Andrzej Duda: musimy wzmacniać wschodnią flankę NATO

28 października 2018, 13:27
Andrzej Duda
Fot. prezydent.pl

Dzisiaj imperialne ambicje Moskwy są oczywiste dla wszystkich, dlatego musimy wzmacniać wschodnią flankę NATO - ocenił prezydent Andrzej Duda w wywiadzie dla "Bild am Sonntag". Jak zaznaczył, kluczem w NATO jest solidarność i wspólne ponoszenie odpowiedzialności oraz kosztów.

Andrzej Duda odnosząc się do współpracy z Niemcami zaznaczył też, że "bezpieczeństwo to również bezpieczeństwo energetyczne" i że "tutaj także oczekujemy solidarności".

Prezydent był pytany w wywiadzie dla "Bild am Sonntag", "jak niebezpieczny" jest prezydent Rosji Władimir Putin, w kontekście zagrożenia, jakie dla Polski i innych krajów wschodniej części UE stwarza Rosja.

"Wyciągnijmy wnioski z faktów. W ciągu ostatnich 10 lat Rosja dwukrotnie zmieniła siłą granice w Europie. W 2008 roku zaatakowała Gruzję, a w 2014 – Ukrainę. W obu przypadkach do dziś prawne granice obu państw nie zostały przywrócone. Śp. Prezydent Lech Kaczyński przewidział rozwój sytuacji. W 2008 roku w Tbilisi, zatrzymując wraz z przywódcami krajów Europy Środkowo-Wschodniej rosyjską inwazję powiedział, cytuję: dziś Gruzja, jutro Ukraina, pojutrze państwa bałtyckie, a później może i czas na mój kraj, na Polskę" - powiedział Andrzej Duda.

Prezydent ocenił, że "dzisiaj imperialne ambicje Moskwy są oczywiste dla wszystkich". "Dlatego musimy wzmacniać wschodnią flankę NATO" - podkreślił.

Pytany, czy - jego zdaniem - Niemcy robią wystarczająco dużo dla ochrony swoich wschodnich partnerów w NATO, prezydent zaznaczył, że "kluczem w NATO jest solidarność sojusznicza i wspólne ponoszenie odpowiedzialności oraz kosztów". "Z zadowoleniem przyjmuję dobrą współpracę wojskową z Bundeswehrą. Niemiecka armia przejęła wraz z nami oraz Duńczykami odpowiedzialność za dowództwo natowskiego korpusu w Szczecinie. Wspólnie wzmacniamy także północno-wschodnią flankę Sojuszu. Ale pamiętajmy, że bezpieczeństwo to również bezpieczeństwo energetyczne. Tutaj także oczekujemy solidarności" - zaznaczył Andrzej Duda.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 10
Reklama
Mirek
poniedziałek, 29 października 2018, 13:35

Przez rozwałkę unii atakowanie naszych sojuszników i sąsiadów z zachodu ,utarczki z NATO oraz masę podejrzanych ludzi z dostępem do tajemnic

anakonda
poniedziałek, 29 października 2018, 08:23

europa zawsze była niestabilna u łasa na ruska kase kosztem oczywiscie nas wiec musimy byc konsekwentni i wycigagnac wnioski z histoeii

As
poniedziałek, 29 października 2018, 07:01

Współczynnik gadania do realnych działań mamy jak 1 do 10-u. Mając taki sprzęt jaki mamy odrobinę bardziej wiarygodnym stwierdzeniem byłoby zdanie o próbie dogonienia technologicznie zachodniej flanki.

Harry 2
poniedziałek, 29 października 2018, 01:10

W wypowiedziach naszych polityków daje się zauważyć bezgraniczna przyjaźń/miłość do naszych "przyjaciół" z USA i obsesja wojny z Rosją.

Harry 2
niedziela, 28 października 2018, 21:35

A ja myślę, że nie tylko wschodnią flankę trzeba wzmacniać, bo już jest ok. 3miliony Ukraińców w Polsce, (granica naszego bezpieczeństwa została przekroczona), ale także flankę zachodnią, południową i północną. Wróg jako Koń Trojański już w krajach sąsiadujących z nami jest. Przejmuje europejskie państwa bez jednego wystrzału.

nick
niedziela, 28 października 2018, 20:17

solidna wypowiedź

Polish blues
niedziela, 28 października 2018, 18:01

Czyli sądząc z kalendarza mamy jeszcze dwa lata, aby nacieszyć się życiem. Ciekawe dokąd w godzinie próby zwinie się rząd? Do Londynu czy Waszyngtonu? Obstawiam Waszyngton.

Polish blues
niedziela, 28 października 2018, 17:59

Reaktywując trupy T-72 i przeciągając w nieskończoność przetargi na arcyważne elementy składowe obrony kraju, które obiecywaliście załatwić trzy lata temu? Komu ten dym w oczy puszczacie?

MiP
niedziela, 28 października 2018, 16:11

Panie Duda to wzmacniaj pan Polską armię i niech w końcu rozpoczną się poważne zakupy uzbrojenia które jest nam potrzebne na wczoraj.A nie wszystkie przetargi są rozbijane i bierze się po kilka sztuk najpotrzebniejszego uzbrojenia (Wisła,Homar)

RZESZOW
niedziela, 28 października 2018, 16:03

Znowu nas straszą

Tweets Defence24