Amerykanie wzmacniają samoobronę śmigłowców

16 lipca 2020, 10:32
BAE Systems LIMWS
Rys. BAE Systems
Reklama

Koncern BAE Systems otrzymał od US Army kontrakt o wartości 179 mln dolarów na seryjną produkcję nowej generacji systemu ostrzegania przed atakiem. Rozwiązanie oznaczone LIMWS (ang. Limited Interim Missile Warning System) podnosi skuteczność i szybkość detekcji powszechnie stosowanego m. in. na śmigłowcach AH-64E Apache i UH-60M Black Hawk systemu AN/AAR-57 CMWS (ang. Common Missile Warning System).

Dostarczany od 2005 roku przez BAE System AN/AAR-57 CMWS to „serce i oczy” systemu samoobrony, który ostrzega załogę przed pociskami kierowanymi, ale też ostrzałem z broni lufowej czy rakiet niekierowanych. Składają się na niego sensory działające w podczerwieni oraz jednostka przetwarzająca dane.

W związku z ewolucją zagrożeń US Army zdecydowała się na poszukiwanie nowych rozwiązań, czego efektem był podpisany w 2017 roku z BAE Systems na rozwój modyfikacji istniejącego systemu w ramach Limited Interim Missile Warning System, czyli ograniczonego i tymczasowego rozwiązania w ramach Quick Reaction Capability, co można tłumaczyć jako pilną potrzebę operacyjną. Umowa obejmowała rozwój systemu i produkcję przedseryjną.

W ramach umowy z 15 lipca 2020 BAE Systems dostarczy dwie pierwsze partie seryjne LIMWS. Bazę dla tego rozwiązania stanowi system 2CAWS (ang. 2-Color Advanced Warning System) składający się z nowych, dwukolorowych sensorów podczerwieni o zwiększonej rozdzielczości i zasięgu oraz szybkich łączy światłowodowych i jednostki centralnej. Posiad ona zwiększone zdolności przetwarzania i analizy danych, wynikające zarówno z nowej konfiguracji jak też ulepszonych algorytmów, które rozpoznają i klasyfikują wykryte zagrożenia pod kątem ich wagi dla bezpieczeństwa maszyny.

System został zoptymalizowany z myślą o ochronie śmigłowców, ale też dostosowany do współpracy z istniejącymi interfejsami człowiek-maszyna i środkami samoobrony jakimi dysponują maszyny US Army. Co równie istotne, proces instalacji LIMWS ma wymagać jedynie dwóch tygodni, podczas których wymieniane są sensory, jednostka główna oraz łączące je kable zastępuje się światłowodami. Dotychczas prace o podobnej skali zajmowały około 9 tygodni.

Obecnie trwają prace mające na celu rozpoczęcie testów prototypów zabudowanych na konkretnych typach maszyn, jednak BAE Systems planuje, że pierwsze śmigłowce wyposażone w LIMWS trafią do jednostek liniowych US Army w pierwszym kwartale 2021 roku.  

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 13
Reklama
Zmechu 12
piątek, 17 lipca 2020, 10:32

JakieGo systemu używa na,sz mi24 KOBRA po jednym pokazie popsuł sie KLAPA

Cóż
czwartek, 16 lipca 2020, 18:21

Co, okazuje się że poprzednie urządzenie już jest przestarzałe? Kto to miał podobno wygrywać wyścig zbrojeń z Chinami i Rosją?

Davien
czwartek, 16 lipca 2020, 21:03

Jakbys biedaku nie doczytał to system podnoszacy skuteczność AN/AAR-57:))

Gnom
piątek, 17 lipca 2020, 07:55

"Jakbys biedaku nie doczytał to" - a co to faktycznie znaczy- doczytałeś, umiesz wyjaśnić, czy jak zwykle obrażasz i bijesz pianę?

Davien
sobota, 18 lipca 2020, 02:16

Gnomku nie zastepują AN/AAR-57 ale dodaja do neigo system jeszcze zwiekszajacy jego mozliwosci i skuteczność więc znowu zrobiłes z siebei....

Gnom
wtorek, 21 lipca 2020, 08:17

Czy ty naprawdę nie widzisz jak chamsko zachowujesz się w stosunku do każdego kto nie reprezentuje zgodnych z tobą poglądów? Skoro coś dołożono to znaczy, ze już nie spełnia oczekiwań. Każde uzupełnienie, modernizacja, ulepszenie oznacza, że dotychczasowa wersja wg użytkownika jest już niewystarczająca - zatem przestarzała.

Davien
wtorek, 21 lipca 2020, 13:55

Gnomku, co nie spełnia oczekiwań?? Bo jakby AN/AAR-57 ich nie spełniał to zostałby zastapiony nowym systemem Bo dodany system jedynei poprawia pracę AAR-57. A obrażac i bic piane to zaczałes sam wiec teraz nie udawaj swietego bo sie rzygac chce.

Gnom
piątek, 24 lipca 2020, 09:11

Niestety, nie rozumiesz pojęć w języku polskim. Uzupełnienie oznacza, że czegoś brakuje, zatem coś czego aktualnie się oczekuje spełnione nie jest. W swym zacietrzewieniu przestajesz myśleć (no bo tak w ogóle to chyba myślisz,nie)

Cóż
piątek, 17 lipca 2020, 00:59

A kto podnosiłby skuteczność systemów, jeśli nie sa przestarzałe? ' Wujek Sam niech lepiej przeznaczy pieniązki na ochrone przeciwpożarową okrętów albo na lepszych najemników przeciwko Wenezueli, bo wydatków że hoho.

Davien
sobota, 18 lipca 2020, 02:15

Kazdy kraj rozwija uzywane rozwiązania, choc jak widac u was w Rosji to czarna magia:) No ale jak uwazasz ze dwóch podstarzałych najemników to duzy wydatek dla tego ... co ich wysłał( bo USA nei miało z tym nic wspólnego) to ..

Twoja logijs
piątek, 17 lipca 2020, 15:04

Rozumiem że su 57 jest już przestarzały bo Rosjanie zapowiadają za dwa lata wprowadzić "super Suchoja" ?

Cóż
sobota, 18 lipca 2020, 02:06

Czy zezgredziali obrońcy naszego okupanta nie widzą nic oprócz Su-57, jak płachty na byka która im spedza sen z powiek? Wejdzie do służby to zobaczymy. Narazie troszczcie się dlaczego technologia hipersoniczna jest w USA w powijakach.

dim
czwartek, 16 lipca 2020, 17:05

Wiadomo choćby z konfliktu na Ukrainie...

Tweets Defence24