Afganistan zmienia oblicze polskiej armii. Gen. Piotrowski: „przyszłość jest wielodomenowa” [SKANER Defence24]

19 lipca 2021, 14:59

Wielodomenowość nie polega tylko i wyłącznie tylko na strzelaniu i przemieszczaniu się po ziemi, za pomocą okrętów czy też samolotów. Musimy myśleć wieloaspektowo, także o tym co dzieje się, kiedy państwo funkcjonuje pokojowo – mówił w rozmowie z Defence24.pl Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych, gen. broni. Tomasz Piotrowski. Generał mówił także o doświadczeniach z misji afgańskiej, wyzwaniach, z jakimi borykają się żołnierze służący poza granicami kraju oraz wnioskach z konfliktów zbrojnych.

Dowódca Operacyjny stwierdził, że Afganistan to misja z „potężnym i dziejowym” wpływem na to, jak wyglądają Siły Zbrojne RP. Zwrócił uwagę na zmiany, jakie zachodzą w Wojsku Polskim, ale i jego postrzeganiu dzięki zaangażowaniu w tę operację. – Logistycznie jesteśmy zupełnie inną armią, niż byliśmy 20 lat temu – zaznaczył. – Niewątpliwie staliśmy się wiarygodnym sojusznikiem. To nie podlega dyskusji – dodał.

Gen. Piotrowski przypomniał też, że pomimo zakończenia operacji w Afganistanie polscy żołnierze uczestniczą w misjach w różnych częściach świata, w tym między innymi w Libanie, na Sycylii, jak i w operacjach NATO na Łotwie, w Rumunii i Turcji. Jednocześnie, biorąc pod uwagę dynamikę niekorzystnych zmian środowiska bezpieczeństwa, żołnierze muszą być przygotowani na potencjalne zagrożenia. Generał zaznaczył, że reakcję wobec żołnierzy może wywołać oddziaływanie informacyjnie, nawet pozornie proste, nawet „krótki filmik” – Wszędzie, gdzie jesteśmy, jesteśmy dlatego, że jest tam niebezpiecznie – podkreślił.

Degradacja środowiska bezpieczeństwa ma również swoje przełożenie na sytuację Polski. Analiza przebiegu starć z ostatnich lat pokazuje, że „konflikty pojawiają się nagle”, jak miało to miejsce w wypadku rosyjskiej agresji wobec Gruzji w 2008 roku. Zdaniem generała, choć czasem zapomina się o wojnie na Ukrainie, to „cały czas żywa i cały czas niegasnąca”. Badane są również konflikty w Górskim Karabachu, na Bliskim Wschodzie, w tym ostatnia odsłona konfliktu izraelsko-palestyńskiego, pokazująca „nowy wymiar wojny”.

Reklama
Reklama

Generał podkreślił też, że „przyszłość jest wielodomenowa”. Zaznaczył również, że sytuacje kryzysowe będą rozpoczynać się poniżej progu wojny i będą oznaczać zastosowanie, nawet dla samych żołnierzy, również narzędzi innych, niż militarne.

Gen. Piotrowski odniósł się też do powstającej nowej wielodomenowej koncepcji operacyjnej. Zaznaczył, że decydujący będą tutaj mieli szef Sztabu Generalnego oraz Minister Obrony Narodowej. Stwierdził jednak, że opracowanie, wdrażanie i doskonalenie, poddawanie „próbom naprężeniowym” nowej koncepcji jest ciągłym procesem, bo tego wymagają dynamika zmian środowiska bezpieczeństwa. – Nie jest to tylko testowanie mechaniczne (…) Wielodomenowość nie polega tylko i wyłącznie tylko na strzelaniu i przemieszczaniu się po ziemi, za pomocą okrętów czy też samolotów. Musimy myśleć wieloaspektowo, także o tym co dzieje się, kiedy państwo funkcjonuje pokojowo – powiedział generał. Dlatego też koncepcja musi uwzględniać uwarunkowania prawne, również w czasie pokoju.

Generał mówił też o doświadczeniach ćwiczeń Anakonda-18 i Anakonda-20, a także Dragon-21 i planach na ćwiczenia Anakonda-23.

KomentarzeLiczba komentarzy: 30
cross
czwartek, 29 lipca 2021, 19:55

Zachwyt w jaki wpadł gen. Piotrowski jest może ważny dla niego, bo czy polscy oficerowie gdziekolwiek mogli samodzielnie planować i dowodzić operacją na skalę wychodzącą poza ZT? Czym innym jest być drugim , trzecim oficerem sztabu i patrzeć na ręce decydentom a czym innym jest samemu podejmować decyzje i być obciążonym odpowiedzialnością. Za mało poważny uważam hurra optymizm generała. Co innego dowódca plutonu, kompanii a czym innym jest choćby dowodzenie całą brygadą/ dywizją. W tym uniesieniu generała brakuje mi tylko zaklęcia "jesteśmy the best". A to już o komedię się ociera.

Zmienia
piątek, 23 lipca 2021, 15:14

Polska armi9a faktycznie zmieniła się do niepoznaki stając się armią biorącą udział w licznych wojnach prowadzonych przez USA prawie na cały świecie. To już nie LWP biorące udział w faktycznych misjach pokojowych w zapalnych miejscach na świecie, byliśmy za to szanowani jako Polacy, szanowany był tez nasz kraj. W chwilą wejścia do NATO wszystkie zalety, szacunek legły w gruzach staliśmy się armią najemną, ludobójcza działająca w interesie Amerykański. Im przybywało lat bardziej działania WP przypominało nam obecność wermachtu w naszym kraju. Na polskich rękach znalazła się krew kobiet i dzieci w podbitych i okupowanych krajach.

//
poniedziałek, 26 lipca 2021, 21:49

A merytorycznie co masz do powiedzenia ? Np. jak wzrosła wartość bojowa Wojska Polskiego o wieloletniego wożenia wody, białymi cysternami z napisem UN ? Na Synaju czy gdzieś tam ? Albo te twoje oskarżenia: A jak wyglądała ta proporcja śmiertelności "kobiet i dzieci", jako skutku rozmyślnie morderczej okupacji przez Wojsko Polskie, porównując do zwykłej śmiertelności tam "kobiet i dzieci", z przyczyn chorób czy wypadków drogowych ? Po prostu chrzanisz.

afgan
wtorek, 27 lipca 2021, 11:54

rozumiem, ze wojsko wg. Ciebie sluzy tylko do zabijania...najlepiej gdziekolwiek, gdzie mozna nowe zabawki przetestowac? W USA bylo widac, jak byla powodz, czolgami nie byli w stanie nikogo uratowac, mogliby pare atomowek zrzucic, aby woda wyparowala...ot takie wojsko o duzej zdolnosci do zabijania (o duzej wartosci bojowej)

Krzys
wtorek, 20 lipca 2021, 21:08

Ładnie powiedziane "wielodomenowa". Tak mądre słowo, że aż wstyd zapytać - a konktetnie o co się rozchodzi?

środa, 21 lipca 2021, 00:07

Człowiek od tysięcy lat wojował na początku na lądzie potem na wodzie w powietrzu, eterze, kosmosie i sieciach. I to są te domeny. Więcej to "multi domain battle concept"

niedziela, 25 lipca 2021, 21:04

No, jestem pod wrażeniem...

SZELESZCZĄCY w TRZCINOWISKU
poniedziałek, 19 lipca 2021, 22:46

reasumując...każdy ma to na co się odważył a doświadczenie to usprawiedliwienie którą każdy maskuje swoje błędy gdzie poznano że ładunek wybuchowy lub kilka gram ołowiu działa na ludzi niesamowicie uspokajająco ....

andys
poniedziałek, 19 lipca 2021, 20:01

Pójde dalej, zapewne warto byłoby jednak zostać w Afganistanie. Jakie doswiadczenie nabyliby teraz nasi zołnierze.....

BUBA
wtorek, 20 lipca 2021, 09:21

Jedź do Afryki. Tm też są partyzancji np. ISIS. Można ich pacyfikować - doświadczenia bedą te same dla WP. Po stronie WP artyleria, smigłowce, łaczność, pojazdy opancerzone, po stronie miejscowych RPG-7, Ak-47, improwizowane pułapki itp, zdezelowane cieżarówki............................................................................ ................................................................................................................................................................................... Tylko by nie pojechali do Jemenu bo tam baty beda srogie..............................................................................

dropik
czwartek, 5 sierpnia 2021, 13:21

Chcesz to masz. Zaraz jedziemy do Afryki w ramach pilnej potrzeby politycznej. Czytaj reset z Francją

SS
poniedziałek, 19 lipca 2021, 18:52

Chiny zrobią sobie z polski KOLONIE. A USA nie maja nic żeby ich powstrzymać. No chyba że Kapitana Amerykę.

SS
poniedziałek, 19 lipca 2021, 18:43

Dla niewtajemniczonych Władze CHIN rozpoczęły expansje swych służb specjalnych w POLSCE. Za niedługo będziecie mówić po Mandaryńsku.

andys
poniedziałek, 19 lipca 2021, 23:28

Jestes nosicielem bardzo waznej informacji, powinienes zgłosić sie do ABW jako sygnalista i patriota.

SS
poniedziałek, 19 lipca 2021, 18:38

Jaka będzie cena odwrócenia się plecami do największej potęgi świata CHIN. STYRASZNA.

Kanclerz Palpatine
wtorek, 20 lipca 2021, 11:30

Wątpliwe, żeby Chiny dostrzegły te plecy

SS
poniedziałek, 19 lipca 2021, 18:36

Expansja Chin na bliski wschód sprawy w sadach miedzynarodowych wobec USA. I co teraz. A podobno to my jesteśmy kolegami USA. Czy napewno chcemy w to wchodzić. A jaka bedzie cena. Tego koleżenstwa. Jak Chiny przejma stery.

SS
poniedziałek, 19 lipca 2021, 18:34

A zbrodnie Wietnam 2-3 mln osób cywili, IraQ ok 1 mln cywili, Iran - zbrodniczy reżim po rewolucji islamskiej wywołanej przez CIA i postawieniu MOSADEHA (zwyrodnialca) na tron Iranu. a po co żęby drenować Iran z ROPY (przymierze USA W.BRYTANIA) Iran była kolonia W.Brytani dla niewtajemniczonych. Wycena zagrabionej ropy nie do oszacowania.

SS
poniedziałek, 19 lipca 2021, 18:14

I kto za to zapłaci ja pani my społeczeństwo.

Piotr
poniedziałek, 19 lipca 2021, 18:13

Klęska sił ekspedycyjnych, zresztą nie pierwsza, a koszty wysokie i nie piszę o pieniądzach.

SS
poniedziałek, 19 lipca 2021, 18:13

A za niedługo Afgańczycy przyślą roszczenia odszkodowawcze. Brawo wy.

Jagoda
poniedziałek, 19 lipca 2021, 17:57

Oglądaliśmy cichy koniec złej polityki ekspedycyjnej, resztki naszego kontyngentu wojskowego wróciły z Afganistanu, gdzie Wojsko Polskie było obecne od 2002 roku pod różnymi szyldami i w różnych celach. W trakcie misji poległo 43 żołnierzy i jeden pracownik cywilny, rannych i poszkodowanych lepiej nie liczyć. Łącznie przez Afganistan przewinęło się około 33 tysięcy żołnierzy i pracowników cywilnych. "Walka" z pasterzami kóz kosztowała to nas co najmniej 6 mld złotych !

gnago
poniedziałek, 19 lipca 2021, 17:31

Ot cała ta afgańska awantura przyniosła armii polskiej tyle dobrego co działalność legionów Na Santo Domingo dzisiejsze Haiti. No owszem pozwoliła na prawidłową ocenę bojowości wysłanych oficerów

czarno to widzę
poniedziałek, 19 lipca 2021, 17:19

Panie Generale mam tylko jedną uwagę - wg. OBWE oraz niezależnej Komisji UE, to nie Rosja napadła na Gruzję, ale Gruzja napadła na Osetię. To tak odnośnie wieloaspektowości.

yar
poniedziałek, 19 lipca 2021, 20:31

Ciekawe. Czy można napaść na własne terytorium?

poniedziałek, 19 lipca 2021, 23:45

Tak jak Rosja napadła na Czeczenię

czarno to widzę
poniedziałek, 19 lipca 2021, 21:53

A od kiedy Osetia to Gruzja? Pytałeś Osetyjczyków co sądzą o tym, że Stalin przyłączył ich na siłę do Gruzji, z którą nie chcą mieć nic wspólnego. A zresztą Kosowo stało się precedensem w Europie i okolicach, więc nie udawaj teraz zdziwionego.

Hawaje.
piątek, 23 lipca 2021, 15:28

czarno to widzę. ja podobnie czarno widzę, USA siłą zabrało dla Meksyku 50 % jego terytoriom, w podobny sposób amerykanie weszli w posiadanie Hawajów. A Guantanamo okupowane przez USA do tej pory ze sławnym kacetem CIA>

gość
poniedziałek, 19 lipca 2021, 21:22

Można, Jugosławia napadła kiedyś na Bośnie, a północ USA na południe USA.

x
poniedziałek, 19 lipca 2021, 21:49

Jugosławia nie napadła bo jej już nie było, a północ USA też nie napadła na południe tylko przyszła przywrócić porządek.

Tweets Defence24