Amerykanie przygotowują system walki elektronicznej dla okrętów LCS

15 stycznia 2015, 12:35
fot. US Navy
Reklama
Defence24
Defence24

Amerykańska marynarka wojenna uznała, że okręty do działań przybrzeżnych typu LCS (Littoral Combat Ship) powinny mieć nowy system walki elektronicznej SEWIP i badają jego możliwości na jednostce USS „Freedom”.

SEWIP (Surface  Electronic Warfare  Improvement Program ) jest w rzeczywistości kolejną aktualizacją dla systemu AN/SLQ-32C, który jest używany na prawie każdym, bojowym okręcie nawodnym amerykańskiej floty wojennej. Prace są prowadzone przez koncern Lockheed Martin, który jest głównym wykonawcą dwóch pierwszych „uaktualnień” SEWIP: Block 1 i Block 2.

Block 1 zwiększa zdolności okrętów wyposażonych w SEWIP do obrony przed rakietami przeciwokrętowymi i do zakłócania obcych radarów obserwacyjnych i kierowania strzelaniem. Block 2 obejmuje modernizację anten, odbiorników i interfejsów z istniejącymi systemami bojowymi okrętu. Trzecie uaktualnienie - Block 3, które jeszcze nie zostało zakontraktowane, zwiększy możliwości prowadzania elektronicznego ataku przeciwko nieprzyjacielskim radarom i systemom uzbrojenia.

Lockheed Martin tak zaprojektował system SEWIP, by działał zarówno na okrętach LCSS w wersji Freedom (jednokadłubowej) i Independence (trzykadłubowej) zwiększając ich możliwości obronne i dając im zdolność do wykrywania obiektów niewidocznych przez inne sensory okrętowe.

Testy już pokazały, że SEWIP to znaczące ulepszenie systemu, które może być stosowane na prawie wszystkich okrętach bojowych. Testy Block 1 i Block2 rozpoczęły się na okręcie USS „Freedom”, i będą kontynuowane na początku 2015 roku. Wybór okrętu nie był przypadkowy, ponieważ za budowę jednokadłubowych LCS również odpowiada koncern Lockheed Martin.

(K. Barkowska, J. Blicharz, O. Budny, M. Dura, A. Jeryś)

 

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 3
Reklama
prześmiewca
czwartek, 15 stycznia 2015, 12:54

Muszą, niech choć ta elektronika się do czegoś nadaje. Bo w walce na morzu są gorzej uzbrojone i opancerzone od BWP-2 czy BMD-4M, z którymi by przegrał przy starciu na wodzie! :-P

Grom
czwartek, 15 stycznia 2015, 14:24

rosjanie slinia sie na sam widok tych okretow . o ile nie zapomniales to sa one modulowe i w razie potrzeby mozna na nich zainstalowac moduły z uzbrojeniem . Do tego amerykanie chca na nie zainstalowac pociski NSM takze nie oszukuj . zreszta to sa okrety do dzialan w wodach płytkich i przybzeznych w czasie pokoju . na wojnie maja tylko wspierac wieksze niszczyciele .

m
czwartek, 15 stycznia 2015, 13:59

A co jest niby dobrze uzbrojone? Moze 20sto lufowy pancernik z czasow 2w.s. ?

Tweets Defence24