Amerykański gigant walczy o LongShota. Wizja bezzałogowego myśliwca

15 lutego 2021, 11:46
Northrop+Grumman+to+Develop+Advanced+Air-to-Air+Missile+Engagement+Concept_96d04487-0e28-4ed7-bda4-14fb35e25a4d-prv
Wizja LongShot wg Northrop Grummana / Rys. NG

DARPA rozpoczęła niedawno program bezzałogowego środka latającego, który byłby odpalany przez załogowe samoloty bojowe a następnie przenosił pociski powietrze-powietrze w kierunku przeciwnika zwiększając tym samym zasięg rażenia i bezpieczeństwo maszyn załogowych. Stworzenie koncepcji tych rozwiązań powierzono trzem amerykańskim firmom. Swoją wizję tego rozwiązania zaprezentowała właśnie jednak z nich…

„Program LongShot umożliwi nam połączenie naszych umiejętności cyfrowej inżynierii z wiedzą w zakresie zaawansowanych technologii uzbrojenia, systemów autonomicznych i platform uderzeniowych aby zwiększyć zasięg i efektywność uzbrojenia” – powiedział Jaime Engdahl, dyrektor programu w Northrop Grumman.

Pomocne mają być też doświadczenia w projektowaniu statków powietrznych w tym także bezzałogowych pod kątem ich zdolności do przetrwania w środowisku zagrożenia, w którym USA nie wywalczyło przewagi powietrznej. Biorąc pod uwagę dotychczasowe doświadczenia Northrop Grumman (np. programy B-2, B-21), będzie zapewne chodziło o stworzenie rozwiązania wykorzystującego zaawansowane cechy stealth – fizycznego a być może także elektronicznego. Maszyna ma być także bardzo autonomiczna, w czym pomocne byłyby np. doświadczenia z programu bezzałogowca bojowego X-47B. 

Celem programu LongShot jest stworzenie środka bojowego, który z jednej strony zwiększy możliwości rażenia amerykańskich platform bojowych i doprowadzi do zniwelowania jakiejkolwiek możliwej przewagi liczebnej przeciwnika. Z drugiej ma to nastąpić przy zredukowaniu kosztów zakupu i utrzymywania floty samolotów bojowych.

Obok Northrop Grummanna uczestniczą w tym programie także Lockheed Martin i General Atomics. Obie firmy nie prezentowały na razie swoich wizji nowego systemu, ale podobnie jak Northrop Grumman mają duże doświadczenie w zakresie technologii bezzałogowych/autonomicznych. Zapowiada się więc ostra rywalizacja w programie, który może zrewolucjonizować podejście do walki powietrznej.

Reklama
Reklama
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 2
Reklama
Bobi
wtorek, 16 lutego 2021, 06:10

Ruscy juz maja to opracowane dawno, nazywa się "kinzal" USA zajmie to parę lat.

Wojciech
poniedziałek, 15 lutego 2021, 13:09

Za jakiś czas ktoś usiądzie, policzy i okaże się że to ślepy zaułek. Dodatkowa masa, które samoloty muszą przenieść w rejon walki. Bardziej ekonomicznym byłoby opracowanie rakiet o większym zasięgu, np wielostopniowych. Takie LongShoty to tylko jako pojazdy przenoszone przez ciężkie bombowce lub całkowicie niezależne od żadnego nosiciela drony. Na przykład do obrony lotniskowców.

Tweets Defence24