Afganistan: 12 prorządowych milicjantów zabitych przez Talibów

16 stycznia 2021, 12:38
1024px-Defense.gov_photo_essay_120529-F-YA200-032
Fot. Staff Sgt. Jonathan Lovelady/U.S.A.F.
Reklama

Dwóch talibów zastrzeliło w piątek wieczorem 12 członków prorządowej milicji w bazie w prowincji Herat na zachodzie Afganistanu — poinformowały w sobotę władze lokalne. W Kabulu eksplozja miny zabiła dwóch policjantów i raniła trzeciego.

Według członka rady prowincji Herat Sardara Bahaduriego napastnicy zdołali infiltrować oddział milicji i zaatakowali, gdy jej członkowie jedli obiad. Talibowie poinformowali, że biorą odpowiedzialność za ten zamach, a jego sprawcy zdołali uciec z miejsca ataku. Rzecznik policji Heratu Jusaf Ahmadi powiedział, że napastnicy zabrali ze sobą broń i amunicję, które należały do ofiar zamachu.

Również w sobotę rzecznik stołecznej policji Ferdaws Faramarz poinformował, że w Kabulu eksplozja ładunku wybuchowego spowodowała śmierć dwóch policjantów i raniła trzeciego. AFP podaje, że była to mina przydrożna, a Associated Press — że do samochodu policjantów przyczepiono tzw. sticky bomb, czyli ładunek wybuchowy umocowany za pomocą magnesu. Zamachy bombowe w Afganistanie nasiliły się w ostatnim okresie, mimo rozmów, jakie w stolicy Kataru prowadzą przedstawiciele talibów i afgańskiego rządu.

image
Reklama

Negocjacje te są kolejnym etapem wdrażania w życie porozumienia, jakie w lutym 2020 roku administracja prezydencka USA zawarła z talibami. W zamian za nieatakowanie obywateli Stanów Zjednoczonych i likwidację baz międzynarodowego terroryzmu w Afganistanie, Amerykanie obiecali wycofać się z tego kraju. W listopadzie resort obrony USA zapowiedział, że w styczniu 2021 roku do kraju powróci ok. 2 tys. spośród 4,5 tys. żołnierzy wciąż stacjonujących w Afganistanie, a do czerwca z tego kraju wyjedzie cały amerykański personel wojskowy.

Talibowie przestrzegają postanowień porozumienia, jeśli chodzi o nieatakowanie celów amerykańskich, nasiliły się jednak zamachy na afgańską policję, wojsko, pracowników mediów, polityków i obrońców praw człowieka — pisze AFP. Jednocześnie, jak przypomina AP, we wschodniej części Afganistanu trwają walki pomiędzy talibami i oddziałami partyzanckimi związanymi z Państwem Islamskim. 

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 4
Reklama
Tofik
sobota, 4 września 2021, 18:32

Istnienie panstwa islamskiego w Afghanistanie jest korzystne dla talibow- na ich tle prezentuja sie jako umiarkowana sklonna do kompromisow. ,stabilizujaca sila.Wroze dlugie istnienie daisz w afganistanie:).

Monkey
sobota, 16 stycznia 2021, 18:34

Szykuje się kolejny polityczny Wietnam dla USA. Spędzili w Afganistanie tyle lat, a teraz się wycofują i zostawią miejscowych sojuszników samym sobie. Nie powinni byli tam nigdy wkraczać...

niedziela, 17 stycznia 2021, 14:25

Nic się nie szykuje.

Logik
sobota, 4 września 2021, 13:18

Dokładnie

Tweets Defence24