funku, SPYDER to system izraelski, wiec nieraz zapewne widział akcje bojowe, natomiast ten tak zachwalany TOR jak widac jedynie do dronów strzela bo na reszte jest za stary:)) No to wg ciebei funku wartośc bojowa S-300/400 jest zerowa bo tez ani razu akcji bojowej nie widziały:) Powodzenia w dalszym kompromitowaniu sie na całego:) PS NASAMS wykorzystuje pociski AMRAAM które w przeciwieństwie do rosyjskich udowodniły swoja skuteczność 11x na 17 odpaleń;)

obalaczmitow
czwartek, 8 listopada 2018, 22:39

@Davien kogo i co biją chyba w wikipedii. Bije to na głowę wszystko pijar USA z ich piramidalnymi bzdurami. Ostatnio był wiwiad dotyczący su57 i co powiedział jeden z konstruktorów : The new Su-57’s mileage will be two times shorter than that of the Su-35, which allows it to be used from short lanes without special devices. This was announced by Mikhail Strelets, Chief Designer-Director of the Sukhoi Design Bureau, in a new release of the Military Acceptance program to the film crew of the Zvezda TV channel. The plane must land on a shortened lane without special means . I can’t give exact figures, because this is a secret thing, but they are two times smaller than those of the Su-35, said Sagittarius. Więc skoro nawet takie dane jak długość startu czy lądowania są tajne a ty bredzisz o RCS-ach, zasięgach radarów, dokładnych danych systemach przeciwlotniczych - przecież to wszystko to piramidalne bzdury napisane na ulotkach i forumach, które z realnymi parametrami mają tyle wspólnego co podawane spalanie w samochodach do realnych wartości Tyle w temacie bajek i bajarzy.

Cichanos
czwartek, 8 listopada 2018, 21:54

Od kiedy Rosja ma wojska na Antarktydzie ?! Trzeba to poprawić.

fan_club_Daviena
czwartek, 8 listopada 2018, 20:49

NASAMS i SPYDER to sa fajne samochody pewnie, że Tor'a bija na głowę bo są od niego szybsze na autostradzie i to by było tyle w temacie bicia na głowę a jak ktoś chce je inaczej porównywać to chyba sam na głowę upadł bo te systemy nigdy wojny nie widziały i ich skuteczność to tylko dobre chęci i niepotwierdzona teoria.

Davien
czwartek, 8 listopada 2018, 15:14

Do baca i madry Buba: transportery wieloczłonowe sa uzywane od dawna chocby w WB i krajach skandynawskich. Istotnie nikt nie pakuje na cos takiego OPL bo i po co, a co do alternatywy to NASAMS/SPYDER/MICA VL bija TOR-a na głowę.

Mądry Buba
czwartek, 8 listopada 2018, 13:31

@Buba chętnie poczytamy o zachodniej alternatywie, napisz nam tutaj, nie bądź taki pochwal się.

Rafal
czwartek, 8 listopada 2018, 13:05

16 rakiet a nie przypadkiem 8?

baca
czwartek, 8 listopada 2018, 12:40

@ Buba - ciekawe rozwiązanie nie stosowane w żadnej armii na świecie o naszym wojsku już wypowiedziałem się w poprzednich artykułach PO 89r. likwidowano systematycznie wojsko jak i nasz przemysł ? Ale potrzeba o przypominaniu dokonań naszych minionych władz jest nadal aktualna ! Dobrze że chociaż istniejemy jako naród w POLSCE ?

Buba
czwartek, 8 listopada 2018, 12:06

Pewnie takie same badziewie jak Pancyr.Fun funów zgadzasz się z moją tezą.

Tweets Defence24