Raytheon: NASAMS najlepszym uzupełnieniem dla Patriota

3 sierpnia 2018, 15:24
Narew NASAMS MSPO
Fot. Kongsberg

„Dla nas preferowanym wyborem w programie Narew jest system NASAMS – system obrony rakietowej średniego zasięgu, prawie jak Patriot. Mamy dziewięć krajów, które zaufały mu, z czego większość jest w Europie” – mówi w rozmowie z Defence24.pl Joseph P. DeAntona, Business Development & Strategy Integrated Air & Missile Defense z koncernu Raytheon. 

Przedstawiciel Raytheona podczas targów Farnborough 2018 podkreślił w rozmowie, że koncern zdaje sobie sprawę z tego jak ważna dla strony polskiej w programie Narew jest integracja. „Kombinacja dwóch systemów jest zdecydowanie lepsza niż indywidualne zdolności każdego z nich” – mówi Defence24 Joseph P. DeAntona.   

Sądzę, że NASAMS jest najlepszym uzupełnieniem dla Patriota. Obrona warstwowa jest ważną drogą do pełnej ochrony przed wszystkimi rodzajami zagrożeń: od bezzałogowych systemów latających przez zaawansowane systemy rakiet manewrujących czy myśliwce 5. Generacji po pociski balistyczne.

Joseph P. DeAntona, Business Development & Strategy Integrated Air & Missile Defense, Raytheon

Przedstawiciel Raytheona podkreślił przy tym partnerstwo z norweską firmą Kongsberg. W ramach tej współpracy obie firmy dostarczają komponentów tworzących ten system. Kongsberg tworzy centrum sterowania ogniem, a także dowodzenia i kontroli. Raytheon z kolei odpowiada za sensory czyli radar oraz rakiety z rodziny AMRAAM, w tym AMRAAM-ER, wyrzutnia jest z kolei budowana wspólnie.

Jak zapewnia przedstawiciel Raytheon potencjalny klient ma przy tym możliwość wyboru w przypadku nawiązania współpracy, która z firm mogłaby być liderem takiego programu choć oczywiście obie firmy muszą być w taki program zaangażowane. Ma to znaczenie dla Polski, która posiada doświadczenie we współpracy zarówno z Kongsbergiem w ramach programu pozyskania Morskiej Jednostki Rakietowej, jak i Raytheonem, z którym została podpisana umowa na zakup systemu Patriot.

 

Defence24
Defence24
Reklama
Tweets Defence24