Litwa wzmocni system obrony powietrznej NASAMS

28 grudnia 2018, 15:57
live_firing_04
Odpalenie pocisku AMRAAM z baterii NASAMS /Fot. Kongsberg Defence&Aerospace

Ministerstwo Obrony Litwy oficjalnie poinformowało o podpisaniu porozumienia technicznego przybliżającego ten kraj do pozyskania od norweskiej firmy Kongsberg systemu obrony powietrznej NASAMS (Norwegian/National Surface-to-Air Missle System). W ramach umowy rząd w Wilnie pozyska dodatkowe rakiety AMRAAM zarówno w wersji bojowej, jak i ćwiczebnej. 

Zgodnie z kontraktem, który został podpisany przez Ministerstwo Obrony Narodowej i norweskiego producenta Kongsberg w dniu 26 października 2017 r., system zamówiony przez Litwę jest nowy, z wyjątkiem wyrzutni, które są wstępnie wykorzystywane przez norweskie siły zbrojne i obecnie są modernizowane. Planuje się, że wszystkie zamówione urządzenia zostaną przekazane do Batalionu Obrony Powietrznej Litewskich Sił Powietrznych, cały personel przeszkolony, a wszystkie elementy zintegrowane w jeden system zdolny do obrony powietrznej obejmujący nadzór i kontrolę przestrzeni powietrznej, ostrzeganie przed zagrożeniem lotniczym i ewentualne niszczenie celu do 2021 r.

Wstępna wartość sprzętu dla dwóch baterii obrony powietrznej, pakietu wsparcia logistycznego i szkoleń dla operatorów i personelu serwisowego, wynosi około 110 milionów euro.

NASAMS jest systemem obrony powietrznej o zasięgu średnim do dalekiego (w zależności od użytego pocisku). Produkuje go  najważniejszy norweski podmiot zbrojeniowy Kongsberg Defence& Aerospace we współpracy z amerykańskim Raytheonem. Obecnie obie firmy dostarczają komponentów tworzących ten system. Kongsberg tworzy centrum sterowania ogniem, a także dowodzenia i kontroli. Raytheon z kolei odpowiada za sensory czyli radar oraz rakiety z rodziny AMRAAM (które kupiła m.in. Litwa), w tym AMRAAM-ER, wyrzutnia jest z kolei budowana wspólnie. Możliwe jest także wykorzystanie rakiet AIM-9X. 

Typowa bateria składa się z trzech wyrzutni (w konfiguracji litewskiej - prawdopodobnie z dwóch), z których każda zawiera sześć stanowisk startowych z gotowymi do odpalenia pociskami. Wyrzutnia jest połączona z systemem kierowania (FDC - Fire Distribution Center) drogą radiową lub przewodowo i może znajdować się w maksymalnej odległości 25 km od centrum kierowania ogniem. Wyrzutnie i system kierowania tworzą środowisko sieciocentryczne.

image
Wyrzutnia i radar systemu NASAMS – fot. M.Dura 

Do wykrywania i naprowadzania celów wykorzystywany jest radar AN/MPQ64F1 Sentinel oraz pasywne czujniki elektrooptyczne i IR.  

Defence24
Defence24
Reklama
Tweets Defence24