Reklama
Reklama

AIM-120D AMRAAM dla lotnictwa Kanady

5 listopada 2017, 14:40
aim-120D
Fot. U.S. Air Force/Kevin Robertson

Amerykański Departament Stanu zatwierdził sprzedaż Kanadzie pocisków powietrze-powietrze dalekiego zasięgu AIM-120D AMRAAM. Zgodę na to musi jeszcze, jak zwykle, wyrazić Kongres USA. Zawiadomienie o możliwej transakcji złożono do Kongresu w dniu 30 października 2017 r.

Sprzedaż ma zostać zrealizowana w ramach procedury Foreign Military Sales. Rząd kanadyjski zwrócił się do rządu amerykańskiego z prośbą o sprzedaż do 32 pocisków wymienionego wyżej typu, do 18 pocisków ćwiczebnych, do czterech pocisków demonstracyjnych (tzw. Non-Development Item – Airborne Instrumentation Unit), do dwóch pojazdów testowych, do siedmiu zapasowych głowic naprowadzających i do czterech zapasowych sekcji sterujących. Uzbrojenie przeznaczone ma być dla samolotów F/A-18.

Transakcja ma również obejmować pojemniki transportowe, eksploatacyjne i magazynowe, szkolenie pilotów i obsługi naziemnej, wyposażenie treningowe, inne części zamienne i eksploatacyjne, wsparcie techniczne, dokumentację techniczną, poprawki programistyczne, wsparcie integracyjne oraz wsparcie logistyczne i inżynieryjne. Szacowany koszt umowy wynosi 140 mln USD.

Czytaj też: Super Hornety dla Kanady dostały zielone światło

Zdaniem Departamentu Stanu ewentualna sprzedaż tego uzbrojenia wpisuje się w politykę bezpieczeństwa USA poprzez wsparcie sojusznika z NATO i jednocześnie kluczowego, demokratycznego partnera Stanów Zjednoczonych. Uzbrojenie kanadyjskich samolotów myśliwskich w najnowocześniejszy pocisk powietrze-powietrze-dalekiego zasięgu przyczyni się również do zwiększenia możliwości lotnictwa RCAF w zakresie wypełniania misji NORAD i NATO i przyczynia się do zwiększenia standaryzacji i interoperacyjności sił amerykańskich i kanadyjskich. Strona kanadyjska nie będzie miała żadnych problemów związanych z wprowadzeniem na stan swoich sił zbrojnych nowego uzbrojenia, a jego sprzedaż nie wpłynie na balans militarny w regionie.

Pociski zostaną dostarczone przez producenta, firmę Raytheon Missile Systems. Rząd kanadyjski zapowiedział, że w ramach umowy będzie negocjował związane z nią porozumienia offsetowe.

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 6
Reklama
Buba
niedziela, 5 listopada 2017, 23:04

W porównaniu do r 73 to kosmos.

Vesa
poniedziałek, 6 listopada 2017, 12:15

Pewnie dlatego, że to nie jest odpowiednik R73.

Ślązak
niedziela, 5 listopada 2017, 16:04

Z odpowiednim uzbrojeniem dalekiego zasięgu /średniego zasięgu i przesyłem danych na sieciocentrycznym polu walki średniej klasy myśliwiec może osiągnąć niezwykłe sukcesy

Tubylec
niedziela, 5 listopada 2017, 17:45

Pod warunkiem, że rosyjskie cyfrowe WRE są nieskuteczne wobec AMRAAMa. Na razie jednak eksperci twierdzą, że AMRAAM ma mniejsze niż 10% szanse na trafienie Flankera...

LL
niedziela, 5 listopada 2017, 23:09

140 mln usd za 30 pociskow. Ta informacje dedykuje tym co chcieli nasams na narew.

xawer
poniedziałek, 6 listopada 2017, 09:16

"...32 pocisków..., do 18 pocisków ćwiczebnych, do czterech pocisków demonstracyjnych, do dwóch pojazdów testowych, do siedmiu zapasowych głowic naprowadzających i do czterech zapasowych sekcji sterujących." i "...ma również obejmować pojemniki transportowe, eksploatacyjne i magazynowe, szkolenie pilotów i obsługi naziemnej, wyposażenie treningowe, inne części zamienne i eksploatacyjne, wsparcie techniczne, dokumentację techniczną, poprawki programistyczne, wsparcie integracyjne oraz wsparcie logistyczne i inżynieryjne" I za to wszystko 140 mln do negocjacji! Ciekawe ile kosztuje sam pocisk(uniwersalny, ziemia-powietrze, pow.-pow.) Początkowe(wdrożeniowe) koszty zawsze są. Naprawdę drogo?:-)

Reklama
Tweets Defence24
 
Reklama