Afganistan: propozycja rozejmu odrzucona

21 sierpnia 2018, 13:09
Ashraf_Ghani_December_2014
Prezydent Afganistanu Aszraf Ghani/ fot. Wikipedia
Reklama
Defence24
Defence24

Nie będzie rozejmu pomiędzy talibskimi bojownikami, a siłami rządowymi w Afganistanie.

Propozycję złożył prezydent Afganistanu Aszraf Ghani. Była ona związana z obchodami najważniejszego święta muzułmańskiego - Święta Ofiarowania. Rozejm miał trwać od dzisiaj "Tak długo, jak długo talibowie będą go przestrzegać". powiedział w niedzielnym przemówieniu z okazji Święta Niepodległości.

Podczas dzisiejszego, transmitowanego na żywo w TV, przemówienia prezydenta z okazji Święta Ofiarowania, odpalone zostały w stronę Pałacu pociski rakietowe. Słysząc rakiety, Ghani przerwał przemówienie i dodał "Jeśli myślą, że atak rakietowy powstrzyma Afgańczyków, mylą się". Pierwszy pocisk miał spaść na terenie pałacu, drugi w okolicach Ambasady USA i kompleksu NATO w Kabulu. Jak podała Policja, budynek z którego oddano strzały został zidentyfikowany, a następnie zbombardowany.

Talibowie oświadczyli, że na propozycję rozejmu nie zgodził się ich najwyższy przywódca, mułła Hajbatullah Ahundzadeh. Jak wyjaśnili, przestrzeganie przez talibów rozejmu wprowadzonego w czerwcu na czas trzydniowego święta zakończenia ramadanu (Id al-Fitr) pomogło tylko stacjonującym w Afganistanie wojskom USA.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 1
Reklama
yaro
wtorek, 21 sierpnia 2018, 21:47

Czyli klęska państw zachodnich z USA na czele coraz bliżej, całość operacji przekroczyła już bilion dolarów. Amerykanie nawet nosa nie wysadzają już ze swojej bazy pomimo zwiększenia kontyngentu, tylko patrzeć jak talibowie podejdą do nich.

Tweets Defence24