Amerykańsko – japońskie strzelanie rakietami Harpoon

14 sierpnia 2014, 11:28
Amerykanie przeprowadzili skoordynowane z zewnątrz strzelanie rakietami Harpoon z samolotu P-8A Poseidon – fot. US Navy/Patrol Squadron 45 Pelicans

Amerykanie przeprowadzili pierwsze strzelanie rakietami AGM-84D Harpoon z nowego samolotu patrolowego P-8A Poseidon, w pełni skoordynowane z jednoczesnym odpaleniem takich samych pociskóww z japońskiej maszyny P-3C Orion.

Założeniem było wykonanie jednoczesnego uderzenia w cel dwóch rakiet przeciwokrętwych nadlatujących z różnych kierunków. Trudność była tym większa, że drugi pocisk AGM-84D Harpoon odpalono z samolotu P-3C Japońskich Morskich Sił Samoobrony. Wymagało to dokładnego i odgórnego koordynowania czasu startu rakiet - CTOT (Coordinated Time on Top).

Strzelanie salwą odbyło się w czasie wielkich międzynarodowych manewrów RIMPAC 2014, które właśnie toczą się na Pacyfiku. W ćwiczeniach bierze udział 48 okrętów nawodnych, sześć okrętów podwodnych, ponad 200 statków powietrznych i 25 tysięcy żołnierzy. Tak naprawdę był to pokaz możliwości koordynacji działań lotniczych sojuszniczych sił przeciwokrętowych dla 22 krajów uczestniczących w manewrach (w tym dla Chin) i sześciu państw obserwatorów.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 0
Reklama
No results found.
Tweets Defence24