Szef BBN: jesteśmy bardzo elastyczni w sprawie wojskowej obecności USA [Defence24 TV]

16 listopada 2018, 09:05

Jesteśmy bardzo elastyczni – tak o polsko-amerykańskich rozmowach w sprawie tzw. Fort Trump mówi szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch. Z jego wypowiedzi dla Grupy Defence24 wynika, że negocjacje z rządem w Waszyngtonie mogą się zakończyć nie tyle powstaniem stałej bazy, co zwiększeniem amerykańskiej obecności wojskowej w Polsce.

W tym tygodniu szef MON Mariusz Błaszczak spotkał się w Waszyngtonie z kongresmenami oraz sekretarzem obrony USA gen. Jamesem Mattisem. Po rozmowach polski minister podkreślał, że jesteśmy na dobrej drodze, aby osiągnąć sukces w staraniach o ulokowanie stałej bazy wojsk amerykańskich. Siły USA są w Polsce od kilku lat. Od 2017 r. są obecne w sposób ciągły, choć rotacyjny. Rząd w Warszawie stara się o przekształcenie tej formuły w obecność stałą.

Soloch, w wypowiedzi dla Grupy Defence24, na pytanie o szanse utworzenia stałej bazy USA w Polsce, odpowiedział, że raczej chodzi o zwiększenie obecności wojsk amerykańskich w Polsce.

To są negocjacje dotyczące zwiększenia obecności amerykańskiej w Polsce. Tutaj tak, jak to podkreślał wielokrotnie pan prezydent Andrzej Duda, my jesteśmy bardzo elastyczni. Chodzi przede wszystkim o to, żeby ta obecność była zwiększona w kontekście zwiększonej obecności NATO, ale oczywiście zaczynamy od rozmów bilateralnych ze Stanami Zjednoczonymi.

szef BBN Paweł Soloch

Prezydencki minister podkreślił, że starania Polski spotykają się z życzliwym odbiorem w Waszyngtonie, zarówno ze strony republikanów, jak i demokratów. Soloch przypomniał też, że Kongres USA zlecił Pentagonowi przygotowanie do marca raportu na temat ewentualnego zwiększenia amerykańskiej obecności wojskowej w Polsce.

Rozmawiał: Jakub Wiech, Energetyka24.com

Tekst: Rafał Lesiecki, Defence24.pl

Defence24
Defence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 8
NIK
poniedziałek, 26 listopada 2018, 12:25

Tyle lat staraliśmy się wygonić rosyjskie wojska z Polski, a teraz sami sprowadzamy sobie amerykańskie i jeszcze chcemy im za to płacić? Coś jest nie tak z tym rządem.....

As
piątek, 23 listopada 2018, 05:59

Jak się najpierw ogłosiło sukces, a później przystąpiło do negocjacji to trzeba być bardzo, bardzo elastycznym tym bardziej, że przy dużym zagrożeniu

lbn
poniedziałek, 19 listopada 2018, 12:30

Czyli będzie więcej żołnierzy ale będziemy płacić jakby była prawdziwa baza.ci to dopiero potrafią robić biznesy.

mana
piątek, 16 listopada 2018, 21:38

bojkot sprzętu z usa jeśli nie będzie stałych baz.

gekko
piątek, 16 listopada 2018, 21:34

jesli nie bedzie stalej bazy, to nie mozna ich nazywac sojusznikiem z kwi i kosci. nie kupowac wiecej sprzetu od usa ! robic zakupy w europie.

rozbawiony
piątek, 16 listopada 2018, 12:27

Ciąg dalszy po Adelajdach , sukcesów duetu min. Błaszczak - PAD .

razdwatri
piątek, 16 listopada 2018, 12:19

Czyżby koniec mrzonek min. Błaszczaka o utworzeniu stałej bazy amerykańskiej w Polsce . Czas najwyższy więc zabrać się , za tworzenie silnej polskiej armii , a nie liczyć na innych .

Dropik
piątek, 16 listopada 2018, 11:41

Czyli będziemy bulic więcej niż 2 mld . To będzie że 4 mld na start.

Tweets Defence24