Reaktywacja V Korpusu US Army

30 września 2020, 14:40
Zrzut ekranu 2020-09-30 o 16.18.44
Fot. Jason Johnston/US Army

16 października V Korpus US Army zostanie oficjalnie reaktywowany; to kolejny etap, który przybliża nas do oficjalnego ulokowania wysuniętego stanowiska dowodzenia V Korpusu w Poznaniu — oświadczyła ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher.

"16 października V Korpus US Army zostanie oficjalnie reaktywowany. To kolejny etap, który przybliża nas do oficjalnego ulokowania wysuniętego stanowiska dowodzenia V Korpusu w Poznaniu i ważny krok w PL-US współpracy w zakresie bezpieczeństwa. Razem jesteśmy silniejsi!" - napisała w środę ambasador USA na Twitterze.

Wysunięte stanowisko dowodzenia reaktywowanego V Korpusu USA ma liczyć ok. 200 żołnierzy. Pierwsi przyjadą do Polski w październiku i zajmą się planowaniem operacyjnym i dowodzeniem rotacyjną obecnością amerykańskich wojsk lądowych w Europie. Poznań jest dotychczas siedzibą wysuniętego dowództwa amerykańskiej 1. Dywizji Piechoty.

Utworzenie w Polsce wysuniętego dowództwa V Korpusu zapowiedziano w umowie podpisanej w Warszawie 15 sierpnia przez ministra obrony Mariusza Błaszczaka i sekretarza stanu Mike’a Pompeo. Umowa ma ułatwić rozlokowanie w Polsce kolejnych wojsk USA, których liczebność – zgodnie z ubiegłorocznymi deklaracjami prezydentów obu państw – ma wzrosnąć o ok. 1000, do ok. 5,5 tys.

Reaktywację V Korpusu zapowiedział w lutym br. departament wojsk lądowych wchodzący w skład Departamentu Obrony USA. Dowódcą V Korpusu został John Kolasheski, który 4 sierpnia w Krakowie otrzymał nominację na stopień generała broni. Dowództwo V Korpusu mieści się w Fort Knox w stanie Kentucky.

V Korpus został rozformowany w 2013 roku, jako ostatni związek taktyczny na tym poziomie stacjonujący w Europie (w Niemczech). W czasach Zimnej Wojny pełnił on ważną funkcję w systemie obrony kolektywnej, będąc odpowiedzialnym za obronę tzw. przesmyku Fulda (Fulda Gap), a tuż po wejściu Polski do NATO koordynował ćwiczenia Victory Strike z udziałem amerykańskiego lotnictwa wojsk lądowych, artylerii rakietowej oraz przeciwlotniczej w Drawsku Pomorskim.

Odtworzenie tego związku ma więc również znaczenie symboliczne. Wysunięte stanowisko dowodzenia V Korpusu w Poznaniu będzie jedyną tego rodzaju strukturą w Europie. To właśnie z Polski będą dowodzone amerykańskie wojska lądowe na całym kontynencie.

PAP/JP

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 9
Reklama
block
czwartek, 1 października 2020, 12:03

Szkoda że nie w Dęblinie a w Poznaniu.

sp.poz
czwartek, 1 października 2020, 18:38

Tak. Szkoda że w Poznaniu. Od prawie dwóch wieków robią różne władze (a to niemieckie, polskie, amerykańskie) z mojego miasta twierdzę. Z jednej strony miasta poligon, z drugiej lotnisko wojskowe. Jak nie latają efki to hałas od strzelania w biedrusku, jak rosomaki nie rozjeżdżaja samochodów osobowych to korki na północy miasta potęgują kolumny wojskowe, ostatnio też wojsk amerykańskich. A przez to, że krzesiny są ciągle wojskowe, to cywilna Ławica ogranicza w centrum wysokość budynków do nicałych 120m... Trochę z przymrużeniem oka:)

Bursztyn
środa, 30 września 2020, 20:39

PiS myśli że amerykańska armia będzie się z nimi PIESCIC

Bursztyn
środa, 30 września 2020, 18:13

5 korpus to 5 brygad wliczając brygadę spadochronowa we Włoszech reszta w Niemczech

Jerry
środa, 30 września 2020, 21:05

Czy Pan Bursztyn wie coś o wojnie manewrowej?

BUBA
środa, 30 września 2020, 19:02

I Niemcy potrafia na tym zarabiac a my placimy.

sobota, 3 października 2020, 23:02

Tak z ciekawości, za co Rząd RP i kiedy zapłacił USA? W budżecie na 2020 nie ma takich pozycji.Jak na razie to Eu płaci za rozbudowę dróg, remonty wiaduktów, skrajnie na szlakach kol..Z funduszu za " utrzymanie" Us Armii.ja prosty kierownik , poświęć mnie.

dim
czwartek, 1 października 2020, 08:58

Ile Niemcy wydają na modernizację wojska, a ile Polska ?

BUBA
piątek, 2 października 2020, 16:10

Przynajmniej nie pudruja zlomu

Tweets Defence24