Arktyczne Tory dla żołnierzy operujących na północy Rosji

7 stycznia 2018, 09:27
Tor-M2DT
Fot. Vitaly V. Kuzmin/wikipedia.ru/CC BY-SA 4.0
Defence24
Defence24

Rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało o planowanym na 2018 r. wyposażeniu jednostek obrony przeciwlotniczej, stacjonujących w regionach północnej Rosji i w Arktyce, w systemy Tor-M2DT.

Generał Aleksander Leonow, szef sztabu rosyjskich wojsk obrony przeciwlotniczej, poinformował o planowanym na 2018 r. wyposażeniu podległych mu jednostej, stacjonujących na północy Rosji i w obszarach arktycznych w systemy obrony przeciwlotniczej krótkiego zasięgu Tor-M2DT dostosowane specjalnie do działania w trudnych warunkach klimatycznych Arktyki.

Czytaj też: System przeciwlotniczy Tor-M2. Rosyjska odpowiedź na broń precyzyjnego rażenia

Rosjanie podają, że system Tor-M2DT jest zdolny do przetwarzania danych o 48 celach i jednoczesnego śledzenia dziesięciu z nich. Broń przeznaczona jest do niszczenia samolotów, śmigłowców, pocisków manewrujących, bomb, pojazdów bezzałogowych na pułapie od 10 m do 1000 m na odległość do 12 km, w warunkach silnego zakłócania radioelektronicznego.

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 17
Reklama
gulazulu
wtorek, 9 stycznia 2018, 09:26

Ilosc typow roznorakich systemow PLOT w FR zastanawia nad skutecznoscia obrony/ataku panstw NATO. Rozmaite naprowadzanie: Laserowe- Sosna -R, radiokomendowe - wiekszosc, podczerwien oraz systemy lufowe. Zasieg i rozpietosc celow: od tankowca lub AWACSa do rakiet manewrujacych. Podobna jest sytuacja w pociskach POKR.

yaro
wtorek, 9 stycznia 2018, 11:29

mówisz o skuteczności: ---- Po zapadnięciu zmroku w nocy z 5/6 stycznie rosyjskie systemy obrony przeciwlotniczej w tym radary systemów S-400 „Triumf” wykryły na dalekich podejściach od obu baz zbliżające się 13 niezidentyfikowanych celów lotniczych. Środki Walki Radiowo Elektronicznej , przystąpiły do walki. Operatorzy przejęli kontrolę nad 6 cioma dronami, z czego 3 sprowadzili na ziemię, a 3 uległy zniszczeniu zderzając się z ziemią pozbawione przez Rosjan sygnału naprowadzania. Następnie do walki przystąpiły systemy obrony przeciwlotniczej krótkiego zasięgu Pancyr-S. Każdy z pojazdów posiada 4 szybkostrzelne działka 30 mm o efektywnym zasiegu 4 km, wystrzeliwujące sumarycznie „ścianę ognia i stali” - 5000 pocisków na minutę. Systemy Pancyr unicestwiły 7 BSL. Analiza improwizowanych dronów wykazała, że były one uzbrojone w miny do granatników , którymi miały „zbombardować” wskazane cele. Precyzyjnie ustalono miejsce kierowania dronami a było ono przeszło 50 km od bazy Chmejmim. Drony mają zasięg około 100 km i nowoczesny system nawigacji satelitarnej wg amerykańskiego systemu nawigacji satelitarnej GPS. Aktualnie rosyjscy specjaliści i analitycy, oraz wywiad wojskowy weryfikują skąd i jakimi kanałami terroryści weszli w posiadanie tych wysokich technologii i skąd pochodzą dość specyficzne i wysoce efektywne materiały wybuchowe zamontowane w dronach jako improwizowane materiały wybuchowe.

dim
poniedziałek, 8 stycznia 2018, 08:59

@All Poza tym nie zostało tu wskazane, a jest istotnym, że TOR ma w Arktyce wyjątkowo łatwe warunki działania - może okazać się bardzo skuteczny. Ssystem ten ma przecież problem ze zwalczeniem celu pojawiającego się po raz pierwszy gdy znajduje się już zbyt blisko. Np. nadlatującego zza lasu... Gdy w Arktyce bardzo trudno jest dronowi tak zbliżyć się, nie będąc zawczasu zauważonym.

gizmo
niedziela, 7 stycznia 2018, 15:43

Mówcie co chcecie ale to malowanie starych Torów jest naprawde profesjonalne :D

dim
wtorek, 9 stycznia 2018, 12:15

Mnogość systemów w rosji pokazuje, że nie potrafią zrobić kompletnego systemu tylko modernizują stare sowieckie, archaiczne wehikuły. Część jak te Tory po prosto podmalowują i dodają zestaw "pierwszej" pomocy w kabinie załogi zawierający uderzeniową dawkę spirytusu, żeby załoga nie zamarzła.

Polanski
niedziela, 7 stycznia 2018, 12:45

Do 1000m? To nie wiele mogą.

dim
poniedziałek, 8 stycznia 2018, 07:55

I to, już z d24: Dla nowej wersji systemu Tor-M2 opracowano nowe pociski sygnowane jako 9M338, które deklaratywnie mają osiągać zasięg 16 km oraz pułap 10 km, przy zwalczaniu celu o prędkości ok. 1000 m/s.

dim
poniedziałek, 8 stycznia 2018, 07:39

Czytaj też więcej: 1000m, ale to pomimo przeciwdziałania radioelektronicznego. A to już wcale nie jest źle, jeśli ~100% skutecznie.

Olkit
niedziela, 7 stycznia 2018, 20:07

Jeśli ktoś w warunkach bojowych leci na wysokości większej niż 500m to chyba tylko jakiś samobójca.

yaro
niedziela, 7 stycznia 2018, 12:30

Ameryka i całe NATO może jedynie wyć do księżyca z zazdrości na tyle nowości wprowadzanych w armii. Naszego sojuszu obecnie nie stać ani na remonty sprzętu, ani na wprowadzanie nowych rozwiązań. Amerykanie sie obudzili i nagle chcą dodrukować masakryczne tony dolarów update sprzętu i produkcję nowych rozwiązań, tyle, że jak ostatnie czasy pokazały F35 to porażka, zumwalt to porażka, rail gun to porażka --- to co w tej chwili w armii USA nie jest porażką ?

wania
niedziela, 7 stycznia 2018, 22:10

A jaki samolot wybudowała Rosja 5 generacji? USA bombowiec B-2 a Rosja teraz chwali się, że znowu zacznie produkować bombowiec sprzed 40 lat... PAK FA? Złom, który nigdy nie wejdzie do produkcji seryjnej bo już nawet Indie się z niego śmieją i go nie chcą. T-14 armata, który zepsuł się na defiladzie i do produkcji nie wejdzie? Śmieszne okęciki z rakietami kalibr mające konkurować z prawdziwymi okrętami Chin i USA? A może nowej generacji lotniskowiec? Kuzniecow będący przedmiotem powszechnych drwin, który stracił 2 samoloty i możliwość przyjmowania samolotów, płynący z zawrotną prędkością 7 węzłów w oparach dymu i smrodu (nie ma zbiorników na fekalia)... Zumwalt za chwilę będzie poza zasięgiem wszystkich innych okrętów. F-35 zobacz ilość zamówień z całego świata.

Insider
niedziela, 7 stycznia 2018, 14:32

Kolega się tak nie podnieca, bo to dla zdrowia szkodliwe. Porównywanie bolączek wieku dziecięcego sprzętu przeskakującego ruski złom o dwie generacje do wprowadzanych przez tychże drugich modernizacji złomu z ubiegłego stulecia jest zaiste zabawne.

MarvoloRidl
niedziela, 7 stycznia 2018, 14:20

Racja. Dopóki podatnicy z krajów NATO nie protestują to niestety dodrukowywanie ton dolarów będzie kontynuowane , a podatnik amerykański bedzie rósł w siłę, ..... ale czy nie o to chodzi obecnej administracji USA z trampem na czele ??

Nico
niedziela, 7 stycznia 2018, 14:17

A teraz wpisz w YouTube porównanie polskiej wsi i rosyjskiej!! Albo rosyjskie szpitale!! Wolę lepszą jakość życia!!!

starszy oborowy
niedziela, 7 stycznia 2018, 13:49

A u twojego sojusznika największa porażka to śmierdzące na kilka kilometrów onuce

binio
niedziela, 7 stycznia 2018, 13:47

jak ostatnie czasy pokazały F35 to porażka, zumwalt to porażka I dlatego powiększa się kolejka po te samoloty, a liczba wyprodukowanych maszyn sięgnie zaraz 300? Jeśli to jest porażka, to gdzie sukcesy waszego sojuszu? Trudna do ukrycia przez kremlowską propagandę porażka projektu Su57? Rezygnacja z prawdziwych niszczycieli rakietowych, z powodu braków technologicznych i funduszy? To są te sukcesy? Odmalowany na biało "tor" bezradny wobec natowskich samolotów już 2 dekady temu?

Harry
niedziela, 7 stycznia 2018, 13:47

Sojuszu na nic nie stać bo kasa idzie na "otwartość" dla obcych nacji w Europie i ich kosztowne utrzymanie. Kraje sojuszu nie potrafią nawet bronić własnych granic, a co dopiero zaatakować skutecznie potencjalnego nieprzyjaciela

Tweets Defence24