Amerykański okręt ponownie w Cieśninie Tajwańskiej

19 maja 2021, 09:52
USS Curtis
USS Curtis Wilbur, fot. US Navy/Wikimedia (domena publiczna)
Reklama

Chińskie wojsko oskarżyło w środę USA o wystawianie na szwank pokoju i stabilności w Cieśninie Tajwańskiej. Dzień wcześniej przesmykiem oddzielającym komunistyczne Chiny kontynentalne od demokratycznie rządzonego Tajwanu przepłynął amerykański okręt wojenny.

Kolejna operacja amerykańskiej marynarki wojennej w Cieśninie Tajwańskiej zbiega się w czasie z nasileniem napięć w relacjach na linii Pekin-Tajpej.

Według amerykańskiej VII Floty niszczyciel USS Curtis Wilbur wykonał we wtorek rutynowy rejs przez Cieśninę Tajwańską w zgodzie z prawem międzynarodowym, co „demonstruje oddanie USA” sprawie „wolnego i otwartego Indo-Pacyfiku”.

Operację stanowczo potępiło dowództwo wschodniego teatru działań wojennych sił zbrojnych Chin. „Działania USA wysyłają błędne sygnały tajwańskim siłom niepodległościowym, celowo zakłócają sytuację w regionie i zagrażają pokojowi i stabilności w Cieśninie Tajwańskiej” – oświadczyły służby prasowe dowództwa.

Chińskie wojsko śledziło i monitorowało ruch amerykańskiego okrętu – dodano.

Tajwańskie ministerstwo obrony poinformowało, że amerykański okręt przepłynął przez cieśninę, poruszając się w kierunku południowym, a cała operacja przebiegła normalnie. Marynarka wojenna USA prowadzi takie działania mniej więcej raz w miesiącu – zauważa agencja Reutera.

Komunistyczne władze w Pekinie uznają demokratycznie rządzony Tajwan za nieodłączną część terytorium ChRL i dążą do przejęcia nad nim kontroli, nie wykluczając przy tym możliwości użycia siły militarnej.

USA, podobnie jak większość krajów świata, nie utrzymują formalnych relacji dyplomatycznych z Tajwanem, ale uznawane są za jego największego sprzymierzeńca i dostarczają wyspie większość jej uzbrojenia, przeciwko czemu regularnie protestuje ChRL.

Chińska armia nasiliła w ostatnich latach ćwiczenia w pobliżu Tajwanu, a rząd w Tajpej wielokrotnie informował o wtargnięciach chińskich samolotów w strefę identyfikacji obrony powietrznej wyspy. Pekin twierdzi, że działania wojskowe wokół Tajwanu służą ochronie suwerenności ChRL, ale Tajpej ocenia je jako próbę zastraszenia.

Reklama
Reklama

To wszystko odbywa się w momencie, kiedy Chiny opierają się dwustronnym rozmowom ze Stanami Zjednoczonymi w sprawie broni jądrowej. Tak oświadczył we wtorek Robert Wood, który jest ambasadorem USA przy Konferencji Rozbrojeniowej ONZ w Genewie.

„Pomimo dramatycznego powiększania się arsenału nuklearnego ChRL, niestety nadal sprzeciwia się ona rozmowom dwustronnym ze Stanami Zjednoczonymi na temat redukcji ryzyka nuklearnego” - powiedział Wood podczas wirtualnej sesji Konferencji Rozbrojeniowej.

„Do tej pory Pekin nie był skłonny do znaczącego angażowania się, ani nawiązywania eksperckich dyskusji podobnych do tych, które prowadzimy z Rosją. Mamy wielką nadzieję, że to się zmieni” - dodał.

Rosja i Stany Zjednoczone zgodziły się w tym roku przedłużyć o pięć lat traktat New START w sprawie środków zmierzających do dalszej redukcji i ograniczenia zbrojeń strategicznych.

Prezydenci Rosji i USA, Władimir Putin i Joe Biden mają omówić kwestie kontroli zbrojeń i bezpieczeństwa podczas czerwcowego spotkania.

Wood powiedział we wtorek, że ma nadzieję, iż takie dwustronne dyskusje mogą położyć podwaliny pod rozbrojenie nuklearne i przyszłe traktaty o kontroli zbrojeń.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 5
Reklama
Niuniu
środa, 19 maja 2021, 22:31

Najlepsze w tym jest powstanie nowego morza w miejsce dwóch oceanów. Indo-Pacyfik brzmi świetnie - prawdziwe amerykańskie bajoro. Wygonić chinoli z niego. Komicznie w tym kontekście brzmią utyskiwania Pana Wooda, że Chiny zaczęły rozbudowywać swój arsenał atomowy i ani myślą go dobrowolnie go złomować. Mimo rejsów wycieczkowych US Nawy u swych brzegów. My do nich z sercem w ręku a Oni Nam atomem po oczach.

Jan z Krakowa
czwartek, 20 maja 2021, 19:25

Akurat chińskie zbrojenia atomowe są istotne także dla Rosji. Rosja nie jest taka naiwna żeby wierzyć w tradycyjną przyjaźń chińsko-rosyjską. Wiele razy jako sąsiedzi wojowali ze sobą.

Davien
czwartek, 20 maja 2021, 18:12

Niuniu, Chiny nie rozbudowuja arsenału na USA bo doskonale wiedzą że tu szans w starciu nie maja ale na Rosję, do której wszystkie chińskie rakiety dolecą bez przeszkód.

GB
środa, 19 maja 2021, 17:45

Co eo rozmów o broni atomowej to Chiny mają pieniądze i mimo wszystko mają tej broni jeszcze mało. Nic więc nie stoi na przeszkodzie aby powiększać arsenał. Rozmowy tylko przeszkadzają. W zupełnie odwrotnej sytuacji jest Rosja, której po prostu nie stać na utrzymanie tego co ma. Stąd chęci do rozmów.

:)
środa, 19 maja 2021, 16:25

Chiny po raz 658 udzieliły Ameryce ostatniego ostrzeżenia.

Tweets Defence24