Amerykanie poznają "Krotona" [FOTO]

16 marca 2020, 13:36
2020-03-11-nw-kroton_09
Prezentacja systemu minowania narzutowego "Kroton" 2 ABCT / Fot. st.szer. Natalia Wawrzyniak
Reklama

Jak informują służby prasowe DGRSZ, amerykańscy żołnierze z 2ABCT (Armored Brigade Combat Team), którzy wcześniej zaprezentowali swój system "Volcano", mieli okazję zapoznać się z polskim rozwiązaniem inżynieryjnego systemu minowania "Kroton", którym dysponują żołnierze z 10. Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa.

"Głównym elementem szkolenia była prezentacja działania plutonu minowania podczas zaminowania kierunku działania przeciwnika. Do zadania tego wykorzystujemy transporter minowania narzutowego <<Kroton>>, który daje nam możliwość efektywnego i szybkiego wykonania powierzonego nam zadania." - mówi porucznik Andrzej Dobrzyński, z 10. Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa.

image
Prezentacja systemu minowania narzutowego "Kroton" dla 2 ABCT / Fot. st.szer. Natalia Wawrzyniak
image
Prezentacja systemu minowania narzutowego "Kroton" 2 ABCT / Fot. st.szer. Natalia Wawrzyniak
image
Prezentacja systemu minowania narzutowego "Kroton" 2 ABCT / Fot. st.chor.sztab. Rafał Mniedło

Szkolenie zrealizowane pod patronem Oddziału Zarządu Szkolenia Inżynierii Wojskowej Dowództwa Generalnego RSZ, w którym udział wzięli saperzy 2. Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej (2ABCT), oparte było na dwóch filarach. Pierwszym była statyczna prezentacja sprzętu, a drugim dynamiczny pokaz szkoleniowy, gdzie zaprezentowano realne użycie "Krotona".

Dzisiejsze zajęcia były doskonałą okazją do zobaczenia innych możliwości wykonywania tych samych zadań, które realizujemy na co dzień. Równocześnie takie zajęcia dały możliwość porównania naszej taktyki działania z taktyką polskich saperów.

Porucznik Madeleine Fortier, 2 Armored Brigade Combat Team
image
Prezentacja systemu minowania narzutowego "Kroton" 2 ABCT / Fot. st.chor.sztab. Rafał Mniedło
image
Prezentacja systemu minowania narzutowego "Kroton" 2 ABCT / Fot. st.szer. Natalia Wawrzyniak
image
Prezentacja systemu minowania narzutowego "Kroton" 2 ABCT / Fot. st.szer. Natalia Wawrzyniak

Dwa dni wcześniej, polscy saperzy mieli okazję poznać amerykańskie rozwiązania taktyczne i techniczne stosowane przy używaniu amerykańskiego systemu "Volcano"

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 14
Reklama
Ustawiator
poniedziałek, 16 marca 2020, 21:12

Calr 6 sztuk i to daleko od pasa taktycznego Suwałk To co za strategia? Ale generałów już SETKA

sd
poniedziałek, 16 marca 2020, 20:36

Następny po Topazie vs AFATDS, Piorun vs Stinger, Krab vs Palladin (etc) lepszy polski odpowiednik od amerykańskiego szkoda że w śladowych ilościch w WP

Marek1
poniedziałek, 16 marca 2020, 15:43

"systemu minowania "Kroton", którym dysponują żołnierze z 10. Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa." - mocno to zabrzmiało, ale proszę bez euforii, 10 BKP ma Krotonów aż ... 2szt. Zresztą JEDYNE 2 sprawne jakie istnieją ...

Ślązak
poniedziałek, 16 marca 2020, 14:56

Krotony chyba powinny być we wszystkich brygadach pancernych i zmechanizowanych, poza tym Baobaby w WOT i brygadach Rosomaków

Wojciech
poniedziałek, 16 marca 2020, 22:04

Powinny, tylko skąd je wziąć???

Lord Godar
poniedziałek, 16 marca 2020, 23:13

Z fabryk , wystarczy zamówić ...

Felo
poniedziałek, 16 marca 2020, 16:49

Ale nie ma ich i nie będzie. A to wszystko dzięki... MON. Który od 2005 zakupił... 6 Krotonów. I tylko 6!!! A pierwsze opracowania nt systemu kolowego znsnego potem jako Baobab, powstały już w 2003. I jak powszechnie wiadomo, od tego czasu "prace nad systemem Baobab trwają", podobnie jak z tzw. integracją Spike z wieżami Hitfust. Czyli MON robi wszystko, żeby tylko NIE wprowadzić niczego skutecznego do armii. I akurat to im się znakomicie udaje. Hm, przy okazji, czy to za to NIE-wprowadzanie sprzętu ministrowie tak ochoczo awansują nam generałów, rozdają promocje, nagrody??

MK
poniedziałek, 16 marca 2020, 23:38

Nie MON tylko wrogie specsłużby robią świetną robotę jak przy takim budżecie zmniejszać potencjał polskiej armii - mistrzostwo świata!

KM
wtorek, 17 marca 2020, 11:26

Dokładnie! Budżet naprawdę niemały, no a jakie są żałosne efekty zarządzania nim. Gdyby budżety był większy jednego z pewnością byłoby więcej: marnotrawstwa.

Grzegorz Brzęczyszczykiewicz
poniedziałek, 16 marca 2020, 22:15

Przecież taki kroton to słabo na defiladach by wyglądał, jakieś tam minowanie a i podwozie nie zachodnie no i zdecydowanie za tani ! jak by był kupiony od amerykanów za 100 000 000 no to by mieli się czym pochwalić.

Marek
poniedziałek, 16 marca 2020, 19:59

No to integruj Spike z Hitfistem. Powodzenia i furmanki pieniędzy życzę. Zintegrować owszem można. Ale tak jak zrobili to w swoich Marderach Niemcy. Należałoby opracować uniwersalną podstawę. Da się zrobić za niewielkie pieniądze. Zainstalować mocowania do takiej podstawy na wieży. Tu już nie wiem, czy przypadkiem nie trzeba by było zapłacić Włochom za to, że je mocujemy. I nie wozić tych podstaw bez potrzeby, bo napędy tych wież i tak ledwo wyrabiają.

Pjoter
poniedziałek, 16 marca 2020, 17:55

Kupi się od amerykanów

Pjoter
poniedziałek, 16 marca 2020, 17:54

Kupi sie od amerykanów

Ślązak
poniedziałek, 16 marca 2020, 17:32

Gorzko ale prawdziwie niestety, Baobab musi w końcu ruszyć liczę na gen. Kukułę, te Krotony w śladowej ilości to skandal

Tweets Defence24