USA przeprowadziły naloty w Iraku i Syrii

30 grudnia 2019, 10:14
1024px-4th_Operations_Group_-_F-15Es_-_2010
Fot. U.S.A.F.

Amerykańskie wojsko przeprowadziło w Iraku i Syrii naloty wymierzone w milicję Kataib Hezbollah — poinformował w niedzielę Pentagon. Dwa dni wcześniej, jak przypomina Reuters, amerykański cywil zginął w ataku rakietowym na bazę wojskową w Iraku.

Jak podał Pentagon, celem ataków wykonanych przez myśliwce wielozadaniowe F-15E Strike Eagle były trzy miejsca w Iraku i dwa w Syrii. Były wśród nich składy amunicji i bazy, w których szyicka milicja Kataib Hezbollah planowała i przeprowadzała ataki na siły międzynarodowej koalicji antyislamistycznej.

USA uważają, że Kataib Hezbollah stoi za piątkowym atakiem rakietowym na bazę wojskową w pobliżu miasta Kirkuk na północy Iraku. Zginął w nim cywilny pracownik amerykańskiej misji wojskowej, a sześć osób zostało rannych.

Rzecznik Pentagonu Jonathan Hoffman powiedział, że w wyniku amerykańskich nalotów "zmniejszona zostanie możliwość przeprowadzenia przez Kataib Hezbollah kolejnych ataków wymierzonych w siły koalicji". Nie sprecyzował, w jaki sposób zostały przeprowadzone naloty.

Jak podaje Reuters, powołując się na źródła w armii i milicji, w niedzielę w nalocie na siedzibę Kataib Hezbollah w pobliżu al-Kaim w Iraku zginęło kilku bojowników. Nalot najprawdopodobniej przeprowadzono z wykorzystaniem dronów. Jak powiedział Reutersowi iracki wojskowy, do szpitala polowego niedaleko al-Kaim przywieziono ciała trzech bojowników milicji.

Iracki Kataib Hezbollah, działający niezależnie od libańskiej grupy Hezbollah, wchodzi w skład wspieranej przez Iran szyickiej koalicji Ludowe Siły Mobilizacyjne.

Jeden z członków Ludowych Sił Mobilizacyjnych anonimowo powiedział agencji AP, że w amerykańskich nalotach w niedzielę zginęło co najmniej 12 bojowników Kataib Hezbollah.

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 10
Reklama
Sarmata
poniedziałek, 30 grudnia 2019, 15:57

Amerykanie zaatakowali armię Iracką bo ci których zaatakowali są do niej wliczani. Coś mi się wydaję że otworzyli sobie tymi nalotami drugi front.

Marek
sobota, 4 stycznia 2020, 11:32

Rozbili akwaria, w których pływało sporo bojowników. Teraz rozwalili jedno akwarium, w którym było co prawda mniej rybek, ale za to były pośród nich bardzo grube bojowniki.

Davien
wtorek, 31 grudnia 2019, 00:18

Taak, szyicka milicja kontrolowana przez Iran częścią armii Iraku... Oj dawno sie tak nei usmiałem:)

rycky
wtorek, 31 grudnia 2019, 16:50

Jak widać masz zerowe pojecie o tej sprawie. Owszem ta szyicka milicja to część armii.

Davien
środa, 1 stycznia 2020, 03:30

Nie panei rycky, Kataib Hezbollah nie jest częścia armii Iraku wiec nie kłam jak zwykle.

Derwisz
poniedziałek, 30 grudnia 2019, 11:48

Zrujnowane szyickiego świętego miasta karbali ma swoje konsekwencje Amerykanie zrobili sobie kuku forever To jak zbombardowac Częstochowę

niestety
poniedziałek, 30 grudnia 2019, 13:34

do tego dzialalnosc Polakow w Karbali i tlumienie rebelii As Sadra mozna porownac do napoleonskiej misji na Haiti

Weteran 1250
poniedziałek, 30 grudnia 2019, 16:04

A byłeś tam, widziałaś co się działo? Wtedy na ulicach... Co za bzdurne, porównanie.

lewa
poniedziałek, 30 grudnia 2019, 13:05

glupszego komentarza dawno nie czytalem.....

nie bądż bezpieczny, poeta pamięta..
poniedziałek, 30 grudnia 2019, 14:35

@lewa Nieprawda !!!! Zobacz do innych wątków tego forum ....

Tweets Defence24