Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Amunicja 155 mm dla australijskich haubic

Fot. USMC
Fot. USMC

Amerykański Departament Stanu przesłał do Kongresu zawiadomienie o możliwej sprzedaży do Australii pocisków odłamkowych kalibru 155 mm wykorzystujących materiał wybuchowy IMX 101. 

W notyfikacji stwierdzono, że wartość transakcji, prowadzonej w ramach programu Foreign Military Sale, wyniesie szacunkowo 148 mln USD. Rząd australijski zwrócił się do rządu USA z prośbą o sprzedaż 2504 pocisków M795 z materiałem wybuchowym IMX 101, a także pocisków oświetlających, odłamkowych i zapalających tego samego kalibru, zapalników uderzeniowych, zapalników elektronicznych, ładunków miotających M231 i M232/M231A1, spłonek, dokumentacji technicznej, danych eksploatacyjnych i usług technicznych związanych ze wsparciem logistycznym transakcji.

Materiał wybuchowy IMX 101 (Insensitive Munitions Explosive - Niewrażliwy Amunicyjny Materiał Wybuchowy) powstał dzięki współpracy firmy BAE Systems i armii amerykańskiej, poszukującej następcy TNT do wykorzystania w pociskach artyleryjskich. IMX 101 pozbawiony jest wrażliwości na gwałtowne uderzenia, wybuchy, wstrząsy i ogień przy zachowaniu mocy TNT.

W zawiadomieniu dla Kongresu Departament Stanu stwierdza, że realizacja transakcji leży w interesie bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych i wzmocni bezpieczeństwo Australii, strategicznego partnera USA w rejonie Azji Wschodniej i Pacyfiku.

Dzięki dostawie amunicji siły zbrojne Australii będą dysponować wzmocnionymi możliwościami obrony terytorium, a sprzedaż pocisków nie zmieni równowagi sił w regionie.

W informacji nie podano wykonawcy transakcji, zostanie on ustalony w terminie poźniejszym, możliwe jest także dostarczenie amunicji pochodzącej z nowej produkcji i zapasów armii amerykańskiej.

Jak zwykle w przypadku umowy zawieranej w ramach programu FMS do jej zawarcia konieczna jest zgoda Kongresu USA.

Reklama

Komentarze (2)

  1. rydwan

    a nasze krabole maja juz amunicje czy jeszcze zwlekamy?

    1. dropik

      nie bardzo. były 2 kontrakty na 2 i 6 tys sztuk. Na tę chwilę wystarczy do szkoleń , ale takich kontraktów potrzeba nam wiecej niż 10.

    2. sylwester

      a ile mamy krabów obecnie ?? linia spawalnicza w Polsce jeszcze nie została uruchomiona więc spokojnie

  2. west

    Niebezpiecznie chyba tak opierać rękę o zapalnik pocisku, jak to widać na zdjęciu

    1. Lejek

      Lepiej się znasz od tego gościa na zdjęciu, he, he.

    2. zefirek

      Zapalnik uzbraja się po wystrzeleniu, ale ten ze zdjęcia to nie jest dobry nawyk.

    3. ZZZ

      Pytanie pomocnicze nr 1: czy sądzi Pan, że zapalnik jest uzbrojony? Podpowiadam: zapalniki amunicji artyleryjskiej najczęściej są uzbrajane pod wpływem ruchu obrotowego pocisku w lufie. Pytanie pomocnicze nr 2: czy sądzi Pan, że zapalnik działa pod wpływem nacisku? Podpowiadam: większość zapalników uderzeniowych reaguje na przeciążenia, a nie punktowy nacisk.

Reklama