Akrotiri – brytyjski przyczółek lotniczy walki z ISIS [Galeria]

14 października 2018, 09:25
Cypr-06
Fot. Juliusz Sabak/Defence24.pl
Reklama

Sześć samolotów Typhoon oraz starsze, zastępowane przez nie Panavia Tornado, nieustannie operuje nad Syrią i Irakiem w ramach brytyjskiego kontyngentu kierowanej prze USA koalicji przeciw ISIS. Maszyny startują z bazy Akrotiri na Cyprze.

Akrotiri na Cyprze jest siedzibą 903 Expeditional Air Wing, czyli jednostki ekspedycyjnej RAF, w której składzie znajdują się nie tylko samoloty bojowe Eurofighter Typhoon i Panavia Tornado GR.4, ale również inne niezbędne w operacjach maszyny. Są wśród nich przede wszystkim samoloty do tankowania w locie Airbus A330 MRTT Voyager. Bez ich wsparcia, czyli wielokrotnego tankowania w powietrzu, nie byłyby możliwe przeprowadzanie misji o czasie często przekraczającym osiem lub dziesięć godzin nad terytorium przeciwnika. W bazie Akrotiri stacjonuje również samolot C-130 Hercules, który niemal codziennie przewozi zaopatrzenie dla brytyjskich żołnierzy na terytorium Syrii oraz śmigłowce SAR typu Bell Griffin HAR2 (Bell 412). Dość regularnie są one wykorzystywane m. in. do gaszenia pożarów lasów na Cyprze.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 7
Reklama
dim
niedziela, 14 października 2018, 21:10

Nazwa własna "Akrotiri" to po grecku dosłownie "Przylądek".

dim
niedziela, 14 października 2018, 21:08

@Juliszu... - ty się zapytaj raczej co Brytyjczycy robią jeszcze na Cyprze ? To właśnie przez dokonane zostało skonfliktowanie obu, dość podobnych do siebie kulturą, cypryjskich grup narodowościowych. A w efekcie inwazja i szybko postępująca kolonizacja wyspy prymitywną, za to fanatycznie islamską ludnością azjatycką. I akurat w Syrii Brytyjczycy robią to samo - kłócą, mieszają, by wyciągać korzyści. Tyle, że to każde mocarstwo tak działa.

Serwor
niedziela, 14 października 2018, 20:49

Chyba przyczółek do okupacji Syrii? Bo jakoś nie słychać o wielkich nalotach na ISIS a o nalotach na wojska Syryjskie i owszem.

Davien
niedziela, 14 października 2018, 20:05

Panie 22, Asad juz w Syrii nie ma nic do powiedzenia co udowodnił ostatnio Idlib, rządzą Rosja i Turcja a Anglicy lataja bo moga i zwalczaja ISIS , jakoś nikt nie jest na tyle głupi by ich zaczepić. Juliuszu, WB robi w Syrii to do czego zobowiązuje ja rezolucja ONZ czyli zwalcza terrorystów z ISIS i Al-Kaidy czego Rosja nie robiła w ogóle.

Juliszu nie stań po stronie prawdy
niedziela, 14 października 2018, 15:22

A co Brytyjczycy robią w Syrii ?

22
niedziela, 14 października 2018, 12:48

A kto pozwolił anglikom na działania zbrojne na terenie Syrii ? Bo na pewno nie zrobił tego Asad.

Cat
niedziela, 14 października 2018, 12:02

Widziałem latem jak startował eurofaiter

Tweets Defence24