Reklama

Siły zbrojne

Amerykańska infrastruktura dla Black Hawków w Powidzu

Fot. Spc. Glenn M. Anderson, U.S. Army Europe Public Affairs
Fot. Spc. Glenn M. Anderson, U.S. Army Europe Public Affairs

Żołnierze amerykańskiej marynarki wojennej rozpoczęli budowę stanowisk postojowych z punktami cumowania, przeznaczonych dla śmigłowców Black Hawk w Powidzu.

Zgodnie z komunikatem US Navy w kwietniu w Powidzu rozpoczęto budowę grupy stanowisk postojowych, przeznaczonych dla śmigłowców UH-60 Black Hawk. Prace są realizowane przez żołnierzy 11 Morskiego Mobilnego Batalionu Budowlanego (NMCB), na korzyść należącej do wojsk lądowych (US Army) 1 Brygady Kawalerii Powietrznej.

Każde z tych stanowisk ma wymiary 30 na 50 stóp (ok. 9 x 15 m) i sześć punktów cumowania, pozwalających dodatkowo zabezpieczyć postój śmigłowców. W komunikacie US Army podkreśla się, że podejmowane działania związane są z wsparciem Europejskiej Inicjatywy Odstraszania (European Deterrence Initiative).

Nowe stanowiska będą mogły być wykorzystane między innymi przez śmigłowce z zespołami ewakuacji medycznej i takie jest podstawowe założenie Amerykanów. Podejmowanie tego typu prac to kolejny dowód, że Amerykanie powoli, ale stopniowo utrwalają swoją obecność w naszym regionie. Zwraca uwagę również współpraca różnych rodzajów sił zbrojnych - mały zespół żołnierzy marynarki wykonuje prace na korzyść wojsk lądowych.

Baza w Powidzu jest jednym z punktów stacjonowania amerykańskiego lotnictwa wojsk lądowych na wschodniej flance NATO. Obecnie nieliczne jednostki bazujące na stałe w Niemczech wspierane są przez siły rotowane ze Stanów Zjednoczonych na zasadzie obecności ciągłej, w sile brygady ze śmigłowcami Apache, Chinook i Black Hawk. Dziś tę rolę pełni 1 Brygada Kawalerii Powietrznej.

Niedawno Amerykanie poinformowali, że tą jednostkę jeszcze latem zastąpi 4 Brygada Lotnictwa Bojowego. Nie ujawniono składu sił przemieszczanych do Europy, ale z reguły w rotacjach uczestniczyły zespoły dysponujące około 24 śmigłowcami Apache, około 50 Black Hawkami, w tym kilkunastoma w wersji ewakuacji medycznej, oraz około 12 ciężkimi Chinookami. Komisja obrony amerykańskiej Izby Reprezentantów zarekomendowała w projekcie ustawy budżetowej na rok fiskalny 2019 (NDAA 2019), aby do Europy została przemieszczona na stałe brygada lotnictwa bojowego (śmigłowcowego) US Army, a także inne jednostki logistyczne.

Reklama

Komentarze (6)

  1. Quentin

    Kanapowi stratedzy jak zwykle odbiegli daleko od tematu artykułu. Mnie niepokoi fakt, że Polska znowu znalazła się na pierwszej linii frontu. Jeszcze dobrze nie wystygła nasza ziemia po jednej obcej armii, a już witamy radośnie drugą. I nawet się nikt nie zająknie z zakłopotaniem mówiąc, że odzyskaliśmy pełną niepodległość.

  2. Arcetron

    Nie jest mądre podawać do publicznej wiadomości lokalizację miejsc ważnych strategicznie, gdyż w sytuacji pierwszego uderzenia wroga właśnie tam spadną pierwsze gromy, a jeśli wróg skutecznie zniszczy kluczowe punkty to jesteśmy bez bronni . . . Więc po co wywiad wojskowy jak sami piszecie wszystko co dla wywiadu istotne.

    1. tak tylko... (Michał Rakowski)

      Jest wręcz przeciwnie, tam gdzie są Amerykanie Rosja nie uderzy, powinni stacjonować przy wszystkich polskich jednostkach i powinno być to wiadome dla Rosjan. Putin zagryzał wargi patrząc na rzeź wagnerowców, ale nie kiwnął nawet palcem, by im pomóc bojąc się zadrzeć z Amerykanami. Nawet niewielkie ilości Amerykanów stanowią dla nas żywą tarczę, należy z tego korzystać, kiedy jeszcze można...

    2. LP

      A uważasz że to aż taka tajemnica... A Rosjanie to idioci bez rozpoznania satelitarnego ?

  3. Adams

    A przecież Macierewicz też kupił dla naszego wojska Black Hawki :) pod koniec 2016 roku trafiły do wojska 2 a w roku 2017 trafiło 8 sztuk i jeszcze do końca nie wiadomo ile trafi w tym roku :)

    1. zły

      \"i jeszcze do końca nie wiadomo ile trafi w tym roku\" Tyle samo co w latach ubiegłych...

    2. pragmatyk

      Podobno odlecą na wsparcie dla Izraela.Nie cieszcie sie zbytnio.

    3. abx

      ale dostaliśmy inne wersje niż zamawialiśmy bo nasze to EH-60 Quick Fix i dlatego ich nie widać.

  4. Drzewica

    Dzisiaj widzimy jak mądrze i racjonalnie postąpił Antoni Macierewicz gdy teraz odstąpił od zaplanowanego zakupu śmigłowców, umożliwił inne pilne zakupy w ramach tych samych pieniędzy, a wsparcie śmigieł i tak otrzymamy od armii USA. Za te pieniądze budujemy obronę terytorialną.

    1. dfgd

      do Drzewica: to co napisałeś to ironia/żart?

  5. Sasa

    A ja się pytam co się stanie z JW w Powidz jak już wszystko wybudują sobie Amerykanie żeby nie było papa dla naszych

  6. ehh

    Dla US Army Blackhawki są ok, dla naszych decydentów \"za małe\", bo mamy armię wielkości Chin i trzeba cały pluton ładować do jednego.

    1. Perun

      Nie wiem czy jest sens wdawać się w polemikę jeżeli ktoś nie bierze pod uwagę, że Amerykanie mają 60x większy budżet na obronność i pełen przegląd wielkości śmigłowców od UH-1 przez UH-60, CH-53 aż po CH-47.

    2. say69mat

      Tak na marginesie rodzimych perturbacji z wiropłatami. Siły zbrojne Afganistanu do 2020 roku mają dysponować flotyllą liczącą 159 BH oraz 54 MD530F - informacja za portalem defenseindustrydaily ;))). I pomyśleć, że to my podnosiliśmy polską Flagę nad afgańską prowincją. Zasadnicza różnica pomiędzy Afganistanem a Polską polega na tym, że w Afganistanie dzieci się rodzą niezależnie od dobrej lub złej woli i intencji polityków.

    3. Davien

      Tyle ze Armia USA nie lata S-70i tylko normalnymi UH-60 a tych nikt nam nie oferował.

Reklama