Gen. Reudowicz zastąpi gen. Kraszewskiego w BBN

5 lipca 2019, 10:30
Reudowicz
Fot. Andrzej Hrechorowicz/KPRP

Generał dywizji Andrzej Reudowicz, obecny dowódca NATO-wskiego Joint Warfare Centre, zastąpi generała brygady Jarosława Kraszewskiego na stanowisku dyrektora Departamentu ds. Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego – dowiedział się Defence24.pl.

Zobacz także
Reklama

Jak dowiedział się nieoficjalnie Defence24.pl, w połowie lipca generał dywizji Andrzej Reudowicz obejmie stanowisko dyrektora Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego. Zastąpi tym samym generała brygady Jarosława Kraszewskiego, który pełnił tą funkcję od listopada 2015 roku. Na początku czerwca br. BBN potwierdziło, że gen. Kraszewski złożył wniosek o odejście z zawodowej służby wojskowej.

W rozmowie z Defence24.pl rzecznik BBN Marcin Skowron nie potwierdził informacji o mianowaniu gen. Reudowicza na nowe stanowisko. Poinformował, że gen. Reudowicz wciąż jest dowódcą NATO-wskiego Joint Warfare Centre, a formalnie żadna decyzja nie zapadła. Przyznał jednocześnie, że jest jednym z kandydatów. Z nieoficjalnych informacji Defence24.pl wynika jednak, że to właśnie gen. Reudowicz zastąpi gen. Kraszewskiego na stanowisku Departamentu ds. Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego. Andrzej Reudowicz ma objąć nowe stanowisko w połowie lipca.

Gen. Reudowicz od lipca 2016 roku jest dowódcą NATO-wskiego Joint Warfare Centre w Stavanger w Norwegii, w tym miesiącu kończy więc kadencję na obecnym stanowisku. Awans na stopień generała dywizji otrzymał 15 sierpnia 2016 roku z rąk prezydenta Andrzeja Dudy.

Przed objęciem stanowiska dowódcy Joint Warfare Centre gen. Andrzej Reudowicz pełnił między innymi stanowiska dowódcy 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej (w latach 2015-16), Szefa Wojsk Aeromobilnych i Zmotoryzowanych w Inspektoracie Wojsk Lądowych (w latach 2014-15), a wcześniej Szefa Centrum Dowodzenia Dowództwa Operacyjnego Sił Rodzajów Zbrojnych.

Dowodził też VIII zmianą PKW Afganistan w latach 2010-2011, a w latach 2008-2011 – 10 Brygadą Kawalerii Pancernej. 15 sierpnia 2008 roku został awansowany na generała brygady. Wcześniej pełnił służbę między innymi na stanowiskach szefa Zarządu Operacji Lądowych w Dowództwie Wojsk Lądowych oraz zastępcy dowódcy 15 Brygady Zmechanizowanej. Uczestniczył również w misji w Iraku, jako specjalny doradca dowódcy Wielonarodowej Dywizji Centrum Południe.

Gen. Reudowicz rozpoczął służbę wojskową w 1980 roku. W 1984 roku ukończył Wyższą Szkołę Oficerską Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu. Jest też absolwentem studiów wyższych i podyplomowych w Akademii Obrony Narodowej (1994, 2008), w 2013 roku ukończył natomiast międzynarodowy kurs Capstone w Rzymie. Gen. Reudowicz jest od 5 maja 2011 roku Kawalerem Orderu Krzyża Wojskowego, jest również Kanclerzem Orderu Krzyża Wojskowego.

Gen. bryg. Jarosław Kraszewski był dyrektorem Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego od listopada 2015 roku,. Z kolei od marca 2013 roku pełnił funkcję Szefa Wojsk Rakietowych i Artylerii, natomiast od sierpnia 2012 roku – dowódcy Wielonarodowej Brygady w Lublinie. Wcześniej był też m.in. dowódcą 23 Śląskiej Brygady Artylerii, pełnił również służbę w Dowództwie Wojsk Lądowych. Był odpowiedzialny za utworzenie Akademii Artylerii w Afganistanie, w Iraku w latach 2004-2005 pełnił obowiązki szefa G-3 Wielonarodowej Dywizji Centrum-Południe.

Jakub Palowski, Jędrzej Graf

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 4
Reklama
ed
niedziela, 7 lipca 2019, 11:15

Generałów stada, a żałonierzy brak. Poprzednik jednak miał coś za pazurami bo odchodzi? Szkoda, że tak późno.

Śliwka Wegierka
wtorek, 9 lipca 2019, 00:08

Szkoda tego generała z NATO

Realista 1
sobota, 6 lipca 2019, 14:36

Generałów na pęczki, a tylko dwa samoloty w gotowości do natychmiastowego poderwania, państwo 38 milionowe ręce opadają.

xyz
piątek, 5 lipca 2019, 14:06

Karuzela kręci się dalej ... Aż do mdłości społeczeństwa. Ale cóż ... modernizować armii nie pozwala nasz okupant to chociaż sobie pomodernizuja generałów. Tu akurat mamy kryzys urodzaju aż nie wiadomo którego wybrać.

Tweets Defence24