ABW po Manchesterze: nie ma potrzeby zarządzania alarmu w Polsce

23 maja 2017, 15:08
Centrala ABW przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. Fot. Adrian Grycuk; licencja: CC BY-SA 3.0 PL; źródło: Wikimedia Commons
Fot. policja.pl

Po wydarzeniach w Manchesterze Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego nie rekomenduje wprowadzenia stopnia alarmowego w Polsce - dowiedziała się PAP w biurze ministra koordynatora służb specjalnych. ABW jest w stałym kontakcie z brytyjskimi służbami. 

Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn powiedział, że Agencja w związku z wydarzeniami w Manchesterze "pozostaje w stałym kontakcie ze wszystkimi podmiotami polskiego systemu antyterrorystycznego i partnerami zagranicznymi, w tym z brytyjskimi".

"Centrum Antyterrorystyczne ABW w chwili obecnej nie posiada informacji świadczących o tym, że zamach w Manchesterze mógłby bezpośrednio wpłynąć na poziom bezpieczeństwa w Polsce" - zapewnił Żaryn. Poinformował, że w związku z tym Agencja "nie rekomenduje wprowadzenia stopnia alarmowego na terytorium RP".

W wybuchu, do którego doszło w poniedziałek wieczorem w hali widowiskowo-sportowej Manchester Arena, tuż po zakończeniu koncertu amerykańskiej piosenkarki Ariany Grande, według ostatnich danych zginęły co najmniej 22 osoby, w tym dzieci, a 59 zostało rannych. Polski MSZ sprawdza, czy nie ucierpieli w nim nasi obywatele.

Wybuch jest traktowany przez brytyjską policję jako atak terrorystyczny, którego dokonał najpewniej jeden zamachowiec samobójca.

Zgodnie z ustawą antyterrorystyczną można wprowadzić cztery stopnie alarmowe - zagrożenia terrorystycznego w Polsce - (ALFA, BRAVO, CHARLIE i najwyższy - DELTA). W zależności od stopnia zagrożenia ustawa przewiduje odpowiedni katalog działań i ograniczenia swobód obywatelskich i prawa do zgromadzeń na terenie, na którym wprowadzono dany stopień alarmu.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 1
Reklama
januszek94
środa, 24 maja 2017, 09:01

I znów mamy kondolencje oraz wyrazy współczucia ze strony rządzących poszczególnych krajów - i nic więcej ? Rzeczywistość jest zupełnie inna - ten kogel mogel zawdzięczamy liberalnej polityce władz BRUKSELI ( UNII ) ? Czy to jest to co oczekują kraje ze swoją tożsamością - katolicyzm i jego odłamy jest zastępowana Islamizacją ! Ktoś parę lat temu podjął takie a nie inne decyzje - wypowiadając wojnę w krajach z Islamem jako główną religią . Nie że bym był religoznawcą - ale widać gołym okiem że to ludzie z tą religią związani atakują w całej Europie zwykłych ludzi nie zważając na konsekwencje ( ilość zabitych , im więcej tym lepiej ) ? Poprawność POLITYCZNA - która występuje za każdym razem dalej tuszuje całość jako pilna sprawa . I co smutne salidarność krajów gdzie występuje terror - marsze i malowanie na asfalcie różnych symboli typu kwiatki , wygląda że nie pomorze w opanowaniu tego typu zjawiska ? Po każdym kolejnym ataku terrorystycznym na terenie EUROPY i nie tylko - piszemy o tym jacy nie godziwcy są ci ISLAMISCI . My ich tu przyjmujemy a oni na nas bomby szykują . I to prawda , lecz należy znależ żródło tej agresji na nas zamieszkujących w poszczególnych państwach EUROPY ? Czyżby mściła się bezwzględna ekspansja na kraje muzułmańskie Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej z lat 80-2017 . Może bo gdzieś tkwi problem i trzeba go rozwiązać radykalnie . Właśnie oglądam na tvn-24 bryfing ministra M. o poszkodowanych weteranach w wojnach Afganistanie i Iraku . I to tak dalej będą ciągnąć aż do następnej takiej smutnej informacji - oby nie u nas na terenie naszego kraju ? SMUTNE to ? Krytyczny jest nowy podział w EUROPIE ?

Tweets Defence24