Amerykanie inwestują w wietnamską straż wybrzeża

20 kwietnia 2021, 07:50
1164px-Tàu_Cảnh_Sát_Biển_8020
Fot. Liên Nhi - canhsatbien.vn, licencja CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org
Reklama

Dzięki amerykańskiej pomocy udało się zmodernizować część infrastruktury brzegowej i portowej wykorzystywanej na co dzień przez wietnamską straż wybrzeża. To już kolejny, mając na uwadze ostatnie lata, przejaw wspierania Wietnamczyków przez Amerykanów właśnie w zakresie zwiększania ich możliwości z zakresu bezpieczeństwa morskiego.

Amerykańska ambasada w Wietnamie poinformowała, że odbyła się oficjalna ceremonia przekazania stronie wietnamskiej infrastruktury dla tamtejszej straży wybrzeża, która powstała jako element pomocy ze strony Waszyngtonu. Wietnamczycy operujący w III regionie, prowincja Khánh Hòa mają od teraz mieć dostęp do nowego obiektu treningowego, ale też zaplecza technicznego na potrzeby działań tamtejszej straży wybrzeża. Dokonane miały zostać również ulepszenia w samym porcie z którego korzystają wietnamscy mundurowi. Należy podkreślić, iż wspomniany 3 region odpowiedzialności wietnamskiej straży wybrzeża jest uznawany za jeden z najbardziej strategicznych dla bezpieczeństwa państwa.

Amerykanie podkreślają, że jest to działanie mające na celu zwiększyć realne możliwości Wietnamu w zakresie egzekwowania prawa na patrolowanych akwenach. Jak zaznaczono w oficjalnym komunikacie, w otwarciu oprócz konsul generalnej Marie C. Damour mieli wziąć przedstawiciele różnych amerykańskich agend rządowych. Dokładniej attaché obrony reprezentujący Pentagon, a także reprezentanci Office of Defense Cooperation, Defense Threat Reduction Agency, jak również Bureau of International Narcotics and Law Enforcement Affairs. Stronę wietnamską reprezentował dowódca straży wybrzeża, generał Nguyen Van Son. Jak podał portal Vnexpress, wspomniany gen. Son powiedział, że Wietnam bardzo ceni gest ze strony Stanów Zjednoczonych. Uznając całe wydarzenie za ważny krok w budowaniu partnerstwa pomiędzy oboma państwami.

To nie pierwszy raz, gdy Waszyngton inwestuje w wietnamską straż wybrzeża. W 2017 r. przekazano kuter typu Hamilton, argumentując ten krok pomocą w poprawie zdolności Wietnamu do samodzielnego działania w przestrzeni bezpieczeństwa morskiego. Do transferu jednostek do Wietnamu miało dojść na bazie programu US Excess Defense Goods, którego celem jest oferowanie partnerom i sojusznikom nadwyżek sprzętu wojskowego w celu wsparcia ich krajowych wysiłków modernizacyjnych. Eks amerykański USCGC Morgenthau jest użytkowany w Wietnamie jako CSB8020. Kolejna jednostka tego typu, USCGC John Midgett ma również trafić do wietnamskiej straży wybrzeża.

Jednostki mogą być również wykorzystywane do typowych działań poszukiwawczo ratowniczych. W 2019 r. usłyszeliśmy też o przekazaniu do Wietnamu 6 mniejszych jednostek patrolowych Metal Shark, wartych ok. 12 mln dolarów. Również one trafić miały do 3 regionu aktywności wietnamskiej straży wybrzeża i mają działać w rejonie prowincji Khánh Hòa i turystycznej przestrzeni zatoki Van Phong. Szacuje się, że w ramach amerykańskiej pomocy do rąk Wietnamczyków  trafiła już grupa być może nawet 18-24 jednostek pływających różnych typów 

Reklama
Link: https://sklep.defence24.pl/produkt/polityka-obronna-i-bezpieczenstwa-narodowego-nowej-zelandii-w-xxi-wieku/
Reklama 

Przekazanie jednostek pływających do wietnamskiej straży wybrzeża to przede wszystkim pewien sygnał wsparcia dla działań wietnamskich na akwenach o które toczy się spór Hanoi z Pekinem. W ten sam sposób można oceniać kolejne działania na rzecz budowy potencjału wietnamskiej straży wybrzeża, właśnie poprzez projekty infrastrukturalne. Jak podkreśla w oficjalnych przekazach ambasada Stanów Zjednoczonych, za pośrednictwem swojego Biura Współpracy Obronnej, koordynuje działania w zakresie współpracy w zakresie bezpieczeństwa pomiędzy państwami w imieniu US INDOPACOM. Wszystko w celu wspierania wspólnych celów i interesów obronnych, bazując na umowie z września 2011 r., gdzie zawarto zapisy o pomocy Waszyngtonu w zakresie bezpieczeństwa i normując również wymianę szkoleniową pomiędzy siłami zbrojnymi obu państw.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 20
Reklama
us
piątek, 23 kwietnia 2021, 10:12

Amerykanie już dawano zainwestowali bombardując ten kraj i opylając środkami chemicznymi. Ten wasz artykuł to czysta prowokacja i plunięcie w twarz ofiarom amerykańskiego reżimu.

Davien
piątek, 23 kwietnia 2021, 14:09

Jakby komunisci z Wietnamu Płn. podjudzeni przez Rosjan nie napadli na Wietnam Płd to by tego nie było .

sobota, 24 kwietnia 2021, 13:27

A de Gaulle podjudzany przez Aliantów nie napadł na rząd w Vichy.

Ech
środa, 21 kwietnia 2021, 10:35

Ciekawe czy Wietnamscy i Amerykanscy generalowie walczyli ze soba jako podporucznicy. Trzeba by sprawdzic.

Murf fanem Polski
sobota, 24 kwietnia 2021, 14:41

Większość przeszła teraz na emeryturę.

staszek
środa, 21 kwietnia 2021, 07:49

Warto by zastanowić się nad wzmocnieniem sił Marynarki wojennej Wietnamu. Np USA mogą odkupić od Polski i Rumunii OP typu KILO, niech Wietnam sobie zleci ich remont w Rosji, Polska może środki za Kilo przeznaczyć na zakup np U 212A albo Wisły czy Narwi w zależnosci od potrzeb.

jan
wtorek, 20 kwietnia 2021, 19:07

Gdyby USA nie mialo w tym interesu nigdy by tego nie zrobili .

podzielicrosje
środa, 21 kwietnia 2021, 07:49

Oczywiście , na tym polega polityka , wspierać tych z którymi mamy wspólne interesy .

Monkey
wtorek, 20 kwietnia 2021, 22:42

@jan: Cam Ranh to świetny interes:-) Polska też, dopóki projekt North Stream 2 jest wciąż na tapecie. A później? Zależy co Rosja będzie wyczyniać na Ukrainie, Białorusi czy w państwach bałtyjskich.

Genowefa
wtorek, 20 kwietnia 2021, 20:26

I co w tym dziwnego? Żadne państwo nie rozdaje kasy jeśli nie ma w tym interesu!

ABC
wtorek, 20 kwietnia 2021, 16:30

Inwestostować w Wietnam,Indie.Nic z Chińczykami !

o ile mnie pamięć nie myli co do roku
wtorek, 20 kwietnia 2021, 14:21

to w 1979 chińczycy dostali solidnie w kość od wietnamczyków

bropata
wtorek, 20 kwietnia 2021, 10:30

Jak widać Wietnam podobnie jak "Anglia nie ma wiecznych wrogów ani wiecznych przyjaciół, ma tylko wieczne interesy".

Eee tam
wtorek, 20 kwietnia 2021, 13:08

Wietnam od czasu wizyty Clintona w 1994 roku jest de facto znów sojusznikiem USA w regionie więc to żadna nowość

F
wtorek, 20 kwietnia 2021, 15:43

Wietnam "wygrał" wojnę z USA, ale i tak po kilku latach komunizmu poszedł z prośbą o zachodnie inwestycje. Bo tak jak ChRL po rządach Mao był bankrutem, z bardzo nędznym poziomem życia.

natfari
wtorek, 20 kwietnia 2021, 16:40

Ale dziek wygranej wojnie mogą podchodzić do sojuszu jak partnerzy, nie petenci.

say69mat
środa, 21 kwietnia 2021, 02:42

W przypadku relacji pomiędzy rządem Wietnamu a rządem USA, mamy do czynienia z niezwykle subtelną polityką zagraniczną DoS, która - pomimo licznych i głębokich ran - sprzyja budowaniu wspólnoty obronnej. Tym samym - w oparciu o partnerskie relacje - pomagając pokonać urazy z czasów wojny w Indochinach.

NAW
piątek, 23 kwietnia 2021, 10:35

To rząd amerykański pod fałszywą flagą dokonał agresji na ten kraj, to amerykanie skazili Wietnam środkami chemicznymi, których skutki naród ten odczuwa do dzisiaj. Amerykanie niech najpierw prawidłowo ocenią swoje ludobójstwo w tym kraju i pomogą Wietnamczykom zlikwidować skażenia z powodu którego Wietnam boryka się z inwalidami.

Ivo
wtorek, 20 kwietnia 2021, 20:29

Jacy "partnerzy"? Partnerem jest się wtedy gdy ma się dużo do zaoferowania. A jedyne co Wietnam mógł zaoferować żeby przyciągnąć zachodnie inwestycje to tania siła robocza.

sobota, 24 kwietnia 2021, 19:39

A im ta siła nie jest potrzebna? Wolą płacić swoim w Kalifornii 10 razy więcej?

Tweets Defence24