Marines jadą do Norwegii. Nowa formuła obecności

30 października 2020, 09:20
200604-M-OX257-1307A
Fot. Sgt. Abrey Liggins/U.S.M.C.

Nowy wydzielony komponent amerykańskiej piechoty morskiej został wysłany na zimowe rotacyjne szkolenie do Norwegii. Marines wezmą udział we wspólnych ćwiczeniach z żołnierzami norweskiej armii, realizowanych w nowej formule.

Do Norwegii łącznie wyruszyło 350 żołnierzy USMC z 3. batalionu 6. pułku piechoty morskiej, a samo ich szkolenie w tym kraju ma potrwać łącznie dwa miesiące. Zaraz po przybyciu Marines odbędą kwarantannę w celu zmniejszenia ryzyka zarażenia i transmisji koronawirusa. Następnie przeprowadzą dwustronne ćwiczenia z norweskimi wojskami lądowymi, które ma na celu także poprawę interoperacyjności i wzmocnienie zdolności bojowych.

Ćwiczenia będą realizowane w obszarze arktycznym, a samo szkolenie pod okiem instruktorów norweskiej armii ma objąć tematykę walki w trudnych warunkach terenowych i atmosferycznych. Dodatkowo żołnierze USMC wezmą udział także w norweskich ćwiczeniach "Reindeer II" w północnej Norwegii.

W sierpniu br. dowództwo USMC podjęło decyzję o redukcji liczby żołnierzy stale rozmieszczonych w sposób ciągły Norwegii do jedynie 20. Ich głównym zadaniem będzie przygotowywanie we współpracy z lokalnymi siłami zbrojnymi działań szkoleniowych dla rotacyjnego komponentu amerykańskiej piechoty morskiej. Od 2017 roku piechota morska utrzymywała ciągłą rotacyjną obecność w Norwegii, w szczytowym momencie uczestniczyło w niej 700 żołnierzy. Jej charakter ulegnie jednak zmianie.

Jesienią br. w Norwegii znajdzie się rotacyjnie 350 Marines. Rotacje mają być krótsze niż wcześniej (obecna będzie trwać dwa miesiące) i nie będą realizowane w sposób ciągły. Planuje się jednak również realizację większych ćwiczeń wzmocnienia obrony Norwegii - pierwsze tego rodzaju manewry odbędą się na początku 2021 roku, z udziałem prawdopodobnie ponad tysiąca żołnierzy.

Dodatkowo cały czas utrzymywane mają być bazy materiałowe zlokalizowane na norweskim terytorium z przeznaczeniem dla żołnierzy Korpusu Piechoty Morskiej. Sprzęt ten będzie wykorzystywany przez ćwiczących na terenie tego kraju żołnierzy USMC. Z Norwegii prawdopodobnie będą wycofane czołgi Abrams, ale w kraju pozostaną transportery opancerzone i inny sprzęt (możliwe, że uzupełniony o artylerię rakietową, bo Marines chcą rozwijać zdolności w tym zakresie).

PAP - mini

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 1
Reklama
mnig
piątek, 30 października 2020, 14:53

A ci tylko wałesaja się po świecie, po co, załosne to wojsko.

Tweets Defence24