Amerykanie testują zdalnie sterowaną wyrzutnię NSM

1 maja 2021, 06:38
Zrzut ekranu 2021-04-30 o 17.02.40
Fot. Raytheon
Reklama

Prawdopodobnie w listopadzie ubiegłego roku Raytheon i Oshkosh Defense przetestowały system NMESIS tworzony na potrzeby Korpusu Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych. Rozwiązanie to składa się z nowego typu wyrzutni pocisków Naval Strike Missile oraz bezzałogowej platformy ROGUE (Remotely Operated Ground Unit for Expeditionary) i jest ucieleśnieniem wizji wsparcia przez Marines amerykańskiej floty z brzegu, podczas hipotetycznego starcia z marynarką wojenna ChRL.

O teście, po raz pierwszy wspomniano oficjalnie w lutym tego roku, ale dopiero teraz światło dzienne ujrzał oficjalny komunikat Raytheona na ten temat. O ile bowiem pociski NSM są dziełem norweskiej firmy Kongsberg, to Raytheon odpowiada za wdrożenie tej broni w siłach zbrojny USA, jako RGM-184A NSM Block 1. Zgodnie z umową z 2018 roku, kiedy wybrano ją dla Marines, w postępowaniu na system zwalczania celów poza linia horyzontu Over-The-Horizon Weapon System (OTH WS).

W programie tym głównym podmiotem odpowiedzialnym za jego wykonanie ze strony wojska jest dowództwo systemów US Marine Corps, firmą odpowiedzialną za wyrzutnię i integrację pocisku jest Raytheon, a podmiotem odpowiedzialny za bezzałogową wyrzutnię jest Oshkosh Defense. Wyrzutnia opiera się na samochodzie opancerzonym JLTV, pozbawionym kabiny dla załogi, za to zaopatrzonym w zestaw sensorów nad komora silnika. Wydaje się, że takie rozwiązanie będzie zdolne do przenoszenie dwóch pocisków jednocześnie, a zatem w ilości zapewniającej wysokie prawdopodobieństwo trafienia w cel. Dla porównania, polskie wyrzutnie NSM Morskiej Jednostki Rakietowej są większe i przenoszą po cztery pociski.

 

Reklama
Reklama

Jak informuje Raytheon w czasie ostatniej próby z wyrzutni odpalono jeden pocisk, który uzyskał bezpośrednie trafienie w cel morski. Oznacza to, że konsorcjum jest na dobrej drodze, żeby dostarczyć amerkańskiej piechocie morskiej broń, za pomocą której będzie w stanie skutecznie brać udział w bitwie morskiej i być w stanie niszczyć cele na dystansach do 185 km.

Przetestowany system będzie miał różnorodne zastosowanie. Wyrzutnia ROGUE ma bowiem być stosowana także do innych rodzajów pocisków, a pociski NSM znajdą się nie tylko na uzbrojeniu Marines, ale także amerykańskich okrętów, w tym planowanych fregat i okrętów klasy LCS.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 18
Reklama
kkk
sobota, 19 czerwca 2021, 23:05

nie cieszcie sie tak bo obezludnienie armii i wojna prowadzona przez AI obniża próg wejścia w konflikt co moze oznaczac ze bedzie wiecej wojen

?????
sobota, 1 maja 2021, 22:11

,, następna kopia naszego opracowania... tym razem opracowanie sprzetu omawianego trzy lata temu w Wojskowym Instytucie techniki Inzynieryjnej we Wrocławiu.. jak widac szybko wypływaja teksty za granice.. z Polski.. [ ktos zarabia na sprzedazy polskich opracowań [. Kto ???

terry
sobota, 1 maja 2021, 17:32

przy dzisiejszych mozliwosciach dronow. to zdalnie sterowane wyrzutnie beda norma imo. przynajmniej masa ludzi zostanie ocalona ktora bylaby w pojezdzie albo obok

xxx
sobota, 1 maja 2021, 14:47

Polska powinna mieć takie swoje rakiety

D
sobota, 1 maja 2021, 14:45

Za 100 lat wojna będzie wyglądała tak, że jedna drużyna zasiada przed swoimi komputerami tak samo jak przeciwna drużyna. Potem myszką przesuwają floty, statki, czołgi a resztę robi AI.

gnago
poniedziałek, 3 maja 2021, 14:04

To może zlikwidować efektory , a parametry sprzętu tylko w wirtualu . Taniej będzie

droma
sobota, 1 maja 2021, 13:59

brawo usa ,jak beda lutowac komuchów z chin to i beda lutować komuchow z rosji-kaput -pomozemy ...

Fanklub Daviena i GB
sobota, 1 maja 2021, 13:24

Kiepskie podróbki rosyjskich rakietowych systemów brzegowych. :D

kkk
sobota, 19 czerwca 2021, 23:02

tak a zegarki macie najszybsze

MCR
niedziela, 2 maja 2021, 09:45

Pewnie masz rację, są najlepsze, najcelniejsze, z najlepszym zasięgiem. Jeśli chodzi o zachodnie to przychodzi mi na myśl tylko jedna zaleta: DZIAŁAJĄ!

Davien
sobota, 1 maja 2021, 17:35

Rosyjskie systemy Bał/Bastion w porównaniu do NSM to archaiki z poprzedneij epoki:)) tak sie kończy rosyjskie zacofanie techniczne.

GB
sobota, 1 maja 2021, 17:30

Jasne... Rosyjskie rakiety przeciwokrętowe, a nawet szerzej rakiety powietrze-ziemia i ziemia-ziemia nie są stealth. Żadna rosyjska rakieta przeciwokrętowa nie ma ma naprowadzania pasywnego i nie leci tak nisko nad wodą. Zabawne zaś było przyjęcie do służby po modernizacji fregaty Marszałek Szaposznikow. W trakcie testów fregata strzelała Kalibrem i o mało ta rakieta nie trafiła w ten okręt. Uderzyła w wodę może 100 metrów od okrętu. Nic dziwnego że Kalibry w strzelaniu bojowym spadły na Iran zamiast na obiekty w Syrii. Ostatnio takze krążownik Moskwa strzelał rakietami systemu Vulcan. Deklarowany zasięg tych rakiet to 750-1000 km w zależności od wyrzutni i innych szczegółów. Jak donoszą triumfialnie Rosjanie, rakieta trafiła cel w odległości 30 km od krążownika... Czyli w zasadzie w zasiegu jego radarów. Bez dobrego rozpoznania w czasie rzeczywistym ten krążownik jest tylko celem dla takich NSM.

były porucznik zmechu
sobota, 1 maja 2021, 15:53

za to celniejsze

AndyP
sobota, 1 maja 2021, 11:11

Dawno dawno temu, gdy zapadła decyzja o zakupie drugiego MJR przedstawiałem pomysł by zamiast ciężarówek zakupić system kontenerowy. Wyobraźmy sobie 40-60 czy 80 standardowych kontenerów, w 15-20 z nich wyrzutnie NSM. W razie potrzeby kontenery są ustawiane na wybranych, mniej lub bardziej chronionych stanowiskach. I sterowane są zdalnie. Nieprzyjaciel, dla pewności, musiałby próbować zniszczyć wszystkie (teraz jest to tylko kilkanaście wyrzutni). Inny prosty pomysł – zakopane/ukryte kontenery, które w razie ataku nieprzyjaciela, aktywowane są zdalnie. Otwiera się pokrywa i każdy wypluwa 10-20-40 dronów o zasięgu kilkudziesięciu km, aktywnie poszukujących celu. Rozwiązań i pomysłów są setki, a u nas buduje się nadal armię na II wojnę światową. Z wyspecjalizowanymi pojazdami - osobno plot, osobno ppanc - w dodatku różniącym się (a więc łatwymi do wykrycia) od standardowych pojazdów kompanii czy batalionu.

JOJEK
sobota, 1 maja 2021, 14:47

Ale co myśli o tej bezzałogowej platformie

kronos
sobota, 1 maja 2021, 14:38

Przeciez jest juz plan upakowania naszych wyrzutni do kontenerow...

Żołnierz
sobota, 1 maja 2021, 12:31

No no dobrze kombinujesz facet ,dobrze.

tut
sobota, 1 maja 2021, 10:51

Od tego tylko krok do autonomicznej wyrzutni.

Tweets Defence24