Amerykańsko-talibskie rozmowy w Katarze

9 października 2021, 10:56
USA-Talibowie
Fot. Departament Stanu USA
Reklama

Delegacja USA spotka się w sobotę i w niedzielę z wysokimi przedstawicielami afgańskich talibów w stolicy Kataru Dausze — poinformował w piątek amerykański Departament Stanu. Będzie to pierwsze na tym szczeblu spotkanie obu stron od czasu wycofania amerykańskich wojsk z Afganistanu i przejęcia władzy w Kabulu przez talibów.

W skład amerykańskiej delegacji wejdą przedstawiciele Departamentu Stanu, federalnej agencji pomocowej USAID i amerykańskiego wywiadu. Rozmowy mają dotyczyć przede wszystkim zapewnienia dalszego bezpiecznego transportu obywateli USA i innych osób z Afganistanu oraz uwolnienia porwanego Amerykanina Marka Frerichsa.

Priorytetowym punktem rozmów będzie też dotrzymanie zobowiązania talibów, którzy zapewniali, że nie pozwolą, aby Afganistan ponownie stał się schronieniem dla al-Kaidy i innych grup ekstremistycznych. Amerykańska delegacja ma także przekonywać talibów do poprawienia dostępu do pomocy humanitarnej. "Będziemy naciskać na talibów, aby szanowali prawa wszystkich Afgańczyków, w tym kobiet i dziewcząt, i aby stworzyli inkluzywny rząd z szerokim poparciem" – powiedział rzecznik Departamentu Stanu Ned Price.

image
Reklama

"Ponieważ Afganistan stoi w obliczu poważnej recesji gospodarczej i kryzysu humanitarnego, będziemy również naciskać na talibów, aby przyznali agencjom humanitarnym swobodny dostęp do obszarów znajdujących się w trudnej sytuacji" – dodał. "To spotkanie będzie kontynuacją pragmatycznych powiązań z talibami, które prowadziliśmy w sprawach o żywotnym interesie narodowym" – powiedział anonimowo wysoki rangą urzędnik amerykańskiej administracji.

"W tym spotkaniu nie chodzi o uznanie lub legitymizację rządu talibskiego. Jasne jest, że na to talibowie muszą zapracować odpowiednimi działaniami. To muszą być trwałe osiągnięcia" – dodał. "W tej chwili mamy do czynienia z prawdziwymi problemami z dostępem pomocy humanitarnej… Istnieje wiele wyzwań związanych z zapewnieniem kobietom pomocy humanitarnej, niezakłóconego dostępu do wszystkich obszarów" – powiedział urzędnik USA.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 18
Reklama
Andrettoni
niedziela, 10 października 2021, 11:29

Dajcie spokój. Amerykanie powinni zadbać o prawa kobiet w Katarze i Arabii Saudyjskiej. Proponuję poczytać co o Afganistanie pisze Amerykańska prasa. Mam na myśli głównie produkcję opium, która kwitła w czasie okupacji amerykańskiej. Amerykańskie społeczeństwo wydało olbrzymie pieniądze, a osiągnięto gigantyczną korupcję, ponad 300 tyś. ha upraw maku i ponad 250 tyś zabitych. W tym wiele kobiet i dzieci. Ile kobiet zabili Talibowie? Tyle samo co ginie w Katarze czy Arabii Saudyjskiej. Prawo szariatu nakazuje, by zgwałcona kobieta została ukarana. Absurd. Jednak to samo prawo jest zarówno u Talibów, w Katarze jak i w Arabii Saudyjskiej. Za to Talibowie po poprzednim przejęciu władzy zlikwidowali uprawy maku. Talibowie nie są miłymi facetami - są brutalni, ale skuteczni. Amerykanie nie będą wydawać gigantycznych pieniędzy na wojsko, ale też ukróci się "import" opium i heroiny do USA. Natomiast "kobiety" czy "demokracja" to puste słowa służące propagandzie. Ile znacie krajów islamskich, gdzie kobiety mają równe prawa i panuje demokracja? Na pewno nie jest to Katar, Arabia Saudyjska czy ZEA. Po prostu islam to szariat, a szariat to brak praw kobiet i brak demokracji. Taką mają kulturę. My dbajmy o to, by w naszym kręgu kulturowym tego nie wprowadzono. Francja i Niemcy mają z tym duże problemy. O przepraszam - spore prawa i sporą demokrację mamy w Turcji i Iranie. Jednak te kraje są z USA w relacjach "piąte przez dziesiąte". Oczywiście "spore" to określenie umowne, bo obecnie demokracja jest w odwrocie na całym świecie. Pandemia i terroryzm spowodowały znaczne ograniczenie praw obywatelskich wszędzie w cywilizowanych krajach. Ciężko propagować demokrację, skoro sami ją zmniejszamy.

Ech
niedziela, 10 października 2021, 00:53

Tak jak od Wietnamu dosltali lupia i teraz przjaciele tak samo moze byc z Talibami.

Sailor
niedziela, 10 października 2021, 09:27

Ciekawe bajki opowiadasz. Powiedz tylko kiedy Amerykanie dostali łupnia w Afganistanie. Szczególnie, że wdeptali Talibów dosłownie w glebę, a wycofali się widząc bezsensowną postawę afgańskiego społeczeństwa. Natomiast Talibowie grzecznie czekali, aż Amerykanie zabiorą wszystkie swoje zabawki.

Fanklub Daviena i
niedziela, 10 października 2021, 13:37

Wy fanboje kałbojów macie zabawne kryteria oceniania rzeczywistości! Jak ty oceniasz wynik wojen? Ja oceniam po tym jaka była pozycja geopolityczna stron konfliktu przed wojną i po wojnie (dlatego największymi przegranymi IIWŚ jest "Wielka" Brytania i Francja a największymi zwycięzcami USA, Sowiety i Chiny). A teraz się zastanów jaka była pozycja geopolityczna USA przed napaścią na Afganistan a jaka jest teraz i to samo w przypadku Talibów... :D

Bolo Yeung
poniedziałek, 25 października 2021, 12:21

dokładnie! dla kogo talibowie stanowią problem w Azji Środkowej? jakie organizacje bojowników islamskich zyskują w tym regionie świata? komu konflikt w tym regionie będzie ciążył? moim zdaniem "ucieczka" z afganu jest na rękę amerykanom i obciąża rywali światowych zarówno Rosję jak i Chiny.

Gghgddgfd
niedziela, 10 października 2021, 19:25

Pozycja geopolit USA w wyniku wojny w Afganistanie nie zmieniła się ani na jotę. Na zmianę tej pozycji mają wpływ inne czynniki.

Alternatywna rzeczywistość fanboja.
niedziela, 10 października 2021, 11:18

Wycofali się czy uciekali z podkulonym ogobem? Bo to jest zasadnicza róznica. Dobre, "Talibowie grzecznie czekali, aż Amerykanie zabiorą wszystkie swoje zabawki.". Znowu jakas alternatywna rzeczywistość? Bo filmów jak niszcza własny sprzęt, żeby talobowie nie mogli go uzywać to nie widziałeś? Filmów z Talibami latajacymi amerykańskimi śmigłowcami też nie widziałeś?

Davien
sobota, 9 października 2021, 21:50

nie ma boga nad usrael. A biden jest jego prorokiem

Sailor
niedziela, 10 października 2021, 09:28

Wania daj se na luz. Davien w przeciwieństwie do Ciebie pisze po Polsku.

niedziela, 10 października 2021, 15:49

Nie płacz

rob ercik
sobota, 9 października 2021, 21:02

Tik tak, a jeśli talibowie powiedzą NIE?

Ernst Stavro Blofeld
sobota, 9 października 2021, 20:55

Mam nadzieję ze podpiszą oficjalny akt kapitulacji i Talibowi będą mogli żądać reparacji wojennych.

Fanklub Daviena i GD
sobota, 9 października 2021, 13:23

To znaczy, że Talibowie już nie są terrorystami, bo przecież "USA nigdy nie negocjuje z terrorystami"?... :D

Ruski procesor :D
niedziela, 10 października 2021, 07:57

Talibowie rozmawiają z USA i Chinami. I nikt nie zaprosił Rosji co oznacza ze juz coraz więcej krajów traktuje Rosja marginalnie :D Pomocy finansowej technologicznej ani medycznej od Rosji niedostana. Emigrować już tam nikt nie chce. Co czyni z niej pionka z bronią jądrową :D :D :D

Ank
niedziela, 10 października 2021, 20:40

W Rosji bida gorsza niż w Afganistanie, to po co oni Talibom.

Daviennn
sobota, 9 października 2021, 18:52

nie to nic nie znaczy

Hanys
sobota, 9 października 2021, 18:33

Ale trzeba przyznać że walka z terrorystami z ISIS w Afganie ruszyła z kopyta, kiedy uciekli ich mocodawcy z Waszyngtonu :)

niedziela, 10 października 2021, 09:29

Akurat ISIS jak i wszystkie inne plagi to Wasza Robota.

Tweets Defence24