Amunicja dla Kraba z donośnością 80 km [Defence24 TV]

13 marca 2019, 11:52

Amunicję Vulcano rozwijamy już od ponad 10 lat. I dziś mogę stwierdzić, że obie wersje, Ballistic Extended Range i GLR są bliskie kwalifikacji w Siłach Lądowych Włoch a także w armii Niemiec. Amunicję tą można wystrzelić z dowolnego systemu 155 mm. (...) Również haubica Krab mogłaby zostać wyposażona w tą amunicję, i tym samym zyskać zdolność rażenia celów na bardzo dalekim dystansie. Mówimy tu o donośności rzędu ok. 80 km dla pocisków kalibru 155 mm – mówi w rozmowie z Defence24 TV Ricardo Ricci z koncernu Leonardo Defence Systems.

Przedstawiciel Leonardo stwierdził, że dla Polski udział w tym programie mógłby być bardzo interesujący. Dodał, że przeprowadzono już podobną współpracę ze Słowacją, gdzie przetestowano amunicję BER na systemie artyleryjskim oferowanym przez spółkę Konstrukta.

Ricardo Ricci mówił też o propozycji integracji przeciwpancernych wyrzutni pocisków kierowanych Spike z wieżą Hitfist-30, aby transportery zyskały zdolności zwalczania celów opancerzonych. Taką integrację z identyczną wieżą przeprowadzono już we Włoszech, i zmodernizowane wieże są w służbie. „System jest gotowy (...) Jesteśmy gotowi do prezentacji zdolności systemu w dowolnym czasie.  Oczywiście w tym przypadku skorzystamy z usług polskiego przemysłu w zakresie integracji wyrzutni i w odniesieniu do elektroniki, więc tu również dojdzie do modyfikacji” – stwierdził przedstawiciel Leonardo.

Defence24
Defence24
Tweets Defence24