Reklama

Siły zbrojne

Słowacja przedłuża umowę serwisową z Rosjanami. MiGi-29 pozostaną w służbie

Słowacki MiG-29AS / Fot. Slovakian Air Force
Słowacki MiG-29AS / Fot. Slovakian Air Force

Słowacki rząd zgodził się na kontynuowanie do końca 2023 roku - z opcją przedłużenia o dodatkowy rok - współpracy z rosyjską firmą RSK MiG, serwisującą słowackie myśliwce MiG-29. Umożliwi to ich eksploatację do czasu dostarczenia amerykańskich F-16.

Dalsze korzystanie z usług rosyjskiej firmy oznacza coroczne wydatki w kwocie 2,53 mln EUR na każdy samolot. Liczba użytkowanych przez słowackie siły powietrzne maszyn MiG-29 ma się zmniejszyć z obecnych 12 do siedmiu w 2023 roku. Bez przedłużenia umowa z RSK MiG wygasłaby w listopadzie bieżącego roku.

Umowę o zakupie 14 wielozadaniowych myśliwców F-16 Block 70/72 podpisano w grudniu ubiegłego roku. Wartość całego kontraktu to około 1,6 mld euro (ok. 1,8 mld USD) wraz z kosztami wsparcia logistycznego, uzbrojenia pokładowego i szkolenia pilotów. Dostawa obejmie 12 maszyn jednomiejscowych i dwie dwumiejscowe. Zgodnie z kontraktem cztery myśliwce Słowacja otrzyma w 2022 roku, a pozostałe dziesięć w roku następnym. 

PAP/Defence24.pl

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (11)

  1. Davien

    Jurgen, nawet jak Turcja wypadnie z kolejki to te kilka maszyn rocznie co miało byc dla nich błyskawicznie się rozejdzie, wezmie je chocby Izrael czy Japonia, inni tz z chęcia powitaja przyspieszenie dostaw. Turcy tej setki nie mieli dostać na raz. Nie wiem ile by musiał ktos zapłacic by wciąc się w kolejkę ale tanio by nie było.

  2. jurgen

    @davien chyba że z kolejki wypadnie Turcja

  3. rydwan

    Qaz już raz serwisowaliśmy samoloty na białorusi i co z tego wyszło każdy widzi prawie że wojnadomowa tylko bez strzelanki.

  4. Sojer

    Bardzo drogi ten serwis. Praktycznie tyle ile warte sącsamoloty.

  5. Yugol

    Można? Można!

  6. Qaz

    A nasi wybrańcy narodu nie mogli też serwisować naszych migów w Rosji? Lepiej samemu części zamienne nie nadające się do .....Żal tych naszych pilotów,lecą i nie wiedzą czy wrócą.A coś cicho o tym co wylądował bez katapultowania,i o tym biedaku co zginął przez katapultowania,i ostatnio też coś było .Wie ktoś coś w tych tematach ?

  7. -CB-

    @watchdog - przecież cena za F-16 obejmuje już cały pakiet, włącznie z uzbrojeniem, serwisem, szkoleniami pilotów itd. Cena F-35 którą podajesz, to goły samolot i to na razie dla członków tego programu. Oprócz całego pakietu logistycznego, trzeba doliczyć jeszcze cenę uzbrojenia i koszty jego integracji, bo tak to sobie wymyślono, żeby na papierze cena była niska.

  8. taka prawda

    @watchdog: chyba że podawana cena za F-35 to kłamstwo lub/i koszty jego eksploatacji są takie, że koszt zakupu samej maszyny to przy tym pikuś. Ponadto Indie nie kupią myśliwca bez przeniesienia produkcji do siebie, no chyba, że w symbolicznej ilości jak Rafale - w celu podejrzenia technologii.

  9. Arek

    cena obejmuje zakup maszyny, szkolenia , części zapasowych itp. To nie jest cena za sam płatowiec

  10. Davien

    Wahchdog, te 114mln za F-16 to jest z pakietem dodatkowym, F-35A z pakietem to ok130mln, problemem jest jednak nie tyle cena co dostepność. Nowe F-35 przed 2024r nie będa dostepne dla dodatkowych zamówień jak juz się Izrael dowiedział.

  11. watchdog

    1,6 mld € za 14 samolotów F-16 ... to wychodzi ponad 114 mln € za jeden samolot. A F-35 z najnowszej produkcji mają być "poniżej 80 mln/szt.". Ktoś tu oszalał... no bo czy jest jakiś sens kupować F-16 za takie pieniądze !?!

Reklama