Abramsy i Bradley'e na Litwie. Reakcja Białorusi

23 października 2019, 16:23
original
Fot. U.S. Army

Około 500 amerykańskich żołnierzy wraz z ciężkim sprzętem znalazło się już na Litwie. To element rotacji jednostki, która - jak pisze Defense News - będzie przygotowywać się do udziału w ćwiczeniu Defender 2020.

Świeżo przybyli Amerykanie i ich sprzęt trafili do jednego z centrów szkoleniowych armii litewskiej. Pozostaną na Litwie do wiosny przyszłego roku, zwieńczeniem pobytu tej rotacji żołnierzy armii amerykańskiej będzie udział w ćwiczeniu Defender Europe 20, największych manewrach NATO w Europie od czasów zakończenia Zimnej Wojny. Będzie to najdłuższy z dotychczasowych pobyt wojsk amerykańskich na Litwie - do tej pory żołnierze z tego kraju znajdowali się na terytorium tego państwa głównie w trakcie międzynarodowych ćwiczeń Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Na Litwie znaleźli się żołnierze 1. batalionu pancernego 9. pułku 1. Dywizji. Ich wyposażenie to 30 czołgów M1A2 Abrams, 25 bwp Bradley i 70 innych pojazdów towarzyszących. Głównym miejscem ich stacjonowania jest ośrodek szkoleniowy w Podbrodzie, 15 km od granicy z Białorusią.

Dowództwo wojsk amerykańskich w Europie informuje, że oprócz relokacji batalionu pancernego na Litwę, transport do Europy rozpoczęły też inne oddziały 2. Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej z 1. Dywizji Kawalerii. Zastąpią one jednostki 1. Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej 1. Dywizji Piechoty, które obecnie prowadzą działania na kontynencie i są dowodzone z Żagania.

Przedłużona obecność wojsk amerykańskich to rezultat starań rządu litewskiego, starającego się o uzyskanie na terytorium państwa obecności wojsk amerykańskich o zwiększonym wymiarze czasowym. Amerykanie są postrzegani jako czynnik odstraszający Rosję. Po przebazowaniu 1. batalionu na Litwę, oddziały U.S. Army stacjonują obecnie po obu stronach korytarza suwalskiego - wąskiego przesmyku lądowego, łączącego Polskę z Litwą, a poprzez nią państwa Sojuszu z Łotwą i Estonię. Po jednej stronie przesmyku leży rosyjski Obwód Kaliningradzki, po drugiej Białoruś.

W reakcji na czasowe przerzucenie na Litwę amerykańskiego batalionu pancernego, prezydent Białorusi zlecił przygotowanie planu działań związanych z rozmieszczeniem żołnierzy i broni pancernej USA. Sekretarz białoruskiej Rady Bezpieczeństwa, który wraz z ministrem obrony tego państwa ma przygotować wspomniany plan, stwierdził, że wobec "rosnącego napięcia w regionie i w świecie" pojawienie się wojsk amerykańskich na Litwie stwarza dodatkowe napięcia. Podobna sytuacja występuje też, jego zdaniem, w związku z ćwiczeniami Defender Europe 20, planowanymi na wiosnę 2020 roku.

Te manewry, przypomnijmy, mają na celu sprawdzenie możliwości rozmieszczenia w Europie dywizyjnej grupy bojowej US Army w reakcji na zagrożenie. To największe podobne ćwiczenia od ponad 25 lat, zorganizowane w odpowiedzi na agresywne działania Rosji w regionie, w celu zwiększenia potencjału odstraszania. W tym szkoleniu weźmie udział łącznie 37 tys. żołnierzy, w tym 20 tys. Amerykanów przerzuconych ze Stanów Zjednoczonych.

Defence24
Defence24
Reklama
Tweets Defence24