Reklama
Reklama

Białoruś: konsultacje z Polską ws. Fortu Trump

18 lutego 2019, 11:56
Fort Trump
Wojska USA podczas ćwiczeń w Polsce, Fot. Staff Sgt. Ron Lee, 382nd Public Affairs Detachment, 1ABCT, 1CD, US Army
Defence24
Defence24

Mińsk i Warszawa są gotowe do omówienia projektu możliwego powstania stałej bazy amerykańskiego wojska w Polsce, nazwanej roboczo Fort Trump - oświadczył przewodniczący izby wyższej białoruskiego parlamentu Michaił Miasnikowicz.

"Polska strona, jak sądzę, usłyszała nasze zaniepokojenie (z powodu możliwego powstania bazy). Będą odpowiednie rozmowy na poziomie ministrów obrony i na linii ministerstw spraw zagranicznych" - powiedział w niedzielę wieczorem Miasnikowicz w telewizji ONT, podsumowując swoją niedawną wizytę w Polsce, podczas której spotkał się m.in. z prezydentem Andrzejem Dudą, premierem Mateuszem Morawieckim, marszałkami Sejmu i Senatu, Markiem Kuchcińskim i Stanisławem Karczewskim, oraz z szefem MSZ Jackiem Czaputowiczem.

Jak wskazał szef Rady Republiki Zgromadzenia Narodowego Białorusi, omawiając kwestię możliwego powstania bazy, polska strona "dość konstruktywnie reagowała i zapewniała i na poziomie ministra spraw zagranicznych, i prezydenta, że to w żadnym wypadku nie powinno doprowadzić do jakiejś eskalacji napięcia".

Pod koniec ubiegłego roku prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka oświadczył, że Mińsk i Moskwa poszukują odpowiedzi na możliwe rozmieszczenie tej bazy w Polsce. „Jeśli politycy w Polsce mówią o tym, że chcą wydać miliardy na niejaki FortTrump, to my nie jesteśmy przecież idiotami i oczywiście reagujemy na to wraz z naszym najważniejszym sojusznikiem” - mówił wtedy prezydent Białorusi.

"Oczywiście wraz ze swoim głównym sojusznikiem (Rosją) myślimy o tym, jak mamy przeciwstawić się temu wszystkiemu i jak, ponosząc minimalne nakłady, znaleźć adekwatną odpowiedź" - dodał Łukaszenka. Prezydent mówił też, że Białoruś "będzie potrzebowała nowej broni rakietowej", jeśli w Polsce pojawi się Fort Trump.

Obecnie w Polsce stacjonuje ok. 4 tys. amerykańskich żołnierzy, którzy są częścią sił NATO rozmieszczonych na wschodniej flance Sojuszu. Polska zabiega o powstanie stałej amerykańskiej bazy wojskowej, którą prezydent Andrzej Duda roboczo określił nazwą Fort Trump. 

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 15
Reklama
andys
piątek, 22 lutego 2019, 15:23

Dobrze byłoby dogadać si z Białorusią. Na zdrowy rozum , to Białorusini mogą sie martwić obecnością dużych sił i rakiet USA w Polsce.

Palmel
wtorek, 19 lutego 2019, 17:42

Jeśli u nas będzie Fort Trump to tam na pewno pojawią się Iskandery a są chyba skuteczne przekonali się o tym Gruzini w sierpniu 2008 roku

Wania
wtorek, 19 lutego 2019, 13:28

Niech lepiej Lukaszenka tak jak jego przyjaciel Putin upycha swoją rodzinę na Zachodzie z kasą bo na dziedziczenie stołka nie ma co liczyć. Grożenie i lawirowanie między Zachodem i Moskwą jest stałym zabiegiem Lukaszenki. Ale już się kończy jego gra. Moskwa kładzie łapę na Białorusi. Skończy się rozwój Białorusi i tania ropa z Moskwy.

kam
wtorek, 19 lutego 2019, 11:57

Słyszałem ostatnio w jednym z programów telewizyjnych wypowiedź byłego premiera , który powiedział zdumiewającą rzecz a mianowicie, że ten dywizjon rakietowy którego kupiliśmy za 414 milionów to jest nie dla WP a dla wojsk USA które będą stacjonować w Polsce. Dla ich ochrony przez nich używane i wykorzystywane jak by co i że o tym się nie mówi !!!. Czy ktoś coś o tym wie więcej , czy to prawda? o co tu chodzi !!!

jhgjkhgkjhk
wtorek, 19 lutego 2019, 10:43

Być może Białoruś mogłaby przysłać obserwatorów.

Ja66
wtorek, 19 lutego 2019, 09:44

Po co jakieś tam konsultacje? Przecież Kornel Morawiecki powiedział, że w sprawie Fort Trump dogadać powinny się USA i Rosja bez udziału Polski! A dzięki polityce zagranicznej rządu i tak jesteśmy na kolanach i nikt z nami się nie liczy więc jaka różnica...

Prawda ekranu
wtorek, 19 lutego 2019, 03:20

A jak Bialorus robila " Zapad " z ruskimi to czy Polska powinna adekwatnie reagowac? Chyba powinna pocwiczyc symulowane naloty z bronia atomowa NATO.

fortuna kołem się toczy...
poniedziałek, 18 lutego 2019, 15:47

Sytuacja na szachownicy coraz ciekawsza. Zaraz może się okazać, że sami nie chcemy komornika roszczeń eskimoskich.

sased
poniedziałek, 18 lutego 2019, 15:25

nie wiem po co ta szopka z pytaniem

Wojciech
poniedziałek, 18 lutego 2019, 15:23

Białorusini byliby przeszczęśliwi gdyby mogli przejść spod buta Moskwy do obozu europejskiego.

Arzesz
poniedziałek, 18 lutego 2019, 15:20

Trochę szkoda mi Łukaszenki. Wie że nic do niego nie mamy i mógłby mieć z Polską wzorowe stosunki to musi szczekać pod komendę Putina.

df
poniedziałek, 18 lutego 2019, 14:46

Czy Białoruś konsultowała z Polską swoje plany dot. rozmieszczania rosyjskich baz lotniczych ? Czy będzie konsultować rozmieszczanie rosyjskich systemów rakietowych (w związku z zerwaniem traktatu INF przez Rosję ?)

As
poniedziałek, 18 lutego 2019, 14:36

Czy nie taniej byłoby mieć wyrzutnie rakiet 500+km niż ten cały fort Tramp, którego jako takiego jak chce Polska i tak nie będzie ?

Skskskskd
poniedziałek, 18 lutego 2019, 13:49

Jak polityk kraju który przecież kocha demokrację może obawiać się bazy państwa demokratycznego ??? Wtf ?

Fanklub Daviena
poniedziałek, 18 lutego 2019, 13:11

Drodzy Białorusini! Amerykański okupant w Polsce jest nie przeciwko Wam, tylko przeciwko Polsce - celem wyduszenia 300 mld USD haraczu na Izrael od Polski!

Reklama
Tweets Defence24
 
Reklama