Amunicja Krążąca: Sprostać wyzwaniu stawianemu przez cele wrażliwe czasowo

27 lipca 2020, 10:05
HArop
Izraelski system Harop. Fot. IAI
Reklama

Na współczesnym polu walki kluczowymi zdolnościami stały się wykrycie przeciwnika na czas i podejmowanie działań w oparciu o informacje zbierane w czasie rzeczywistym. Dokładne położenie wroga w nowoczesnym środowisku walki nie zawsze jest znane, nawet jeżeli ogólnie wiemy, gdzie nieprzyjaciel prowadzi działania.

Ciągły monitoring dużych obszarów, wykrywanie wroga na czas i szybka reakcja, natychmiast po pojawieniu się celu stanowią obecnie dominujący na współczesnym polu walki imperatyw. Tego typu zadania to specjalność amunicji krążącej wytwarzanej przez Israel Aerospace Industries (IAI).

Uzbrojenie to zaprojektowano do działania na złożonych teatrach. Jest ono zdolne do natychmiastowego wykrycia celów poruszających się pieszo, bądź pojazdów. Z amunicją krążącą w powietrzu, wyposażoną w odpowiednie sensory, jesteśmy w stanie w wydajny sposób radzić sobie z tego typu przeciwnikiem.

Rodzina amunicji krążącej IAI stanowi idealny środek ku temu, by zwalczać czasowo wrażliwe, tymczasowe i unikające kontaktu z siłami własnymi cele. Platformy te przypominają uważnego myśliwego na czatach, cierpliwie wypatrującego swojej zdobyczy, by uderzyć we właściwym momencie.

Amunicja krążąca może pozostawać w rejonie działań bojowych przez dłuższy czas, wykorzystując czułe sensory elektro-optyczne bądź wykrywające promieniowanie radarowe. W ten sposób zapewniane jest pokrycie całego obszaru, co do którego mamy pewność, że działa tam przeciwnik.

Siły naziemne mogą sterować amunicją krążącą na odległość, spoza linii frontu, bądź też na samej linii frontu, z wykorzystaniem panelów sterowania w formacie tabletu. 

Historia Amunicji Krążącej

W latach osiemdziesiątych firma IAI stała się pionierem w domenie amunicji krążącej, wraz z rozwojem platformy Harpy, która miała wypełnić luki w zbieraniu danych wywiadowczych na temat aktywności wroga.

Następnie powstała większa platforma, znana jako Harop. Ostatnimi laty IAI kontynuuje przecieranie szlaków w tym obszarze, wprowadzając kilka taktycznych platform tego typu.

Wśród nich znajduje się napędzany elektrycznie BSP Mini Harpy, wyposażony w podwójny system naprowadzania, v anty-radarowego i elektro-optycznego  

Mini Harpy, z wagą 40 kg, startuje z pojazdów, podobnie jak Harop. Jednak, wraz ze zwiększonym spektrum zdolności, Mini Harpy jest w stanie korzystać ze wszystkich swoich sensorów jednocześnie. Korzystając z sensorów emisji  radarowej, oraz nocnych i dziennych sensorów elektrooptycznych , Mini Harpy pozwala użytkownikowi na pokrycie większego obszaru i skuteczniejsze poszukiwanie celów. Sensor  anty-radarowy jest bowiem wykorzystywany do kierowania czujnikami elektrooptycznymi. Mini Harpy przenosi głowicę bojową z 8 kg materiałów wybuchowych. Jest w stanie atakować cele dokładnością do 1 metra. Zasięg operacyjny to 100 kilometrów, co pozwala jednostkom naziemnym na rozszerzenie działań głębiej na wrogim terytorium, lub też korzystać z uzbrojenia ofensywnego z zaplecza działań, jeśli pojawi się taka potrzeba.

Quadcopter Rotem proponowany przez IAI to inne  rozwiązanie oferowane w zakresie taktycznej amunicji krążącej, stworzone do wykorzystania przez siły naziemne i pojedynczych żołnierzy małych jednostek. Z zasięgiem 10 km jest on środkiem walki odpowiednim dla jednostek do szczebla batalionu.

System jest lekki, ma niewielkie rozmiary i cechuje się niską ceną. Pozwala pojedynczym żołnierzom umieścić „oczy na niebie” i spojrzeć na to, co znajduje się za pagórkiem, poza zasięgiem wzroku, a następnie przypuścić atak natychmiast po pojawieniu się celów.

Rotem zapewnia jednostkom taktycznym szereg nowych możliwości w zwalczaniu przeciwnika. Jeśli bezzałogowiec nie otrzyma autoryzacji ataku, może wrócić do operatora, celem wymiany baterii, a następnie natychmiast wrócić do działania. System wyposażono w optoelektronikę, dzienną i nocną.  

Amunicja krążąca IAI nie tylko unosi się na niebie, ale jak czujny łowca dba o to, by siły lądowe monitorowały odpowiedni teren, w oczekiwaniu na wykrycie celów. Gdy te się pojawią, systemy są gotowe do natychmiastowego uderzenia.  Poprzez wzmocnienie działań na poziomie taktycznym i operacyjnym, amunicja krążąca pozwala wojskom lądowym i komponentowi operacji specjalnych na przybycie na pole walki z nową przewagą, poprzez wypełnienie luk w zbieraniu informacji wywiadowczych i zapewnienie efektywnego środka walki z umykającym, efemerycznym wręcz, „znikającym” przeciwnikiem.

Artykuł przygotowany przez Israel Aerospace Industries (IAI)

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 38
Reklama
dim
piątek, 31 lipca 2020, 00:20

To, co w tym artykule podano, dobrze nadaje się do walki z plemiennymi oddziałkami na SUV'ach. Ale nie z nowoczesnym wojskiem. Czyli wyposażonym m.in. w przeciwdziałanie radioelektroniczne i w możliwość szybkiego wykrywania /strącania każdego drona. Autorzy rozmyślnie milczą o najważniejszym - o inteligencji własnej drona. Niemniej to ona pokieruje przyszłymi atakami dronów i rojów -samobójców. Izraelczycy wytyczą drogi, a Chińczycy naśladować ich będą wielką liczbą taniego wyrobu. Ma się rozumieć, że z kilkuletnim opóźnieniem, niemniej przed nami i tak będzie to o wiele lat. Rosjanie zapłacą...

wert
wtorek, 28 lipca 2020, 23:38

W dobie obecnych, asymetrycznych konfliktów zbrojnych takie drony maja rację bytu. Na poganiaczy wielbłądów czy innych hezbollachów można zastosować taki dron POSZUKUJĄCY celu. Nasza gawiedź już się napina "a czemu ich nie ma z 5 tysięcy". Artykuł sponsorowany nijak nie przystający do ew działań bojowych w Polsce

PC AT model RC
czwartek, 30 lipca 2020, 01:19

..gernarlnie zawsze młodziezową modelarnie kopii RC wraz z kamera internetową od chińskiego kompa sprzed 20 lat kazdy może sobie zalozyc..

Etam
środa, 29 lipca 2020, 10:59

Artykuł przystaje o tyle, że nam są potrzebne najróżniejsze drony, zarówno rozpoznawcze i obserwacyjne, jak też uderzeniowe np. z ppk, czy amunicja krążąca. Tyle, że nasz MON kupuje je w śladowych ilościach, rozstrzelone koncepcyjnie, niespójne systemowo, po prostu przeraźliwie mało i brz szerszej koncepcji ich użycia. MON miota się i plącze w tych zakupach, i nie zapewniając realizacji nawet podstawowych zadań.

Warto szukać i czytać, by wiedza i mądrość kierowała naszymi czynami
wtorek, 28 lipca 2020, 20:30

Tymczasem u nas w Polsce, już w 2014 powstał dron Manta, o napędzie hybrydowym, z zasięgiem do aż 200km i pułapem 5km. Był wyposażony w wielosensorowe czujniki. Manta, poza klasyczną, ma także wersję zdolną do.. pionowego startu,i jest zdolna przenosić subamunicję w tym docelowo do aż.. 8 szt naszych (zademonstrowanych już w 2015) kierowanych mini bomb szybujących Sting, albo nawet wersję drona Warmate! Liczba zamówionych przez MON? Zero!! Gdyby została zamówiona wtedy, to pewnie dziś mielibyśmy już po testach nawet jej drugą, a może nawet 3 generację? A historia o bezkarnym niszczeniu kolumn ukraińskich przez artylerię rosyjską byłaby w naszych warunkach nie godną wzmianki prasowej, poza szczerym R.I.P. dla ofiar tych tragedii.

Zły jest tylko jeden
środa, 29 lipca 2020, 10:53

Bo MON zawsze wybiera takie zakupy, które pod każdym względem wniosą jak najmniej nowego, nowoczesnego, współczesnego, wzmacniającego nasze wojsko. Każdy ostatni, w ciągu powiedzmy 15 lat zakup, jest zawsze "skażony" jakimś wymogiem, wadą, niedociągnięciem licencji, brakiem kompatybilności, czy innym szczegółem, zmniejszającym do minimum skuteczność danego zakupu. Lista tych "skażonych" zakupów obejmuje praktycznie wszystko co MON już kupił i te zakupy które są zaplanowane. Tak jakby ktoś w MON, robił to planowo i celowo!! I wierzę, że to robi.

fefe
wtorek, 28 lipca 2020, 22:50

Mcierewisz przecież kupił 1000 szt warmate .......

Warto szukać i czytać....
środa, 29 lipca 2020, 10:34

Czemu nie stosujesz się do mego tytułowego apelu? Gdybyś doczytał, to byś wiedział, że Macierewicz zamówił tylko 10 zestawów po 10 dronow, oraz t y l k o w opcji 90 kolejnych zestawów po 10 dronow. MON zaś, już za Błaszczaka, odebrał tylko te pierwsze 10 zestawow. Opcji n i e zrealizowano. Brak jest jakichkolwiek oficjalnych potwierdzeń, by Błaszczak odebrał choc 1 zestaw z tych kolejnych opcjonalnych "macierewiczowych" 90 zestawów. Zatem zamiast 1000 wojsko ma 100 szt. Warmate.

Czarny Ziutek
piątek, 31 lipca 2020, 11:59

Macierewicz zamówił 100 zestawów po 10 szt czyli 1000 dronów z opcją 90 zestawów. Zamówienie zostało zrealizowane bez opcji czyli 1000 szt dostarczone.

kod 509
wtorek, 28 lipca 2020, 19:38

Polskie jest lepsze

Ok
środa, 29 lipca 2020, 13:20

Są co najmniej wystarczająco dobre, by zamówić kilkaset różnych sztuk z różnych polskich firm. A potem ćwiczyć, trenować, szkolić i używać.

Baca
wtorek, 28 lipca 2020, 17:22

Strasznie ten tekst z jednej strony rozwodniony, a z drugiej brak kluczowych informacji. W sumie nie wiemy nic. Ani jak to lata, na co lata, jaka głowica - o jakich możliwościach, jakie algorytmy wyszukiwania, jaka decyzyjność. Czy dopuszczone jest samodzielne podejmowanie decyzji o ataku i jego sposobie. Jaka odporność na zakłócenia? Jak to zwalczać? Mnożyć?

edi
wtorek, 28 lipca 2020, 14:57

Artykuł zawiera lokowanie produktu. Shalom!

Baba Jaga
wtorek, 28 lipca 2020, 21:53

Niemożliwe! Doszedłeś aż do podpisu pod tekstem?

x
wtorek, 28 lipca 2020, 21:42

mają produkt, i to się liczy.

patriota
wtorek, 28 lipca 2020, 14:02

Bron idelna dla nas mamy juz odpowienie doswiadzenie zeby samemu budowac takie oreze, niepotrzeba zadnj infrastruktory i mozna na peczki produkowac zeby zaorac wroga.

PSSRJAC
wtorek, 28 lipca 2020, 12:44

Przestałem czytać po "Tego typu zadania to specjalność amunicji krążącej wytwarzanej przez Israel Aerospace Industries (IAI).".... Mamy swoje i promujmy swoje..

Sternik
wtorek, 28 lipca 2020, 12:26

Ile wam płacą za taką denną reklamę? Szanujące się media umieszczają informacje ze tekst jest sponsorowany, nie szanujące się uważają czytelników za idiotów.

Baba Jaga
wtorek, 28 lipca 2020, 21:50

Przecież masz podpis pod tekstem. Autor: IAI. Czyli nie sponsorowany, a jawna reklama. Czego chcesz jeszcze? Ale może i opinia o czytelnikach (niektórych) hmm, trafna...?

Ustawiator
wtorek, 28 lipca 2020, 17:19

2,mld pln tyle co telewizor PAŃSTWOWY

Bogdan
piątek, 31 lipca 2020, 09:23

a ponad 100 000 pln/miesiąc dla dyrektora nieistniejącej elektrowni jądrowej?. Plus tysiące podobnych "funkcji" - te 2 mld to "peanuts" w porównaniu ze skalą kradzieży za PO.

Zielony
środa, 22 lipca 2020, 12:10

Beznadziejnie bezsensowna bezczelna reklama produktu konkurencyjnego do naszych rodzimych. :-(

komandor pirx
wtorek, 28 lipca 2020, 14:53

reklama taka jak ta ma oprócz aspektów marketingowych także walor informacyjny. No i przy okazji starsi bracia w wierze dofinansowują def24 ;)

Baba Jaga
wtorek, 28 lipca 2020, 14:42

Oczywiście że reklama. Przecież to napisano jawnie, nie próbując ukrywać tego np. pod postacią niby-to-obiektywnego artykułu jakiegoś redaktora. Ale czemu bezczelna i beznadziejnie bezsensowna? Bo jak oni wogle śmiom probować rekalmować produkt konkurencyjny wobec naszych, rodzimych?

Tadziu
wtorek, 28 lipca 2020, 14:23

D,24 zyjre z reklamy poza TVP CO DOSTAŁO 2-mld pln NASZYCH pieniędzy

Hmmm
środa, 29 lipca 2020, 10:41

Nie dostało żadnych 2 mld! Dostało o b l i g a c j e wieloletnie, za które dziś nie kupisz nawet 1 wacika!! Nawet takiego drobiazgu nie rozumiesz?

Try
środa, 29 lipca 2020, 04:44

Za abonament!

D
wtorek, 28 lipca 2020, 13:39

Niby na koniec jest informacja która to potwierdza.... Ale faktycznie niesmak pozostał.....

Tedi
wtorek, 28 lipca 2020, 13:31

Ale przecież uczciwie jest napisane że materiał "przy współpracy z IAI". Jest uczciwie powiedziane. To normalne że redakcja musi się z czegoś utrzymać.

Baba Jaga
wtorek, 28 lipca 2020, 21:56

Nawet nie przy współpracy, tylko przygotowany przez.

Zenada
środa, 29 lipca 2020, 10:42

No fajnie, doczytałes rzecz nie ukrywaną, brawo. Genialne! I już spać ci t o nie daje?

Kazik
wtorek, 28 lipca 2020, 12:31

Nie rozumiem twojego oburzenia (takie bezsensowne pieniactwo). Wyraźnie jest napisane pod artykułem że materiał przygotowany przez IAI. Możesz nie czytać. Ale jeżeli chcesz choć trochę wiedzieć na temat możliwościach aktualnie używanego uzbrojenia to może warto się z takimi artykułami zaznajomić nawet w celu porównania do produktów innych producentów. Nikt nie broni przecież wykupywać PGZ miejsca na D24 aby zamieszczać swoje artykuły. Z tego co widziałem to czasami tak robi na D24 czy Rzeczpospolitej.

Try
środa, 29 lipca 2020, 04:45

Informacja o reklamie powinna być w tytule. Nie marnowali byśmy czasuu na czytanie.

Towarzysz Polak
wtorek, 28 lipca 2020, 11:52

Czyli twoim tokiem myślenia na tym portalu nie może pojawić się żadna informacja o systemach uzbrojenia którego odpowiedniki my produkujemy bo będzie to bezczelna reklama ? To leć na artykuł o chociażby AK 12 bo to też nasza konkurencja, zresztą takich przykładów są setki.

tut
wtorek, 28 lipca 2020, 16:18

Czyli według Ciebie to nie jest reklama? Nie mam innych rozwiązań niż jedynie słuszne izraelskie? Jeżeli opisujemy rzetelnie jakieś rozwiązania to dajemy 2 lub więcej różnych przykładów i mówimy co gdzie jest lepiej zrobione. W przeciwnym wypadku jest to reklama o niewielkiej wartości merytorycznej.

Ha ha ha
środa, 29 lipca 2020, 10:45

Jeśli oficjalnie podana informacja, że artykuł to reklama aż tak cię boli i razi, to każ się leczyć! Bo aż tak emocjonalna reakcja, to normalna na pewno nie jest!!

Baba Jaga
wtorek, 28 lipca 2020, 21:57

Oczywiscie że jest to reklama. Jawna. Nie widziałes nigdy reklamy w prasie?

Ślązak
wtorek, 28 lipca 2020, 15:50

Zielony ma rację na sto procent

Tweets Defence24