Reklama

Siły zbrojne

Udany test pocisku SM-3 IB u wybrzeży Hawajów

Start pocisku SM3/ Fot. Missle Defense Agency mda.mil
Start pocisku SM3/ Fot. Missle Defense Agency mda.mil

Japońskie Morskie Siły Samoobrony i amerykańska marynarka wojenna przeprowadziły w ramach misji JFTM-05 (Japan Flight Test Mission-05) udany test pocisku SM-3 IB. 

Celem misji było potwierdzenie zdolności do działania najnowszych elementów systemu obrony przeciwrakietowej. Pocisk odpalono z japońskiego niszczyciela JS Atago (DDG-177), niedawno poddanego modernizacji, w trakcie której na jednostce zamontowano nowe elementy systemu AEGIS. To właśnie ich sprawdzenie było celem przeprowadzonego zadania ogniowego.

W oficjalnym oświadczeniu wydanym przez MDA (Missle Defense Agency), podano że pojedynczy cel o charakterystykach zbliżonych do pocisku balistycznego odpalono 11 września o godzinie 22:37 czasu hawajskiego z poligonu rakietowego Barking Sands na wyspie  Kauai. Japońska załoga wykryła i śledziła cel. Po ustawieniu systemu AEGIS w tryb kontroli ognia, odpalono pocisk SM-3 Block IB Threat Upgrade, który trafił w cel. Oficjalny komunikat określił pomyślny wynik próby jako ważny krok w budowie wspólnego systemu obrony Japonii i USA.

image
JS Atago (DDG-177)/ Fot. US Navy

JS Atago (DDG-177) jest jednym z dwóch okrętów tej klasy na stanie Japońskich Morskich Sił Samoobrony, jest przeznaczony do wykonywania zadań BMD (Ballistic Missle Defence - jednocześnie posiada on najnowsze wyposażenie do tego rodzaju zadań. Udany test będzie, najprawdopodobniej, impulsem do wprowadzenia podobnych modyfikacji na drugiej jednostce w służbie i kolejnych dwóch okrętach, które mają wejść do służby w japońskiej marynarce w pierwszych latach kolejnego dziesięciolecia. Oprócz tego ochronę BMD zapewnią Japonii dwa lądowe stanowiska systemu AEGIS, o których zamówieniu zadecydowano w końcu ubiegłego roku. Obecnie trwają rozmowy nad szczegółami pozyskania naziemnej części systemu.

Testy przeprowadzono w dwa tygodnie po opublikowaniu 28 sierpnia najnowszej "Białej Księgi" japońskiego ministerstwa obrony, w której rakiety balistyczne Korei Północnej określono jako "bezprecednsowo poważne i nieustające zagrożenie dla Japonii, pokoju i bezpieczeństwa w regionie i dla całej społeczności międzynarodowej." Zakończenie budowy całego systemu obronnego (okrętów oraz części lądowej) i uzyskanie gotowości operacyjnej planowane jest na 2023 rok. Pociski SM-3 Block IB są także używane w systemie Aegis Ashore rozmieszczonym w Rumunii.

Reklama

Komentarze (5)

  1. Davien

    Jurgen, w Redzikowie maja byc inne pociski: SM-3 Block IIA. Są one ciagle jeszcze w fazie testów.

  2. Urko

    Nie było by kłopotów budowlanych, gdyby uczciwie płacono podwykonawcom (i szeregowym pracownikom również). 6 września Mostostal Zabrze złożył pozew w sprawie nieotrzymanej zapłaty za wykonane prace w Redzikowie.

  3. serk

    @jurgen w radzikowie jest nadbudowa silosow, a zatrudnili jedna firme tylko.....nie dziwne ze byly opoznienia.

  4. prawieanonim

    Jurgen - to nie ten pocisk.

  5. jurgen

    może w ten sposób skończą się \"kłopoty budowlane\" w bazie w Redzikowie

Reklama