Amerykanie wykupią tureckie S-400? Szansa na przecięcie węzła gordyjskiego [KOMENTARZ]

30 czerwca 2020, 13:59
Zrzut ekranu 2020-06-30 o 13.17.06
S-400 po przetransportowaniu do Turcji. Fot. MO Turcji

Republikański senator John Thune wystąpił z projektem ustawy, zgodnie z którym Amerykanie mogliby wykupić od Turcji systemy obrony powietrznej S-400. Dostarczone w ubiegłym roku uzbrojenie jest kością niezgody pomiędzy Waszyngtonem a Ankarą i przyczyną odmówienia sprzedaży Turcji myśliwców 5. generacji F-35.

Pozyskanie systemów S-400 Triumf przez Turcję dla USA i Sojuszu Północnoatlantyckiego było problematyczne z wielu powodów. Po pierwsze rozwiązanie to zostało zakupione zamiast systemów produkcji zachodniej, a co za tym idzie nie może zostać włączone w sieć defensywną NATO. Jak na razie nie ma informacje, żeby Turcy zakupili drugiego, kompatybilnego systemu i wygląda na to, że przewidywane na niego środki finansowe zostały spożytkowane na rozwiązanie rosyjskie.

W tej sytuacji zagrożeniem była też sprzedaż Turcji myśliwców  F-35. W kraju mającym i Lightninga II i S-400 można byłoby łatwo przetestować możliwości wykrywania i śledzenia tego samolotu przez rosyjski system obrony na różnych kątach podejścia, pułapach odległościach itp. Jeżeli takie informacje przedostałyby się potem do Rosji (a w dzisiejszych czasach wydaje się to prawdopodobne) wówczas wartość bojowa F-35 jako myśliwców przełamywania obrony nieprzyjaciela, w znaczący sposób by spadła.

Sprzedając Erdoganowi Putin zarobił w dwójnasób. Nie tylko zarobił rosyjski przemysł, ale Turcja została wydalona z programu F-35, mimo że była jego ważnym partnerem. USA straciło też jednego z lepszych klientów eksportowych, który planował zakup przynajmniej 120 maszyn wersji A, a być może później także pewnej ilości F-35B dla śmigłowcowca TCG Anadolu. Turcja miała być czwartym co do wielkości klientem na ten samolot po USA, Japonii (147 maszyn zamówionych) i Wielkiej Brytanii (138 maszyn planowanych).

Dla USA to także kłopot, podobnie jak byłoby nim zapowiadane obłożenie Turcji sankcjami i wyłączenie tureckich firm z programu F-35. Ani jednego ani drugiego nie zrobiono, a prezydent Donald Trump postawił jak na razie na łagodzenie stosunków z Turkami.

Zakup S-400 jest też równoznaczny z problemami dla rodzimego tureckiego myśliwca TF-X i innych przedsięwzięć, które nie będą mogły w związku z tym czerpać z zakupionych rozwiązań technicznych.

Do strat finansowych i wizerunkowych doliczyć należy polityczne, w postaci odrywania Turcji od sojuszu z państwami zachodnimi. Wystarczy spojrzeć na działania tureckie w Libii i Syrii z ostatniego półrocza. Działania, które delikatnie mówiąc nie idą w parze z globalną polityka USA i Unii Europejskiej.

Otwarte pozostaje jednak pytanie jak na tym wszystkim wychodzi Turcja. Chwilowy sojusz z Rosją nie wyszedł jej na dobre i obecnie następują tarcia między oboma mocarstwami w Syrii i Libii. Trwa także ich rywalizacja o wpływy w krajach Azji Centralnej. Niewykluczone, że prezydent Erdogan żałuje dzisiaj decyzji o zakupie S-400, ale ze względu na poniesione koszty i potrzebę zachowania twarzy nie może nagle wycofać ich ze służby i zakupić w zamian np. Patriotów.

W tej sytuacji projekt ustawy senatora John Thune wydaje się rozwiązaniem prawdziwie salomonowym. Republikanin chciałby, żeby systemy S-400 zostały od Turcji odkupione za środki budżetowe na rok fiskalny 2021, dokładnie z funduszy US Army na zakup pocisków, a zatem bez większych rewolucji budżetowych, chociaż zapewne kosztem innych zakupów. Nie wiadomo w jakiej cenie Amerykanie chcieliby odkupić S-400, ale jeżeli Erdogan miałby wyjść z sytuacji „z twarzą”, musiałyby to być pieniądze zbliżone do kwoty 2,5 mld USD, a zatem tej którą Turcy zapłacili Rosjanom.

Wydaje się, że nawet takie pieniądze byłyby dla USA środkami dobrze zainwestowanymi. Po pierwsze pozbyto by się problemu politycznego. Po drugie mogłaby to być transakcja wiązana, a Turcy odzyskane środki szybko zainwestowaliby np. w systemy obrony powietrznej produkcji USA. Poza tym oddalałoby to zagrożenie wycofania tureckiego przemysłu z programu F-35 (co jest niewygodne dla obydwu stron) i otwierałoby drogę do tureckich zamówień. Już one same miałyby wartość co najmniej kilkunastu mld USD (polskie 32 egzemplarze z towarzyszącym pakietem kosztowały 4,6 mld). Trudna do oszacowania finansowego jest możliwość zbadania działania systemów S-400. Mimo że to wersja eksportowa, zapewne w jakiś sposób zubożona w porównaniu do używanej przez siły zbrojne Federacji Rosyjskiej, to będzie można uczyć się jak takie systemy przełamywać. I wykorzystać podpatrzone rozwiązania w tworzonych obecnie własnych systemach obrony powietrznej.

Nie wiadomo na razie czy plan Johna Thune się ziści. Po pierwsze wielkim zapytania jest czy na transakcję zgodzą się sami Turcy. Po drugie w senacie jest jeszcze druga propozycja postępowania względem Turcji, w której zamiast marchewki został przewidziany kij. Chodzi o wprowadzenie w życie, zgodnej z amerykańskim prawem zresztą procetury CAATSA (Countering America’s Adversaries Through Sanctions Act), zgodnie z którą każdy kraj dokonujący dużych zakupów uzbrojenia od Rosji ma być obejmowany amerykańskimi sankcjami. Wdrożenie procedury CAATSA to konkurencyjny projekt w amerykańskim senacie. Trzecia możliwość to brak zgody Turcji i dalszy impas.

Ze względu na potrzebę zgody w świecie zachodnim, i tak rozdzieranym obecnie licznymi problemami, wydaje się że osiągnięcie kompromisu i odkupienie S-400 to najlepsze rozwiązanie, na którym mogą skorzystać obydwie strony.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 151
Reklama
Olo
czwartek, 9 lipca 2020, 20:47

Pan senator nie zna prawa obrotu bronią.... Tfu, co ja wypisuję, przecież USA żadne prawo nie obowiązuje, więc i senator znać go nie musi.

andys
poniedziałek, 6 lipca 2020, 22:46

Moim zdaniem, sprawa ta ma inny , ważniejszy aspekt, nie tylko dla Turcji, ale i wiekszosci krajów budujacych swój system militarny. Chodzi o odpowiedź na pytanie- co jest ważniejsze dla systemu obronnego (załóżmy, że obronnego) kraju - najnowoczesniejsze i najbardziej efektywne samoloty, czy efektywny system obrony przeciwlotniczej, przeciw dronom i rakietom? Pojawia się refleksja - to pytanie jest teraz ważne również dla Polski. Turcja, kraj średni, ale regionalne mocarstwo nie zamierza walczyc z mocarstwami globalnymi. Na lokalnych przeciwników , a najwiekszymi , natężajac wyobraźnię i faztazję, mozna wskazać Grecje i Francje ( w związku z Libią) wystarczą F-16 i własny samolot 5-generacji (może sie uda wyprodukować, wtedy bedzie pełna kontrola nad jego oprogramowaniem itd, jesli nie uda-wtedy SU-57 z własnym wkładem radioelektronicznym i informatycznym).

rzeszow
piątek, 3 lipca 2020, 15:48

Turkish General Celem USA jest zakłócenie relacji Turcji i Rosji. Stara się zepchnąć oba kraje przeciwko sobie w Syrii, Libii i kilku innych kierunkach. Propozycja Waszyngtonu dotycząca S-400 nie powinna zostać zaakceptowana, ponieważ w przeciwnym razie zaszkodziłoby to stosunkom turecko-rosyjskim. Tak właśnie dąży strona amerykańska ... Jest to absolutnie niedopuszczalna propozycja dla Ankary. Rosja zaufała nam i postanowiła zaopatrzyć nas w te systemy. Ta pozycja Moskwy, podobnie jak systemy obrony powietrznej, jest dla nas cenna. Dlatego Turcja nie powinna w żadnym wypadku utracić zaufania Rosji z powodu USA. Szanowane są tylko te państwa, którym zaufano na międzynarodowej arenie politycznej. A propozycja USA narusza suwerenność kraju i podważa jego wiarygodność jako partnera ”. Karakus podkreślił ponadto, że po tym, jak USA wykluczyły Turcję z programu F-35, jest mało prawdopodobne, aby problem został wkrótce rozwiązany. „Uważam, że stanowisko USA wobec Turcji jest w dużej mierze związane z wyborami. Być może Trump, wywierając presję na Ankarę, zamierza uzyskać przewagę w wyborach ”, stwierdził. Turecka decyzja o zakupie S-400 w porównaniu z systemami produkowanymi na Zachodzie, takimi jak systemy Patriot i THAAD, była powszechnie postrzegana jako poważne zażenowanie dla zachodnich producentów zbrojeniowych, przy czym rosyjski system nie tylko jest tańszy, ale także oferuje wiele bardzo istotnych korzyści w zakresie wydajności, od sytuacji zakres świadomości i zaangażowania między innymi w zakresie mobilności i wszechstronności.

Yugol
środa, 1 lipca 2020, 21:31

Artykuł do rozbawiania dzieci.

Krzysztof
środa, 1 lipca 2020, 19:02

Erdogan jest świrem. Może sprzedać Amerykanom łamiąc umowę z Rosją.

Niuniu
środa, 1 lipca 2020, 18:08

SF.

Realista
środa, 1 lipca 2020, 18:01

Najbardziej mnie rozbawiły protesty Rosji przeciw sprzedaży S-400 USA. Inna rzecz, że jeżeli się taki deal odbędzie, to zapewne pod stołem - po cichu maksymalna inżynieria rewersyjna, a oficjalnie wszystko zgodnie z umowami międzynarodowymi. Nie dając Rosji pretekstu do twardych działań, a jednocześnie Turcja ugra swoje z USA [części do F-16, odblokowanie F-35 dla Turcji, utrzymanie produkcji modułów kadłubowych F-35 przez Turcję, TF-X - teraz prawdopodobnie razem z Tempestem, SOM-J itd]. Wszystko kosztem Rosji. Postawa Turcji z ostatnich dni - np. odblokowanie wetowanego planu wsparcia Wschodniej Flanki - wskazuje na to, że do deal'u dojdzie.

gosc
piątek, 3 lipca 2020, 21:58

ale polglowek,rosja zastrzegla sobie zakaz odsprzedazy,ale polski palant wie lepiej.

!
środa, 1 lipca 2020, 20:40

Nie było żadnych protestów Rosjan a to dlatego że jakiś tam senator coś zaproponował jakby rządy reagowały za każdym razem za takie lub inne słowa senatorów to nie starczyło by im czasu na inne sprawy

LOTAR
środa, 1 lipca 2020, 14:29

Kupić od Turków i sprzedać Ukraińcom.

Chwała
środa, 1 lipca 2020, 15:41

Którzy zamienią je na kontener gorzałki .

Victor
środa, 1 lipca 2020, 13:28

Czy autor artykułu słyszał kiedyś o deklaracji końcowego użytkownika uzbrojenia? Jeśli nie to niech się zapozna. To podstawowy dokument sporządzany przy międzynarodowych transakcjach uzbrojenia. Turcja nie może sprzedać USA systemu S-400 bez zgody Rosji.

mc.
środa, 1 lipca 2020, 14:27

Chyba że Turcja chce iść na wojnę polityczną z Rosją. W zasadzie już są na wojnie gospodarczej - Rosjanie zbudowali gazociąg, Turcja miała kupować gaz, ale... się rozmyśliła i nie nic płacić (formuła: take and pay). W Libii i Syrii też im nie po drodze. Turcja niczego nie eksportowała do Rosji (pomidory i jabłka), za to Amerykanie zrobią dużo by Turcja ponownie stała się aktywnym uczestnikiem NATO.

HeHe
środa, 1 lipca 2020, 18:42

W kwietniu rosyjski gaz na tureckim rynku zajął drugie miejsce po gazie azerskim a więc Turcja jednak nie rozmyśliła się co do jego kupna. Poza tym TS oraz TS 2 przebiegają przez Turcję a ich celem jest dostawa gazu do południowej Europy czyli głównie do Włoch.

uzupełniając..
czwartek, 2 lipca 2020, 15:56

@HeHe Węgry także planują połączyć się z 'Tureckim Potokiem" :)

Davien
środa, 1 lipca 2020, 20:49

I kupuja zaledwie 20% tego rosyjskiego gazu co wcześneij Heheszku:)

fifi
środa, 1 lipca 2020, 15:42

Miliardy dolarów od rosyjskich turystów. W dzisiejszych parszywych czasach raczej nie machną na te pieniądze ręką. Adio twoje pomato.

Pankracy
środa, 1 lipca 2020, 15:42

Turkish Stream to mial być HIT ORIENTU

as
środa, 1 lipca 2020, 14:22

Nie czepiaj się autora artykułu - pomysł przedstawił amerykański senator i to on zapewne nie zna się na procedurach licencjonowania eksportu sprzętu wojskowego.

andys
poniedziałek, 6 lipca 2020, 22:51

Czy autor to rzecznik senatora, badź jego lobbysta?

jozek
środa, 1 lipca 2020, 13:14

Tak amerykanom potrzebne s 400 jak jak łysemu grzebień a Turcja już nigdy nie dostanie dostępu do wiodących technologi amerykańskie systemy jak wykazał Izrael przełamują wszelkie anty dostępy ruskie a co za tym idzie i chińskie różnica technologiczna to dwie generacje.

hend
środa, 1 lipca 2020, 15:10

Gdzie to te "anty dostępy " ruskie przełamują te Izraelskie wynalazki ?

khe khe
środa, 1 lipca 2020, 22:41

W Syrii synek. W Syrii.

ronin
środa, 1 lipca 2020, 12:53

hahahahaha Zakładałem że tak się skończy polityka obrotowa Turcji a dokładniej Erdogana. Również nie wykluczałem że Erdogan aby odzyskać zaufanie USA ... przekaże USA zakupione od Rosji systemy S400. Erdogan szybo przekonał się że wszelkie relacje z Rosją to jest totalna katastrofa. Dodatkowo skoro USA wycofało wojska z tego rejonu niema już tak dużego punktu spornego pomiędzy Turcją a USA związanego z Kurdami.

fifi
środa, 1 lipca 2020, 16:16

Czyli USA za Kurdów...to daje do myślenia:)...

wrrrrrrr
środa, 1 lipca 2020, 12:52

Wydaje mi sie ze Turcja wyszla najlepiej bo pomimo maly czesciowy kryzys w relacjach z NATO i USA to pewnie przeskanowala S400 od A do Z ...

fifi
czwartek, 2 lipca 2020, 15:50

maly,częściowy kryzys ?Że nikt do nich nie będzie miał zaufania?Małą masz głowę. Ale próbujesz myśleć. Częściowy sukces.

Andrzej
środa, 1 lipca 2020, 12:48

To było wiadomo od początku. Zrobili Ruskich w konia, i amerykanie zyskają na dostępie do niedostępnych dla siebie technologi. Inna sprawa ze Ruscy maja możliwość wykasowania zdalnego zawartości pamięci w komputerach sterujących.

ktos
środa, 1 lipca 2020, 19:22

tak jasne.. a komenda przyleci golebiem. Niby jak mialoby sie to zdalne kasowanie odbywac? Sadzisz ze radar ma wi-fi ktore laczy sie z Rosjanami na odleglosc 2000km i przekazuje im meldunki? Czy moze przez SMSa zablokuja komputery?

fifi
środa, 1 lipca 2020, 15:44

Ponoć to szmelc.Stoicie chłopcy w bardzo szerokim rozkroku.

kierowca bombowca
środa, 1 lipca 2020, 13:18

Skoro mają takie możliwości to nie sprzedadzą swojego uzbrojenia nikomu więcej. Jeszcze to "Ruscy" z dużej litery i "Amerykanie" z małej - zupełnie jak w podręczniku trolla.

fifi
środa, 1 lipca 2020, 16:07

Boże:),nie bierzesz pod uwagę że gość moze mieć takie same problemy z jezykiem polskim jak wy ?

kierowca bombowca
środa, 1 lipca 2020, 18:07

Wy tzn. kto? Mam jakieś problemy z językiem polskim? Jeżeli tak to proszę wskazać w którym miejscu.

R
środa, 1 lipca 2020, 12:30

Juz widze te S400 w US :)

eskimos
środa, 1 lipca 2020, 12:29

;) A kto zapłaci za wykupienie przez USA S400? No kto?

algi
środa, 1 lipca 2020, 11:57

Nie myślałem że dożyję czasów kiedy Rosyjskie systemy opl będą bronić Amerykańskiego nieba :)

Koba
środa, 1 lipca 2020, 17:15

I zapewne nie będą bronić. Amerykanie przekażą je (oczywiście odpłatnie) jednemu z uboższych sojuszników mającemu doświadczenie ze sprzętem rosyjskim. A jeżeli już starasz się pisać po polsku - to pamiętaj - przymiotniki, których użyłeś - z małej litery. Rosja, Rosjanin - z dużej, ale rosyjski - z małej.

algi
środa, 1 lipca 2020, 17:52

"Rosyjskie" - ci przeszkadza ale "Amerykańskiego" już nie , zaiste dziwne .

tagore
środa, 1 lipca 2020, 11:48

Od czasu do czasu amerykańscy kongresmeni i senatorowie opowiadają kompletne głupoty podobnie jak nasi. Traktowanie ich poważnie to niezbyt mądre.

kto to wie
środa, 1 lipca 2020, 12:17

To stara kapitalistyczna tradycja, wynikająca z przekonania że wszystko można kupić. Dodatkowo - każdy problem można rozwiązać odpowiednią ilością pieniędzy.

Sisauer
środa, 1 lipca 2020, 11:29

Może tak w ramach przyjaźni polsko amerykańskiej zestawy s400 niech trafią do Polski. Nasi inżynierowie będą mieli na czym się uczyć

:))
środa, 1 lipca 2020, 11:11

To powstałaby nowa era gdyby USA kupowała broń w Rosji a Rosja w USA. :)

Wirtuti
środa, 1 lipca 2020, 09:25

A ciekawe jakby Polska kupiła Patrioty i sprzedała Rosji. Dziwne to byłoby i oczekiwanie tego od Turcji jest zaskakujące.

Czytelnik
środa, 1 lipca 2020, 12:03

"A ciekawe jakby Polska kupiła Patrioty i sprzedała Rosji" - to wtedy jeśli wiceprzewodniczący PO został by prezydentem. A na szczęście na to się nie zanosi.

Cesar
środa, 1 lipca 2020, 12:56

No za to podlokietnik Kaczora z PiS, oslawiony "Dlugopis" to jest Duce naszych lat... Ty Czytelnik, wypad z tymi komuchami na Sybir, do kolegi Putlera

rekt
środa, 1 lipca 2020, 16:57

Duda zawetowane ustawy-9. Komorowski-4. to kto tu jest długopisem?

Autorex
środa, 1 lipca 2020, 14:02

Cesar: bardzo ładnie zaprezentowałeś typowy poziom wyborcy PO. Coś jeszcze chcesz dodać?

hm...
środa, 1 lipca 2020, 16:40

To smutne, że zwolennicy PO równają w dół do waszego poziomu. Wszystko dziadzieje...

S-400
środa, 1 lipca 2020, 19:56

Części sprzedam. Wy z PiS nie doceniacie WSI, Amerykanie tak.

Kiks
środa, 1 lipca 2020, 10:53

Może mało rozumiesz..

Rhotax
środa, 1 lipca 2020, 09:04

Już dawno temu wszelkie specyfikacje S400 czy wcześniejszych są znane USA . Dolar potrafi działać cuda z uczciwością . (ciekawe czemu FR daje łapówki w dolarach a nie w rublach płacąc za tajne informacje z NATO ?)

Lukas113
środa, 1 lipca 2020, 08:04

Dla usa to generalnie najlepsze wyjście. Po pierwsze nie mają nic lepszego niż s-400 więc uzyskają praktycznie za darmo transfer technologii po drugie f-35 ma tyle kłopotów, że utrata klienta gdzie w sumie ten złom powstał tylko by zarabiać się dużym kłopotem dla ichszego marketingu

Wawiak
środa, 1 lipca 2020, 13:31

Stary, co brałeś? Zdecydowanie ci szkodzi.

rab
środa, 1 lipca 2020, 16:08

Wsparcie z Targówka .

Marek
środa, 1 lipca 2020, 14:20

Nie musiał brać. Ruski bimber ma fuzle. To wystarczy.

złośliwy
środa, 1 lipca 2020, 15:46

Znaffca z nad knajpy.

Davien
środa, 1 lipca 2020, 13:13

Dziecko S-400 to tak moze poziom pomiędzy PAC-1 a PAC-2 wiec sie nei osmieszaj:)) A ile warta rosyjska technologia to ładnie pokazały Chiny przy S-300 tworzac HQ-9: zostawili same rakiety a cała elektronike i radary wywalili i zastosowali swoje wzorowane no popatrz na Patriocie;)

Alchemik
środa, 1 lipca 2020, 11:53

"transfer technologii" Ty tak na serio??

Stefan
środa, 1 lipca 2020, 01:54

LM nie wyrabia z produkcja F-35 na potrzeby amerykańskie (remedium to między innymi zakupy F-15 i F-18) i kolejka do F-35 będzie się tylko wydłużać (np. Korea, Japonia, Polska chcą dodatkowe nieplanowane volumeny a wielu potencjalnych nowych klientów jest odsyłana z kwitkiem). W tym momencie wyrzucenie Turków raczej ratuje sytuację, niż stanowi problem. W żadnej nadającej się do przewidzenia przyszłości (do 2050 r.) nie ma wariantu, żeby LM miał wolne moce i biegał za klientami aby łaskawie kupili ich samolot. Głaskanie Turków jest konieczne jedynie z powodu ich strategicznego położenia a nie z potrzeby ratowania amerykańskiej gospodarki. Bardzo wesoło byłoby jeśli Amerykanie położyliby rękę na S-400, wartość bojowa tego sytemu stanełaby po znakiem zapytania w konfrontacji z systemami NATO.

gnago
sobota, 4 lipca 2020, 23:25

no ponad 500 sztuk prototypów i kolejka za gotowymi od razu seryjnymi maszynami to fakt

zdegustowany
wtorek, 30 czerwca 2020, 23:59

Nic nie wykupią, to jest określone kontraktem, prosimy nie fantazjować i nie pisać fake-news'ów .... Naprawdę to nie pudelek tylko portal branżowy ...

Me
środa, 1 lipca 2020, 16:30

Jeżeli kontraktem jest papier z naniesionymi na niego literami tuszem to bez problemu może trafić do niszczarki. Takich papierów było dużo w przeszłości. To nie o papier chodzi tylko o możliwość egzekwowania zawartej umowy i to nie w sądach tylko dźwigniami.

mick8791
środa, 1 lipca 2020, 12:56

No tak, jak najbardziej to portal branżowy. Wychodzi na to, że obaj o tym wiemy. W tym miejscu rodzi się pytanie - dlaczego zatem wrzucasz tutaj posty na poziomie rzeczonego pudelka? Na jakiej podstawie twierdzisz, że nie wykupią i jakim niby kontraktem jest to określone? I z kim? Wyłuszczasz tutaj jakieś swoje fantasmagorię nie podając żadnych faktów!

Lelum wypolerum
środa, 1 lipca 2020, 12:06

Haha ruskie troliki wyją bo Wujek Sam może przejrzeć wasze S-400 :D

gnago
sobota, 4 lipca 2020, 23:26

USA nie ma wyjścia bo do tyłu jest w systemach plot

BUBA
środa, 1 lipca 2020, 01:28

To znaczy by bardzo, bardzo by chcieli, ale to się nie ziści. nikt rozsądny USA ne dopuści do własnej OPL i systemów anty balistycznych.........................................................................................................................

Sailor
środa, 1 lipca 2020, 10:33

Znów panie Buba kłopoty z translatorem?

BUBA
środa, 1 lipca 2020, 12:19

Miałem Tobie odpowiedzieć co to jest pojazd transportowy. Otóż jest to część rakiety odpowiadająca za transport głowicy bądź innego ładunku do celu. Ładunek nie stanowi integralnej części rakiety....................................................................................................... .................................................................................................................................................. Patriot niszczył stopień marszowy co widać na filmach z AS i Zatoki Perskiej, które są uważnie studiowane na wydziałach uzbrojenia na całym świecie................................... .................................................................................................................................................. W Rosji PAC-3 MSE jest bardzo wysoko oceniana..ale w połączeniu z MEADS/TVLS..... ...................................................................................................................................................

Davien
środa, 1 lipca 2020, 13:17

BUBA MEADS nawet jei ejst jeszcze zintegrowany z PAC-3MSE bo Niemcy nawet nie dostali tych pocisków jeszcze, był zintegrowany z PAC-3. Po drugie jak na razie Patrioty bz problemu niszczyły swoje cele i nei było jakich wymyslonych pzrez ciebie trafień w pocisk po oddzieleniu sie głowicy,

BUBA
środa, 1 lipca 2020, 23:07

To PAC-3 może zestrzelić Phantoma II? Lockheed Martin nie wie jakie próby MEADS przeprowadza ? ............................................................................. ....................................................................................................................... Youtube : MEADS Dual Intercept Flight Test 02...................................... ....................................................................................................................... "The Medium Extended Air Defense System (MEADS) intercepted and destroyed two simultaneous targets attacking from opposite directions during a stressing demonstration of its 360-degree air and missile defense (AMD) capabilities at White Sands Missile Range, N.M. The flight test achieved all criteria for success. Learn more at www.meads-amd.com"..................................................................................................... ........................................................................................................................ Znajdź na Youtube strzelanie MEADS z PAC-3.....PAC-3 kosztował 8 milionów dolarów......PAC-3 MSE to postęp w każdym calu do PAC-3................................................................................................................

Davien
czwartek, 2 lipca 2020, 20:54

BUBA strzelali pociskiem PAC-3 a nei PAC-3MSE który wtedy dziecko nie istniał nawet:) Aha co ma Phantom II do tego to nawet sam pewnie nei wiesz:)

BUBA
środa, 1 lipca 2020, 12:09

Raczej z klawiaturą...........................................................................................................................

Ciekawy
środa, 1 lipca 2020, 14:21

Taką z cyrylicą?

BUBA
środa, 1 lipca 2020, 23:13

A co chcesz korki z Rosyjskiego? Każdy żołnierz WP który był specjalistą w WL i OP a nie z pętał się z kałaszem po poligonie musiał znać rosyjski.....bo by go inaczej własna głupota zabiła jak tych z Tu-154....................................................

złośliwy
środa, 1 lipca 2020, 15:48

Wy tez taka macie?Czy ZUWP załatwił wam nowe?

Davien
środa, 1 lipca 2020, 20:54

A ten ruski troll ciagle o karmę żebrze:)

Kol
wtorek, 30 czerwca 2020, 20:42

Nie ważne kto ma rację! Dyplomacja,dyplomacja i jeszcze raz dyplomacja... Czasami trzeba w życiu się postawić, a nie nadstawic by osiągnąć w życiu coś więcej.

myster x (eks)
środa, 1 lipca 2020, 00:32

WOT powinien wykupić, i być gestorem ma się rozumieć.

Dobromir
wtorek, 30 czerwca 2020, 19:26

To może odkupią od nas S-200 przecinając węzeł gordyjski z 2gim etapem Wisły ?

Willgraf
wtorek, 30 czerwca 2020, 22:12

już raz jeździli po muzeach w Polsce i palnikami uszkadzali dysze starych SCUD-ów aby nam się nie udało wykorzystać tego złomu to produkcji kiedyś rakiet

BUBA
środa, 1 lipca 2020, 12:39

Nawiercano, nic nie cięto palnikami. Jedna z komór spalania tak zniszczona jest na WAT. ......................................................................................................................................................... Ale Amerykanie bardzo tego pilnowali. Wiedzieli jaki potencjał ma R-17..............................

Davien
środa, 1 lipca 2020, 13:19

BUBA uszkadzanie tego typu elementów w pociskach wycofanych i np dla muzeum to standard by pozbawic je własciwosci bojowych. A potencjał tego antyku jest zerowy.

BUBA
czwartek, 2 lipca 2020, 00:42

Jak zerowy? Pocisk z muzeum kosztuje podatnika w Arabii Saudyjskiej przeciętnie 20 milionów dolarów. Gdyby strzelali nawet puste rury z silnikami i głowicą wykonana z betonu to przy 100 przechwyceniach przy użyciu minimum 4 PAC-3 CRI wyszło by...no ile kasy Davien?........................................................................................................

Davien
czwartek, 2 lipca 2020, 20:56

TAK jest zerowy bo Huti uzywaja irańskich Burkan H-2 o asiegu do 1400km przy których SCUD to zabawka. Do tego 90% pzrechwycen została dokonana za pomoca pocisków PAC-2GEM-T a nie PAC-3. Ech BUBA czytaj co przepisujesz:))

Dajvien
piątek, 3 lipca 2020, 01:07

90% przechwyceń z 1% przechwyconych. To jest taki antydostęp amerykański, że lepiej zainwestować w beton na bunkry niż złom PAC-3XYZ ADVANCED FUTURE SPACE ARM 2020 MISSILE qpa...

BUBA
czwartek, 2 lipca 2020, 23:06

Davien z Twojego postu wynika że nie rozróżniasz PAC-3 od PAC-3 CRI i PAC-3 od PAC-3 MSE, tak jak i typy jak R-27, typy MiGów-29 itd. 2015: Arabia Saudyjska zamówiła 600 pocisków PAC-3 w konfiguracji Cost Reduction Initiative wraz z kontenerami i 8 pocisków ćwiczebnych, a także wyposażenie dodatkowe, w tym m.in. pociski-cele pozorne Guidance Enhanced Missile (GEM), pakiety modernizacyjne wyrzutni, zestawy szkoleniowe i części zamienne. Lockheed Martin i Raytheon będą odpowiedzialne za realizację kontraktu. Porozumienie zakłada offset. Jego szczegóły zostaną dopiero wynegocjowane przez obydwie strony"....................... ........................................................................................................... Po co im PAC-3 CRI skoro GEM-T są takie dobre?........................

Davien
poniedziałek, 6 lipca 2020, 17:18

BUBA, po pierwsze Niemcy nei mogli zintegrować PAC-3MSE z MEADS bo ich nigdy nie mieli dopiero zamówili je ostatnio, o MiG-29 czy R-27 to się nawet nei wypowiadaj bo skompromitowałes sie tyle razy że jedynie śmeich wzbudzasz. A teraz jak widze nawet nie wiesz czym róznia sie PAC-2GEM-T od PAC-3/3CRI/3MSE:)) Ale ci wyjaśnie: pociski PAC-2 GEM-T służa głównei do zwalczania celów aerodynamicznych i rakiet manewrujacych i mają zasięg do 160km i naprowadzanie TVM. PAC-3/3CRI to pocisk antybalistyczny w technologii HTK dla którego zwalczanei innych celów jest drugorzędna funkcją. Teraz zrozumiałes w końcu?? A co do tego czym strzelali Saudowie to jak widac wiesz lepiej od nich:)) Ech BUBA....

gnago
sobota, 4 lipca 2020, 23:28

Zamówiła negacjo rozumu to znaczy że nie dysponuja nimi. A to im pozwolono kupić

coś bliżej ?
środa, 1 lipca 2020, 12:16

Kto, gdzie, kiedy ?

y
środa, 1 lipca 2020, 09:13

Pisz książki SF. Masz talent. Zrobisz większą karierę...

Domicjan
środa, 1 lipca 2020, 08:51

Jakieś potwierdzenie tych rewelacji?

f
środa, 1 lipca 2020, 11:06

On ma rację. Wszystkie polskie SCUDy pocięto niszczono plany, wszystko nawet na uczelniach, nawiercano elementy komór by rakiety były bezwartościowe. Zostawiono kilka bezwartościowych części dla muzeów

coś bliżej ?
środa, 1 lipca 2020, 12:17

Ale kto to zrobił, kto wchodził z palnikiem i wiertarką do muzeum i uczelni / Kto, gdzie, kiedy ?

środa, 1 lipca 2020, 12:11

A kto się tym zajmował?

Dalej patrzący
wtorek, 30 czerwca 2020, 18:59

...no i turecka lira po takim deal'u z USA [choć obstawiam inżynierię rewersyjną S-400 pod stołem przez USA - żeby nie tworzyć przyczynku a la "casus belli" dla drażliwego Kremla] ] - "nagle" i "niespodziewanie" zaczęła by odrabiać straty...

mick8791
środa, 1 lipca 2020, 13:05

A możesz napisać to jeszcze raz ale tym razem już tak żeby to było zrozumiałe? Jak nie możesz wkleić do posta słów typu "saturacyjny", "sieciocentryczny", "bańka antydostępowa" to Twoje wywody stają się już zupełnie niezrozumiałe... A tak btw - nie ma czegoś takiego jak inżynieria rewersyjna.

Parker lepszy od trzaskających biców
środa, 1 lipca 2020, 23:12

Co się czepia? Reverse engineering to po polsku inżynieria odwrotna. Może być rewersyjna. Rewers, fleksja, refleksja. Serdel..itd.

Davien
środa, 1 lipca 2020, 20:55

Tak mu pewnie translator przetłumaczył "reverse engineering" :)

Wawiak
środa, 1 lipca 2020, 16:07

Pewnir jest w tłumaczu Google ;-)

Wolodia
wtorek, 30 czerwca 2020, 19:16

Lira,na SZTYWNO alecwrobel w DÓŁ DLACZEGO?

El ninio
wtorek, 30 czerwca 2020, 18:59

A może od początku tak miało byc

SimonTemplar
wtorek, 30 czerwca 2020, 18:58

Ciekawe czy po zakupie F35 przez Turcję Rosja nie złoży Ankarze podobnej propozycji?

Blob
wtorek, 30 czerwca 2020, 19:09

Kto zamieni f35 na Suche? No i za co niby, ruskie ledwo zipią...

SimonTemplar
wtorek, 30 czerwca 2020, 19:51

Jaka zamiana? Tu chodzi o poznanie konstrukcji i słabych stron. Sądzisz za USA chce wykupić S400 aby jest stosować w obronie plot?

mick8791
środa, 1 lipca 2020, 13:06

Blob pisał z punktu widzenia Turcji...

wtorek, 30 czerwca 2020, 21:48

Nawet jak wykupią to sukces będzie połowiczny. Wersja eksportowa to nie wersja krajowa. Tylko czy Turkom rzeczywiście zależy na takim rozwiązaniu z drugiej strony jak poznają jakość rosyjskiego serwisu, gosttp

Davien
wtorek, 30 czerwca 2020, 20:33

Simon a ty sadzisz ze Turcja popełni taki bład ze sprzeda Rosji maszynę stanowiąca jesj podstawowy mysliwiec??

syn pułku i pułkownikowej
wtorek, 30 czerwca 2020, 21:58

F-35 podstawowym myśliwcem ? Oj, chyba nie... F-35 nie ma do tego "kompetencji."

kierowca bombowca
środa, 1 lipca 2020, 00:16

Jak nie ma kompetencji skoro w perspektywie czasu zastąpi F-16? Belgia, Holandia, Dania, Norwegia to jaki będą miały podstawowy samolot? W samych Stanach armia będzie posiadała ok 2,5 tys egzemplarzy.

Dalej patrzący
wtorek, 30 czerwca 2020, 18:53

Z jednej strony wiarygodność Ankary wobec Kremla - to akurat Ankara wobec pójścia na ostre z Rosją [Syria, Libia] może spokojnie poświęcić - natomiast druga rzecz - to wiarygodność wobec Pekinu. Długofalowa. Z drugiej strony - formalnie Turcja dalej w NATO - a sygnały z Waszyngtonu - że mosty niespalone. Odsprzedanie S-400 dałoby "odkucie" się Turcji wobec Rosji - ale i wyjście z twarzą wobec Waszyngtonu. I z konkretnymi bonusami - odblokowania tureckich F-35, odblokowanie produkcji modułów F-35 w Turcji, odblokowanie programu TF-X [znowu silniki RR stałyby się "dostępne" i "spełniające wymagania"], nawet możliwe byłoby połączenie prac nad Tempestem i TF-X. No i Patrioty dla Turcji - a może i THAAD, jakby Erdogan policytował. I modernizacja F-16 do Vipera - i niezagrożony stok serwisowy. Tudzież ponowne otwarcie tureckich rakiet SOM-J dla F-35. Zobaczymy - być może sprzedaż S-400 będzie pod stołem - w postaci poufnego dostępu speców i laboratoriów amerykańskich - a oficjalnie będzie "wszystko po staremu" - tylko Turcja skasuje bonusy...

mick8791
środa, 1 lipca 2020, 13:18

Po co piszesz dokładnie to samo co już zostało opisane w artykule? Poza tym z punktu widzenia USA nieakceptowalna jest opcja pt. my sobie potajemnie "obejrzymy" S-400, Turcja będzie ich normalnie używać dalej, a my im damy F-35! Cała afera wybuchła właśnie przez możliwość operacyjnego używania S-400 równolegle z F-35!

Turecki
wtorek, 30 czerwca 2020, 18:41

Coś za COŚ Ameryko?

Podzial
wtorek, 30 czerwca 2020, 18:31

swiata postepuje na naszych oczach i USA o tym wie wiec probuja przeciagnac Turcje do swojego "ogrodka" a o tym 2.5 mld nikt nie wspomina bo chyba zezlomuja nowe s400.

Andrettoni
wtorek, 30 czerwca 2020, 18:30

I co Turcja ma odsprzedać S-400? Przyczyna kupna S-400 to nie sprzedanie Patriotów. Należałoby więc raczej wymienić S-400 na Patrioty, a nie odkupić.

Smuteczek
wtorek, 30 czerwca 2020, 21:37

Wymienic nie da rady bo Patriot jest duzo drozszy. Pomijam tez ze w dalszym ciagu nie ma zgody Izraela .. a co za tym idzie Hameryki tez nie

Davien
środa, 1 lipca 2020, 01:38

A co ma Izrael do Patriotów i Turcji to sam nie wiesz zapewne:))

No
środa, 1 lipca 2020, 14:16

Ty wiesz wszystko. To znaczy nic

Davien
środa, 1 lipca 2020, 20:56

Skończ juz trollu żebrać o karme:)

@ Hanys
wtorek, 30 czerwca 2020, 18:17

Panie Hanys, su 57 już raz nabrał docelowego kształtu.

Max
wtorek, 30 czerwca 2020, 17:15

Z niecierpliwością czekam na wypowiedzi (pro)rosyjskich trolli.

Fanklub Daviena
wtorek, 30 czerwca 2020, 17:13

A to tak wolno bez zgody Rosji (licencja końcowego użytkownika będzie się zgadzać?)... I tak jak F-35 ma zdalny amerykański wyłącznik, to pewnie S-400 też ma coś podobnego, więc USA sobie nic nie potestuje... :)

mick8791
środa, 1 lipca 2020, 13:44

"licencja końcowego użytkownika będzie się zgadzać?" :-D :-D :-D Człowieku to nie zakup Windowsa tylko globalna polityka.

asd
środa, 1 lipca 2020, 10:06

Biorąc pod uwagę siłę negocjacyjną Turcji wobec Rosji to jak najbardziej wolno. I to jest problem Rosji.

Kiks
wtorek, 30 czerwca 2020, 19:04

Przeczytałem. I zwątpiłem.

Fanklub Bilionera
wtorek, 30 czerwca 2020, 17:53

Tak, tak ... Putin zrobi klik i system zniknie ... jak dobrze że jesteś i objaśniasz nam ten świat ...

Rest
wtorek, 30 czerwca 2020, 19:05

Jak zrobi taki "klik", to niech zapomni o sprzedaży tego systemu komukolwiek.

Smuteczek
wtorek, 30 czerwca 2020, 17:46

Moze nie tytle chodzi by sobie potestowali ale by w akceptowalny dla obu stron sposob zakonczyc ten konflikt. O tym testowaniu to sobie mozna pozniej puscic nieoficjalny i dementowany oficjalnie przeciek tak by krazyl w mediach. Prawda jest taka ze dopoki jest S-400 to bardzo watpliwe by Turcja robiła powazne zakupy u wuja Sama a tego wujo bardzo nie lubi. Całe te straszenie CAATSA to juz nawet smieszne nie jest. Ten blef juz dawno temu sie spalił.

Hanys
wtorek, 30 czerwca 2020, 17:13

Bardzo wątpliwe delikatnie mówiąc, żeby Turcy poszli na taki "układ, bo wtedy ani Rosja, ani Chiny niczego zaawansowanego już by do Turcji nie sprzedały, a jest co jeszcze sprzedawać, iskandery, kalibry, Su-57 też nabiera powoli docelowego kształtu, w przyszłości T-14, także no wątpię żeby Turcja chciała zostać takim Polinem, skazanym na jeden ośrodek za kupno u którego musiałaby potem 30% przepłacać :) Oni tam są dużo mądrzejsi w tym względzie, no ale papier na ustawy wszystko przyjmie, USA może sobie zrobić ustawę że Arktyka to strefa tropikalna, ale rzeczywistości to nie zmieni :)

ubawiony
wtorek, 30 czerwca 2020, 21:01

Problem jest taki, że Rosja ani Chiny nie mają nic specjalnie interesującego dal Turcji na sprzedaż bo mają lepsze czołgi, będą z powrotem móc mieć lepsze samoloty bo lepsze pociski manewrujące i drony już mają. Jak dokończą własny system rakietowy plot we współpracy z europejskimi koncernami to sobie poradzą i bez przestarzałego S-400 i drogiego Patriota...

:)
środa, 1 lipca 2020, 15:51

Kolejny znaffca.Nie mają bo na d24 nic nie pisali?

ubawiony
środa, 1 lipca 2020, 16:44

Nie mają bo nie mają. A jeżeli coś mają to wskaż co konkretnie. Polecam sprawdzić co produkują u siebie Turcy, lub pozyskują korzystając z dostępu do zachodniej technologii.

Davien
wtorek, 30 czerwca 2020, 20:39

Taak, a po kiego Hanysku Turcji Iskandery o zasiegu 280km( zasieg wersji eksportowych) czy pzrestarzałe kalibry gorsze od jej własnych pocisków manewrujących mające tez zasięg maks 300km, Su-57 tak nambiera kształtu że musza teraz przeprojektować FBW albo kolejne będa spadac. Nawet już waszego gazu Turcy nei chca:)

Marek
środa, 1 lipca 2020, 14:27

Zapotniałeś dodać, że sprawa silników do Altaya zostanie znów otwarta, więc Turcy ciepłym moczem zleją ruski tank.

Mogiera
środa, 1 lipca 2020, 18:04

Tylko jakies uprzedzenia i komentarze godnie rozemocjonowanych dzieci. Strasznie tymi farmazonami spamujecie komentarze i ciagle te dziecinne prowokacje i napinanie sie z innymi dzieciakami.

ubawiony
środa, 1 lipca 2020, 20:35

To bardzo dorosły komentarz wyzywać innych od dzieci...

rzeszow
wtorek, 30 czerwca 2020, 16:52

Erdogan żałuje dzisiaj decyzji o zakupie S-400,--Turecki polityk: Chcieliśmy Patriotów, USA powiedziały "nie" -Iran i Turcja nie tylko sąsiadują ze sobą. Kraje te łączą również braterskie stosunki. Iran jest drugim po Federacji. Rosyjskiej dostawcą gazu ziemnego do Turcji.Turcja coraz bardziej pogłębia swoje relacje gospodarcze zIranem, na który Stany Zjednoczone nałożyły sankcjegospodarcze.. Powoduje to niezadowolenie strony amerykańskiej.W 2010 roku Turcja wspólnie z Brazylią pomogła Iranowi uniknąćpoważniejszych sankcji ze strony ONZ, przyjmując częściowowzbogacony uran na swoje terytorium i nie wprowadzając żadnychzapisów ograniczających jego dalsze wzbogacanie. Sankcje takiewprowadziły Stany Zjednoczone i Unia Europejska Stany Zjednoczone uważają jednak, że rosnąca współpracapomiędzy Turcją a Iranem stanowi pogwałcenie sankcjimiędzynarodowych. W odpowiedzi amerykański Departament Skarbuma zamiar umieścić na czarnej liście te tureckie banki, którełamią sankcje nałożone na Iran przez USA ... "Krwawy tyran" kontra "antysemicki dyktator". Premier Izraela i prezydent Turcji obrzucili się obelgami .israel sprzeciwil sie sprzedawaniu patriotow dla turcji....... Turcja ma przestarzały system obrony powietrznej bazujący na amerykańskim systemie średniego zasięgu MIM-23 (przyjętym do służby na początku lat 60. XX wieku), w tym jego zmodernizowanej wersji MIM-23 K/P Hawk XXI. Decyzja Turcji o kupnie S-400 wynika jednak zarówno z tureckiej potrzeby szybkiego pozyskania nowoczesnego systemu obrony powietrz

gnago
sobota, 4 lipca 2020, 23:30

dlatego angażuje się w Syrii Kaukazie i Afryce pół. w ramach czynnego żalu pewnie?

tyle w temacie
wtorek, 30 czerwca 2020, 16:47

Malutkie szanse ba sukces.

w.
wtorek, 30 czerwca 2020, 16:41

z kim będą handlować Amerykanie jak na wszystkie kraje świata Kongres nałoży sankcje?

wtorek, 30 czerwca 2020, 18:51

Z Polską

Kopara
wtorek, 30 czerwca 2020, 16:36

Po co kupować niech sie Turek sam, ochroni Ruski JUŻ im pokazał w Libii

dawo
wtorek, 30 czerwca 2020, 16:19

Hmmm... jeżeli tak by się stało, to byłaby to długofalowa polityka Waszyngtonu i Ankary. Rodziłoby to z miejsca pytanie, czy sprzedaż, jakiejś badziewnej wersji S-400, nie byłaby długofalową polityka Anakry i Moskwy. I tak dalej możemy sobie gdybać, że to ruchy polityczne itd. a w rzeczywistości to może być zwyczajna kolej losu. Tak czy inaczej, po co USA S-400, co mieliby podpatrzeć, co mieliby testować czy badać? Izrael radzi sobie z tym systemem, bez większego problemu- i z tym faktem nie ma dyskusji. Pytanie czy S-400 jest tak słabe, czy np. Patriota żydzi też maja tak rozpracowanego. Odnośnie "ogarnięcia S-400" -dlatego USA, tak bardzo nie chciało powstania wersji F-35I. Chcieli mieć panowanie nad żydami, aby sami nie mogli prowadzić rozległych działań w regionie.

Yaro
środa, 1 lipca 2020, 15:10

Nie nadużywaj pojęcia "polityka długofalowa", tym bardziej w kontekście pojedynczego zakupu sprzętu (i to potencjalnego). Ciężko stwierdzić czy Izrael radzi sobie z S-400, bo raczej nie miał okazji się z nim skonfrontować, bo ten jest używany do ochrony rosyjskich baz w Syrii (których Izrael nie atakuje). Poza tym radzić sobie, a mieć wiedzę o jego faktycznym działaniu to dwie różne rzeczy. Radzić sobie można chociażby uwzględniając horyzont radiolokacyjny radarów i omijając pole działania systemu szerokim łukiem. Ale to nie znaczy, że wiesz jakie ten system ma możliwości. Więc tak - potencjalna możliwość przebadania tego sprzętu przez USA to nie lada okazja.

Davien
wtorek, 30 czerwca 2020, 20:41

Dawo, Izrael ma zestawy Patriot więc nie musza nic rozpracowywać a skad ty wziałes to ze USA nie chciała powstania F-35I,...

Dawo
środa, 1 lipca 2020, 08:19

Po raz kolejny. Ogólnie dostępna informacja. Po raz kolejny nie rozumiesz. Wiem ze Izrael ma system Patriot.

Davien
środa, 1 lipca 2020, 13:23

I po raz kolejny zero konkretów panei Dawo u ciebie:) Norma;)

OczymTyPiszesz
środa, 1 lipca 2020, 18:08

Napisz Davien pełnym zdaniem tak by dać szanse ludzią którzy czytają komentarze Cię wogóle zrozumieć. I też możesz napisać jakiś konkret... choc w sumie twoje sa przewaznie wymyslane na poczekaniu to moze lepiej nie.

gnago
sobota, 4 lipca 2020, 23:32

onże kreować na Jodę się musi. ale zamiar nie przekształca się w czyn i dawienka cięgiem mieć musimy / mamy

Pankracy
wtorek, 30 czerwca 2020, 16:11

Jeżeli usa,dogadali sie z turkami wsorawie libii to TERAZ S400

środa, 1 lipca 2020, 04:06

Moze dadza im tez twoje AIM-120 z 1973 roku?

wtorek, 30 czerwca 2020, 17:44

Ja od samego początku twierdzę że Turcja w końcu odsprzeda te S400 USA .jeszcze trochę trzeba poczekać .

Tweets Defence24