Amerykańskie pojazdy MRAP dla Emiratów Arabskich. Koszt: 2,5 mld USD

30 września 2014, 11:47
Pojazd MaxxPro w Afganistanie. Fot. SSG Teddy Wade/US DoD.

Departament Stanu USA wyraził zgodę na sprzedaż do Zjednoczonych Emiratów Arabskich partii ponad 4500 pojazdów minoodpornych klasy MRAP, za kwotę 2,5 miliarda dolarów.

Według komunikatu agencji DSCA ewentualny kontrakt ma objąć sprzedaż 4569 pojazdów, w tym 3360 wozów MaxxPro w różnych wariantach, 1150 pojazdów Caiman, 44 maszyn MRAP ATV oraz 15 wozów zabezpieczenia technicznego. Łączna wartość transakcji szacowana jest na 2,5 miliardów dolarów.

Zakres ewentualnej umowy obejmie także m.in. sprzedaż pakietu części zamiennych, szkoleń oraz elementów systemu wsparcia eksploatacji. W komunikacie agencji DSCA podkreśla się, że pojazdy MRAP będą wykorzystywane przez Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA) do wykonywania zadań z zakresu ochrony szlaków komunikacyjnych i infrastruktury krytycznej oraz operacji humanitarnych. Wprowadzenie maszyn tego typu przyczyni się także do wzmocnienia zdolności obronnej ZEA.

Pojazdy MRAP, które mogą trafić na wyposażenie Zjednoczonych Emiratów Arabskich pochodzą z nadwyżek US Army. W związku z zakończeniem operacji Iraqi Freedom oraz stopniowym ograniczaniem obecności wojskowej w Afganistanie siły zbrojne Stanów Zjednoczonych  dysponują znacznymi nadwyżkami pojazdów tej klasy. Jednocześnie ich przydatność w warunkach klasycznego konfliktu jest ograniczona. 45 wozów MRAP ma zostać przekazanych do polskich Wojsk Specjalnych.

Należy pamiętać, że opublikowanie przez agencję DSCA notyfikacji dla Kongresu o możliwej transakcji nie jest równoznaczne z podpisaniem kontraktu na eksport uzbrojenia ze Stanów Zjednoczonych.

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 8
Reklama
wolf
wtorek, 30 września 2014, 18:35

4500 szt??? To ilu żołnierzy liczy ich armia? Bo kupują też mnóstwo innego sprzętu.

rumtumtum
wtorek, 30 września 2014, 15:15

Abstrakcja, nie rozumiem po co im ponad 4500 takich pojazdów? Inwazje i okupację jakąś planują? "Pojazdy MRAP, które mogą trafić na wyposażenie Zjednoczonych Emiratów Arabskich pochodzą z nadwyżek US Army" Ile oni mają tych nadwyżek?

ciekawy
środa, 1 października 2014, 00:38

A mnie odrobinę martwi wysyłanie takiej ilości sprzętu na Bliski Wschód. Te same wozy pozostawione armii irackiej jadą teraz na Bagdad powiewając flagami ISIS. Jasnym jest dla mnie, że armia ZEA nie potrzebuje takiej ilości sprzętu, nawet jeżeli połowa miałaby trafić do rezerw. W takim razie pytam się dlaczego, a raczej dla kogo dokonują tego zakupu? (oczywiście ISIS odpada)

edward
piątek, 3 października 2014, 00:14

wiki pisze, że ISIS ma nawet nasze Dziki z Kutna http://en.wikipedia.org/wiki/AMZ_Dzik Dla kogo są natomiast te pojazdy? Może tylko dla ZEA, każde inne państwo sunnickie mogło by sobie je kupić bezpośrednio od USA, chyba że to jakiś prezent dla rebeliantów w Syrii. Wtedy tragedia bo prędzej, czy później trafią do ISIS, a ta rozjedzie Kurdystan, Syrię i szyitów w Iraku.

edward
wtorek, 30 września 2014, 12:15

Jaki sens ma ten zakup wie chyba tylko emir, który liczy właśnie kolejne dolary na swoim koncie.

w
wtorek, 30 września 2014, 16:02

To czysta kurtuazja.

podbipieta
wtorek, 30 września 2014, 11:58

Te Maxx Pro to koszmarki

ursus
wtorek, 30 września 2014, 19:57

Jaka szkoda, że sami nie mamy czego im wcisnąć.

Tweets Defence24