Akcja saperów na lotnisku w Pyrzowicach

20 sierpnia 2014, 13:43
fot. MON
Defence24
Defence24

Saperzy 6 batalionu dowodzenia pomagają w oczyszczaniu z przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych terenu Międzynarodowego Portu Lotniczego Katowice - Pyrzowice….

 

Zgodnie z informacjami 6 Brygady Powietrznodesantowej jej pododdziały saperów od połowy czerwca prowadzą oczyszczanie terenu Międzynarodowego Portu Lotniczego Katowice - Pyrzowice. Realizują to zadanie na zasadzie rotacji pododdziałów. Zgodnie z planem oczyszczania lotniska 6 Brygada Powietrznodesantowa zakończy prace w przyszłym roku. 

Po przeprowadzonym szkoleniu zakończonym egzaminem dopuszczającym do oczyszczania terenu z przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych, na bazie 1 plutonu saperów kompanii saperów utworzona została grupa zadaniowa w składzie 20 żołnierzy, podzielona na 3 drużyny. Dowódcą grupy został doświadczony żołnierz st. kpr. Rafał Kucharski, który niejednokrotnie uczestniczył już w podobnych przedsięwzięciach - podaje 6BPD.

Od 4 sierpnia do połowy września br. spadochroniarze kompanii saperów 6 Batalionu Dowodzenia przystąpili do oczyszczania z przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych, terenu Międzynarodowego Portu Lotniczego Katowice - Pyrzowice. Każdego dnia podejmują niebezpieczne znaleziska z czasów II Wojny Światowej. „To bardzo czasochłonna i wymagająca skupienia praca. Codziennie każdy z żołnierzy pracuje w wyznaczonym sektorze wyszukując przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych, których w oczyszczanym rejonie jest bardzo dużo m.in. bomby, amunicja przeciwlotnicza” - opowiada jeden z saperów. 

 

6 Batalion Dowodzenia

 

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 3
Reklama
olo
czwartek, 21 sierpnia 2014, 15:29

Fajne lotnisko dobrze je rozplanowali i powoli rozbudowują.

Tomasz
środa, 20 sierpnia 2014, 19:29

Pyrzowice to było Niemieckie stare lotnisko w trakcie Powstania Warszawskiego startowały z niego samoloty, które bombardowały Warszawę

Stopczyk
czwartek, 21 sierpnia 2014, 14:33

Startował to przede wszystkim z Okęcia. Bardziej interesującą ciekawostką jest dlaczego 20 os. grupą rozminowania dowodzi ...starszy kapral? Gdzie są oficerowie? Gdzie starsi podoficerowie? Mamy więcej wodzów niż Indian, ale do tak odpowiedzialnego zadania wysyła się "doświadczonego" kaprala. Znaczy co - "wodzom" się nie chce czy może kwalifikacji i doświadczenia im brakuje?

Tweets Defence24