Administracja Trumpa przekaże Ukrainie 250 mln USD pomocy wojskowej

13 września 2019, 08:31
puxuox_original1
Przekazania dwóch radarów AN/TPQ-36 siłom zbrojnym Ukrainy w 2015 r. Fot. U.S. Army
Reklama

Administracja prezydenta USA Donalda Trumpa przekaże Ukrainie 250 mln dolarów pomocy wojskowej - poinformowała w czwartek agencja Reutera, powołując się na amerykańskich senatorów. Środki te były już wcześniej zatwierdzone, jednak ich wypłata została opóźniona.

Wypłata środków była zatwierdzona przez Kongres USA, ale ich przekazanie opóźniło Biuro Zarządzania i Budżetu Białego Domu, które zwróciło się do ministra obrony Marka Espera oraz ówczesnego prezydenckiego doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego Johna Boltona o zbadanie, czy program jest w najlepszym interesie Stanów Zjednoczonych. Wniosek wzbudził gniew polityków z obu partii, którzy podkreślają, że program jest konieczny dla powstrzymania rosyjskiej agresji.

Pod koniec sierpnia portal Politico, powołując się na wysokiego rangą urzędnika amerykańskiej administracji napisał, że Pentagon zakończył zlecony przez Biały Dom przegląd pomocy wojskowej dla Ukrainy i doszedł do wniosku, że powinna być kontynuowana.

Przedstawiciele Demokratów i Republikanów w senackiej komisji przydziałów budżetowych poinformowali, że środki zostały uwolnione nocą ze środy na czwartek. Tego dnia odbywa się posiedzenie komisji, podczas której ma być omawiana poprawka do ustawy o wydatkach wojskowych, przewidująca uniemożliwienie prezydentowi Trumpowi podejmowanie takich kroków w przyszłości.

image
Szkolenie żołnierzy ukraińskich z obsługi sanitarek M997A2, 2016 r. Fot. U.S. Army

Kwestia wypłaty środków dla Ukrainy to kolejny konflikt na linii prezydent-Kongres - zwraca uwagę Reuters.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 7
Reklama
Dudley
piątek, 13 września 2019, 16:48

Widocznie szantaż USA odniósł skutek, i Ukraina nie sprzeda Motor Sicz Chińczykom.

szemranysmerf
piątek, 13 września 2019, 12:41

Dlaczego nie, wiele krajów dostaje kilkaset mln lub kilka miliardów USD pomocy wojskowej od USA. Chodzi o to, aby przekonać Ukraińców od wpadnięcia w objęcia Chińczyków (vide PRC).

Sqsq
piątek, 13 września 2019, 11:45

To jankesy nie wiedzą, że Ukraina to takie państwo, że jak wpłaci się na cel 250 mln to ostatecznie wyjdzie z tego 25 mln, albo i mniej?

Dudley
piątek, 13 września 2019, 16:46

A Polacy nie wiedzą, że mają takie państwo, które zabierze 10tys albo i więcej, a odda 500zł? A i tak realnie mniej bo część zje inflacja?

Victor
piątek, 13 września 2019, 13:09

Wiedzą. Dlatego nie dają gotówki tylko sprzęt swojej produkcji takiej wartości.

Rzyt
piątek, 13 września 2019, 11:44

To jest w cenie F35 lub innego programu naszego...to jest chore

MateuszS
piątek, 13 września 2019, 20:36

Nie. To jest w cenie potęgi gospodarczej - stwórz w dowolnym innym kraju dziesiątki, setki, tysiące produktów eksportowanych na cały świat i to produktów drogich, a okaże się, że będziesz takimi sposobami ograniczał ekspansję rywali - Rosja nie ma silniej gospodarki więc rozszerzenia wpływów może dokonać tylko zielonymi ludzikami ( albo ropą i jej brakiem ).

Tweets Defence24