Amerykanie przyspieszają prace nad bronią hipersoniczną

2 kwietnia 2019, 11:07
Raytheon_Hypersonic4_DISTAR
Wizualizacja jednej z możliwych postaci przyszłego pocisku hipersonicznego. Ilustracja PRNewsforto/Raytheon Company

Siły zbrojne USA kierują zwiększone wysiłki w celu szybszego opracowania broni nowej generacji, by zachować przewagę technologiczną nad Chinami i Rosją. Jednym z elementów szerokiego programu rozwoju supernowoczesnych technologii militarnych jest przyznanie przez Defense Advanced Research Projects Agency (DARPA) funduszy na kontynuację programu Tactical Boost Glide (TBG).

Koncern Raytheon Advanced Missile Systems otrzymał kwotę 63,3 mln USD na kontynuację badań projektu TBG, co pozwoli na przejście z fazy wstępnego przeglądu (PDR) do fazy krytycznego przeglądu (CDR).

Faza przeglądu krytycznego jest istotna, gdyż po jej pomyślnym zakończeniu DARPA może podjąć decyzję o przejściu do pełnego programu testów.

Program TBG wykorzystuje wiedzę techniczną i doświadczenie nabyte w trakcie opracowywania i testowania w locie wcześniejszych systemów bardzo dużych prędkości, w tym Hypersonic Technology Vehicle 2 (HTV-2).

Ponadto zakłada on realizację trzech głównych celów:

* zbudowania pojazdu o wymaganej wydajności aerodynamicznej i aerotermicznej, sterowalności i odporności;

* zachowania wymaganej skuteczności w odpowiednich środowiskach operacyjnych;

* obniżania kosztów zarówno dla systemu demonstracyjnego, jak i przyszłych systemów operacyjnych.

Na wcześniejsze badania w ramach programu TBG wydano już 20,5 mln USD. Ponadto w ramach równolegle realizowanego projektu koncern Lockheed Martin otrzymał 147,3 mln USD.

Program TBG rozpoczęty jeszcze w 2014 roku to wspólna inicjatywa DARPA i amerykańskich sił powietrznych, ma on na celu przygotowanie wymaganej technologii pod przyszłe hipersoniczne systemy uzbrojenia o zwiększonym zasięgu.

Koncepcja polega na odpaleniu pocisku taktycznego z wyrzutni powietrznej i jego wzniesieniu z nadaniem mu prędkości do pięciu razy większej od prędkości dźwięku (ponad Mach 5), a następnie jego oddzieleniu od nosiciela i ataku na wybrany cel. Sam pocisk w fazie ataku będzie pozbawiony możliwości przyspieszenia, ale nadal zachowana będzie zdolność do jego sterowania. Będzie to wiec system o krótszym czasie reakcji i zwiększonej skuteczności w porównaniu z obecnie wykorzystywanymi rakietami.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 25
Reklama
MAZU
środa, 3 kwietnia 2019, 16:10

"Koncepcja polega na odpaleniu pocisku taktycznego z wyrzutni powietrznej i jego wzniesieniu z nadaniem mu prędkości do pięciu razy większej od prędkości dźwięku (ponad Mach 5), a następnie jego oddzieleniu od nosiciela i ataku na wybrany cel. Sam pocisk w fazie ataku będzie pozbawiony możliwości przyspieszenia, ale nadal zachowana będzie zdolność do jego sterowania. Będzie to wiec system o krótszym czasie reakcji i zwiększonej skuteczności w porównaniu z obecnie wykorzystywanymi rakietami." Same ogólniki. Według mnie to celowa dezinformacja. Po co podawać ruskim dane na tacy? To (na szczęście) nie czasy Obamy. Realne korzyści z „broni hipersonicznej”, czyli na ten moment „szybowców – ślizgaczy” wysoko atomosferycznych (a’la hitlerowski Sanger, na którym jest wzorowana), to znaczne wydłużenie zasięgu w porównaniu do klasycznej rakiety o podobnej masie. Cała reszta to szum informacyjny z każdej strony, żeby wpuścić „konkurencję” w kosztowne i czasochłonne badania. Realne środki przeznaczane na ten typ uzbrojenia są zapewne znacznie wyższe, niż te oficjalnie podawane.

Davien
czwartek, 4 kwietnia 2019, 01:00

MAZU, te ogólniki to po prostu zasada działania tzw hipersonic glider. A co do fantazji Sangera, to nie ma nic wspólnego z tym co projektuja amerykanie

Gts
środa, 3 kwietnia 2019, 14:51

Lubię czytać rosyjakich trolli, którzy piszaą o sukcesach rosyjskich, po czym w materiałach mamy retusze osiągnięć innych krajow, a nawet filmy z gatunku sci-fi, albo gry komputerowe. Jak pisze Davien nawet zircon okazuje sie żałosną przeróbką wizualizacji X-51. Do tego ogłaszanie światu o hipersonicznych rakietach podczepianych pod samoloty, które okazują się do niczego nie przydatne poza biciem rosyjskich rekordów prędkości. Kinzal, Avangard to kolejne wydmuszki, jak to opisywał kiedyś Suworow, mają makietę i straszą jakby to rzeczywiście była realna broń w masowej produkcji.

Michnik
środa, 3 kwietnia 2019, 11:03

Amerykanie mają coś czego nie mają ruscy (z Chinami to nie wiem). Mianowicie pieniądze. Poza tym mają już pewne doświadczenia, które leżały na półce bo (szczególnie Obamie) "wydawało się", że te projekty nie będą już potrzebne. Rzeczywistość okazała się inna. Amerykanie są dzięki tym dwóm rzeczom, kasie i posiadanej już wiedzy nadrobić te braki w krótkim czasie. Aczkolwiek tak czy inaczej na tę chwilę są lekko w tyle w porównaniu z konkurencją.

środa, 3 kwietnia 2019, 16:40

Jedyne w czym USA są do tyłu to nachalna propaganda.

Kiks
wtorek, 2 kwietnia 2019, 23:04

@miłośnik bajkopisarstwa Daviena większych bzdur nie czytałem, USA pracują nad tą bronią znacznie dłużej niż Rosja i Chiny. Pokpili tylko sprawę, bo od lat dłubali, a nie budowali.

Emilian58
wtorek, 2 kwietnia 2019, 21:13

A NASA planuje jakąś podróż na jakiegoś Marsa! Śmiechu warte te ich "wyścigi".

trust
wtorek, 2 kwietnia 2019, 19:19

Panie autorze o żadnej przewadze technologicznej USA na Rosją i Chinami nie ma mowy, USA przyśpieszają bo nie mają tej technologii a jedynie wzory testowe.

xawer
środa, 3 kwietnia 2019, 12:04

Pojazd Bell X-15 w 1959 przekroczył 6 Mach. Myślisz, że od 60 lat nic nowego nie wymyślili?

młody Grzyb
środa, 3 kwietnia 2019, 12:34

Niestety nie wymyślili, USA nie ma obecnie żadnej hipersoniki, były pociski testowe i na testach sie skończyło bo żaden nie przetrwał próby do końca, zabrakło technologii i tyle ...

Davien
czwartek, 4 kwietnia 2019, 01:01

Widzisz grzybku, ale taki X-43 osiagnał 9,6Ma, X-51 5,4 a co do przetrwania to ile ruskich demonstratorów przetrwało, ? Czyzby zero, a popatrz X-43 przetrwał:)

Davien
środa, 3 kwietnia 2019, 00:27

Panie trust, jedyne co ma Rosja to szumne zapowiedzi, retuszowane zdjęcia X-51 jak Cyrkona i Ju-71 który przy tym co o nim wygaduja łamie chyba kazde mozliwe prawo fizyki:) Chiny pracuja nad jądrowa głowica hipersoniczną czyli czymsco USA w ogóle nie obchodzi.

miłośnik bajkopisarstwa Daviena
wtorek, 2 kwietnia 2019, 16:40

"by zachować przewagę technologiczną nad Chinami i Rosją" - by coś zachować, to trzeba to mieć. A USA w technologiach hipersonicznych nie ma żadnej przewagi nad tymi państwami, tylko tyły.

xawer
środa, 3 kwietnia 2019, 00:03

Chiny i Rosja nie mają "w linii"(seryjnych) pojazdów hipersonicznych. W USA już w 1964 r seryjny SR-71 przekroczył 3500 km/h a pojazdy eksperymentalne z serii X(np Bell x-15 ponad 6 Mach w 1959) latały wcześniej z prędkością ponad 7500 km/h. Naprawdę tyły?:-)

Davien
środa, 3 kwietnia 2019, 15:04

Xawer, lepiej: X-43 czyli samolot hipersoniczny to 9,6Ma i latał dziesięciolecia temu. Jedyny rosyjski jak na razie sukces to przeróbka S-200 z doczepionym demonstratorem silnika scramjet dawno temu i teraz podobno Ju-71 czyli ok 400kg głowica szybujaca, majaca podobno silnik scramjet, paliwo do niego, głowicę bojową i lecąca wg Rosjan w atmosferze szybciej niz wynosi 1 prędkość kosmiczna:))

Loi
wtorek, 2 kwietnia 2019, 20:04

Racja..! Jeśli Rosjanie już ją posiadają w linii to zanim posiądą ja Amerykanie minie kilka-kilkanaście lat. Na jakim poziomie będzie wtedy Rosja-Chiny.

GB
wtorek, 2 kwietnia 2019, 19:55

Nie masz pojęcia o czym piszesz. Jak do tej pory tylko USA ma przetestowany hipersoniczny pocisk X-51, oraz będący w służbie X-37b, który nawet teraz jest na orbicie i Nie wiadomo co ma na pokładzie... Nic porownowalnego Rosja i Chiny nie mają.

Rafal
środa, 3 kwietnia 2019, 12:12

O czym ty piszesz kolego, X-51 to nic tylko pojazd eksperymentalny, polecial cale 4 razy z tego tylko raz jak zaplanowano i raz sie rozbil. X-37 "nie wiadomo co ma na pokladzie" pewnie Gwiazde Smierci.

bender
środa, 3 kwietnia 2019, 16:38

Twoja uwaga nie zmienia faktu, że ani Rosja ani Chiny nie posiadają nawet prototypów podobnych technologii, za to w Rosji mają różne głupkowate animacje.

Davien
czwartek, 4 kwietnia 2019, 16:03

Bender, a juz najlepsze jest to co wygaduje Rosja na temat Awangarda czyli Ju-71.

Davien
środa, 3 kwietnia 2019, 15:08

Rafał, i włąsnie do X-51 należy zarówno rekord prędkości jak i zasięgu pojazdu hiperonicznego z silnikiem scramjet. Nikt nie planował go odzyskiwac wiec sie rozbił, normalna sprawa. X-43 byłodzyskiwany i latał jeszcze szybciej:) A co do X-37 to ma przedział transportowy a jego misje to są ciągle scisle tajne wiec co ma na pokładzie ... Gwiazdy Śmierci, nie ma, USA oficjalnie stwierdziło ze jej nie zbudują bo jest za droga i w przeciwieństwie do Rosji nie maja zamiaru niszczyc planet:)

GB
środa, 3 kwietnia 2019, 14:51

Właśnie piszę o realnych X-51 i X-37b a ten o globalnym zasięgu. To jest real a nie jakieś podczepione pod MiG-31, który przy okazji stracił radar i swoje właściwości myśliwskie, pociski balistyczne krótkiego zasięgu.

Ale się popisałeś;)
wtorek, 2 kwietnia 2019, 19:38

A w czym KONKRETNIE ma przewagę Rosja nad USA w tej technologii? Ale konkretnie napisz. O Chinach nie wpomnę.

asd
wtorek, 2 kwietnia 2019, 15:51

Hiperdźwiękową powinno być ?

Tupet
wtorek, 2 kwietnia 2019, 23:14

Albo nie?

Reklama
Tweets Defence24
 
Reklama
Reklama