Abramsy dla 4 batalionów Żelaznej Dywizji. 23 miliardy spoza budżetu MON

14 lipca 2021, 09:52
IMG_8482
Fot. Robert Suchy/Defence24.pl.
Reklama

Wicepremier i przewodniczący komitetu Rady Ministrów ds. obronnych i bezpieczeństwa narodowego Jarosław Kaczyński poinformował, że Wojsko Polskie wzbogaci się o "dużą liczbę" czołgów Abrams w najnowszej wersji. Dostawy tych czołgów mają zacząć się już od przyszłego roku, według MON będzie ich 250. Finansowanie odbędzie się w ramach programu rządowego na kwotę ponad 23 mld złotych, poza limitem wydatków obronnych.

Zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami, wicepremier Jarosław Kaczyński oraz szef MON Mariusz Błaszczak przedstawili podczas wizyty w 1 Brygadzie Pancernej w Wesołej plan pozyskania czołgów Abrams w najnowszej wersji M1A2 SEP v3. Wicepremier Kaczyński powiedział, że armia "wzbogaci się o dużą liczbę czołgów Abrams".

Dodał, że dostawy, "jeśli wszystko pójdzie dobrze", mają rozpocząć się w przyszłym roku. Planowane jest pozyskanie czołgów dla przynajmniej czterech batalionów. "To nowa jakość, jeśli chodzi o uzbrojenie Wojsk Lądowych". Planuje się pozyskanie czołgów dla przynajmniej czterech batalionów czołgów. Będzie to łącznie 250 wozów, jak podał MON w profilu społecznościowym.

Mamy dla Państwa bardzo dobrą wiadomość. Nasza armia, w krótkim czasie – pierwsze dostawy, jeśli wszystko dobrze pójdzie już w przyszłym roku, wzbogaci się o dużą liczbę najnowocześniejszych w tej chwili na świecie czołgów Abrams, bo to ta najnowsza wersja, która wchodzi na uzbrojenie armii amerykańskiej. To są czołgi supernowoczesne, które są w stanie dokonywać różnego rodzaju manewrów, prowadzić walkę i prowadzić ogień z ogromną precyzją i ogromną skutecznością. To jest nowa jakość, jeśli chodzi o uzbrojenie Wojsk Lądowych. Tych czołgów będzie na tyle dużo, że będzie można stworzyć przynajmniej 4 bataliony czołgów.

wicepremier Jarosław Kaczyński

Szef MON Mariusz Błaszczak dodał, że identyczne czołgi już niedługo znajdą się w magazynach armii amerykańskiej (w Powidzu). Zaznaczył, że Abramsy będą dyslokowane w 18 Dywizji Zmechanizowanej, a więc w 1 Brygadzie Pancernej w Wesołej oraz w 19 Brygadzie Zmechanizowanej. Program rządowy, który obejmuje także pojazdy wsparcia, pakiet szkoleniowy i logistyczny oraz duże zapasy amunicji opiewa na kwotę 23,3 mld złotych.

Minister Błaszczak uściślił, że finansowanie odbędzie się spoza budżetu MON na podstawie odrębnej uchwały Rady Ministrów. Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych generał Jarosław Mika zaznaczył, że Abramsy są zdolne m.in. do użycia amunicji programowalnej, a wraz z czołgami zostanie pozyskany szeroki pakiet symulacyjny.

Abrams SEP v3 to najnowsza wersja, armia amerykańska zamówiła już ponad 550 tych czołgów, budowanych na podstawie zmagazynowanych M1A1 z pełnym zerowaniem resursów wszystkich wykorzystywanych elementów i dodaniem nowych komponentów charakterystycznych dla wersji. Wprowadzone w tej wersji modernizacje koncentrowały się na kilku obszarach. Po pierwsze, wzmocniono osłonę pancerną czołgu, co spowodowało wzrost jego masy bojowej do około 67 t. Wielkość ta jest porównywalna do najnowszych wersji Leoparda 2A7V czy Challengera 3. Po drugie, czołg otrzymał nową architekturę systemów elektronicznych i systemy generowania energii, pozwalające mu na łatwe instalowanie przyszłych usprawnień. Jest to o tyle ważne, że systemy takie jak środki łączności czy zarządzania walką z pewnością będą zmieniać się w cyklu życia czołgu, a dzięki nowej architekturze zmiany tych rozwiązań nie będą oznaczały kosztownej ingerencji w same czołgi.

Abrams w wersji SEP v3 otrzymał też nowe systemy diagnostyczne, czy pomocniczą jednostkę napędową znajdującą się pod pancerzem, a także system Ammunition Data Link, pozwalający na połączenie systemu kierowania ogniem czołgów z nowymi typami amunicji: przeciwpancerną podkalibrową M829A4 oraz programowalną wielozadaniową XM1147. Dodatkowe uzbrojenie czołgu stanowi z kolei zdalnie sterowany moduł uzbrojenia typu CROWS-LP. Przewiduje się, że Abrams wersji v3 będzie integrowany również z kolejnymi systemami, bo jego architektura ma stanowić „bazę” dla kolejnych usprawnień.

Opis ten nie byłby pełny, gdyby nie uwzględniał również usprawnień, wprowadzonych w poprzedniej wersji Abramsa - M1A2 SEP v2 i utrzymanych w wersji SEPv3. To między innymi system kierowania ogniem z dwoma kamerami termalnymi działonowego i dowódcy FLIR drugiej generacji, pozwalającymi działać na zasadzie hunter-killer. Niektóre elementy, jak CROWS-LP czy Ammunition Data Link wprowadzane są z kolei w wozach SEP v2 drogą modyfikacji, przez co pod wieloma względami mogą one być zbieżne z pojazdami w najnowszej wersji.

Czołgi w wersji eksportowej mogą (choć nie muszą) różnić się od amerykańskich pod kątem opancerzenia, choć nawet gdyby było ono nieco słabsze niż w wypadku najnowszej konfiguracji amerykańskiej, to – dla wersji SEP v3, o jakiej mówi MON – nadal prezentować będzie bardzo wysoki poziom. „Sercem” czołgu M1A2 SEP v3 jest natomiast turbina gazowa AGT-1500, która z jednej strony cechuje się relatywnie wysokim zużyciem paliwa, a z drugiej – wielopaliwowością.

Reklama
Reklama
Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 991
Reklama
Władysław Pięta
poniedziałek, 19 lipca 2021, 11:09

Rozumiem, że zakup abramsów jest umotywowany politycznie, ale niech mi ktoś wytłumaczy, po co kupujemy broń ofensywną zamiast defensywnej. Taki kraj jak Polska powinien inwestować w rozwój wywiadu i kontrwywiadu, formacji specjalnych (komandosi), rozpoznania lotniczego (drony, system AWACS) oraz instalacji obronnych (artyleria, tarcza antyrakietowa, mur ochronny /jak w izraelu/ wokół obwodu kaliningradzkiego). Nasi decydenci zamiast tego przygotowują się chyba do rekonstrukcji bitwy pod Kurskiem. Gdzie tu sens? Albo przestańmy się bawić w wojsko (bo to zabawa dla bogatych), albo inwestujmy z głową. Niestety rozumu nie widzę ani po stronie generałów (aktualnych i w stanie spoczynku), ani polityków.

say69mat
niedziela, 18 lipca 2021, 10:20

@defence24.pl: Abramsy dla 4 batalionów Żelaznej Dywizji. 23 miliardy spoza budżetu MON ... Nie da się ukryć. że najsłabszą stroną projektu pozyskania amerykańskich czołgów jest jego finansowanie. Perspektywa finansowania spoza budżetu, przy braku linii kredytowej w USA, może generować obstrukcję społeczeństwa, zmagającego się z notorycznie niedofinansowanym systemem opieki zdrowotnej oraz ... inflacją. Kolejna kwestia to zabezpieczenie emisji obligacji przed ntp. wrogim przejęciem.

Danisz
niedziela, 18 lipca 2021, 21:56

No właśnie największym problemem jest zapaść służby zdrowia w kraju, a przez covid będzie tylko gorzej. Niestety nawet złotówka z tych 24 miliardów nie zostanie w Polsce

Kazik :)
sobota, 17 lipca 2021, 18:02

A co z amunicja do tych tanków?

Gel
sobota, 17 lipca 2021, 16:43

Skandal bez precedensu, to koniec polskiej zbrojeniówki

wert
niedziela, 18 lipca 2021, 12:37

i pierwszej gwardyjskiej. Miło

Polak
sobota, 17 lipca 2021, 22:56

Lepiej żeby to był koniec polskiej zbrojeniówki niż koniec nas

Adamus
sobota, 17 lipca 2021, 04:40

Widzę że wypowiadają się prawie sami pisowcy. To co Wy na to że wasz guru p. Orban kupił jednak Leo2A7+?

Przygladajacy sie....
niedziela, 18 lipca 2021, 10:54

Do wczoraj tez bylem za opcja Leo. Ale ile lat po znowieniu produkcji - musielibysmy czekac? Faktycznie - kwota koncowa moze byc zmienna - kurs

raf
niedziela, 18 lipca 2021, 07:04

Może Ty potrzebujesz jakiegoś guru. A tak poważnie to te 250 abramsów będzie szybciej w naszej armii niż te leony u Węgrów.

HanSolo
niedziela, 1 sierpnia 2021, 01:09

Gdyby PiS tak nie zapuścił armii nie potrzebowalibyśmy czołgu na już. Wcale byśmy nie potrzebowali czołgu bo produkowalibyśmy od 7 lat jakiś inny.

Adamus
sobota, 17 lipca 2021, 04:20

Ponoć z początku chcieli kolejne Leo żeby dążyć do unifikacji sprzętu (bo tak to się robi w normalnych krajach) ale na nowe Leo 2A7+ trzeba poczekać w kolejce. Na razie Niemcy rozpoczęli produkcję dla Węgier. Rząd (a właściwie partia rządząca) nie chcą czekać bo uważają że będzie wojna z Rosją i czołgi potrzebne są na cito. Ciekawe swoją drogą czy to straszenie wojną ma na celu zdobycie nowych wyznawców, czy konsolidację przed wyborami obecnych. P.S. Wojna owszem może być, za jakieś 50, 70 lat ale nie będzie to wojna o ziemię a wojna o słodką wodę.

dr
sobota, 17 lipca 2021, 13:36

Tak dobrze znasz rosyjskie plany agresji? Ciekawe, ciekawe...

FR
niedziela, 18 lipca 2021, 07:53

Przewiduje się jednak, że to, co ma się teraz wydarzyć, będzie miało inną skalę: Ukraińcy przenoszą ciężką broń i wojska na linię separacji, podczas gdy Rosjanie przesuwają swoje na swoją stronę ukraińskiej granicy, z której mogą wysadzić wszystkie ukraińskie oddziały prosto z puli genów, nie stawiając nawet stopy na terytorium Ukrainy – gdyby zechcieli to zrobić. Rosjanie mogą uzasadniać swoje zaangażowanie militarne koniecznością obrony własnych obywateli: w ciągu ostatnich siedmiu lat pół miliona mieszkańców wschodniej Ukrainy złożyło wnioski o obywatelstwo rosyjskie i otrzymało je. Ale jak dokładnie Rosja może bronić swoich obywateli, gdy tkwią w krzyżowym ogniu sił rosyjskich i ukraińskich?

ZZZZ
piątek, 16 lipca 2021, 17:33

Cytuję za D24: "Wysoka przeżywalność tego czołgu na tle innych, zbliżonych konstrukcji, została jednak osiągnięta kosztem radykalnego wzrostu masy w kolejnych wersjach rozwojowych. W przypadku pierwszej, bazowej wersji M1 Abrams było to ok. 54,5 tony, czyli podobnie jak Leopard 2A4. W kolejnych wersjach jednak masa ta uległa drastycznemu zwiększeniu, a w przypadku najnowszej wersji M1A2C wynosi już 65-67 ton (bez opancerzenia dodatkowego). Co czyni go jednym z najcięższych i najpotężniejszych, używanych liniowo wozów bojowych na świecie i niesie za sobą określone konsekwencje. W przypadku Polski nabycie jednego z najnowszych, a co za tym idzie najlepszych pod kątem zdolności bojowych wersji Abramsa wiązałoby z się z koniecznością całkowitej zmiany (transformacji) dotychczasowej infrastruktury. Przede wszystkim w celu jej dostosowania do zwiększonych wymagań w zakresie nośności i dopuszczalnej szerokości środków transportu drogowego i kolejowego, a co za tym idzie wielkich nakładów pieniężnych." Wychodzi na to, że te Abramsy to studnia bez dna.

gość
piątek, 16 lipca 2021, 09:27

Ponoć umowa na 350 M2 Bradley oraz 50 M270 MLRS jest dopinana...

HanSolo
niedziela, 1 sierpnia 2021, 01:13

Bradley? Nie lepiej od razu wrzucić kasę do pieca? Oficerowie narzekają na M3, jest absurdalnie wręcz usterkowy, słabe działko. Zbędnie ciężki, ciasny, słabo opancerzony!

QVX
piątek, 16 lipca 2021, 18:20

Akurat MLRS-ami to bym nie pogardził. :-) A Bradleye to żart pewnie.

malkontent
piątek, 16 lipca 2021, 23:06

Z tymi Bradleyami to bym nie był taki pewien. To sposób na uwalenie Stalowej Woli. Te wszystkie błyskawiczne zakupy za granicą konsekwentnie niszczą nam resztki przemysłu obronnego.

QVX
sobota, 17 lipca 2021, 21:39

Akurat w przypadku produkcji czołgów nie za bardzo byłoby co niszczyć, skoro nie potrafili przez lata zrobić porządnego podwozia do Kraba.

HanSolo
niedziela, 1 sierpnia 2021, 01:16

Bumar zaorać a resztę rozbudować. W czym problem? Aaaa... Wybór polityczny już zapadł. Gdzie obrona PL? Gdzie BWPy? Gdzie lekko opancerzone ciężarówki? Gdzie jest Wisła, gdzie jest Narew? Marynarki Wojennej nie ma wcale!

-raVez-
piątek, 16 lipca 2021, 00:18

Pytanie podstawowe: czy Amerykanie wiedzą, że chcemy od nich kupić?

HanSolo
niedziela, 1 sierpnia 2021, 01:18

Nie. Nadal nie wiedzą. Swoją drogą, jarek zrugał, a potem wygnał Bidena i wyzwał od szmaciarzy kiedy ten był w gabinecie Obamy. Zobaczymy jak teraz zakwitnie ta "przyjaźń".

zeneq
piątek, 16 lipca 2021, 14:31

Nie. Zorientują się dopiero jak nie będą mogli się doliczyć 250 maszyn (i innego sprzętu) w magazynach.

24support.pl
sobota, 17 lipca 2021, 10:03

Ło Panie, tak może być ;-)

Herr Flick
czwartek, 15 lipca 2021, 21:38

Do publicznej wiedzy "puszczono" info, że kupujemy od USA 250 czołgów - Abramsów. I zaczęła się medialna burza. Mimo, że nikt nie podał szczegółów kontraktu. Ale tzw. malkontenci od razu ruszyli "z kopyta". Pierwsze primo: to bydlę jest za ciężkie, waży 70 ton i praktycznie nie ma w Polsce takiego mostu, po którym mógłby przejechać. Mam na myśli mosty "gdzieś w Polsce", w różnych "pipidówach", bo te np. w Warszawie, Krakowie czy we Wrocławiu to przecież na spokojnie. Otóż zapewniam, że jeżeli przed mostem jest znak zakazu wjazdu pojazdom powyżej np. 20 ton, to taki most (nie drewniany, tylko żelbetonowy) wytrzyma na spokojnie 3 - 4 razy tyle. Oczywiście rzecz nie dotyczy ruchu ciągłego, ale przecież czołgami nikt tam codziennie nie jeździ. Ponadto taki Leopard 2 a 7 (za którym co niektórzy tęsknie wzdychają) waży wraz z pełnymi bakami i kompletem amunicji oraz załogą mniej więcej tyle samo. Drugie primo: Pierwszym i najważniejszym chyba błędem jest obliczanie kosztów. Najczęściej bywa tak, że przy ogłoszeniu kwoty, za które owe czołgi kupimy, każdy "fachowiec" dzieli ją na 250 (bo tyle ma być sztuk) i automatycznie niby wychodzi cena jednostkowa. Nic bardziej błędnego. My nie kupujemy strickte tylko 250 sztuk maszyn bojowych. W tej cenie są m. in. pojazdy zabezpieczenia logistycznego, mosty towarzyszące, zapasowe silniki i inne, najbardziej newralgiczne części, trenażery, pakiety szkoleniowe, itd., itp. Ktoś powiedział, że tam wszystko jest liczone w skali amerykańskiej, tj. galony (paliwo), jardy, stopy i cale. I że w Polsce w żadnym sklepie nie da rady kupić nawet głupiej śrubki, która pasowałaby do tego czołgu, bo przecież u nas wszystko jest w skali metrycznej. Ale jakoś przy np. F - 16 nie było większego problemu? Nasi piloci z metrów i km/h szybko przestawili się na stopy i węzły (tak zresztą obowiązuje w całym NATO). Fakt, że Abrams jest strasznie paliwożerny. Przeciętnie spala 2x więcej niż Leopard 2 A5. Ale zawsze jest coś za coś. Maszyna jest szybka, zrywna i, co chyba najważniejsze - sprawdzona w boju, ma bardzo dobry, aktywny system samoobrony zarówno przed pociskami z innych (wrogich) czołgów i dział, PPK, jak i zwykłymi granatnikami. Sposób magazynowania amunicji w wydatny sposób chroni załogę w przypadku jej detonacji po ewentualnym trafieniu. I trzecie primo, rzecz chyba najważniejsza - w rękach dobrze wyszkolonej załogi jest to naprawdę zabójcza maszyna, której tzw. koszty eksploatacyjne zwracają się z nawiązką.

HanSolo
niedziela, 1 sierpnia 2021, 01:25

Nie ma takich mostów. Nie masz pojęcia jak powstaje konstrukcja tego typu. Nie opowiadaj głupot. Potrzebna byłaby kompletnie nowa infrastruktura kolejowa oraz mostowa. APS nie zmieści się w polskich tunelach i nie będzie instalowany. Polska nie ma zaplecza naprawczego ani remontowego. Nie dostaniemy tego typu "możliwości" ponieważ nie zostaniemy dopuszczeni do szczegółów konstrukcji tego czołgu. Przypominam że walcząc w Iraku połowa zniszczonych M1 została trafiona podczas tankowania na polu bitwy. Reszt to tzw "friendly fire". Nie mamy ani mostów pływających ani nożycowych do takich ciężkich czołgów. Nie mamy czegoś tak kuriozalnego jak "Bojowa Cysterna" :D

Gel
sobota, 17 lipca 2021, 16:44

Nie excytuj się, zakup tego czegoś rozwala polską zbrojeniówkę

ZZZZ
piątek, 16 lipca 2021, 16:31

A po czwarte primo: Komunista Piotrowicz właśnie zadekretował POLEXIT. Wychodzimy z UE, jednocześnie rękoma Jarosława Kaczyńskiego podpisując porozumienie z partiami skrajnej prawicy z całej Europy, otwarcie prorosyjskimi lub wręcz finansowanymi przez Kreml jak Front Narodowy we Francji. Więc moje pytanie, przeciw komu chcecie użyć te Abramsy? Bo raczej nie przeciwko Rosji, prawda?

stalin. józek stalin
piątek, 16 lipca 2021, 20:04

takie myślenie można leczyć, z czasem będzie dobrze. mniej tvn-u, a więcej książek

mc.
piątek, 16 lipca 2021, 11:43

Jedno do czego można mieć zastrzeżenie, to kwestia remontów i modernizacji. Jeżeli będzie to w rękach polskich, z pełną dokumentacją techniczną i możliwością produkowania części, to byłby to najlepszy deal w historii. Tak sobie przypominam, że Turcja wywalczyła sobie takie prawa przy kupnie Leopardów (350 szt), a my kupnie Leopardów (142+105) płacimy wielokrotnie za wszystko Niemcom.

HanSolo
niedziela, 1 sierpnia 2021, 01:26

Nie będzie. Licencje Amerykanów są drakońskie przy tych niemieckich.

Marcx
niedziela, 18 lipca 2021, 12:55

Jeżeli będzie to w rękach polskich....nie będzie. NIE kupujemy od producenta, tylko od rządu juesej. Jedynym krajem który kupił Abramsy w wyniku zorganizowania przetargu [ od producenta ] jest ...Australia. Reszta użytkowników M1A1 / M1A2 zakupiła sprzęt " po uważaniu " z wszystkiego tego konsekwencjami. Rozumiesz zatem co to oznacza. Jeśli bidet dogada się z niedźwiedziem w kwestii skośnookich to w 'naszych' czołgach przestanie działać ADL [[ i raczej JTRS także]] gdyby przyszło nam do głowy bronić się przed........ O programowalnej amunicji nie wspomnę.

Armia Krajowa
poniedziałek, 19 lipca 2021, 02:06

O czym ty mówisz?

HanSolo
niedziela, 1 sierpnia 2021, 01:27

Realia. Trzeba trochę czytać. Polecam Jane's.

wert
piątek, 16 lipca 2021, 09:14

opcja niemiecka płacze bo w deklach WP będzie silniejsze od Bundeswehry. Nawet taka myśl wcześniej była myślozbrodnią. A tu real. Wycie to tylko obraz wpływów targowicy wszelkiej maści. Abrams będzie operował w terenie nawet sprzyjającym trakcji kołowej i szybkim manewrom. Taki jest kierunek Brzeski! Większość czasu spędzi w garażu a załoga na symulatorze. Intensywne szkolenie przeflancowanych do Wesołej A5 zajechało je. Dobrze że wyciągnięto wnioski

Kazik :)
piątek, 16 lipca 2021, 16:09

Chyba coś ci matematyka się nie zgrywa, skoro Leopardy posiadane przez WP to szrot, o PT-91 Twardy i T-72M1 nie wspomnę, to - cytat z artykułu D24 pt. "Przeciwpancerna tarcza według Niemców. Berlin stawia na wielowarstwową obronę [KOMENTARZ] - 9 lipca 2021, 12:26 "Oczywiście kluczową rolę w niemieckim systemie obrony przeciwpancernej pełnią czołgi, mianowicie ponad 260, a docelowo ponad 320 Leopardów 2 w sześciu batalionach pancernych i jednostkach wsparcia. Wozy te są stopniowo modernizowane i już około 2026 roku większość z nich należeć będzie do wersji 2A7V, co oznacza możliwość stosowania amunicji przeciwpancernej o zwiększonej przebijalności pancerza w stosunku do tej używanej w Leopardach 2A5 i A6." - 250 szt. Abrams M1A2 SEP v3???

wert
piątek, 16 lipca 2021, 23:58

To policzmy: 4 bataliony Abramsów znacznie przewyższających A7V zwłaszcza w zabezpieczeniu załogi (vide kadłubowy mag amo) jak i sile ognia oraz pancerzu. A7V ma dalej pancerz kadłuba i stropu wieży taki jak w A4. Abrams w tym czasie zwiększył poziom ochrony kadłuba przynajmniej 2 razy. Dorzuć 2 bataliony na A5 które do 2026 wyremontują i zmodernizują. I masz jeszcze dwa,+ rezerwa, bataliony Leoszrota, nie licząc twardych i teciaków. Tzw amunicja o zwiększonej przebijalności, robocza nazwa KE-2020, jest dopiero opracowywana i może wejdzie po 2030 roku!! Nasz Abrams to M829A4 którym niemcy jeszcze długo nie dorównają. Leo ma tylko przewagę w lepszych gąskach. Zreasumujesz więc?

Danisz
wtorek, 20 lipca 2021, 21:01

Amerykanie nie eksportują M829A4, a bez nich to nie Abrams, a Leo2A7V ma większą siłę ognia (i celność).

Kazik :)
sobota, 17 lipca 2021, 11:03

Odpowiem tak słabe, słabsze i zdechłe. Zmieniasz demagogicznie metodologię liczenia: określiłeś docelowo Polska - 4 bataliony Abrams M1A2 SEP v3 - 250 szt. contra Niemcy obecnie 260 szt. tzw. Leoszrota A5, A6 i A7 docelowo 320 szt. w 6 batalionach (konsekwencja, pragmatyzm i efektywność Niemców w modernizacji niedoścignione). Zatem 4 bat. a 6 bat.? Statystyka by być prawidłowym odzwierciedleniem rzeczywistego stanu musi mieć wspólną bazę. Zatem na koniec to co nie jest ujmowane do wyliczeń statystycznych według twojej metody liczenia bo to tzw. Leoszrot: Polska - Leopard 2PL - 16 szt., Leopard A4 chyba 126 szt. + Leopard A5 105 szt. (zajeżdżone w Wesołej i wymagające remontu zatem beeee, dygresja na plus - nie wspomnę o posiadanym w Polsce częściowym serwisie Leopardów w Woj. Zakładach Mot. Poznań - Niemcy wszystko robią u siebie sami). O tym lepiej zapomnieć bo jest to poza konkurencją w negatywnym tego słowa ujęciu-pod kreską: Polska - PT-91 Twardy 232 szt. oraz T-72M1 w różnych wersjach 358 szt. i na różnym etapie zrujnowania. To tyle w temacie statystycznym. Na koniec przeczytaj - poszukaj w necie - co sądzą o zakupie czołgów Abrams wojskowi - Sztab Generalny (w tym gen. Andrzejczak) i niektóry politycy z obecnej władzy znający się na rzeczy. Bardzo ważny artykuł dla ciebie zwolennika zakupów na chybił trafił w USA - Milmag - pt. 15% amerykańskich F-35A uziemionych. - cytat "Jak ujawnił Departament Obrony USA, 41 z 283 samolotów wielozadaniowych F-35A Lightning II należących do USAF, zostało uziemionych z powodu problemów z silnikami F135. (...) Stosunkowo wysoki stopień niesprawności samolotów należących zwłaszcza do USAF wynika z faktu, iż z naprawami zdegradowanych powłok CMAS nie nadąża ośrodek serwisowy silników serii Pratt & Whitney F135 o nazwie F135 Heavy Maintenance Center, mieszczący się w bazie lotniczej Tinker w stanie Oklahoma. Od 2014 roku odbywa się tam serwis i naprawy silników samolotów F-35 sił zbrojnych USA i większości użytkowników eksportowych. (...)". Uzupełnienie na koniec - jedynie bodajże od ubiegłego roku Australia (australijska spółka TAE Aerospace z Ipswich w stanie Queensland) serwisuje i naprawia silniki do F-35.

HanSolo
niedziela, 1 sierpnia 2021, 01:30

Niemcy nie posiadaja już poza szkoleniami Leopardów 2A5. Wyłącznie zmodernizowane Leopardy 2A6 do wersji 2A7V oraz 2A7 do 2A7V.

wert
sobota, 17 lipca 2021, 23:01

napisałeś coś o 2026 czy mi się coś pomyliło? Zdechła manipulacja

Kazik :)
niedziela, 18 lipca 2021, 06:08

Sam napisałeś, że Polska posiada Leoszrot więc 2026 rok to baza wyjściowa zatem pozostało 250 Abrams - 4 bat. (Polska) a 320 Leopardów w wersji 2A7V - 6 bat. (Niemcy). Przegrywać też trzeba umieć.

wert
sobota, 17 lipca 2021, 10:19

2 razy można opacznie zrozumieć. Powinno być dwukrotnie.

QVX
piątek, 16 lipca 2021, 18:22

Polskich Leopardów nie policzyłeś.

Kazik :)
piątek, 16 lipca 2021, 22:15

Policzyłem jest ich 16 szt. (wersja Leopard 2PL) a niezmodernizowanych Leopardów A4 ("szrotowych"), chyba 126 szt.. Patrząc na tempo modernizacji.

wert
sobota, 17 lipca 2021, 10:17

patrząc na tempo moderki, na 80 szt rozebranych w Bumarze i czekających na części realnie dziś mamy JEDEN batalion Leo i TRZY bataliony Twardych. Ale już około 2026 je wyremontują a i Abramsy też będą

Kazik :)
sobota, 17 lipca 2021, 11:50

Realni - Adolf H. w 1945 też miał niezliczone dywizje na papierze. Liczymy to co trafiło do WP, zatem 16 szt. Leopard 2PL jest w służbie na dziś. I na koniec, nagle leoszrota nie ma?

wert
sobota, 17 lipca 2021, 23:03

sam pisałeś o 320 Leo w niemczech w 2026. Nudna przepychanka żeby nie powiedzieć prostacka

Kazik :)
niedziela, 18 lipca 2021, 06:13

Przegrywać też trzeba umieć. :) Polska posiada Leoszrot to twoje zdanie.

wert
niedziela, 18 lipca 2021, 12:40

"wygrałeś" :)

QVX
sobota, 17 lipca 2021, 08:04

A Leo 2A5?

Kazik :)
sobota, 17 lipca 2021, 11:26

Toż to według @wert szrot zajeżdżony w Wesołej - cytat- "Intensywne szkolenie przeflancowanych do Wesołej A5 zajechało je." To co tu je liczyć. To tak jak zaliczyć Poloneza do samochodu. :0

cyrkowiec
czwartek, 15 lipca 2021, 18:14

Dopiero wysłali LOR, a tu taka podnieta :)

czwartek, 15 lipca 2021, 21:53

Miedzy państwami poważnymi papierki to formalność, wszystko jest klepnięte.

HanSolo
niedziela, 1 sierpnia 2021, 01:32

Przecież Biden ani ich MON nie ma o niczym pojęcia. O senacie nawet nie wspominając.

ZZZZ
piątek, 16 lipca 2021, 17:24

Pytanie tylko czy Polska jest traktowana przez USA poważnie. Bo jak na razie PiS blokuje przyjazd amerykańskiego ambasadora na placówkę w Warszawie, na dodatek PiS uchwala prawo wymierzone tylko w amerykańską stację TVN. Nie jestem pewien czy da się demokratę Bidena kupić zamawiając amerykański szrot pancerny.

Kazik :)
sobota, 17 lipca 2021, 09:29

Dobre. Nacjonalizm oślepia.

wert
niedziela, 18 lipca 2021, 12:47

powiedziałbym że całkowite nierozumienie tego pojęcia oślepia bardziej

QVX
sobota, 17 lipca 2021, 08:11

Wielka Brytania też robi problem z ambasadorem USA i coś się stało. A TVN - PIS-owi wystarczy czystka, a na to Amerykanie pójdą po tym, jak ludzie z TVN-u się sami zaorali (vide zachowanie K. Kieli w związku ze szczepieniami); po prostu starczy mniej zaangażowane dziennikarstwo.

Pola
niedziela, 18 lipca 2021, 10:58

Nie po to UK wychodziło z lewackiej UE żeby teraz słuchać lewackiego ambasadora USA

komandor prix
sobota, 17 lipca 2021, 07:49

I bardzo dobrze, nie jesteśmy bantustanem i nie prowadzimy polityki na kolanach nawet z Amerykanami. Wy, polskojęzyczni, tego nie rozumiecie, bo w umyśle zniewolonym jest to niewyobrażalne. Kupujemy abramsy za 26mld to taki tvn za 1mld czy 2 można wrzucić do transakcji. Poza tym, takie prawo.

HanSolo
niedziela, 1 sierpnia 2021, 01:34

USA nie jest Bantustanem żeby wchodzić w taki tanie gierki dla chłystków.

Zatroskany
czwartek, 15 lipca 2021, 15:49

A gdzie polski przemysł zbrojeniowy? Gdzie program ewentualnej budowy w Polsce K-2? Gdzie offset?

BUBA
czwartek, 15 lipca 2021, 17:31

A ty jak kupujesz samochod to tez pytasz o offset ??? Nowoczesne czolgi potrzebne sa na zeszly rok.A k2 jezeli dojdzie do produkcji to za 10 lat beda nowe. A co do tego czasu......????? Kosy do reki i hura

Danisz
piątek, 16 lipca 2021, 23:46

skąd pomysł, że transfer technologii i know-how np. dotyczący serwisowania napędu albo przeglądu wieży opóźniłby dostawy? a jak kupuję samochód to rzeczywiście sprawdzam gdzie da się go serwisować i czy wszystkie części trzeba sprowadzać zza oceanu - ty nie?

forum
czwartek, 15 lipca 2021, 16:51

Nasz przemysł zbrojeniowy jueżeli chodzi o budowę czołgów jest /był/ w 1990r.

Paweł P.
piątek, 16 lipca 2021, 09:17

Wystarczy ogarnąć teraz pięknie Borsuka o ile coś jest wart, a jest!

NICKT
czwartek, 15 lipca 2021, 15:32

szaleństwem jest oczekiwać od głupca, że zachowa się mądrze

forum
czwartek, 15 lipca 2021, 16:49

Nie oczekujemy od ciebie tego.

asdf
czwartek, 15 lipca 2021, 14:12

Niesamowite. Jak w republice bananowej. Kacykowie kupują zabawki za pieniądze podatników. Juz sie nawet nie kryja, ze bez przetargow, bez ofsetu. Byle zaplacic jak najwiecej, bo amerykanskie. To jest wyprowadzanie kasy, drugi FOZZ. Choc moze to forma przekupstwa Amerykanow i Izraela o mienie bezspadkowe.

Danisz
piątek, 16 lipca 2021, 23:50

No ciekawe co za tym dealem stoi, bo napewno nie analizy, dobro żołnierzy ani interes ekonomiczny

forum
czwartek, 15 lipca 2021, 16:52

Taniej i z okseftem można kupić w tej chwili tylko T72.

HanSolo
niedziela, 1 sierpnia 2021, 01:34

Aktualnie każdy czołg jest tańszy oprócz Leclerc i Type 10.

Adamus
sobota, 17 lipca 2021, 04:34

Nieprawda, Leo2A7+ można kupić za 15 tys. euro, czyli ok.69 tys. PLN (tyle zapłacili Węgrzy).

QVX
sobota, 17 lipca 2021, 21:41

Kontrakt - 2018. Dostawa - 2023.

zbulwersowany
czwartek, 15 lipca 2021, 13:37

Niepojęty zakup. Bez przetargu, w mikroskopijnych ilościach, za ogromną cenę. Czyżby spłata roszczeń żydowskich pod przykrywką kupna czołgów? O offsecie to już nawet nikt nie wspomina, zresztą ten za F16 to był w większości papierowy. Nic tych naszych politrukow nie nauczyła współpraca z Amerykanami?

Antex
piątek, 16 lipca 2021, 17:49

Jeśli uważasz ze 250 czołgów to mikroskopijna ilość ... to jesteś idiotą. Uważam że pewnie lepsze byłyby czołgi inne niż Abramsy (nie jestem fanem systemu calowego, ani silników turbinowych) ... ale ilościowo nie mam zastrzeżeń.

zeneq
piątek, 16 lipca 2021, 05:44

Dla kogo niepojęty, dla tego niepojęty. Niektórzy długo nie pojmą jak się kupuje sprzęt w ramach pilnej potrzeby operacyjnej. Ale jak widać nie powstrzymuje ich to od wpisywania swoich frustracji na forum. Te mikroskopijne ilości już wywołują zdenerwowanie niedźwiedzia, co widać i na tym forum, a kosztują tyle ile mają kosztować. Tego można się nauczyć znając choćby z doniesień medialnych międzynarodowy rynek broni. Ale to nauka tajemna dostępna jedynie posiadaczom komputerów podpiętych do sieci, a jej poznanie wymaga kilku kliknięć na internecie w dowolnej przeglądarce i ogromnych ilości czasu porównywalnych jedynie z czasem potrzebnym na wypicie kawy. Zatem musisz pozostać "zbulwersowany" bo jeśli nie znasz tajemnych ksiąg i zaklęć na Google to niczego się nie dowiesz.

malkontent
piątek, 16 lipca 2021, 23:10

A gdzie wy widzicie tą pilną potrzebę operacyjną? Nie pamiętam od ilu lat ta Rosja nas lada moment napadnie więc szybciutko koniecznie musimy się zbroić na wczoraj. W USA oczywiście :)

zeneq
sobota, 17 lipca 2021, 13:42

Tam gdzie wy jej widzieć nie chcecie. Nie pamiętam od ilu wieków Rosja regularnie nas (i nie tylko nas) napada a malkontenci nadal udają że teraz to już pokój będzie trwał aż do końca świata i jeden dzień dłużej. I oczywiście broń jeśli mamy kupować to gdziekolwiek byle nie w USA.

HanSolo
niedziela, 1 sierpnia 2021, 01:38

Zapuścili armię a teraz to nazywają "pilną potrzebą"? 7 lat mieli na tego typu program. Borsuka nie ruszyli nawet z miejsca . Leo2PL nie dość że przeredagowali sobie wg widzimisię umowę i Polacy zapłacili to jeszcze od tylu lat nie dostarczyli ich nawet w garści. Jest 6x polskich Leo2PL i 4x z niemieckiej fabryki.

czwartek, 15 lipca 2021, 22:20

Nic.

forum
czwartek, 15 lipca 2021, 16:54

Większośc krajów w Europie ma mniej czołgów niż ta twoja "mikroskopijna ilość".

HanSolo
niedziela, 1 sierpnia 2021, 01:41

Wszystkie kraje Europy oprócz Polski pozbawione są "patelni" służącej od dekad za bulwar przejazdowy armii wyposażonych w czołgi. Z którejkolwiek strony. Zatem tak, na tę ogromną płaską lokalizacje 250 szt to jest śmiech. Nie stać nas nawet na zakup 100szt a kupimy 250! Na utrzymanie 100szt nas nie stać! A chcą dokupić jeszcze z 500!

Skoczek224
czwartek, 15 lipca 2021, 10:09

Mogli chociaż poczekać do targów MSPO21.

Paweł P.
piątek, 16 lipca 2021, 09:19

Na targach będzie jeszcze inny temat.

Bren
czwartek, 15 lipca 2021, 09:39

Jedno pytanie: czy Amerykanie wiedzą, że my te ich czołgi kupujemy? jest zgoda Kongresu? Tak tylko pytam ;)

zeneq
piątek, 16 lipca 2021, 05:46

Nie. Zorientują się dopiero jak nie będą mogli się doliczyć 250 maszyn (i innego sprzętu) w magazynach. Tak tylko odpowiadam :(

norm
czwartek, 15 lipca 2021, 09:33

Obrona powietrzna dziurawa jak sito. Marynarki wojennej brak a tu kupują zabawki defiladowe. Super strategia gdzie te czołgi w ciągu kilku minut bez obrony powietrznej będą kupą złomu!!!!!!!!!!!! Nie ma co się podniecać ale czołgi w tej chwili nie są najbardziej potrzebnym zakupem. Następne utopione pieniądze .

Aaa
piątek, 16 lipca 2021, 19:25

Akurat rakiety płot o większym zasięgu od pioruna rozwijamy i może za kilka lat będziemy mieli zdolności produkcyjne w tym zakresie. W temacie czołgów natomiast leżymy. Bumar nie daje rady zarówno z modernizacją leopardów jak i t72.

Paweł P.
piątek, 16 lipca 2021, 09:21

Jasne. Lotnictwo PL ma mocne, będzie jeszcze mocniejsze. Poprawimy rakietami (Wisła, Narew, Piorun), Pilicami, coś pewnie jeszcze pominąłem i będzie cieżko. Baza w Radzikowie też zacznie działać.

Kiełbasa doktorska-tego nie da się zjeść
piątek, 16 lipca 2021, 03:34

Eee..nie sądzę :-) powszechny kwik towarzyszy przeczy temu co napisałeś.I bardzo dobrze :-)

R
czwartek, 15 lipca 2021, 09:25

Jaki pancerz? zubozony? bo raczej watpie, ze bedziemy pierwszym poza US krajem na swiecie z Abramsami z takim samym pancerzem jak US Army.

QVX
piątek, 16 lipca 2021, 18:24

Dlaczego nie. Bylibyśmy de facto drugim, bo Australii zaproponowali, ale Kangury nie wzięły, bo majà pierdolca ekologicznego.

Anders
czwartek, 15 lipca 2021, 08:21

Do 250 Abramsow potrzeba 30WTZ na bazie Abramsa + czolgie saperskie 8? + mostowe 12? 50 dodatkowych spez. czolgow

czwartek, 15 lipca 2021, 21:54

Są w pakiecie

Ciekaw
czwartek, 15 lipca 2021, 07:50

Ja bym chętnie usłyszał w jakim typie konfliktu te czołgi mają brać udział i jaka jest strategia na ich wykorzystanie. Bo jakoś mam wrażenie, że mentalnie to MON jest na poziomie bitwy pod Kurskiem.

Antex
piątek, 16 lipca 2021, 17:51

Prochorowka-bis ?

forum
czwartek, 15 lipca 2021, 16:56

Wstąp do wojska, zostań generałem, to usłyszysz. A tak to nie musisz wszystkiego wiedzieć.

AlS
czwartek, 15 lipca 2021, 01:48

Extern, bardzo słaba wiedza z historii. Oprócz okrętów, przedwojenna Polska nie zrobiła żadnych większych zakupów, jeśli nie liczyć partii samolotów, które i tak nie zdążyły dojść na czas. Jakie Leopardy 2A7, czemu tak dużo tutaj wypowiadających się „ekspertów od obronności” powtarza tą samą bzdurę? Nie ma dla nas żadnych A7! Niemcy zamknęli linię produkcyjną w 1992 roku. Żeby zrealizować kontrakt na 44 nowe wozy dla Węgier, musieli włączyć w sieć dostaw Greków, których zakłady w Salonikach są jedynym obecnym producentem kadłubów i wież tych czołgów. O mocach produkcyjnych zakładu wiele mówi fakt, że zawarty w 2018 kontrakt ma termin realizacji w 2024 roku. A to tylko 44 wozy, oprócz nich są armatohaubice, które produkowane będą oddzielnie. A7 które będą dostarczane do Bundeswehry będą pochodzić z modernizacji starszych wersji. W Niemczech nie ma już więcej starszych wozów do przeróbek, wszystko wyprzedano, reszta idzie do modernizacji dla własnych potrzeb. Abramsy były jedynym typem dostępnym niemal od ręki, bowiem Amerykanie mają linię pod parą, wskutek realizacji własnych zamówień. Drogo? Z tego co mówią mają być to wozy z pełnym pakietem serwisowym, dużym zapasem amunicji i symulatorami. Tego nie dostaje się za darmo. A7 byłyby tańsze? Policzmy, większość umów na A7 była wiązana z PzH2000. Koszt armatohaubicy to obecnie 8 mln za sztukę. Katar kupił 62 A7 i 24 PzH2000 za 2,4 mld USD. Odliczając pakiet logistyczny i amunicję, na same czołgi zostaje ok 2 mld , 30 mln za wóz. Węgry? Około 1,4 mld Euro, z czego około miliard to same czołgi. Po przeliczeniu około 26 mln za czołg, oczywiście z pakietem logistycznym. 250 Abramsów za 5,9 mld po obecnym kursie to 23 mln za pojazd. Całkowicie porównywalnie, a zważywszy na czas dostawy i nasze potrzeby „na wczoraj” jest to cena wręcz okazyjna. SEPv3 mają zabudowany APU, co sprawia że legendarna paliwożerność turbiny będzie trzymana w ryzach - turbina startuje na zimno i nie trzeba jej grzać na postoju. Ciężar wozu jest porównywalny, Abramsa da się przystosować do głębokiego brodzenia, polecam filmy w sieci. Na temat porównania zdolności bojowych szkoda toczyć jałowe spory- oba wozy są w najwyższej lidze, ale SEPv3 specjalnie przygotowano do zwalczania najnowszych konstrukcji rosyjskich. W pakiecie zakupiono symulatory, więc wozy będą mniej zajeżdżanie przy szkoleniu, oszczędzi się też na paliwie. Abramsy mogą jeździć na ON, więc w razie działań zbrojnych logistyka paliwa nie będzie w niczym utrudniona. Amunicję pewnie z czasem się ujednolici dla obu posiadanych typów z armatą 120mm. Nie ma co narzekać, mamy spokój ze sprzętem pancernym do końca dekady. Do tego czasu trzeba będzie zrealizować program rodzimego wozu. Doświadczenia z eksploatacji dwóch czołowych konstrukcji na świecie nie zaszkodzą.

mc.
piątek, 16 lipca 2021, 11:51

Zgadzam się z tym co Pan pisze, ale trzeba powiedzieć prawdę do końca. Nie ma nowych Abramsów. Wersja v3 to pełny remont i modernizacja "z wyzerowaniem licznika". Tak naprawdę pozostaje stary kadłub reszta jest całkowicie odnowiona, wyremontowana i wymieniona. Ale takie właśnie czołgi kupuje armia amerykańska i uważa je za "nowe".

Rain Harper
czwartek, 15 lipca 2021, 17:27

Czapki z głów, takiego info potrzebowaliśmy.

Profesor
czwartek, 15 lipca 2021, 15:09

Bardzo trafny komentarz.

Extern
środa, 14 lipca 2021, 21:05

Czy ja dobrze liczę że to wychodzi 23 miliony dolarów Amerykańskich za czołg? Tak jakoś drogawo jakby. Tak wiem że to cały pakiet logistyczny itd. ale jednak drogawo. Nie żebym podważał nieomylność naszych liderów, ale tak coś mi się wydaje że LEO2A7 były by chyba tańsze, a i zamknięcie krajowych zakładów zbrojeniowych, co będzie efektem tych zakupów będzie bolesne. Albo więc był nam gwałtownie potrzebny ten zakup do jakiś bieżących celów politycznych, albo naprawdę mamy przed sobą ostatnie lata pokoju. Co by oczywiście uzasadniało taki zakup i nasi politycy wiedzą coś więcej na ten temat. Bo podobnie chaotyczne zakupy zagranicznej broni były przez II Rzeczypospolitą robione tuż przed wojną.

Aha
czwartek, 15 lipca 2021, 21:33

Cena 20 czy nawet 23 mln za nowoczesny czolg to bardzo atrakcyjna cena i niech zaden "expert" nie przywoluje zabawnych cen koreanskich ponizej 10 mln/sztk z wiki itp.!! Nowoczesny, zachodni czolg to na dzis 17-25 mln i zadne bajki tego nie zmienia! Podpowiem, ze szacowana cena MGCS to 35-50 mln Euro za sztuke, w zaleznosci jaki przelomowy bedzie i jakie systemy.

asdf
czwartek, 15 lipca 2021, 10:18

oby to juz nie byl ten wrzesien bo gdyby te 250 Abramsow mialo sluzyc polskim silom na zachodzie to nie fajnie, lepiej bylo kupic PPK i granatniki ppanc a wlasnie przeciez przy takich zamowieniach granatniki ppanc to groszowe sprawy a ciagle brak decyzji o ich zakupie.

Gosc
czwartek, 15 lipca 2021, 10:05

Panika panika panik zero debaty, zero racjonalnego myslenia, jeden czlowiek sie budzi i decyduje tak jak z II RP Marszalek ... totalny powrot do dyktatu. Pytanie ile te drogie zabawki przezyja na nowoczesnym polu walki bez obrony powietrznej ... pomijajac to ze zadna nowa technologia, patenty nie powstana w PL podczas prac nad nowym czolgiem, tak jak to robi Izrael czy USA.... patologia i tyle

Rymut
czwartek, 15 lipca 2021, 04:46

cena 23 miliardy jest liczona z dużym zapasem i jest cena maksymalna za która senat pozwoli nam kupić te czołgi , zazwyczaj cena całego pakietu jest niższa, tak samo było np. z F-35 .czy Patriotami, choć w tym przypadku ja wykorzystałbym te kwotę co do dolara , bo już nigdy nie dostaniemy oferty tak szybkiego zakupy

KomAndor
środa, 14 lipca 2021, 23:39

Nie no liczyć nie umie...

Gosc
środa, 14 lipca 2021, 23:38

Te zakupy przed wojna znalazly sie m.in. w Rumunii, a ta walczyla po stronie niemieckiej. Zreszta i tak nie bylo czasu na szkolenia i koncepcje ich wykorzystania na froncie.

Geo
środa, 14 lipca 2021, 20:49

wg tutejszych komentatorów, może nie znam na tym, ale się podzielę skojarzeniami. Dziś dowiadujemy się o 250 Abramsach full wypas za 23 mld zł, a tu skąd ta kasa? A no, na serwisach ekonomicznych vce prez NBP mówi o użyciu części rezerw walutowych w akcje na rynku future w EU i US. Może to nadinterpretacja, ale też realne, że ta kasa tak może się okazać w tym zakupie. Może, kupi akcje GD. Nic nie wiemy, czy nie ma anneksu o opcjach na kolejne 250 szt., bo to "tajemnica". Zakup jako tako potrzebny, aby Wowa się może uśmiechnął lub jednak wk....ł. To szachy. Teraz Bumar - nie będę płakał jak im nie zależy na obronności kraju, ale PGZ zmieni profil tego zakładu, a jak? - zakład kooperacyjny dla HSW, aby nie klepać 50 szt. Borsuków, a 100 rocznie lub cieżkie Borsuki. T72 i Twarde staną się samobieżną artylerią, po to nowe radio, nokto. Mam nadzieję, że jeszcze w tym roku zaczną kupować CAMM nawet w aptecznych lub defiladowych ilościach, ale pare wyrzutni znów zmusi Wowe do uśmiechu lub wk...i. Nie znam go, ale byłoby to super zagranie z naszej strony. Więcej skojarzeń nie papietam, nie żałuję i może się poprawię.

OptymistaPl
czwartek, 15 lipca 2021, 11:24

Jeśli chodzi o Bumar jako kooperanta HSW przy produkcji Borsuka to dokładnie o tym samym pomyślałem. Uważam, iż w obecnej sytuacji i potrzebie wdrażania Borsuka w dużych ilościach jest to jedyne i słuszne rozwiązanie.

Artel
czwartek, 15 lipca 2021, 04:30

Musisz pouczyć się trochę o tym czym jest budżet państwa i prawo budzetowe. Działalność NBP na rynkach to zupełnie inna sprawa. Czy ty naprawdę uważasz że ktoś dzwoni do Glapy i mówi załatw mi tyle i tyle? A wiesz co się kryje pod nazwą obsługa kasowa i ustawa budżetowa i sprawozdanie z jego wykonania? I tak to działa na całym normalnym świecie.

Geo
czwartek, 15 lipca 2021, 18:57

To ty nie rozumiesz, kasa jest w NBP. Oficjalnie kasa idzie na akcje, czasem jednak na broń. Idealista jesteś. Za PRLu tak było i w wielu krajach nagle pewne zakupy lub inwestycje realizowano z rezerw banków centralnych. W ten sposób bank Anglii finansował wojny z Napoleonem, choć potem powstał problem z Rotschildem

Rain Harper
środa, 14 lipca 2021, 22:00

Spoko, chillout.

czwartek, 15 lipca 2021, 10:51

Co spoko ma racje gościu tak ciężko zrozumieć

Sdr
środa, 14 lipca 2021, 20:08

Mam nadzieję że konsekwentnie, może za ok. 5 lat druga partia 250 Abramsów..... I Pomału, pomału wymienimy teciaki, ograniczając ilość typów do 2. Teciaki zakonserwować i trzymać na czarną godzinę... i dla wciąż zmniejszającej się rezerwy, która imię je wykorzystać. W międzyczasie, zdobywać doświadczenie i wiedzę... I po opracowaniu i produkcji ciężkiego BWP wyjść z projektem naszego mbt. Pomalutku. Przemysł zaoraliśmy szybko. Jego odbudowa jest 100x kosztowniejsza. Przechodzimy bolesną lekcje, ale może na dłużej zapamiętamy.

Rymut
czwartek, 15 lipca 2021, 04:48

prowadzimy nadal rozmowy z Koreańczykami na temat produkcji czołgu następnej generacji , ma być dostępny za około 20 lat

były porucznik zmechu
piątek, 16 lipca 2021, 19:48

Mniejsza o lata - mam nadzieję, że nie szerzysz plotek. To byłaby świetna wiadomość

rolnikzpola
środa, 14 lipca 2021, 23:52

Nie żadna konserwacja tylko te najgorsze zrobotyzować i przeznacyć na autonomiczne cele dla piechoty ćwiczącej strzelanie z wyrzutni a z tych w najlepszym przeznaczyć na moderkę w ilości 20 szt gotowych ala pt-17 : nowa bezzałogowa wieża coś na wzór Jordanii ,świeża armata możliwością wystrzeliwania rakiet typu LAHAT, zamontować obronę aktywną zasłon i coś jeszcze i pchać to krajom afrykańskim i na daleki wschód , nawet na kredyt po kosztach moderki byle się tego pozbyć a co do Abramsów i Leo , to obowiązkowo na nich powinien się znaleść system Trophy i Iron Fist , jako obowiązkowe wyposażenie , skoro NATO zaczyna montować Trophy

gegroza
środa, 14 lipca 2021, 21:22

To jest właśnie zaorywanie - przecież to czołgi na kolejne 40 lat

Zdziwiony
środa, 14 lipca 2021, 19:06

Ponad 92 miliony PLN za sztukę, czyli ponad 24 miliony USD . Za sztukę. Tyle co 3 nowe Leopardy. Bez przetargu, bez offsetu, bez logistyki, bez wsparcia własnego przemysłu , bez pierwszoliniowego pancerza nawet ... aż trudno uwierzyć

Weź pigulke
czwartek, 15 lipca 2021, 10:41

Czytałeś całość, czy tylko to co grubym drukiem trolino?

Pjoter
środa, 14 lipca 2021, 21:20

Łeeee spoko to dopiero zapytanie poszło czyli TVN caly czas w grze to juz sie nie ma co podniecać wszystko się może zdarzyć

środa, 14 lipca 2021, 21:16

Naucz się czytać z zrozumieniem..

Tylko prawda jest ciekawa
środa, 14 lipca 2021, 21:10

Zdziwiony nie siej propagandy nowy Leo 2a7 kosztuje 15 mln euro. Oczywiście ta cena (92 mln PLN) za Abramsy jest bardzo wysoka.

Rain Harper
środa, 14 lipca 2021, 21:07

Leopard dla Węgier kosztuje 27mln euro za sztukę

PiSowscyDurnie
czwartek, 15 lipca 2021, 14:17

44 leopardy 2e7 i 24 pzh 2000 plus cały pakiet utrzymania i amunicji 1,5-1.6mld euro. PZH 2000 wychodzą drożej niż leo 2a7, nawet licząc że są w tej samej cenie to i tak wychodzi 22-23 mln euro za sztukę. Dodatkowo dostaną 12 sztuk leo 2a4 i wozy naprawcze bazowane na tym samym podwoziu. Coś ci się pomyliło.

PeOwcy durnie
czwartek, 15 lipca 2021, 17:35

I zajmie to tylko sześć lat, 2018-2024.

Piston
środa, 14 lipca 2021, 19:01

Jak zwykle najsilniejszą stroną zakupów z USA jest brak konieczności fazy analityczny koncepcyjnej itd.

Extern
czwartek, 15 lipca 2021, 14:36

To naprawdę smutne że nasz przemysł nasi urzędnicy katują tymi fazami i dialogami. A tu bach jedna decyzja polityczna i okazuje się że imposibilizm nagle znika jak ręką odjął. Może nich prezes popchnie też sprawę granatników, skoro załatwianie dotychczas niemożliwego tak mu dobrze idzie.

Obywatel
środa, 14 lipca 2021, 18:53

To są całkiem nowe czołgi czy przerobione stare?

Rymut
czwartek, 15 lipca 2021, 04:59

stara jest wanna ,pozyskiwana z czołgów Abrams M1, zmagazynowanych w rezerwie strategicznej ,,reszta jest nowa ,razem z wieża bo stara nie mieści armaty 120 mm, nowymi pancerzami i elektronika , silnikiem i układem przeniesienia, minusem są kamery termo , bo nasze Asterie są nowocześniejsze i system zarzadzania walka niekompatybilny z Roskami , Borsukami i innym sprzętem, tak samo jak Leonow zresztą , mozemyzlecic Amerykanom zainstalowanie naszych ,tylko trzeba im za to zapłacić a to wykorzystuje nasz limit zakupu,,wiec lepszym wyjściem byłoby wziąć ile się da dostępnej konfiguracji , wraz z prawami do przeglądów ,napraw i maderek, bo innych kompetencji na pewno nie dostaniemy i później wymienić poza limitem za 5 -7 lat podczas dużego przeglądu resursów

bc
środa, 14 lipca 2021, 19:22

Produkcja od zera Abramsa zakończyła się bodajże w latach 90. Wszystkie późniejsze powstają z przebudowy już istniejących sztuk ale jest to przebudowa od żywej stali i poza nią praktycznie wszystko jest nowe. Dodatkowo Sep 3 ma prawdopodobnie całkiem nowa wieżę bo urosła ok 1m.

Rymut
czwartek, 15 lipca 2021, 05:03

wieże są nowe ,ponieważ wanny pozyskiwane są z Abramsów M1 w których armata M68A1 była 105 mm,,nowa 120 nie mieści się do starej wieży, plus oddzielenie magazynu amunicyjnego

Extern
środa, 14 lipca 2021, 20:46

Nawet skorupy piaskują do ostatniego zakamarka i malują na nowo. Ale raczej nie jest to wymiana wszystkiego.

bc
środa, 14 lipca 2021, 22:55

Podzespoły ze starszych wersji nie są już produkowane, kończy się już wsparcie dla A1, to co zostaje to zerowana skorupa zawieszenie itd. Turbiny produkują nowe, ponoć dla Sep 3 zaczęli spawać nowe korpusy, więc może i w naszych będą nowe.

Chyżwar dawniej Marek
środa, 14 lipca 2021, 22:15

Ale linię technologiczną do produkcji nowych utrzymują.

Idek
środa, 14 lipca 2021, 19:20

Prawie wszystkie abramsy są modernizowane ze starszych wersji. Tak jest w USA jak i innych krajach wykorzystujących abramsy. Ważna kwestią jest to, że te czołgi mają zmieniany wewnętrzny pancerz nera więc ich wytrzymałość faktycznie jest podniesiona.

szkoda słów
środa, 14 lipca 2021, 18:46

Super wydaje się cudzą kasę. W kraju gdzie 90% szpitali pamięta głęboką komunę, gdzie brakuje pieniędzy dla pielęgniarek, lekarzy, nauczycieli, gdzie w dużej części gmin nie ma kanalizacji, linie przesyłu prądu i kanalizacji są w opłakanym stanie - lekką ręką 23 MLD !!!! na czołgi. Jeden z najbiedniejszych krajów w UE z najniższymi płacami będzie miał najnowocześniejsze samoloty i czołgi - a ludzie będą zachrzaniać na umowach zlecenia za 20 PLN/godzinę - ciekawe jakie emerytury odłożą. Mieszkamy w starym walącym się domu ale kupujemy najnowsze ferrari. W chorych głowach niektórych polityków marzy się wojna z Rosją - i ciągną ten kraj ku zagładzie a lud patrzy i klaszcze a później będzie lament, płacz i tabuny na "zachód".

borsuk
czwartek, 15 lipca 2021, 11:57

jeszcze kilka lat temu zachrzanialiśmy za 5 PLN/godz. i była gitara wg pewnej grupy ludzi...i to nie naszym marzy się wojna, obudź się !!!

ZZZZ
piątek, 16 lipca 2021, 16:33

A z kim się chcesz bić skoro na Was wystarcza haker publikujący emaile ze skrzynki ministra Dworczyka?

viper
czwartek, 15 lipca 2021, 09:32

To o Rosji? Rosja nie jest krajem Unii Europejskiej, a o gaży 20 PLN/godzinę możecie jedynie pomarzyć.

Gosc
środa, 14 lipca 2021, 23:42

Moj kolega z doktoratem twierdzi, ze pielegniarka obecnie zarabia wiecej niz on sam. Wiem, ze mowi prawde, chociaz byc moze nie dotyczy to kazdej pielegniarki.

Chyżwar dawniej Marek
środa, 14 lipca 2021, 22:17

Bez armii możesz nie mieć nawet takich szpitali. O reszcie nie wspomnę.

Oszołom
środa, 14 lipca 2021, 19:27

Załatw z Putinem, ze nas nie napadnie. Chyba ze chcesz dostawać ( lub juz dostajesz) wyplatę w rublach, ogladac pierwyj kanał. Na tanie paliwo bym nie liczyl...

Łukasz
czwartek, 15 lipca 2021, 10:01

Rosja nie ma zamiaru nikogo napadać

wert
czwartek, 15 lipca 2021, 21:46

nie mieli zamiaru napaść na Gruzję bo sama na siebie napadła podobnie jak ukraincy

śmigamnaskuterkuwodnym
środa, 14 lipca 2021, 20:28

Ale na gaz do turbin liczysz?

asad
czwartek, 15 lipca 2021, 10:29

Tym komentarzem pokazałeś swoją niekompetencję i brak wiedzy.

ciekawy
czwartek, 15 lipca 2021, 09:43

Jaki znowu gaz do turbin ignorancie?

viper
czwartek, 15 lipca 2021, 09:30

Wystarczy spirytus z gorzelni.

rymut
czwartek, 15 lipca 2021, 05:09

Turbina gazowa to tylko potoczna nazwa,,deal polega na tym ze pracuje na ponad 30 rodzajach paliwa , od oleju napędowego ,poprzez olej do statków , paliwo lotnicze,,pojedzie nawet na wysokoprocentowym alkoholu , wiec niekoniecznie musi to byc gaz,,amerykanie używają po prostu jednego rodzaju paliwa do większości typów uzbrojenia aby uprościć zaopatrzenie. Ale my nie musimy transportować zaopatrzenia na odległość 20 tysięcy kilometrów ,Polska w najszerszym miejscyuma ich 900

Box123
czwartek, 15 lipca 2021, 00:15

No ale chyba nie od Rosji? W przyszłym roku kończy się umowa i dowidzenia

rolnikzpola
środa, 14 lipca 2021, 23:55

Ty wiesz że te turbiny pracują na kazdym paliwie, a nie tylko na gazie ?

7plmb
środa, 14 lipca 2021, 19:22

Pięknie opisałeś Rosję :-)

Ha
środa, 14 lipca 2021, 19:19

Taki lewak nie ogarnia zdolności obronnych. Najlepiej zaorać armię i rozdać na przywileje dla nauczycieli. Polska kraj przywilejów.

Danisz
środa, 14 lipca 2021, 23:15

no tak, bo każdy kto chce by gigantyczne kontrakty były razem z offsetem, transferem technologii i know-how to "lewak który nie ogarnia". najlepiej całą kasę wytransferować z Polski, a jak ktoś ma inne zdanie to chce "zaorać armię" - skąd się bierze takie prymitywne myślenie?

wert
piątek, 16 lipca 2021, 09:07

lepiej "wytransferować" cały zakład. Odpowiednią do zysku działkę ukryjemy w stołowej nodze

Danisz
niedziela, 18 lipca 2021, 21:44

a zdarzają ci się czasem komentarze, które mają jakikolwiek związek z omawianym tematem? czy tak sobie po prostu lubisz pleść o targowicy i nogach od stołu?

Pol
środa, 14 lipca 2021, 18:33

Czytając te wypowiedzi. To jestem w szoku ilu mamy ekspertów w każdej dziedzinie. Ludzie wy się marnujecie.

Pot
środa, 14 lipca 2021, 19:54

Ty też ekspert, że krytykujesz "ekspertów"?

Gru
środa, 14 lipca 2021, 18:33

Ruscy są w głębokim szoku. Teraz będą mieli do czynienia (po tej stronie Wisły) z 4 batalionami polskich czołgów wobec których ich własne pozostają bezradne.

moment
środa, 14 lipca 2021, 18:31

Szykuje się kolejna podwyżka cen paliwa na stacjach... Bo jak jeden Abrams przy bardzo ekonomicznej jeździe spala 1500 litrów paliwa!

Abrams
środa, 14 lipca 2021, 22:40

moment , a właściwie należało by napisać momencik , turbina gazowa zapewnia na polu walki przewagę , w szybkości manewru , prędkości wozu bojowego , łatwiej jest uciec , łatwiej i szybciej wykonać manewr no i momencik trwa szybkość przejazdu , no i trudniej trafić szybko poruszający się obiekt , no ale przecież ty byś chętnie siedział w tym wolniejszym łatwiejszym do trafienia , Abrams jest w tej chwili najnowocześniejszym MBT jaki jesteśmy w stanie kupić , mało tego najnowocześniejszym jaki jest .

Obiektywny
środa, 14 lipca 2021, 18:29

Czyli deal Abramsy za TVN. A swoją drogą ta władza przed kazdymi wyborami pieje jak to dba o nasze interesy a wychodzi na to że dba o amerykański przemysł kupując drogie uzbrojenie i drogi gaz LNG, albo sponsoruje Ukrainę gdzie wiadomo że to jest nasz wróg największy gorszy od Rosji i Niemiec razem wziętych.

Chyżwar dawniej Marek
środa, 14 lipca 2021, 22:20

Dlatego matematyka powinna polegać na dodawaniu. Tak samo, jak było na Łuku Kurskim. Podsumowanie tego i owego w tamtym miejscu stanowiło czysty polski zysk.

Rain Harper
czwartek, 15 lipca 2021, 17:38

Heh. Dobre. Kiedy powtórka z Chińczykami, na Łuku Amurskim?

Bobo
środa, 14 lipca 2021, 21:40

Z tą Ukraina to bym nie przesadzal, po za historia nieciekawa to teraz mamy wspólne problemy i tak długo jak się bronią to oni są pierwsi do odstrzału A nie my.

Realista
środa, 14 lipca 2021, 18:22

Dziwię się firmą nie amerykanskim że wogole składają swoje oferty wiadomo że obecna władza kupi tylko made in USA i to wielokrotnie przeplacone za takie coś należy się kula w łeb i to bez sądu.

Kasander
środa, 14 lipca 2021, 18:21

I co panie Davien? Gdy pisałem niedawno, że jak Abramsy dla Polski to tylko w wersji SEPv3 to ześ pan sobie kpiny robił. Staropolskim zwyczajem powinieneś pan pod stół wleźć i... Pozdrawiam.

MarekNast
środa, 14 lipca 2021, 18:18

I oczywiscie bez zadnego udzialu polskiego przemyslu. Kazda potrzebna srubke bedziemy importowac ze Stanow. Teraz mamy t72 (i pt72), leoparda 2 i jeszcze dojdzie abrams. Logistycznie super. Dokupmy jeszcze 50 koreanskich k2 i 70 merkaw. Powinnismy pozbyc sie t72, zmodernizowac pt72 (armata, stabilizator) doprowadzic posiadane leopardy do jednej wersji na tyle na ile to mozliwe i dokupic ewentualnie nowe leopardy 2v7. Myslalem ze jak Trump odejdzie to polityka "na kolanach" wobec usa sie skonczy. Niestety.

Zmrol
czwartek, 15 lipca 2021, 09:51

Brednie, interes ameryki po nieudanym resecie z rosja to teraz balansowanie Rosji i Niemiec Dla nas Niemcy nie sa zadnym partnerem za bardzo z Rosja sie dogaduja A zachowanie koncernu dokonujacego drogiej i bezsensownej moderki leosi skutecznie odstrasza od robienia z Niemcami interesu

Tom
środa, 14 lipca 2021, 18:17

Każda mądra decyzja wzmacniająca potencjał i siłę armi jest dobrą decyzja. Proponuje też zejść niżej i pomyśleć o amunicji bojowej i ćwiczebnej do zwykłych karabinków. Tego jest ilość żenująca i niewystarczająca do treningów ogniowych. O środkach pozoracji lepiej nie będę wspominać bo jak napisze liczby to burze śmiechu wywolam. Pozdr i powodzenia z mądrymi decyzjami.

Grd
czwartek, 15 lipca 2021, 10:44

Dorzuciłbym całkowitą modernizację PSBS, podejścia do szkolenia, wywalenia połowy zbędnych bzdetów typu szkol. ekonomiczne, prawne, POPL z durnym strzelaniem z karabinka do czegoś co lata, itp. Zostawiłbym wf, taktykę, szkolenie ogniowe, inż-sap, obsługę sprzetu. Wszystko w praktyce. Reszta out. I zmieniłbym podejście do kwitologii. 60% czasu szkolenia i służby to mielenie kwitów, dopinanie dokumentacji itp. Szkoda kasy na drukarki, tonery, papier. To są koszty liczone w mln złotych rocznie. Mamy cały czas zetkę i zmierzch LWP zamiast wojska na miarę XXI wieku. Sztuka goni sztukę, oby na kwicie się zgadzało. Papierowe wojsko kraju z dykty i makulatury.

Zxcv
środa, 14 lipca 2021, 18:15

Wciągu 6 lat obecnej władzy za ocena wysłano ponad 40 mld zł za uzbrojenie i kolejne 40 mld zł zostanie wysłane za serwis broni, polski przemysł nic na tych zakupach nie skorzysta jesteśmy całkowicie uzależnieni od kaprysow amerykanow, to jest zdrada a za zdradę jest tylko jedna kara.

PiSowscyDurnie
czwartek, 15 lipca 2021, 14:10

Polska hałastra polityczna nie ma w ogóle woli aby powstał polski czołg, albo nawet aby przystąpić do europejskiej współpracy nad leopardem 3. To logiczne że jeśli w przyszłości mielibyśmy wybrać leoparda 3, to warto byłoby kupić leopardy 2a7 a nie abramsy... https://www.defence24.pl/weimarski-trojkat-pancerny-projekt-leopard-3-szansa-dla-polskiego-przemyslu-zbrojeniowego-analiza Te Abramsy za 10 lat będą przeżytkiem. Po co kupować czołg na tak krótki okres eksploatacji? 20 lat to absolutne minimum. Jak zawsze w czarnej dupie.

Qwerrg
środa, 14 lipca 2021, 20:18

To którą z tych zamówionych rzeczy za oceanem, Polski przemysł na już produkuje ??? Jak karać to proszę się cofnąć o dekadę albo i dwie i tam szukać winnych. Czasu na zbrojenia nie mamy już od conajmniej od 10 lat. Teraz są potrzebne szybkie i nie stety drogie zakupy tego rodzaju.

Danisz
środa, 14 lipca 2021, 23:23

polski przemysł nic nie produkuje bo rządzący nie potrafią wynegocjować offsetu i transferu technologii - jakoś poprzednikom z Krabem się udało, więc dlaczego obecni nie idą tą drogą?

Marcx
sobota, 31 lipca 2021, 10:45

Bravo tyyy ! " polski przemysł nic nie produkuje bo rządzący nie potrafią wynegocjować offsetu i transferu technologii " . To ja zaproponuję może w drugą stronę..... zabawmy się. [ jakiś tam ] przemysł produkuje na własny użytek [ abrams, leo, merkava, challanger.......] bo rządzący potrafili wynegocjować transfer technologii i offset.

wert
piątek, 16 lipca 2021, 09:06

pokaż zakład który nie ma co robić? Wszyscy pod parą i na obrotach. Ale wcześniej gdy bankrutowały z braku zamówień NIE było problemu bo można je było zaorać lub sprzedać z grosze inkasując sute POwizje. Kali ukraść krowa

Danisz
sobota, 17 lipca 2021, 10:25

a ty jak zwykle nie na temat - pytanie było proste: czemu znowu z półki i bez transferu technologii?

wert
sobota, 17 lipca 2021, 16:38

bo nie mamy już czasu. Bo moderka Leoszrota się wlecze a dziś mamy "aż" 4 bataliony do linii w tym 3 na Twardych. Tak trudno zrozumieć? Wesoła jest wyszkolona znacznie lepiej ale ma zajechany sprzęt. Pojawiło się wolne okienko produkcyjne GDLS i z niego skorzystaliśmy bez czekania na świętego Nigdy. Co do Kraba: od każdej sztuki SH- 14.5 mln PLN dla pierwszej transzy i 11.6 mln dla drugiej transzy to są opłaty dla Koreańczyków. Wspaniały kontrakt: uwalić Kalinę po to aby nagnać koreańczykom i niemcom kasy a sobie zamknąć możliwość eksportu. Opłaty i powerpack powodują że Krab na rynku jest NIEKONKURENCYJNY i ma zablokowane nasze tradycyjne kierunki eksportu

Danisz
niedziela, 18 lipca 2021, 21:49

ej, za ile jest ta wojna? bo tak paplasz "nie mamy czasu" "jest już za późno" tylko ze to są tylko propagandowe slogany - dawaj jakiś konkret! jakiś fakt który uzasadniałby zaoranie resztek polskiej zbrojeniówki - tylkk miej litość i nie powołuj się znów na prawicowych publicystów, którzy nigdy nawet na poligonie nie byli

wert
poniedziałek, 19 lipca 2021, 11:10

zupełnie nie jarzysz. TA WOJNA JUŻ TRWA na razie w sensie kinetycznym poza naszymi granicami. O wojnie nowej generacji się nic nie słyszało? Na szczęście rządzący nie chowają głowy w piasek, nie zamykają się z dziećmi w kuchni, tylko działają. Lepiej późno niż wcale. Zbrojeniówkę czołgową zaorało przyjęcie Leoszrota. Dziś nie ma co zaorywać bo trzeba ODBUDOWAĆ. Tak mówią: nie od razu Kraków zbudowano i dlatego nie mamy czasu. Budzisz "prawicowym publicystą" nie ma to jak jechać po bandzie. Typowy przykład antypisizmu który zawsze z rozumem się rozmija. Pasowałbyś do roku 1938/39

patriota
środa, 14 lipca 2021, 18:13

Czy tak wielki spektakl medialny będzie, gdy we wrześniu-październiku kładziona będzie stępka pod wielozadaniową fregatę "Miecznik"? Tylko to postępowanie jest teraz uruchomione w programach morskich. Może w końcu okręt ratowniczy? Wie ktoś w ogóle w MON, kto zbudował dla marynarki francuskiej lodołamacz "L'Astrolab"? Tak, polska stocznia kilka lat temu. Na okręty podwodne raczej nie ma co liczyć, a to marne 4,5 miliarda złotych za 2 okręty. Żałosne jest to zachowanie wobec marynarki wojennej...

Lee
środa, 14 lipca 2021, 18:07

Nie ma taktyki bez logistyki. Zakup kolejnego sprzętu z którym nic nie współpracuje. Abrams przestał być produkowany w 1990 r to nie jest nowoczesny sprzęt USA chcę się pozbyć gratów po marnins wiec organizuje wyprzedaże a nasi biorą z pocałowaniem Dudy! Zamiast kupić choćby kolejne Leo

PiSowscyDurnie
czwartek, 15 lipca 2021, 14:12

Amerykanie od dawna pracują nad zastąpieniem abramsów. Nieoficjalnie mówi się o początku 2030 kiedy wprowadzone zostaną nowe czołgi, w zasadzie nowa rodzina pojazdów. Pisowcy kupują czołg który będzie przeżytkiem za 9 lat.

Chyżwar dawniej Marek
środa, 14 lipca 2021, 22:28

Nie pitol. Bierzemy najnowszą wersję Abramsa. One są lepsze od Leo i pomyślane tak, żeby z nimi współpracować. Wada jest tylko taka, że za dużo chlą. Poza tym i tak jeśli chodzi o czołgi już dziś za bardzo jesteśmy uzależnieni od "naszych przyjaciół" Niemców. Wolałbym K2PL z wiadomych powodów. Ale jak muszą być gotowce, to te pod każdym względem są lepsze od niemieckich.

Oszołom
środa, 14 lipca 2021, 19:30

Usa tez kupuje versje 3. Nastepcy abramsa maja byc za... 15 lat.

Marcx
niedziela, 18 lipca 2021, 15:06

M1A2 SEPv4 zwany także: M1A3 Abrams , M1A2D Abrams ECP1, M1A2D Abrams Initial Operational Capability (IOC): 2025 To nowa konfiguracja czołgu Abrams, która ma zapewnić gotowość floty do bitwy, do 2050 roku.

Hmmm
środa, 14 lipca 2021, 19:21

I modernizacja, naprawy będą celowo opóźniane prze Niemca. Jak częściowo jest to obecnie.

Danisz
środa, 14 lipca 2021, 23:27

za to z Abramsami nie będzie żadnych remontów modernizacji w Polsce i problem z głowy

Bania
środa, 14 lipca 2021, 19:02

Nie Kłam w żywe oczy. Choć spróbuj być ociupinkę wiarygodnym.

hytr
środa, 14 lipca 2021, 17:58

Mnie zastanawia czy będzie jakaś polonizacja, jak z serwisem? Jeśli nie ma przyzwoitego offsetu to dla mnie zły zakup. Dużo bardziej potrzebna jest Narew.

Paweł P.
czwartek, 15 lipca 2021, 10:05

Napewno tak!

tiruriru
czwartek, 15 lipca 2021, 03:03

Polonizacja polegać będzie na tym, że wolno je nam będzie pomalować na zielono.

Olegino
środa, 14 lipca 2021, 19:32

Bedzie polonizacja. Dostana polski kryptonim typu Dzik czy inny zwierz...

człowiek
środa, 14 lipca 2021, 19:07

a co w sztabie generalnym pracujesz i masz taką wiedzę, że co aktualnie jest potrzebne, żałosne to....

Bever
środa, 14 lipca 2021, 17:54

92 mln za czolg. bez systemu aktywnej obrony jaki maja rosjanie. oni rozwijaja i modernizuja stare czolgi i maja swoje systemy aktywnej i pasywnej obrony. Brak broni przeciwpancernej i przeciwlotniczej, brak systemow rakietowych, helikopterow i dronow, brak kompletny dronow. Dramat.

warman
środa, 14 lipca 2021, 17:52

Wartosc jednego czolgu to ok 8mln dolarow, czyli nie przeplacaja, nie rozumiem co sie wam tak nie podoba, boli was ze Polska sie zaczyna zbroic ?

Realista66
czwartek, 15 lipca 2021, 10:04

Jak 8 ? 24 dzielić nie umiesz.

pissman
środa, 14 lipca 2021, 19:58

24USD, ale to kasa z fraje...tzn. szanownych podatników.

Zatroskany
środa, 14 lipca 2021, 17:43

Chaosu w planowaniu obronnym ciąg dalszy. Kolejna wielomiliardową decyzja bez głębszej analizy i bez żadnych procedur przetargowych. Nie przemawia do mnie zakup tego czołgu pod kątem operacyjności z Amerykanami stacjonującymi w Polsce, no może jest zamysł polityczny aby „stępić” krytykę amerykańską odchodzenia rządu PIS od standardów demokratycznych. Jeżeli już to oczywistym wyborem byłby Leopard 2 A7 i posiadanie ponad 500 platform podobnego typu. W konsekwencji mamy standard arabski indyjski i koszmar logistyczny. Zresztą nie to jest najważniejsze. Nowe czołgi nie są priorytetem w sytuacji gdy nasza armia jeszcze długo będzie ślepa, głucha i bezbronna na ataki z powietrza. Jest naprawdę wiele programów które mogłyby być finansowane spoza budżetu MOM

Paweł P.
czwartek, 15 lipca 2021, 10:06

Analizy, Symulacje idą pełną parą. Wszystko się domyka, jak się okazuję nie tak powoli.

czwartek, 15 lipca 2021, 09:42

"bez analizy" - to przelaz smsowy z centrali, czy przepisujesz wyborcza? skad tyle knucy ma dostep do analiz sztabu generalnego i wie co tam jest i czego nie ma.

Artel
czwartek, 15 lipca 2021, 04:36

A skąd wiesz o analizach czy ty sobie myślisz że mają je publikować w gazetach i necie? Albo że taki kontrakt załatwia się w miesiąc albo 2?

Danisz
środa, 14 lipca 2021, 23:31

words of wisdom!

Chyżwar dawniej Marek
środa, 14 lipca 2021, 22:34

Troszczyłbym się dopiero wtedy, gdyby zgłupieli do tego stopnia, żeby kupić Leo2A7 od Niemców.

locco
środa, 14 lipca 2021, 17:33

Można to skwitować mniej więcej tak, program Wilk właśnie wszedł w fazę wykonawczą...

J.N
środa, 14 lipca 2021, 17:31

No świetnie. Jeszcze kupmy trochę czołgów z Turcji, trochę z Japonii, parę Brytyjskich i .... życzę powodzenia w zapewnieniu części zamiennych. "Żelazna Dywizja" stanie na kołkach.

kmdr
środa, 14 lipca 2021, 17:29

Zamiast okrągłych słówek wolałbym widzieć co i za ile. Na te 250 czołgów ile pojazdów towarzyszących.

GOSC
środa, 14 lipca 2021, 17:29

LUDZIE W POLSCE JAK ZWYKLE BEZ WIEDZY MERYTORYCZNEJ I SPECIALJSTYCZNEJ maja najwięcej do POWIEDZENIA.. gadać żeby Gadać przypominam do tej pory rujnowanie JEDNOSTEK brak inwestycji. Szczegółów i tak się nigdy nie Dowiecie

Danisz
środa, 14 lipca 2021, 23:32

a po polsku potrafisz?

Kol
środa, 14 lipca 2021, 17:27

Ja się pytam, ile ruskich zmodernizowanych t72/t90 ubuje 1 polski Abrams? 4/10/20 więcej?

Extern
czwartek, 15 lipca 2021, 14:49

A kto to może wiedzieć, te wersje nigdy ze sobą nie walczyły. Ale czołg to tylko jeden element całości systemu, jak kupimy tylko czołgi, ale zabraknie już środków np. na systemy dalekiego zwiadu lub świadomości sytuacyjnej, to żebyśmy się nie zdziwili jak się okaże że ten współczynnik nie będzie dla nas zbyt korzystny.

Wyborca
czwartek, 15 lipca 2021, 10:58

Około 8 zanim zostanie uszkodzony.

NAVY
środa, 14 lipca 2021, 17:26

Jestem i byłem za zakupem tych czołgów ,ale...najgorsze w dzisiejszym monie jest to,że działa nadpobudliwie miotając się od lewej do prawej nie wiedząc co czynić! Brak jest kompleksowej i przemyślanej strategii zakupów jak i samej modernizacji sił zbrojnych.Na ich [MON/Rząd]działania wpływaja mokre sny i, rano wstają i wiedzą,co mogą i chcą zakupić!! Tak było z F35,dronami tureckimi a obecnie z czołgami... Gdybyśmy mieli jasną i klarowną sytuację w planowaniu,to nie pchano ,by kasy w modernizację Leopardów i T 72 a zamówiono ,by docelowy wóz w takiej ilości która ,by pozwoliła na zastąpieniu najstarszych wozów z rodziny T 72 poprzez PT91 aż do Leopardów włącznie.A same leosie można było opchnąć [o ile byłoby to możliwe]na rynku wtórnym ,co by pokryło część kosztów z zakupu nowego wozu.Ewentualnie pozostawić jako wsparcie. Dzięki temu, byśmy mieli ujednolicony park maszynowy a tak będziemy mieli 3 rodzaje czołgów - bravo WY! Jak już kupować,to wiekszą partię a nie jedyne 250 czołgów ,co nie stanowi mocnego wzmocnienia a jedynie wsparcie ,ale z drugiej strony lepsze,to niż nic. PS.ja bym się starał o rozszerzenie tego zamówienia o kolejne 250 wozów z nadwyżek US Army...wolałbym całę 500 nowych ,ale...

gandi
środa, 14 lipca 2021, 17:25

TYLKO AMERYKANIE I MY Mamy pewność o dostawy logistyczne w Szybkim tępię w razie WOJNY nikt inny nam nie pomorze wiemy to z HISTORI i polityki EUROPY pełna możliwość modernizacji czołgu .to klucz. bardzo dobra decyzja.

wacek
środa, 14 lipca 2021, 17:21

23 mld, zł,to tyle ile rocznie pompuje się w Polsce w KRUS z budżetu ,

amerykański stek bzdur
środa, 14 lipca 2021, 17:11

Dużo propagandy, a polacy będą jeść suchy chleb i wodę, resztę trzeba dać na złom od afroamerykańskich Panów :)

Extern
czwartek, 15 lipca 2021, 14:55

Z niewłaściwych pobudek dotknąłeś jednak sedna sprawy. Niestety nie da się zbudować naprawdę silnej armii tylko na zagranicznych zakupach, bo po prostu na dłuższą metę nie starczy forsy. Gdyby było inaczej to najsilniejszymi krajami na świecie były by państwa Afrykańskie.

Realista66
czwartek, 15 lipca 2021, 10:31

Bzdury piszesz koszt na obywatela pracującego to około 20 pare złotych miesięcznie przez 5 lat. Więc co to za koszt. Nie wypalisz paczki fajek najwyżej.

ciekawy
czwartek, 15 lipca 2021, 09:46

Zanim my Polacy nie będziemy jeść to odetniemy wam eksport żywności do Rosji tak więc istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo że wy towarzysze moskale nie będziecie jedli dużo wcześniej niż Polacy.

el ninio
środa, 14 lipca 2021, 17:11

Super ale teraz nasi wojskowi powinni nauczyc sie walczyc o polske a nie o gwiazdki. Powinien im to ktos wytumaczyc poki jest jeszcze czas

pawel216
środa, 14 lipca 2021, 17:06

Pany nie znam sie ale...czy to nie cena milczenia USA w sprawie TVN i innych niezaleznych mediow?

Extern
czwartek, 15 lipca 2021, 15:00

Raczej nie, bo TVN nawet po wejściu ustawy nie utraci koncesji, są zarejestrowani też gdzieś w Holandii czy innych Niderlandach, a projekt ustawy zabrania prawa własności tylko podmiotom spoza unii.

Box123
czwartek, 15 lipca 2021, 00:24

Od kiedy to tvn jest niezależnym medium? Bardziej manipulanckiej telewizji w Polsce nie ma. Zresztą wystarczy spojrzeć na historie tej stacji. Możesz wyjaśnić jak to możliwe że medialna grupa ITI została założona za komuny w czasach kiedy nie można było nawet założyć zwykłej firmy? To myślisz, że kto ta stacje stworzył? Myślisz że, żeby dbać o demokracje w wolnej Polsce? To że mieli kasę i nowoczesne studia to niczego nie zmienia. Zreszta wystarczy też spojrzeć na elitę tamtejszych dziennikarzy i z jakich kręgów się wywodzą. Więc daruj sobie żarty o wolnych mediach. Im szybciej ten twór przestanie prac ludziom mózgi w Polsce tym lepiej

ZZZZ
piątek, 16 lipca 2021, 17:27

A co jeśli Amerykanie zabiorą z Polski zarówno swoją telewizję jak i swoje żołnierzyki?

Oppositionsführer Tusk
niedziela, 18 lipca 2021, 04:39

To będziesz kwiatami witał swoich kolegów z Rosji.

Bren
czwartek, 15 lipca 2021, 16:33

TVN powstał tak jak Polsat i inne stacje. Niewiele wiesz o latach 90-tych.

Jues
środa, 14 lipca 2021, 19:59

Czego? hahahaha. Media obecnie mają być szybkie, a nie wolne.

Andbier
środa, 14 lipca 2021, 19:57

To się nazywa polityka .

wert
środa, 14 lipca 2021, 17:05

ludzie myślący słuchają ekspertów. Marek Budzisz twierdzi że NIE MAMY już czasu na zabawę w opracowywanie uzbrojenia etc. Dobrej broni POTRZEBUJEMY na JUŻ albo będzie za późno. Może zamiast bić sputnikowa pianę zastanowimy się co jest najważniejsze. Dla mnie NIEPODLEGŁOŚĆ. Następny krok to przyśpieszenie w Radwarze i ruszenie z Narwią. Równolegle KDA-35 do linii a Pilica do obrony obiektów. Wojna polsko-polska jest tu NAJMNIEJ potrzebna

xXx
środa, 14 lipca 2021, 23:03

Dokładnie - oferta K2Pl było lepsza, ale ma jedną wadę - długi czas wykonania. Wybór Abramsów i to już na przyszły rok, mocno sugeruje, że nie mamy czasu na czekanie. Może nawet nie zostało 5 lat. Generalnie jak Chiny ruszą na Tajwan to karuzela ruszy wszędzie.

biały
środa, 14 lipca 2021, 20:18

a z kim ta wojna , z Ruskimi którzy są w czarnej d... i nawet samoloty z cokołów ściągają i starają się przywrócić do służby ??? ,,,, Ruscy żadnego samolotu 5 generacji ( su-57 ) jeszcze nie ruszył , z 20 czołgów t-14 , słaby system plot , z kim ta wojna niby ma być , no chyba że ktoś chce zaatakować Rosję , Turcja , Pakistan lub Chiny

ABC
środa, 14 lipca 2021, 20:06

Mądrego warto posłuchać (tzn.przeczytać).Pozdrawiam !

Kazik :)
środa, 14 lipca 2021, 19:47

Czyż byś zaczął POpapranie myśleć? Powiedz to JK.

wert
czwartek, 15 lipca 2021, 10:15

co chcesz radzić człowiekowi który robi to co należy? Jako drugi po premierze Olszewskim w naszym kraju! POpapranie było i niestety jest, i raczej takim pozostanie. Nieudaczne, sprzedajne, szkodliwe dla Polski, robiące laskę niemcom naszymi zatyranymi rękami za paciorki Leoszrotowe i perkal z MiGoszrota

Kazik :)
piątek, 16 lipca 2021, 14:18

A jednak - kult jednostki.

Myślacy Polak
środa, 14 lipca 2021, 17:05

znawcy tematu od dawna wypowiadają sie ze czołg ABRAMS jest za ciężki na teren srodkowej europy mało tego jak sobie przypomnę gdy wybuchla sprawa przeniesienia Leopardów z zachodniej Polski do Wesołej jednym z argumentów było że w Polsce jest zbyt mało mostow któremają odpowiędnia nośnoś i w razie wojny moga wystąpić problemy z przerzutem tycjh czołgów po zniszceniu tych kilku mostów o odpowiedniej dla Leopardow nośności teraz się okazuje że kupuje się jeszcze cięższe czolgi bardzo drogie w eksploatacji a co z naszym przemysłem o ktory tak mocno "walczy" PIS co z chasłem wypowiedzianym przez P.Prezydenta na jednej z konferencji " że Polska zbuduje nowy czołg".Co do sprawdzenia tego czołgu w walce to gdzie ten czołg walczył na terenach podobnych do nioziny Polskiej proszę podać przykłady.Głosowałem 2 razy na PIS było już kilka wpadek a ta decyzja to jest katastrofa najgorszy wybór z trzech możliwych K2PL lEOPARD 2I ABRAMS .i KTOŚ TU CIĄGLE MÓWI O SUWERENNOŚCI .Choć przysłowie mówi do trzech razy sztuka to trzeci raz już nie wrzucę do urny takiego samego głosu.Dziekuje Panie Ministrze,

bolo
czwartek, 15 lipca 2021, 15:13

Mam takie samo odczucie. Do trzech razy sztuka. Zamieniliśmy państwo z niemieckiej tektury w państwo z amerykańskiej tektury.

Falcon
czwartek, 15 lipca 2021, 00:12

Jakie cięższe jedyny dostepny obecnie Leo 2 v7 po odczekaniu swojego w kolejce, bo najpierw trzeba uzbroić Bundeswere, wazy 67 ton, czyli tyle samo co Abrams sep v3

Stary
środa, 14 lipca 2021, 17:03

Ile MON wam płaci za te uszczęśliwione "komentarze"?

dr
czwartek, 15 lipca 2021, 06:16

A ile wam FSB za krytykowanie?

Aśka
piątek, 16 lipca 2021, 05:50

A może rozczarowany Berlin z Paryżem?

Sternik
środa, 14 lipca 2021, 16:58

To jest zbrodnia na polskim przemyśle. 250 Abramsów wojny nie wygra przy słabości naszej armii ale skutecznie pozbawi nas resztek zdolności produkcyjnych.

Falcon
czwartek, 15 lipca 2021, 00:17

Zdolnosci do produkowanie czego? Bo chyba nie czolgu. Tego nigdy nie posiadalismy i nie bedziemy posiadac, bo w sumie po co? Inne panstwa nowoczesniejsze i bogatsze tez nie posiadaja takich zdolnosci. I co? Kupuja od tych, którzy produkują czołgi to od lat i nie wymyslaja od nowa koła, bo po co?

bolo
czwartek, 15 lipca 2021, 15:18

Posiadaliśmy zdolność do produkcji czołgów. Mieliśmy plan dojścia w kilku etapach do czołgu generacji III+. Decyzje polityczne (pozyskanie pierwszych 128 Leo i zmiany zarządów Bumaru) doprowadziły do stanu dzisiejszej agonii. Konkurs w Malezji wygrał nasz czołg, nie chiński czy rosyjski.

Riv
środa, 14 lipca 2021, 16:53

Według mnie coś się szykuję, skoro premier Kaczyński mówi o szybkim wzmocnieniu sił zbrojnych i finansowaniu spoza budżetu mon. Te zakupy dronów z Turcji, czołgi z USA, to śmierdzi coraz gorzej, być może sytuacja geopolityczna nie jest najlepsza i zaczęło się coś dziać.

Paweł P.
czwartek, 15 lipca 2021, 10:10

Pisałem z rok temu o przegrupowaniu sił, że Polska na tym skorzysta – i korzysta, zerwaliśmy się z przysłowiowej smyczy, małymi kroczkami. Choć teraz ABRAMSY to duży skok, a Jaro coś jeszcze powiedział, że to nie koniec. Żona mówiła "Rakiety lub czołgi" trafiła w czołgi, miały być dwa duże kontrakty ABRAMSY #1 – Tureckie drony? Myślę, że miecznik. Ale tu nie ma umowy. Więc może jeszcze "Rakiety" – tutaj jest embargo na technologię, totalne.

Bobo
środa, 14 lipca 2021, 21:49

Dzieje się cały czas. Nowe rozdanie w geopolityce. Zbroic się trzeba i tutaj nie ma co dyskutować. Offsetem od Amerykanów jest przedłużenie nadziei, że nie zrobią nam 2giej Jalty i pakiet dla Rosji za wsparcie przeciw Chinom nas nie obejmuje.

Hektor
środa, 14 lipca 2021, 16:50

Wszystkim, którzy biadolą, że te czołgi będą kosztowały tyle miliardów przypomnę, że każdy JEDEN dzień bezsensownego zamknięcia gospodarki kosztował budżet państwa 1 miliard 300 milionów złotych. I nie były to pieniądze wydane jak się niektórym naiwniakom wydaje na ochronę zdrowia. To są ogromne sumy jakie budżet utracił z powodu spadku przychodów z podatków.

Box123
czwartek, 15 lipca 2021, 00:26

Lepiej jakby umarło 800 tys osob, a reszta wpadła w panikę i zamknęła się w domach. W tedy nie było by żadnych strat... Działania rządu w kwestii pandemii i tarcz były w większość jednymi z najnsensowniejszych na świecie

nexo
środa, 14 lipca 2021, 16:48

Nie dość, że zakup kompletnie nietrafiony (amerykański złom, drogi w utrzymaniu i skalowany w calach), to jeszcze dyslokacja bezsensowna na wschodzie (mięso armatnie w zasięgu broni konwencjonalnej). Gorzej chyba być nie mogło.

Extern
czwartek, 15 lipca 2021, 15:16

Nie ma jednak też sensu chować tej broni w okolicach granicy zachodniej bo jak będzie potrzeba nie damy rady pod ogniem potem przerzucić tego sprzętu na wschód od Wisły. W dodatku musimy bronić wschodu kraju bo się może okazać że Rosjanom może finalnie właśnie chodzić tylko o zajęcie Bałtów i wschodniej Polski do Wisły jedynie. A wtedy Zachód może nie być zbyt chętny nam pomóc odbijać nie mających dla nich wielkiej wartości terenów. I co wtedy zrobimy? Pół kraju stracone będzie bez wystrzału nawet, a sami za Wisłę na pewno się nie wyprawimy.

Falcon
czwartek, 15 lipca 2021, 00:20

Złom to jeździ za Bugiem. Te Abramsy pozostawia spalone wraki po sobie .Także wara od Polski Wania.

Czarks
środa, 14 lipca 2021, 16:47

Nie wszystkie zakupy obecnego Ministerstwa Obrony mi się podobają. Ale jak se przypomnę rządy MO sprzed 2015 roku to jednak jest na plus.

dociekliwy
środa, 14 lipca 2021, 16:45

Ale będzie wrzask! Na tym forum całe Olgino stan alarmowy ha, ha... Rodzima piąta kolumna będzie wrzeszczeć że zamiast na szpitale/infrastrukturę/szkolnictwo z LGBT /itp (niepotrzebne skreślić) to wyrzucamy pieniądze na sprzęt z półki. Że zamiast sami produkować/brać od tante Merkel jakieś Leopardy i modernizować itp itd.... No i po co na ścianę wschodnią, jak trzeba pod Wrocławiem bronić linii Odry i Nysy Łużyckiej jak gen Różanski przykazał... A Polska B i C za karę ze zacofana i niepostępowa to można taktycznie oddać w razie czego, tak jak jak Donieck i Ługańsk a potem negocjacje latami jak z Krymem. Z błogosławieństwem tante Merkel czyli UE.

Anko
środa, 14 lipca 2021, 16:45

Moze licencją w offsecie na amunicję? Nawet pociski kupują z półki.

Wyborca
czwartek, 15 lipca 2021, 11:04

Czy my potrafimy zrobić taką amunicję? Nie. Przypomnij sobie jaki problem mieliśmy z amunicja od Niemców.

codybancks
środa, 14 lipca 2021, 16:43

No nie na rękę to zaprzańcom, bo helikopterów Caracal nima i nie bedzie !!!!;-D A teraz amerykańskie czołgi dla naszych żołnierzy , bo przecież ja to , ruske są lepsze i tańsze i mają półeczkę na kalendarz ozdobny z Tablicami Mendelejewa !!!

prawdziwy itd.,itd.
środa, 14 lipca 2021, 16:43

Kilku żyjących jeszcze Fachowców po Dromexe,od 25- 30 lat chowało po szafkach klucze calowe,mlodzi śmiali, się, złośliwie wyrzucali na złom a tu - proszę, jak znalazł.To nie ironią! I OBY SIE NIGDY NIE PRZYDALY .

Antoni
środa, 14 lipca 2021, 22:22

Po klucze calowe zapraszamy do Castoramy albo Leroya. Na Allegro też można łyknąć.

Mastermind
środa, 14 lipca 2021, 16:43

Czołgi za tvn

dr
czwartek, 15 lipca 2021, 06:17

Kamery z TVN przebijają pancerze ruskich tanków? A armaty z Abramsa tak.

Box123
czwartek, 15 lipca 2021, 00:30

Oby. Szkoda, że nie ma jeszcze jakis przepisów które wprowadzają kategorie zdrady targowickiej, gdy ktoś dla własnych celów politycznych działa na arenie międzynarodowej przeciwko interesom Polski. Czy Polskę stac na to by nie wyciągnąć żadnych wniosków z historii w tej kwestii?

Olegino
środa, 14 lipca 2021, 19:34

I slysznie. Tvn 100% nie bedzie nas bronil. To dobry deal

Obiektyw
środa, 14 lipca 2021, 16:43

Pewnie jak zawsze diabeł tkwi w szczegółach. Tak na szybko: - czy to będzie taka sama wersja jak dla US Army (jakie wkłady w pancerzu, jaka amunicja - uranowa ?) - system ochrony aktywnej - jak ma wyglądać serwisowanie I pewnie wiele innych kwestii. Kupić mercedesa s-klasę można , ale potem utrzymać go to inna sprawa. No i już pozostaje aspekt budżetu państwa. Covid dał wszystkim w kość. Dług generujemy większy i te zakupy z półki nie wnoszą wiele do naszej gospodarki.

Darek
środa, 14 lipca 2021, 16:41

Ciesza mnie te negatywne wpisy. Znaczy to ze pomysl jest dobry z tymi Abramsami. Pozdrawiam wszystkich ekspertow wojskowosci, a jest tu was troche.

lolik
środa, 14 lipca 2021, 23:02

dokladnie

Kris
środa, 14 lipca 2021, 18:24

Ta część komentujących trolli, która bierze pensje w rublach, właśnie nabawiła się permanentnej sraki

Piotr
czwartek, 15 lipca 2021, 05:54

Bez przesady – Wydaje mi się że u nas w kraju jest dużo ludzi z pewnymi zaburzeniami: Jak zrobisz to źle; jak nie zrobisz to też źle itp syndrom ofiary

trzcinq
środa, 14 lipca 2021, 20:37

No tak bo naj prawda jest tylko waszą prawdą. Pozbawieni opl nie jesteśmy wielkim problemem Rosjan

Pzdr
czwartek, 15 lipca 2021, 00:26

Rosja nie ma szans z lotnictwem NATO stacjonującym w Europie. A w bardzo krótkim czasie mogą nad naszym niebem być francuskie, niemieckie i angielskie samoloty.

Falcon
czwartek, 15 lipca 2021, 00:25

Nie bój nic opl za chwilec będzie i samoloty ktorych rusek nawet nie zauwazy jak jego opl zaorze tez beda.

trzcinq
środa, 14 lipca 2021, 18:03

No Mario i Jaro są niewątpliwie większymi ekspertami. A tak na marginesie dysputa nnt temat to zle rozwiązanie? Czy wszyscy musimy przytakiwać? Czy tak pojmujesz idee forum?

Hanys
środa, 14 lipca 2021, 16:41

Amerykanska trollownia chwali ten złom, jakby był jakiś niezniszczalny :)

BUBA
środa, 14 lipca 2021, 19:05

Tys nie Hanys i nie szkalaj porzadnego Slaska. I na Slasku wszyscy ( prawie bo zawsze znajdzi sie czorny baran ) sa za Abramsami ..

Bobek
środa, 14 lipca 2021, 18:12

A ruska krytykuje zakup ile tylko może, prawie jak by był z tektury. Nic nowego.

Wania
środa, 14 lipca 2021, 18:11

Obiektywnie jest najlepszy na świecie obecnie. Ty i inne czerwone trole nie macie argumentów jak widać więc tyle tu śmiesznych wpisów.I Putin nie powtórzy już słów, że mógłby w trzy dni dojechac swoimi czołgami do kanału La Manche. Ten zakup jest po to, żeby Rosja siedziała za naszą wschodnią granicą. Trzeba też pamiętać o zmagazynowanych u nas ponad 80 czołgach amerykańskich, ktore można w ostateczności wypożyczyc...

Nie inż.
środa, 14 lipca 2021, 18:01

Bo w przeciwieństwie do ruskiego można go tak nazwać

Eee tam
środa, 14 lipca 2021, 17:50

Wiemy wiemy zaraz napiszesz jak zwykle że jedna salwa Buławy i ich nie ma

Pamiętliwy
środa, 14 lipca 2021, 17:37

Pozwól że zapytam który czołg jest dla ciebie najlepszy na świecie jeśli Abrams Sep 3 to złom i jeśli możesz to uzasadnij swój wybór. Jestem strasznie ciekaw ...

Andrju
środa, 14 lipca 2021, 17:32

Nie ma czolgow niezniszczalnych. Okreslenie złom w zasadzie wyklucza z tobą dyskusje. Abrams szczególnie w nowszej wersji to efekt wielu dziesiątków miliardów dolarów na badania, wielu doświadczeń w konfliktach zbrojnych i wreszcie największy klient to armia która na zbrojenia wydaje więcej niż kolejne 5 czy 7 największych armii na świecie razem wziętych. Jeśli to nie jest wystarczający dowód że to nie złom tylko świetny sprzęt to nie wiem co tym jest.

Finis P.
środa, 14 lipca 2021, 16:41

Super wiadomość dla Rosjan, Żydów i Amerykanów. Kupujemy za ciężkie na polskie warunki, paliwożerne, bez zaplecza remontowego, paliwowego, skręcane na śruby calowe jednostki. Koszmar logistyczny, horrendalne koszty remontu, eksploatacji i serwisu, amunicja zapewne przepłacona, tylko i wyłącznie od towarzyszy amerykańskich. To sabotaż. Byle most zatrzyma te ustrojstwa. W warunkach wojny każde uszkodzenie to wyłączenie z walki na zawsze, bo części zamienne i serwisancj nie dolecą, Nie zdziwię się, jeśli każą nam kupować amerykańskie paliwo. Skandal. Wyrzucone w błoto 23 miliardy. A tyle było marzeń w związku z K2Pl. No dobra - 23 miliardy to koszt czołgów. Ile będą kosztować wozy wsparcia, serwis i amunicja. Ile będzie kosztować kupno dodatkowych środków przeprawowych i wozów technicznych? Jaki będzie koszt budowy baz paliwowych i cystern? Ile wydamy na wzmocnienie konstrukcji mostów? Jaki jest koszt serwisu? Jaki jest koszt amunicji???? Ręce opadają.

Już wiesz
czwartek, 15 lipca 2021, 11:08

Wszystko jest w cenie.

Oszołom
środa, 14 lipca 2021, 19:36

Jezeli Leo waży ponad 62 ton a abrams ponad 65 to te mosty sa proniemieckie i antyamerykańskie.

Pipi
środa, 14 lipca 2021, 19:23

A Niemcy w warunkach wojny przyjadą naprawiać Leopardy. Litości...

biały
środa, 14 lipca 2021, 20:21

akurat juz zdobyliśmy spore kompetencję i umiejętności w serwisowaniu Leopardów do Abramsów jeszcze nie wiadomo jakie zdolności zdobędziemy

środa, 14 lipca 2021, 19:03

Instrukcja turbiny mówi wyraźnie że podstawowym paliwem jest diesel. Dodatkowo jest wielopaliwowy i nie będzie tankowany paliwem lotniczym. Nie skraca to żywotności ani osiągów.

Abrams
środa, 14 lipca 2021, 18:50

Może kolega "zdradzi" z kąt te rewelacyjne wiadomości , bo fakty mówią zupełnie cos innego , jeżeli rzeczywiście kupiliśmy najnowszą amunicję programowalną , to nie ważne czy przepłaciliśmy czy nie , będzie to dla nas skok jakościowy na miarę lądowania na księżycu , to samo turbina gazowa , to samo system kierowania ogniem , nie mamy szans w krótkim czasie pozyskać innego wozu , znafstwoo kolegi jest powalające . Ten czołg ma jedną istotną wadę , wiecie jaką , trudno bu będzie znaleźć przeciwnika , na pewno ustępują mu wszystkie T- 72 Nawet te zmodernizowane , T80 , T-90 , może T-14 ale jest ich mało , turbina to prędkosc , a prędkość to przewaga , tak jest awaryjna , ale jak długo myślicie to wszystko będzie trwało ,jeżeli w ciągu tygodnia nie przełamią naszej obrony to użyją środków ostatecznych i wtedy przełamią , jeżeli myślicie o dłuższej obronie , to napiszę tak , sny to dobra sprawa .... dla dzieci !

Zapraszamy
czwartek, 15 lipca 2021, 11:12

Jeśli użyją broni ostatecznej to świat się od nich odwróci, a Polacy nie mając nic do stracenia będą ich wyżynać jak talibowie w Afganistanie.

Info
środa, 14 lipca 2021, 18:46

W tych 23 miliardach jest zawarte wszystko. Czolgi, szkolenie,pakiet logistyczny, wozy wsparcia, amunicja ect. Prosze przeczytać artykułna ten temat który tez znajduje sie na defence24

Info
środa, 14 lipca 2021, 18:46

W tych 23 miliardach jest zawarte wszystko. Czolgi, szkolenie,pakiet logistyczny, wozy wsparcia, amunicja ect. Prosze przeczytać artykułna ten temat który tez znajduje sie na defence24

Kamil
środa, 14 lipca 2021, 18:37

Co za bzdury rodem ze Sputnika , centrum serwisowe bedzie w bumarze ( amerykanie wszędzie nawet w Iraku stwarzaja centra serwisowe , w naszym będą jeszcze dodatkowo serwisowane czolgi jednostek stacjonujacych w Polsce) , zużycie paliwa jest ok 10% wyższe niz w Leo2a6 ale do agt1500 mozesz lac wszystko. Wiem ,że was boli ten zakup w Moskwie, ma boleć. Poziom ochrony będzie ten sam co w amerykańskich sepV3 , różnica może byc tylko w rodzaju tzn zubożony uran / wersja australijska ( amerykanie uzywaja uranowych bo są tansze )

Adam
środa, 14 lipca 2021, 18:31

My nie potrzebujemy marzeń tylko realnych czołgów

Wawiak
środa, 14 lipca 2021, 18:24

A za ile lat miałbyś teK2PL? Owszem, sama idea jest dobra, ale problemem jest to, że taki projekt zająłby długie lata - a czasu nie mamy.

środa, 14 lipca 2021, 18:04

Dodaj brak możliwości pokonywania przeszkód wodnych po dnie

Oszołom
środa, 14 lipca 2021, 19:37

Masz rację. Nie pływa.

Pipi
środa, 14 lipca 2021, 19:26

Niemcom to nie przeszkadza. Generalnie to bsrdzo niebezpieczna sprawa.

Alaris
środa, 14 lipca 2021, 18:02

A jaki inny czołg mielibyśmy wziąć? Leo 2A4, T-90?

biały
środa, 14 lipca 2021, 20:22

Leo 2a7 od KMW

Bolo
środa, 14 lipca 2021, 17:51

Rosjaninie-23 miliardy to calkowity koszt wszystkiego i wozow zabezpieczenia i amunicji i szkolenia

Pamiętliwy
środa, 14 lipca 2021, 17:38

Wy nic nie wydacie bo to my Polacy kupujemy.

Andrju
środa, 14 lipca 2021, 17:37

Ręce to opadają jak się czyta twoje bzdury. Dopiero ogłoszono zakup a ty już chcesz wiedzieć kto będzie serwisował za ile i kto amunicja dostarczy. Może jeszcze ci podać nazwiska każdej załogi która z nich skorzysta? Takie detale wypracowuje się po niej jak decyzja kierunkowa zapadnie. Wszystkie najnowsze czołgi ciężkie są coraz cięższe od poprzedników bo presją społeczna i koszty wyszkolenia załogi powodują że armie chcą te załogi lepiej chronić. Porównaj wage Markevy. Zapas części, paliwa i serwis to są tematy do ogarniecia a jak uważasz że nasi logistycy czy mechanicy będą mieli problem z przeliczeniem systemu galonów i cali na litry i centymetry to chyba nie masz wysokiego zdania o jakości naszej kadry wojskowej.

hiena
środa, 14 lipca 2021, 17:33

rozumiem że czytanie ze zrozumieniem to dla ciebie problem, gdzie jest powiedziane że koszt 23mld to tylko czołgi??

Stanisław
środa, 14 lipca 2021, 16:41

24 mln za sztukę. Można wiedzieć co PIS dostanie w zamian za przepłacenie od 2 do 2,5 raza za czołg ?

Samogon
czwartek, 15 lipca 2021, 11:14

Stasiu, pij więcej, może Ci się poprawi widzenie.

Falcon
czwartek, 15 lipca 2021, 00:31

Węgrzy kupili od przyjaciół Niemców wspaniały czołg Leo 2v7 tez z pakietem za 27 mln euro policz sobie ile to w złotych potem pisz ze drogo.

Abrams
środa, 14 lipca 2021, 18:52

Stasiu , doczytałeś artykuł do końca czołg + trenażery + pakiet logistyczny +duży zapas amunicji , sam Abrams to od 12 do20miljonów dolarów w zależności od wersji .

Kizo
środa, 14 lipca 2021, 18:39

Przecież to cena kontraktu i nie PiS dostanie tylko Polska, wracaj za Odrę lub Bug ...

Adam
środa, 14 lipca 2021, 18:32

To jest dwa razy taniej od K2PL

Alaris
środa, 14 lipca 2021, 18:04

Te czołgi są warte 10-23 mln dolarów.

Generał z poboru
środa, 14 lipca 2021, 18:02

Gdzie Ty sie matmy uczyłeś?

środa, 14 lipca 2021, 17:57

Będzie to zgoda na nowelizację ustawy KRRiTV i USA przyjmie przeprosiny za to, że ośmieliliśmy się kupić Bayraktara. Chyba, że ktoś ma lepsze pomysły to poproszę.

Darek
środa, 14 lipca 2021, 17:55

Jak to wyliczyłeś ,,matematyku” czy przeczytałeś tekst ze zrozumieniem?

Pamiętliwy
środa, 14 lipca 2021, 17:40

Ten znowu na sztuki przelicza , rece opadają. Idz i poczytaj co jest w pakietach.

Slayer
środa, 14 lipca 2021, 16:41

I super, pod jednym warunkiem że zostanie też kupiona licencja na K2-PL. a ich produkcja ruszy za 5/6 lat bo tak by się to odbywało w normalnym państwie.... Jeśli nie to strzał w kolano,a z jakiego powodu to każdy wie. Pozdrawiam

B72
środa, 14 lipca 2021, 18:41

Po co , lepiej wejść w program czolgu 4 gen , K2 jest od M1a2sep3 duzo slabszy , to czolg do walki w terenie gorskim .

Omg
środa, 14 lipca 2021, 19:28

K2 to nie K2PL. K2PL jest porównywalny do Abramsa tyle że mniej waży. Tzn jego projekt

tak tak
środa, 14 lipca 2021, 21:42

Projekt faktycznie mało waży.

Adam
środa, 14 lipca 2021, 18:34

A po co nam K2PL skoro kupujemy Abramsy?

Box123
czwartek, 15 lipca 2021, 00:33

Po to że potrzebujemy od 800 do 1000 czołgów, a nie 250 i po drugie samodzielności w ich produkcji? Ciekawe że ostatnio pisałeś, że K2 wciąż jest w grze, a abramsy kupujemy bo na K2 musielibysmy za długo czekać? Teraz już nie ma tematu K2?

Eee tam
środa, 14 lipca 2021, 17:57

Na K 2 to Bielecki wchodzi bez tlenu i zostawmy ten temat

Pamiętliwy
środa, 14 lipca 2021, 17:40

No z jakiego ?

hiena
środa, 14 lipca 2021, 17:34

K2PL nie istnieje , chcesz kupić licencję na coś czego nie ma??

Polak
środa, 14 lipca 2021, 16:35

Super! proszę kontynuować modernizacje armii.brawo!

Wojak
środa, 14 lipca 2021, 16:34

I to jest super wiadomość!,oby tak dalej!oklaski!

Żołnierz
środa, 14 lipca 2021, 16:33

No w końcu,udało się!kupili!

dddd
środa, 14 lipca 2021, 16:23

Kolejny raz okazuje się że dialog techniczny to pic na wodę fotomontaż. Jeśli jest wola polityczna to wszystko można. Szkoda że to nie nasz projekt jak Borsuk i pytanie co z tym programem, odłożony w czasie? Offsetu też brak no ale szybkie dostawy

Pograbek
środa, 14 lipca 2021, 16:21

Wojnę wygrywa logistyka i zdolność zaopatrywania w siłę żywą i środki bojowe. My właśnie przyszłą wojne przegraliśmy

Ciekawy
środa, 14 lipca 2021, 17:41

Uzasadnij swoją wypowiedź.

Andrju
środa, 14 lipca 2021, 17:38

Idiotyczne uproszczenie.

trzcinq
środa, 14 lipca 2021, 17:21

Dokładnie tak. Brak suwerenności eksploatacyjnej zrobi swoje a jak ona jest ważna to Ukrainska wojna pokazała. Mariusz woli kupić truskawki 20 zl/kg niż sadzic swoje nawet jak trzeba włożyć troszkę w to by potem zyskać. Tak jak piszesz my przegraliśmy przyszła wojne

Falcon
czwartek, 15 lipca 2021, 00:35

Co to znaczy brak suwerenności eksploatacyjnej? Kupujemy w pakiecie będzie serwis na miejscu, po co powielasz bzdury.

dany12-k
środa, 14 lipca 2021, 16:16

za 1,685 mld USD Australia dostanie 5 czołgów podstawowych M1A2 SEPv3, 29 pojazdów inżynieryjnych M1150, 18 mostów szturmowych M1074 i 6 pojazdów zabezpieczenia technicznego M88A2 Hercules i "bogaty zestaw amunicji i logistyki" Polska za za 5,750 mld USD - 250 czołgów, pojazdy wsparcia, pakiet szkoleniowy i logistyczny oraz duże zapasy amunicji. Czyli podobnie. tylko ile będzie nas kosztowała baza logistyczna i remontowa - kolejne miliardy.

wert
czwartek, 15 lipca 2021, 10:17

gdybyś słuchał wiedziałbyś że to łączne koszty z logistyką czyli np budynkami, magazynami etc. Całą bazą

bc
środa, 14 lipca 2021, 17:02

Takie wyliczenia nie maja żadnego sensu, trzeba poczekać na informacje z FMS. Te 23 mld to nie będzie kwota w całości zapłacona w USA ale też w Polsce.

Maciek
środa, 14 lipca 2021, 16:11

Zdecydowanie świetne wiadomości. Przynajmniej jedna pozytywną rzecz pozostanie po tej nieudacznej władzy.

w koło Maciek
środa, 14 lipca 2021, 18:59

trzecia niepozytywna to doszczętnie wytępione zdolności przemysłowe w obrębie dziedzin inżynierii związanych z produkcją tego typu uzbrojenia (i ZDECYDOWANIE nie tylko uzbrojenia).

Falcon
czwartek, 15 lipca 2021, 00:40

Jakie zdolności? Do czego? Kolejny mit powtarzany w kółko aż ktoś uwierzy. Nie mamy i nie mieliśmy żadnych zdolnosci do budowy własnego, nowoczesnego czołgu. Bogatsze i nowocześniejsze kraje od nas kupuja gotowe produkty a nie wymyslają koło na nowo.

Autor komentarza
środa, 14 lipca 2021, 17:37

Masz rację zaoranie naszego przemysłu ciężkiego jest doskonałym pomysłem. (bo przez najbliższe 30 lat możemy zapomnieć o jakichkolwiek próbach produkcji ciężkiego sprzętu pancernego u nas). A mieliśmy doskonałą propozycję od koreańskiego rządu na opracowanie i pełną produkcję u nas K2Pl i duża polonizację, nawet pełne kredytowanie tego programu zgodzili się zapewnić... Ale nie, my musimy robić (jak to pięknie ujął Sikorski) laskę Amerykanom. Kupimy prosto z półlki, bez serwisu u nas i za gotówe małpią wersję, bez wkładów ze zubożonego uranu - czyli znacznie mniej odporną, z armatą L44 która jest dzisiaj tak naprawdę jóż przestarzała bez pocisków uranowym rdzeniem, a tych też nie dostaniemy... taaa, bardzo świetna wiadomość To tak naprawdę będą 50-cio letnie czołgi, z 50-cio letnią turbiną, po remoncie i przebudowie do najnowszej wersji z "wyzerowanym" resursem. Całe szczęście że to te najstarsze wersje, więc chociaż 105 wywalą i armata będzie nowa (oraz cała reszta drobnego "farszu" wraz z instalacjami). Ja wiem że to porównaniu z T72M1 to będzie i tak skok o 3 generacje. To jest tak naprawdę dobry czołg. Ale to była jedyna okazja na prawdziwy i skokowy rozwój naszego ciężkiego przemysłu zbrojeniowego (patrz spółka rosomak) Okazja zaprzepaszczona...

wert
środa, 14 lipca 2021, 17:32

Tylko zakupy miliardowe: Kraby 4,6 mld Rak 2.4 mld Piorun 2016- 1 mld Ratownik, Kormoran 2 mld Poprad - 1mld Leo PL-3,3 mld T-72 1.8 mld Bystra Odra 1.2 mld AW101 ZOP 1.6 mld Wisła 4,75 mlg 2019-wpłacone 3,3 mld pln, 2020-3mld F- 35 4.5 mld 2020- płacone 2mld pln HIMARS 1.5 mld Teraz 23 mld na najlepsze dekle. Jak to była władza udaczna?

Gosc
czwartek, 15 lipca 2021, 00:04

W zasadzie te wszystkie miliardy nalezaloby podzielic przez 3,90 lub 4,55. Wtedy wyjdzie mniej miliardow. Ktos wzial poprawke na inflacje w USA powyzej 5% oraz inflacje w Polsce oficjalnie powyzej 5%.

Ernst Stavro Blofeld
środa, 14 lipca 2021, 17:18

Jeśli unicestwienie możliwości produkcji przez Polskę czołgów jest pozytywne to brawo.

Piłsudski
środa, 14 lipca 2021, 16:32

Zgadzam się

człowiek
środa, 14 lipca 2021, 16:26

Pierwsza cześć tak, druga nie, to dopiero historia osądzi, ale moim zdaniem na pewno nie jest bardziej nieudolna niż poprzednie władze.

Kazik :)
środa, 14 lipca 2021, 16:20

Druga niepozytywna to zniszczona klasa średnia/pracująca i długi.

Darek
środa, 14 lipca 2021, 17:56

To PO wykształciło klasę średnią??? Chyba tylko Nowak się wybił.

Kazik :)
środa, 14 lipca 2021, 19:49

W wolnorynkowej gospodarce społecznej sama się wykształciła/naturalne relacje społeczne/ w przeciwieństwie do sterownej nomeklaturowo - kształconej przez MEN.

wert
czwartek, 15 lipca 2021, 10:19

wolę tą MEN-owską jak "wolnorynkową" nowaka czy balcerka która jest taka wolnorynkowa jak ja biskupem

Kazik :)
piątek, 16 lipca 2021, 09:55

A to trochę otrzeźwienia dla narodowców - PaP - dziś - 16.07.2021 r. "Poland Business Harbour", czyli program, który ma pomóc specjalistom i firmom IT z Armenii, Gruzji, Ukrainy, Mołdawii, Rosji i Białorusi w przeprowadzce do Polski, to odpowiedź na potrzeby firm, którym brakuje pracowników - powiedziała PAP Justyna Orłowska, szefowa Centrum GovTech. "Rozszerzenie programu +Poland Business Harbour+ to obietnica z Polskiego Ładu. Początkowo był on przeznaczony dla specjalistów z branży IT, start-upów oraz małych, średnich i dużych firm z Białorusi, jednak postulaty polskich firm, które poszukują specjalistów, sprawiły, że rozszerzono go o Armenię, Gruzję, Mołdawię, Rosję i Ukrainę. Od wtorku osoby z tych krajów, które kwalifikują się do uczestnictwa, mogą otrzymać specjalną wizę" - poinformowała Orłowska.Wskazała, że wiza ta pozwala na pracę bez konieczności uzyskania pozwolenia, umożliwia zakładanie działalności gospodarczej oraz pozwala na zabranie ze sobą najbliższej rodziny."Zainteresowanie programem w Armenii, Gruzji, na Ukrainie, w Mołdawii, Rosji jest bardzo duże. Liczymy, że uda się powtórzyć sukces białoruskiej edycji programu, w ramach której wydaliśmy już ponad 13 tys. wiz, dlatego tak szybko, po niecałym roku działania programu, zdecydowaliśmy się na jego rozszerzenie. W tej decyzji pomogło też to, że wartość przyciągniętych w ramach programu projektów inwestycyjnych przekroczyła już 120 milionów euro, a o ile w momencie startu programu Polskę wybierał co dziesiąty wyjeżdżający z Białorusi specjalista, to już po kilku miesiącach był to niemal co drugi. W powtórkę tego sukcesu wierzy też około 200 polskich firm partnerskich, które już zapisały się do programu. Zachęcamy jednak kolejne - lista pozostaje otwarta" - dodała." A co dla przedsiębiorców w Polsce - mikro, małych i średnich - podwyżka czego?

Kazik :)
piątek, 16 lipca 2021, 06:54

Zapomniałeś o wystąpieniu JK - i utworzeniu grupy antynepotyzmowej słabo słuchasz.

wert
piątek, 16 lipca 2021, 22:33

słabe

Box123
czwartek, 15 lipca 2021, 00:36

A to nie mamy gospodarki wolnorynkowej? Wolnorynkowa była jak nie było CBA i kontrakty podpisywali tylko ci co dali pod stołem, a rządzący uważali to za normę albo jak za platformy trzeba było mieć znajomości żeby zatrudnić się nawet jako sprzątaczka w urzędzie. To dopiero był wolny rynek.

Kazik :)
piątek, 16 lipca 2021, 06:54

Zapomniałeś o wystąpieniu JK - i utworzeniu grupy antynepotyzmowej słabo słuchasz. A o historii II RP (inne państwa przechodzą tak samo procesy przemian) też nie pamiętasz - to są normalne elementy przemian społeczno-gospodarczych z których się wychodzi.

wert
piątek, 16 lipca 2021, 22:34

jakoś Korea Płd nie słuchała takich mundrości

Polak
środa, 14 lipca 2021, 16:06

To było pewne.Koszt gigantyczny(zapewne znowu przepłacenie).Wojskowi chcą BWP pływającego bo dużo rzek ,ale kupujemy bardzo ciężki czołg którego nie dzwignie wiele mostów.Kolejna sprawa ZNOWU zero offsetu(a tyle nadawali na poprzedników w tym temacie).Kolejna sprawa że skoro to taki "świetny czołg to dlaczego poza szejkami NIKT inny go nie kupuje?

Hmmm
środa, 14 lipca 2021, 19:30

L2A7 waży podobnie.

ABRAMS WAŻY TYLE SAMO CO LEO2A7
środa, 14 lipca 2021, 16:53

Ciężki czołg a jak leopard 2A7 waży tyle samo to jest dobrze i niemcy mogą mieć już taki czolg a my nie? Mamy identyczny klimat jak niemcy porównaj sobie te 2 wozy bo były plany na zakup Leo2A7

Autor
środa, 14 lipca 2021, 16:20

Jak wiemy USA oddało już te czołgi do wielu państw arabskich w słabszych wersjach. Tylko Australia i my dysponować będziemy wersją SEPv3

Leszek
środa, 14 lipca 2021, 16:18

Kupili : Australia , Tajwan , Maroko , Emiraty Arabskie i Irak no I Polska teraz

Dago
środa, 14 lipca 2021, 16:03

Ciekawe jak Abrams będzie wyglądał w polskim Berberysie?

Codybancks
środa, 14 lipca 2021, 16:44

Albo w Polskim wrzosie ?????

Tomasz34
środa, 14 lipca 2021, 15:57

Dziwię się kolegom z Olgino, decyzja już zapadła. Czołgi zostaną kupione. Smutki i żale to nie tutaj.

trzcinq
środa, 14 lipca 2021, 18:06

Z tymże bez OPL, pozbawieni głębi staregicznej to tylko kolosy metalowe takie puszko- cele

Dostatek na niby
środa, 14 lipca 2021, 19:05

Martw się lepiej o dostatek w Twojej Rosji.Aż 60 procent obywateli nie wyjedzie na wakacje nigdzie.Na Krymie ceny wzrosły o 2-2,5 rażą.Dane z Waszej prasy.

Ro_Bot
środa, 14 lipca 2021, 17:22

A to kongres USA wydal juz zgode? Bo nic na ten temat nie slyszalem.

AXM
środa, 14 lipca 2021, 16:42

Mogą kupić i 1000 Abramsów i co z tego skoro Polska niema obrony przeciwlotniczej ??? Te dwie defiladowe baterie Patriot to będa na całą Polskę ??? gdzie Narew czyli najważniejsze programy ??? Oświeć geniuszu jak oni w razie czego chcą walczyć bez OPL ??? Taki "Rambo" jak ty będzie stał i z procy do samolotów strzelał ?? :)

Olegino
środa, 14 lipca 2021, 19:44

OPL podrzuca sojusznicy z ukochanej UE i NATO : niemcy, francuzi, uk i czesi. Zgadza się?

Pamietliwy
środa, 14 lipca 2021, 17:43

Wy tam widzę z Gruzji lekcji nie odrobiliscie :)

Andrju
środa, 14 lipca 2021, 17:41

Następny specialista od doktryny wojskowej... Polska potrzebuje i tego i tego. Taki zakup rozpoczyna lub kontynuluje modernizację wojsk pancernych. Coś na ziemi musi też obronić te baterie OPL jak wjadą ruskie czołgi...

Uf
środa, 14 lipca 2021, 16:34

Oni się obawiają że Polska zmieni układ sił w regionie...

Kapitan Bomba
środa, 14 lipca 2021, 15:56

Abrams w tej wersji to być może najlepszy MBT na świecie, pytanie czy taka liczba (wciąż trzeba będzie trzymać teciaki w niektórych jednostkach), koszty jego eksploatacji czy konieczność budowania dla niego infrastruktury od podstaw nie wpłyną na konieczność rezygnacji z innych, pilnych programów zbrojeniowych. A no i oczywiście tradycyjnie mamy do czynienia z zakupem z półeczki, bez offsetu.

zeneq
czwartek, 15 lipca 2021, 06:26

1 - To pieniądze spoza budżetu MON. 2 - Infrastrukturę budujemy dla siebie i amerykanów, ich Abramsy tez będą w Polsce 3 - I co z tego? Pilna potrzeba operacyjna.

Oszołom
środa, 14 lipca 2021, 19:47

Teciakom zabrac wieże i dac wyrzutnie Spike i Javelin conajmniej 6 - 8 szt. Plus 2-4 rakiety opl krotkiego zasięgu.

Carell
środa, 14 lipca 2021, 16:10

Nie wiem czy zauwazyles ze nie ma nic o amunicji.Nawet produkowac jej nam nie dadza....

Wyborca
czwartek, 15 lipca 2021, 11:19

Naucz się czytać to może doczytasz.

Adam
środa, 14 lipca 2021, 18:36

Przecież nawet nie byłoby jej produkować

trzcinq
środa, 14 lipca 2021, 18:06

No nie kupili ponoć duża ich liczbę

Pamiętliwy
środa, 14 lipca 2021, 17:44

Widzę że nie czytałeś artykułu, idż poczytaj o amunicji

trzcinq
środa, 14 lipca 2021, 17:21

No nie. Ponoć kupiliśmy wielka jej ilość

wert
środa, 14 lipca 2021, 16:56

bo będzie najnowsza M829A4 nad którą pracuje się lata i która zapewnia dużą przewagę. Za to się płaci i to dużo, jeśli w ogóle Nam amo potrzeba tylko na czas W. Ćwiczyć będą głównie na symulatorach

Codybancks
środa, 14 lipca 2021, 16:48

Tak , zauważyliśmy, tow. nielegał, to golasy bez niczego lufa z tektury , silnik z t-34, karabiny to kije od szczotek , gąsienice z koparki Caterpillar i do załogi musi być zawsze jeden afroamerykanin !!!??

Naprawdę nic o amunicji nie ma?
środa, 14 lipca 2021, 16:34

"Program rządowy, który obejmuje także pojazdy wsparcia, pakiet szkoleniowy i logistyczny oraz DUŻE ZAPASY AMUNICJI opiewa na kwotę 23,3 mld złotych."

Lukasz
środa, 14 lipca 2021, 15:42

A co z programem Wilk. Czy 800 obiecanych K2-Pl nadal Polska dostanie?

Adam
środa, 14 lipca 2021, 18:36

Tak, w twoich snach

Andrju
środa, 14 lipca 2021, 17:42

Program rodzimego nowoczesnego czolgu ciężkiego jest jak Polski samochód elektryczny. Nie pojedzie daleko i będzie tylko prototyp.

trzcinq
środa, 14 lipca 2021, 17:22

nie ma już tematu K2pl :(

Autor
środa, 14 lipca 2021, 16:25

W mojej opinii zakup Abrams nie będzie przeszkodą jeśli decydując się jednocześnie na K2PL pozbędziemy się jednocześnie Leopardów i T-72 bądz zmagazynujemy. Dałoby to razem 1050 czołgów K2 i Abrams.

Wksrob
środa, 14 lipca 2021, 16:11

Nie było obiecanych 800 K2PL. W programie Wilk brał udział też Abrams więc możliwe, że to jest koniec tego programu ale to duży znak zapytania.

środa, 14 lipca 2021, 19:33

K2PL był bardzo dobrym pomysłem lecz okres badań

mccp
środa, 14 lipca 2021, 17:26

Nie ma sensu wprowadzania jeszcze jakiegokolwiek innego MBT. Za czasów ZSRR T-72, za czasów IV RP Abramsy. Obydwie decyzje polityczne, pierwsza miała tą zaletę, że produkcja na licencji odbywała się w kraju. Teraz tylko serwis, przemysł ciężki miał wstać z kolan, a padł, leży krzyżem , a politycy śpiewają majaki jak na roratach.

dario
środa, 14 lipca 2021, 15:40

A Olgino jęczy i kwiczy.Polecam krótką kwerendę po rosyjskich portalach zwiazanych z obronnoscią.Tam uśmieszków dziś nie ma.

asad
czwartek, 15 lipca 2021, 07:59

dokladnie

Sierżant
środa, 14 lipca 2021, 18:40

Abramsy dla polskiej armii to niszczenie polskiej gospodarki i polskich sił zbrojnych. Putin by tego lepiej nie zaplanował.

Sidematic
środa, 14 lipca 2021, 17:02

Każdy mądry Rosjanin właśnie zaciera ręce z radości. Polska ma 4-ty typ czołgów i właśnie utraciła zdolność do produkowania jakiegokolwiek czołgu. Putin ma chyba dzisiaj urodziny że takie prezenty dostaje. Merkel też.

Falcon
czwartek, 15 lipca 2021, 00:46

Tych post radzieckich trumien nie licz, Polska zyskala drugi czolg podstawowy o wiele lepszy od pierwszego czyli od Leo 2 a zdolnosci nie potrzebujemy, zamiast tworzyć latami i nie wiadomo czy owocnie kupujemy od tych którzy robią to najlepiej.

Martin Silenus
środa, 14 lipca 2021, 16:43

Nie wiem, co to jest Olgino, zapewne jakiś synonim ruskich onuc. Jestem pewien, że skręcają się ze śmiechu

Jan
środa, 14 lipca 2021, 16:12

Zdziwisz sie

Carell
środa, 14 lipca 2021, 16:11

NAprawde az tak CIe lobby zachodnie nakrecilo przeciw Rosjanom?Ty myslisz ze narod opdoatkowany 45p orcentowym podatkiem bedzie walczyl za ciemiezycieli??

yy
środa, 14 lipca 2021, 18:58

Bedzie walczył za kraj niezależnie kto jest u władzy,wy będziecie walczyć bo z tyłu bedzie stal NKWDzista z bronią i strzelał do opornych.

B72
środa, 14 lipca 2021, 18:46

Będą walczyli o Polskę, bo my już ruski poziom zycia i kultury znamy ...

Darek
środa, 14 lipca 2021, 17:59

Niech nie walczy. Jak leming przegra dostanie okupacyjny podatek 90% i talon na onuce, wtedy będzie błyszczał nimi w Warszawki klubach.

Mati
środa, 14 lipca 2021, 17:57

Bylem w Rosji w tym roku. W Moskwie i St.Petersburgu czyli najbogatszych miastach w Rosji w ktorych ludzie z klasy sredniej z ktorymi rozmawialem zazdroszcza Polakom jakosci zycia. Co sie zatem musi dziac w innych miejscach Rosji? Nie wiem czy to Rosjanie beda chcieli walczyc za te putinowska nedze.

wert
piątek, 16 lipca 2021, 22:37

w 39 ładnie odpowiadali na pytanie; Po co tu przyszliście? pajebat i na ciasy

Pamietliwy
środa, 14 lipca 2021, 17:46

Rosjanie sami nakręcili na siebie gniew innych narodów tylko wy tam jeszcze tego nie potraficie zrozumieć towarzysze i dlatego musicie pisać o lobby zachodnim jak z propagandy z lat 70 tych..

Wojtek
środa, 14 lipca 2021, 15:33

Przepraszam min Błaszczaka i MON za mój ostatni komentarz. Po zapoznaniu z rzeczowymi wypowiedziami uznaję że to b bobra decyzja

Sierżant
środa, 14 lipca 2021, 18:41

Abramsy dla polskiej armii to niszczenie polskiej gospodarki i polskich sił zbrojnych. Putin by tego lepiej nie zaplanował.

Vvv
środa, 14 lipca 2021, 19:33

Jak tam fabryka silników do czołgów w Woli? Tusk zaorał przemysł???

szczera prawda
środa, 14 lipca 2021, 16:56

osobiście go przeproś i pocałuj w rękę.

Rz
środa, 14 lipca 2021, 16:46

Szacunek.

Pirat
środa, 14 lipca 2021, 15:28

Dostawy już w przyszłym roku? Bez dialogów technicznych? Nareszcie!

codybancks
środa, 14 lipca 2021, 16:49

Widocznie nasza Armia wie coś więcej na temat ataku ruskich ludzików i przygotowania trwają !!!

biały
środa, 14 lipca 2021, 20:28

ciekawe czym nasz zaatakują , jeden su-57 , 20 czołgów t-14 , wiem to te ściągane z cokołów 30 letnie samoloty są takie niebezpieczne , Rosjanie nie stanowią żadnego zagrożenia militarnego dla Polski

Miki
środa, 14 lipca 2021, 15:28

Hyundai Rotem jedyna dobra opcja patrz Altay

Adam
środa, 14 lipca 2021, 18:37

Odrzucona jak widać

codybancks
środa, 14 lipca 2021, 16:53

Tu inna opcja by się przydała , a mianowicie :niemce budują sobie i inni z innymi czołg , a my z innymi powinniśmy zrobić własny program budowy własnego czołgu !! Korea jak najbardziej może być w programie , Turcja też !!! Ale jak to będzie wyglądało !?? Niemce nie zapraszają do programu wszystkich , a powinni w ramach NATO to zrobić lub NATO powinno nakazać takowy !!! Tak to wygląda , że niemce, to oni mogą wszystko i USA nic nie może im zrobić !!!??? Po łapach dostali teraz !!!!?

Anonim
środa, 14 lipca 2021, 15:27

Przy takiej ilości 250 sztuk, po nosie dostaną Niemcy ze swoim wirtualnym czołgiem przyszłości. Nie jest tajemnicą że bardzo liczyli na Polskę jako duży rynek zbytu. Po tej decyzji mając 500 czołgów - Leopardy i Abramsy, przez 15-20 lat Polska nie kupi żadnych czołgów, chyba że po preferencyjnej cenie. Tak samo jak Rosyjskiego gazu z Niemiec. Co do wyboru Abramsa to już rzecz do dyskusji, pewnie jakiś handel wymienny. Nie jest tajemnicą że Bidet z USA popierając NS 2, oraz Merkel i Putina wkurzył nie tylko Polskę, ale też inne kraje Europy Środkowej.

Pipi
środa, 14 lipca 2021, 19:38

Niemcy nas olali bo chcieli z Francuzami dużo zarobić. Nie chcieli nas w programie.

Pipi
środa, 14 lipca 2021, 19:35

Tak wkurzył że kupiliśmy sprzęt za 23 miliardy. Pomijam kwestię czy to dobry czy zły zakup.

Adam
środa, 14 lipca 2021, 18:38

Ale ten nowy czołg na być właśnie za 15-20 lat

DDR
środa, 14 lipca 2021, 17:18

Mylisz się w Niemczech dobrze wiedzą że Polska nie jest żadnym duży rynkiem zbytu na nowy czołg który będzie dwa-trzy razy droższy od współczesnych To ile Polska potrzebuje a ile realnie będzie wstanie kupić to dwie różne sprawy

Jan
środa, 14 lipca 2021, 16:13

Wkurzył tylko takich naiwnych trumpowców, reszta trzeźwo oceniła sytuację

Wawiak
środa, 14 lipca 2021, 15:48

Czyli teraz powinni zacząć z Koreańczykami pracę nad K2PL, uwzględniając zmianę działa na 130 mm. Będzie można zastąpić najstarsze czołgi (czyli T-72) - np. sprzedając je do Afryki. Dla przypomnienia: tu mowa o 23 mld, dziura VAT kosztowała nas 250 mld.

Falcon
czwartek, 15 lipca 2021, 00:49

Do czego nam k2pl za 10 lat jak za 15 lat wejdą czołgi nowej generacji?

trzcinq
środa, 14 lipca 2021, 17:23

Koniec tematu K2pl :(

Zenek
środa, 14 lipca 2021, 17:10

nie kosztowała, tylko kosztuje, a w zasadzie więcej, bo ciągle rośnie. Nic się w materii tej dziury nie zmieniło. No ale trzeba wiedzieć co to VAT i jak działa, a nie cytować banialuki.

db+
środa, 14 lipca 2021, 16:48

Doprecyzowując: szacowana na ten rok luka (nie dziura) VAT wyniesie 38 mld PLN. W latach 2016-2020 łączna wartość luki VAT to 148 mld PLN. Czyli przez 6 lat rządów obecnej ekipy daje to kwotę 186 mld PLN. Czyli rocznie średnio 31 mld. Dokonajmy uproszczonej symulacji: 186+(2x31)248 mld PLN. Dane na podstawie raportów publikowanych na stronie Ministerstwa Finansów. Wystarczy nie kraść?

Adam 011
środa, 14 lipca 2021, 16:16

PiS mówi, że dziura VAT tyle kosztowała.

Wawiak
środa, 14 lipca 2021, 17:11

Nie PiS, tylko Komisja Europejska. Raport o luce VAT za lata 2010-2014. Znajdziesz go bez problemu.

wwwwwwww
środa, 14 lipca 2021, 16:13

I ta dziura kosztuje nas dalej 250 mld.

SimonTemplar
środa, 14 lipca 2021, 16:12

Ale z ciebie fantasta. 130mm w K2PL? Jak? Chyba chodziło Ci o K3 nad którym obecnie pracuja Koreańczycy i rozważają taką wlasnie armate 130mm lub nową konsteukcje 120mm.

Pipia
środa, 14 lipca 2021, 19:36

W K2 można zamontować 140mm.

Wawiak
środa, 14 lipca 2021, 17:12

O, miło, że rozwinąłeś temat. Nie mniej o to właśnie mi chodziło. Skoro zakup daje nam czas, to opracowane rozwiązanie musi być perspektywiczne. Jak dla mnie, może być K3PL. O cyferki nie będę się spierał ;-)

hehe
środa, 14 lipca 2021, 15:26

Abrams to najpotężniejszy czołg ale mam pytanie do ekspertów z Sputnika. Czy potrafi zrobić takie salto jak T80 w Sachalinie? I to przed olimpiadą w Tokio...

środa, 14 lipca 2021, 20:02

:D

Jatatrata
środa, 14 lipca 2021, 16:08

Dobre…;)

BRAWO !!!
środa, 14 lipca 2021, 15:22

Bardzo dobry zakup niepodległość i wolność nie ma żadnej ceny nie stać nas na badziewie tym bardziej że na wschodzie robi się niebezpiecznie badźbmy mądrzejsi jak przed 39 rokiem, chcesz pokoju szykuj się do wojny.

Carell
środa, 14 lipca 2021, 16:12

CHcesz pokoju, to szykuj wlasny przemysl do wojny. No ale jak siedzi sie w budzetowce i ze Stanow jeszcze sie ma placone no to co tam....

Nie wszystko od razu sami zrobimy.
środa, 14 lipca 2021, 19:37

Należy kupować co niezbędne i rozwijać przemysł. Tak też robimy. KRABY, RAKI, BORSUKI, ROSOMAKI itd.

Izra
środa, 14 lipca 2021, 16:53

Jakie płacone, tam jest polecenie na zasadzie szef placówki - współpracownik.

Dannn
środa, 14 lipca 2021, 15:11

O co tu chodzi? Dlaczego Abramsy z turbinami gazowymi, których nigdy nie używaliśmy w Polsce i które mają bardzo słabą opinię? Jednym ruchem pozbawiamy amerykanów kontraktu na atomówkę, a drugą zamawiamy u nich czołgi za 24 mld dolarów??? Czołgi, które w nadchodzącym konflikcie na broń precyzyjną mają coraz mniejsze znaczenie. Ktoś potrafi to rozwikłać?

Adam
środa, 14 lipca 2021, 18:39

Dlatego że Bumar zawalił modernizację Leopardów

Dawid z Krakowa
środa, 14 lipca 2021, 18:09

No nie wiem czy mają takie mniejsze znaczenie skoro konflikt na Ukrainie pokazał, że jednak są znaczącym typem uzbrojenia. Poza tym gdyby tak było zachód nie pracowałby nad czołgiem przyszłości, a Ruscy nie rozwijaliby Armaty i zaprzestali modernizacji T.

KL
środa, 14 lipca 2021, 17:59

turbiny gazowe sa od lat używane ... w polskich helikopterach ... ignorancie

yy
środa, 14 lipca 2021, 16:43

24 mld dolarów?Na pewno?

xvxfgdafasdfdsf
środa, 14 lipca 2021, 15:36

Kto Ci powiedział, że Abramsy mają słabą opinię? Mają świetną opinię.

Jkl
środa, 14 lipca 2021, 18:49

W sputniku mu powiedzial rosyjski general ze te nowe abramsy to słabsze od T55 .

Ppp
środa, 14 lipca 2021, 15:10

Czy jest sens dalszego odmalowywania T-72? MON zdaje się przeznaczył na to potężne pieniądze.

Pipi
środa, 14 lipca 2021, 19:40

Może być użyty jako WWO w jakiejś normalnej liczbie ;)

Wawiak
środa, 14 lipca 2021, 16:02

Tak, aby uzyskać lepsza cenę przy sprzedaży do Afryki. Ja bym dorzucił jeszcze alusy i spoilery - koszt niewielki, a atrakcyjność dla nabywcy wzrośnie ;-)

Oszołom
środa, 14 lipca 2021, 20:04

Plus Dobre radio i złoty łańcuch. Zbyt 100%

m
środa, 14 lipca 2021, 15:57

Oczywiście, że jest przecież T-72 nie będzie pełnił roli klasycznego MBT. Sensu to nie ma utrzymywanie czegoś co niby jest na papierze a w zasadzie nie jest sprawne. A docelowo wszystkie powinny być podniesione do standardu Twardy. Cześć byłaby jako wozy wsparcia ogniowego a reszta zmagazynowana w rezerwie i pełnej gotowości.

Ghost
środa, 14 lipca 2021, 15:02

Słyszycie ten ruski płacz i ich trolli?Na różnych forach, komentarzach, filmach. Miód na moje oczy, nie ma piękniejszej melodii, niż produkujący się troll i pożyteczny idiota w oparach absurdu się wiją. A fachowców tylu ze oho ho! Gazeta Wyborcza, Wirtualna Polska wyrastają na ekspertów

erte
środa, 14 lipca 2021, 23:06

dokladnie. az milo patrzec. jedyne potwierdza slusznosc i szybkosc zakupu m1

wania wstania
środa, 14 lipca 2021, 15:41

tacy eksperci jak i ty :))

Psilo
środa, 14 lipca 2021, 15:00

Bardzo dużo komentarzy negatywnie odnoszących się do zakupu Abramsów ma rażące błędy ortograficzne. Poprawcie się ruskie trole bo nie będzie dieniek.

sbu
środa, 14 lipca 2021, 16:57

Psilo. A co przeszedłeś już kurs w SBU ?

chlodnym okiem
środa, 14 lipca 2021, 15:00

swietna wiadomosc , kupili najlepsza opcje jaka moze byc , ze drogo wszystko dzisiaj jest drogie , dobry sprzet kosztuje , oprocz samych czolgow beda wozy zabezpieczenia technicznego symulatory wozy szkoleniowe pakiet logistyczny znaczna ilosc amunicji w tym programowalna , dodatkowo maja zrobic taki sam kompleks jak w powidzu dla amerykanow , placz i lament niektorych pseudomatolkow zalosny a jakiez to my mamy zdolnosci produkcyjne nowoczesnych czolgow ??? labedy trup na wykonczeniu majacy problemy ze zwykla moderka teciakow albo poznanski ktory moze by podolal , zejdzmy na ziemie , przestanmy zyc w iluzji , taka ilosc czolgow tylko amerykanie mogli nam sprzedac leopardy smiech na sali nawet najnowsze wersje sa gorsze od tych amerykanskich koreanska propozycja jedynie na papierze bog wie jak dlugo bysmy czekali na pierwszy egzemplarz a koszty watpie aby byly mniejsze od tych uruchomienie produkcji to caly szereg inwestycji tecdhnologii i kadry inzynieryjnej to nie piekarnia gdzie pieczemy bulki czytajac niektorych cymbalow rece opadaja , amerykanie tworzyli ten czolg kilkadziesiat lat a wy chcecie nowy czolg w ciagu 10 lat zrobic z czym do ludzi my borsuka opracowywujemy juz ponad 6 lat ,wiekszosc komentujacych tutaj to albo ruska trolownia , dzieci majacy wiedze tylko z komputera badz playstation reszta to wogole totalni laicy co uslysza to napisza

Carell
środa, 14 lipca 2021, 16:13

A cos wspomnieli o zakupie amunicji???

Darek
środa, 14 lipca 2021, 18:50

Nie, kupili bez. Czekali na twoją światłą uwagę.

Lis przeciwpancerny
środa, 14 lipca 2021, 18:45

Tak. Duże ilości są objęte kontraktem.

klsksdjdfkljsdkldjfkds
środa, 14 lipca 2021, 16:12

Popieram, żeby mieć dobry czołg szybko, trzeba mieć potencjał przemysłowy. Reszta gadania to bujdy i bzdury.

Gorol
środa, 14 lipca 2021, 16:59

klsksdjdfkljsdkldjfkds Potencjał to mieliśmy za PRL. Obecnie mamy, ale dobrze rozwiniętą produkcję góralskich oscypków.

logistyk
środa, 14 lipca 2021, 14:59

Te 23 miliardy powinno być przeznaczone na nasz nowy czołg. Można było ruszyć z nim już kilka miesięcy temu. Korzyści dla przemysłu kolosalne. Czy to tak trudno zrozumieć?

Omg
środa, 14 lipca 2021, 19:42

I pierwsze by zjechały za 10 lat. Wyptodukowanie 250 kolejne 7-10 lat. TA72by miał ok 65 lat.

H
środa, 14 lipca 2021, 16:42

I tak jak w Rosji wyszedłby su57 po wydaniu 100 mld dolarów w jednym egzemplarzu...

k66
środa, 14 lipca 2021, 15:35

Ile lat trzeba by czekać na ten nasz czołg. Być może potrzeba jest natychmiastowa. Ten zakup nie przeszkadza w przygotowywaniu nowej konstrukcji która realnie może zaistnieć w wojsku za kilkanaście lat. Wymiana BWP na Borsuka to ok 10 lat.

Carell
środa, 14 lipca 2021, 16:14

BZdury piszesz. Potrzeba natychmiastowa? Chyba potrzeba twojej kieszeni. Podatnikow skubiecie i caly narod okradacie. Kto na to bedzie pracowac??

Pipi
środa, 14 lipca 2021, 19:43

Zlikwiduj armię bedzie taniej. Daj dla Lempart itp

Darek
środa, 14 lipca 2021, 18:51

Pracuj na ruskich jak Polska ci się nie podoba.

kmdr
środa, 14 lipca 2021, 17:52

Jak się opier.. 30 lat to teraz tak będzie. Mnie się ta decyzja nie podoba. Bo jak się pali to oni dopiero studnie kopią. 23 000 000 000 ZŁ. Takie pieniądze wytransferowane za granicę, a to nawet nie połowa za okres użytkowania. 50 000 000 000 ZŁ. 12,5% rocznego budżetu . I za te pieniądze nie dało by się opracować własnego czołgu, nawet w kooperacji. Ale jak się lata z wieńcami i zniczami to tak później jest, Suweren zapłaci.

asdf
środa, 14 lipca 2021, 17:16

na pewno juz nie bumar

H
środa, 14 lipca 2021, 16:42

Piszesz o Rosji?

Ghost
środa, 14 lipca 2021, 15:26

Umiesz czytać analfabeto? Czy tłumacz nieprecyzyjnie przetłumaczył. Chyba piszę jak BYK! Pieniądze będą spoza budżetu MON. Co do reszty treści się nie wypowiem, bo szkoda mojego czasu, na tłumaczenie "ekspertowi" ze wschodu...

rydzyk
środa, 14 lipca 2021, 17:00

Ghost Spoza budżetu, pewnie od o. Rydzyka ?

Olo
środa, 14 lipca 2021, 15:24

Jaki czołg ? W Polsce nie potrafią nawet porządnego samochodu zaprojektować ! Halo budzimy się ze snu !

Wppr
środa, 14 lipca 2021, 16:43

Nas przynajmniej stać no i nie mamy średniej życia 64... brawo Polska!

Wawiak
środa, 14 lipca 2021, 16:04

Samochodu to nie ma w tej chwili kto (nie ma producenta). Ale Borsuk wyszedł całkiem dobrze - to przecież w zasadzie pierwszy BWP zaprojektowany i zbudowany w Polsce.

Hmmm
środa, 14 lipca 2021, 19:43

Xanim.go HSW zrobi i wyprodukuje czołg by zrobili za 20 lat

Treść komentarza
środa, 14 lipca 2021, 18:53

yyy... ale to tak mówią użytkownicy tego borsuka po pierwszych kilku latach eksploatacji tak? A nie, poczekaj...

Olo
środa, 14 lipca 2021, 17:14

Zbudowany w Polsce ?? A kiedy je zbudowali ? Gdzie stacjonują jednostki wyposażone w Borsuki ??

Falcon
czwartek, 15 lipca 2021, 00:57

Czytaj defence24 to moze bedziesz madrzejszy i madrzejsze komentarze bedziesz pisał , kto wie .

Wawiak
czwartek, 15 lipca 2021, 00:53

Przechodzi obecnie testy. Zbudowano kilka egzemplarzy. Np wybacz,a le testów polowych niezbudowanego sprzętu nie dałoby się przecież przeprowadzić...

Dr House
środa, 14 lipca 2021, 14:56

Do tych którzy tak płaczą. Wojna w Europie zbliża się wielkimi krokami. Zakup abramsów ma sens bo czołg będzie już w przyszłym roku. Po prostu władza nie chce popełnić błędu jak przed 1939 i woli się uzbroić a Abrams jest dostępny tu i teraz. Chyba nie chcecie abyśmy przegrali wojnę tak jak we wrześniu 1939.

AMF
środa, 14 lipca 2021, 17:00

No właśnie powtarzamy błędy z 39: super sprzęt w śladowych ilościach z kulejącą logistyką i brakami w akcesoriach, skutkującymi że działał na poł gwizdka. Przypomnę, że to tej pory nie dorobiliśmy się WZT odpowiednich dla Leo, coś co Bumar ogarnąłby a co każdy czołg potrzebuje. Tu i teraz to załatać braki w p-panc granatnikach i minach - bo dostawy i szkolenie o niebo szybsze niż przy czołgach a atak spowalnia niewiele gorzej niż one.

JPC
środa, 14 lipca 2021, 15:15

wojna z kim? i o co? zastanów się co wypisujesz...

Hmmm
środa, 14 lipca 2021, 19:44

Rozwiąż armię będzie taniej. Fozdaj na parady miłości.

Takie plany
środa, 14 lipca 2021, 16:26

Wojna ruszy na Ukrainie, nie mówili ci o tym?

AUTOR KOMENTARZA
środa, 14 lipca 2021, 15:55

Wojna amerykanów z chińczykami o panowanie na pacyfiku i kontrolę morza południowochińskiego. W takim scenariuszu rosjanie staną się języczkiem u wagi dla obu stron i mogą testować sobie jak daleko mogą się posunąć. Jak bardzo amerykanie się przejmą np. estończykami rosyjskiego pochodzenia chcących wyzwolić Talin lub wykrojeniem sobie kanału humanitarnego przez terytorium polski/litwy z Grodna do Kaliningradu. To że nasze pisioki biorą się do sprawy od dupy strony to inna historia i nie wróży zakupowi dobrze.

KPS
środa, 14 lipca 2021, 15:13

@Dr House... 250 czołgów przy granicy to jak długo powstrzyma atak? :-D

Wawiak
środa, 14 lipca 2021, 16:06

To zależy od tego, jak się ich użyje, wszystkowiedząca wiedźmo Ple-Ple. Na poważnie - chodzi o to, byście nie mieli ochoty przyjść sprawdzać, widząc potencjalnie zbyt wysoki koszt takiego testu.

inżynier zbrojmistrz
środa, 14 lipca 2021, 14:50

Decyzja o zakupie Abramsów jest niezrozumiała z punktu widzenia kosztów eksploatacji i szkolenia/wykorzystania bojowego.Mamy dwa typy czołgów,dwie sieci serwisowe,dwa tryby szkolenia i wykorzystania.To wystarczy.Wprowadza sie trzeci typ i tego pancerni nie wytrzymają ani kadrowo,ani kosztowo i bojowo. A przy masie 72 ton nie znajdziesz mostu w okolicy Wesołej, aby je wyprowadzić za Wisłę a żadna skrajnia kolejowa nie spełni warunku przewiezienia. Horrendum!!!

Omg
środa, 14 lipca 2021, 19:47

Jakie 72? L2A7 niewiele mniej waży. Są jednostki inżynieryjne.

Adam
środa, 14 lipca 2021, 18:42

To się nazywa dywersyfikacja dostawców

AMF
środa, 14 lipca 2021, 17:04

Nawet 2.5 typa, zaś licząc podwoziami mamy 4 zupełnie różne, jak wezmą z półki M88 to będzie 6.

zeneq
środa, 14 lipca 2021, 15:28

Jak przyjadą Prorywy, Terminatory i Kurgańce to może ta decyzja będzie mniej niezrozumiała.

Olo
środa, 14 lipca 2021, 15:26

Dlatego słyszymy o narodowym programie budowy 100 mostów , przypadek ? nie sądzę ! I każdy musi mieć nośność 70 t.

Lyric
środa, 14 lipca 2021, 15:01

Czy aby na pewno? Nie byłem za Abramsami aż pewna osoba zapytała mnie "A masz lepszy pomysł?". Potrzebujemy czołgów szybko Bo T72 i pochodne nie nadają się do niczego. Kupujemy Abramsy a teraz mamy czas na opracowywanie następcy np. w ramach programu europejskiego.

kmdr
środa, 14 lipca 2021, 17:58

Nie będzie opracowywania następcy. Zapomnij.

trzcinq
środa, 14 lipca 2021, 17:25

Jasne a infrastruktura serwis itp jest przygotowany na Abramsy? 5 lat i zjeżdżały polskie K2pl Wybór Abramsa to kpina i kłamstwa pisu

Falcon
czwartek, 15 lipca 2021, 01:00

K2pl za 10 lat w lini taki był terminarz

AMF
środa, 14 lipca 2021, 17:09

Tak, są dziesiątki jak nie setki ważniejszych broni i sprzętów do wymiany niż czołgi - Leo dają radę, a odświeżone teciaki ujdą jako 2 linia i rezerwa (choć szkoda, że na APU brakło).

SimonTemplar
środa, 14 lipca 2021, 16:18

Skoro potrzebujemy lepszych czolgow to Cię informuje ze Koreańczycy zaoferował nam K2 w polskiej wersji już w 2016 roku i to z transferem technologii oraz produkcja w Polsce. Za duzo mniejsze pieniądze i czolg dostosowany do naszych potrzeb ze wzmocnionymm pancerze i dłuższy. Przez 5 lat analizowalismy to az w zeszlym roku Koreańczycy stracili cierpliwość. Gdybyśmy to analizował pół roku lub rok to dzisiaj z polskich zakładów wyjezdzalyby K2PL.

Adam
środa, 14 lipca 2021, 18:43

Koreańczycy oferowali uruchomienie produkcji w 2028 roku i chcieli 9 mld czyli dwa razy więcej

Paweł
środa, 14 lipca 2021, 18:35

Koreańczycy stracili cierpliwość:):):) ??? W biznesie coś takiego NIE istnieje. W geopolityce tez NIE. Słyszałeś kiedyś ,że ktoś stracił cierpliwość i stwierdził, że jednak tych ok kilkunastu miliardów nie chcę zarobić??? :) Pomyśl dogłębnie nad tematem zanim coś napiszesz.

xXx
środa, 14 lipca 2021, 14:55

T-72 na złom, PT-91 sprzedać komuś po okazyjnej cenie (np. Malezji) i mamy 2 typy czołgów. Tak ja do tej pory.

Oszołom
środa, 14 lipca 2021, 20:19

Ściagnać wieże, wpakowac Spike i Javelin, dodac systemy zarzadzania walką i wymiany informacji i moze po dwa pociski bardzo krotkiego zasiegu.

Vvv
środa, 14 lipca 2021, 19:50

T72m1 jako WWO po modyfikacji. Tych Abramsów i Leopardów jest zby mało by wycofać PT91. Te powinny być dogłębnie zmodernizowane i na teren północnowschodni są w sam raz. Są lżejsze.

kmdr
środa, 14 lipca 2021, 18:02

Mamy dwa typy czołgów. T i Leopardy.

Stefan
środa, 14 lipca 2021, 15:33

Aha... to dlatego pakujemy 2 miliardy w remont T72, żeby złomiarze zechcieli wziąć na złom... i było miejsce na nowe Abramsy...

Wyborca
środa, 14 lipca 2021, 16:29

Pójdą do magazynów i będą czekać na W.

inż
środa, 14 lipca 2021, 15:16

No jak T-72 na złom, przecież dopiero co 1.72 miliarda poszło na ich remonty...

Uf
środa, 14 lipca 2021, 16:46

A jak wydasz na remont 1.72 mld a zarobisz 3 mld to dobrze wyjdzie czy źle?

Wawiak
środa, 14 lipca 2021, 16:08

No to będzie lepsza cena przy sprzedaży - może jeszcze przyniosą zysk?

środa, 14 lipca 2021, 19:41

Nie możemy ich sprzedać. Jesteśmy w strategicznym centrum Europy. Większość większych wojen w Europie przechodzi przez nasz kraj. Te czołgi są niezbędne nam w rezerwie w razie W pójdą w bój mimo swoich lat. Oczywiście widmo sprzedaży jest bardzo mile widziane, lecz niestety nie możemy sobie na to pozwolić. Remontujemy je za prawie 2mld

Krzysiek z Wrocławia
środa, 14 lipca 2021, 14:47

to teraz pora na lotniskowiec na Bałtyk

Wawiak
środa, 14 lipca 2021, 16:09

A co nas obchodzi, co będziecie mieli zamknięte w zatoce fińskiej? Możecie go sobie wybudować i postawić np. obok Aurory.

Lyric
środa, 14 lipca 2021, 15:01

Najlepiej postawić go na placu Grunwaldzkim.

WERD
środa, 14 lipca 2021, 14:44

będzie czym rozwalać manifestacjie opozycji i kobiet. Teraz czas na obozy, BRAWO PIS!

Garo
środa, 14 lipca 2021, 15:15

A niech cię Lempart świśnie :)

Grzes
środa, 14 lipca 2021, 15:10

Tych wypocin szkoda komentować

sdrfg
środa, 14 lipca 2021, 14:43

Tak się ekscytują tym, że będą mogli skazić poligony amunicją ze zubożonego uranu?

Usa
środa, 14 lipca 2021, 16:48

W sumie jak przestrzelą t14 na wylot...

zdegusto
środa, 14 lipca 2021, 15:43

ćwiczebna amunicja nie zawiera zubożonego uranu. Skażeniu ulec mogą t-90 i t-14 i inne t.

MK
środa, 14 lipca 2021, 15:37

Obawiam się, że tej amunicji nie dostaniemy.

QVX
środa, 14 lipca 2021, 17:57

Australia mogła dostać, ale nie chcieli właśnie z powodu tekstu twego przedpiśccy. Na szczęście u nas i w USA takiego pierdolca nie ma.

Javol
środa, 14 lipca 2021, 14:43

Gdyby faktycznie udało się szybko kupić Abramsy w tej liczbie i jeśli doliczy się Leo i do tego co lepsze Teciaki to Polska będzie dysponować jedną z największych siłą pancerną w Europie. Ruscy pewnie trochę będą dłużej kalkulować czy warto. Jak ktoś płacze za bumarem to niech sprawdzi jakie są dziś zdolności tego zakładu i jak długo już się mówi, że zakład nabędzie nowe zdolności - jasno można powiedzieć, że nie nabędzie. To trzeba zaorać i w to miejsce postawić coś nowego, od podstaw. Może z Amerykanami? Może coś prywatnego? A jeżeli chodzi o części i serwis to coś czuje, że Amerykanie coś takiego już budują u nas i będzie on w zasadzie na miejscu.

AMF
środa, 14 lipca 2021, 17:12

Kiedyś mieliśmy wspaniałą kawalerię... Czołg nie jest przeżytkiem ale od dawna rządzi lotnictwo uskrzydlona postać boga wojny.

środa, 14 lipca 2021, 14:40

Bo to najnowsza wersja jest !

Iskra
środa, 14 lipca 2021, 14:40

Bardzo dobra decyzja. W obecnej chwili sprzęt jest potrzebny tu i teraz. Polski przemysł i związane z nim plany, testy itp. nie jest w stanie wyprodukować w szybkim czasie czołgu. Dużo ludzi nie bierze pod uwagę że związki taktyczne Białorusi podlegają Rosji, ok. 10 km od Krynicy Morskiej stacjonuje jednostka rakietowa Rosji, uzbrojony po zęby Kaliningrad, no i wróg u bram Ukrainy... Niemcy i Rosja zawsze się dogada-historia kołem się toczy(Nord Stream 2):)

Mario
środa, 14 lipca 2021, 14:39

1/ należy się cieszyć na tę informację ale: 2/ czy my aktulnie za półtora miliarda nie modernizujemy T72 ?? 3/ skoro kupujemy całkowicie nowe czołgi, to mogliśmy przecież zamówić Leo2A7, podpowiada oczywisty rozsądek, lepsza maszyna, koszty użytkowania, serwis, ilość rodzajów maszyn w linii etc. itp. - czy to jest jakiś głębszy wyraz braku zaufania do Niemiec lub retorsje za Nord Stream krótko mówiąc polityka ???

Adam
środa, 14 lipca 2021, 18:44

Leopardy już mamy i większość jest niesprawna

Jan
środa, 14 lipca 2021, 16:42

1/Najważniejsze że dostaniemy je szybko i stosunkowo sporo 2/ Ta decyzja była podjęta w innej sytuacji geopolitycznej, teraz jest już gorzej i musimy ostro przyspieszyć że wzmacnianiem WP. A wyremontowane T72 i PT91 powinno się zakonserwować i zmagazynować w razie godziny W lepiej je mieć niż nie mieć. 3/ Nawet najnowszy leo2 nie jest lepszy od M1 przede wszystkim ze względu na znacznie gorszą ochronę załogi. A co do zakupu leo2a7 to też nie pewna sprawa, sami Niemcy mają ich może z kilkanaście i nie sądzę żeby byli w stanie dostarczyć dla nas dużą ilość w krótkim czasie. Jeśli chodzi o koszty to tak jak piszesz przy leopardzie było by pewnie taniej i łatwiej ale sama cena zakupu raczej zbliżona. Niestety czas dla Polski nie jest sprzymierzeńcem

Mario
środa, 14 lipca 2021, 19:28

Ad.2/ no nie wiem, za 1,5 mld można by mieć już 3 bataliony rośków z ZSSW wraz ze spikami bodajże czyli całą nowiusieńką nowoczesną brygadę w jakimś Słupsku lub tp.

Nikt ważny
środa, 14 lipca 2021, 15:44

A skąd Pan chce wziąść takie ilości Leopardów 2a7? Z Niemc? Z powietrza?

Oba Ma
środa, 14 lipca 2021, 19:07

Oczywiscie, ze z fabryki z Niemiec!

RK53
środa, 14 lipca 2021, 14:39

Zawsze to nowość na naszym podwórku ilu załogantów przeszkolimy w ciągu roku le to będzie kosztować. Jestem za a co z amunicją ile i za ile oraz kiedy nasz ćwiczebna, czy będą lufy wkładkowe itd.

środa, 14 lipca 2021, 14:39

Serwis i utrzymanie w polsce? Ogólnie szkoda kasy na czołgi...po prostu 250 więcej rakiet będzie potrzebnych np.ruskim Lepiej w homara,wisle i Narew czy satelitę i samoloty wczesnego ostrzegania itp. Generałom marzy się bitwa pod Kurskiem

środa, 14 lipca 2021, 19:45

Satelitą chcesz kraju bronić? Rozwijane są w Polsce satelity a jedna jest już w dość dalekim

grzesiek
środa, 14 lipca 2021, 14:38

Jeśli to prawda ze te czołgi są zbudowane na systemie anglosaskim a nie metrycznym, czyli cale, stopy, galony to będzie dramat dla serwisu w Polsce.

Olegino
środa, 14 lipca 2021, 20:28

Masz problem z galonami? Czyli tankujesz zawsze za 50 zł? F16 tez sa w systemie anglosaskim i dalismy radę...

Stary i mądry
środa, 14 lipca 2021, 16:34

Jak ktoś jest matoł to jest dramat, dla mechaników w servisie to nie problem.

Bubu
środa, 14 lipca 2021, 16:07

Nie będzie, bo serwis będzie trzeba za oceanem robić...

Omg
środa, 14 lipca 2021, 19:55

Głupoty. Od kiefy Egipt, Irak itp wysyłają je do naprawy do USA. Głupoty do kwadratu.

vel
środa, 14 lipca 2021, 15:51

Łolaboga, dramat. No, jakoś w Polsce, w tym polskim wojsku, używa się mnóstwa sprzętu w systemie calowym i nikt nie płacze.

AMF
środa, 14 lipca 2021, 17:14

Płac(z)ą podatnicy bo trzeba było to ekstra kupić.

Bbb
środa, 14 lipca 2021, 15:28

W Maroku dali radę....

ja
środa, 14 lipca 2021, 14:37

bumar można zaorać...

bc
środa, 14 lipca 2021, 16:30

A Leopardy i Twarde to wyparowały?

Adam
środa, 14 lipca 2021, 18:46

Większość niesprawna

s
środa, 14 lipca 2021, 19:49

jasne, chciałbyś :)

Wawiak
środa, 14 lipca 2021, 16:11

Podziękuj poprzednikom obecnej ekipy za zakup Leo, gdy Szeremietiew negocjował budował wspólną budowę nowego czołgu. Przypomnij sobie, kto zaorał silniki w Bumarze. teraz trzeba startować od zera - choć z drugiej strony może to i lepiej?

Pipi
środa, 14 lipca 2021, 19:56

Tusk zlikwidował fabrykę silników do teciaka.

Andrju
środa, 14 lipca 2021, 14:34

Czytam te komentarze i dochodzę do wniosku że tam gdzie 2 Polaków to 3 opinie . Nic was nie zadowoli. Decyzja bardzo dobra bez znaczenia jaki Rząd ją podejmuje. Świetny nowoczesny sprzęt. Bajki o rodzimym projekcie nowoczesnego czołgu czy przystąpienie do Europejskiego programu do lamusa trzeba włożyć. Polski nie stać na taki projekt a tym bardziej jego efekty biorąc pod uwagę nasze dotychczasowe projekty jak choćby Krab są mocno ryzykowne. Takie zakupy czy się to komuś podoba czy nie wiążą nas bardziej z jedynym krajem który teoretycznie chciałby i mógłby nas obronić.

Czytelnik
środa, 14 lipca 2021, 18:35

Jakich Polaków? Przecież połowa komentarzy to zza naszej wschodniej granicy. Widać od razu. Ewentualnie niewielka część z Niemiec.... w takim samym tonie jak te ze wschodu.

Stary i mądry
środa, 14 lipca 2021, 16:35

Wszystko na temat.

Lyric
środa, 14 lipca 2021, 14:59

Właściwie to właśnie teraz moglibyśmy realnie rozmawiać o europejskiego programu bo wcześniej porzebowaliśmy czołgów na już. Teraz możemy poczekać do 203X.

Pipi
środa, 14 lipca 2021, 19:57

Tylko zmodernizować jeszcze odpowiednią ilość PT91 bo czołgów będzie zbyt mało.

sisiy
środa, 14 lipca 2021, 14:31

u ruskich na forach brak usmieszkow. raczej poczuli respekt do zakupu podkreslajac sepv3 jako jeden z najlepszych na swiecie. to chyba cos mowi o tym zakupie.

red
środa, 14 lipca 2021, 15:18

Ruscy jak by mogli to by gratisowo dorzucili Polsce następne 250 sztuk albo i więcej . Może Putin z Bidenem jakiś deal zrobią .

Hahaha
środa, 14 lipca 2021, 16:51

Jak by ich było 500 to moznaby swobodnie z obstawą na Moskwę jechać...

j23
środa, 14 lipca 2021, 14:27

ruskie wyjce miejcie choć trochę godności ,wasz sprzęt tez jest fajny , ale nam nie po drodze z wami . Jest tylko jeden sposób byscie myśleli milion trupów z waszej strony i wtedy zaczynacie mysleć .

Patry
środa, 14 lipca 2021, 14:23

dla amerykańskich trolli to mega sukces ... podobnie jak dla polityków bezrefleksyjnie kupujące najdroższy sprzęt (nie koniecznie dla nas najlepszy ... - a licząc kolosalne koszty logistyczne wprowadzenia do służby, szkolenia i całkowite uzależnienie się od "dobrej woli dostawców drogich części zamiennych" bez nawet symbolicznego !!! udziału naszego przemysłu to dla mnie zdrada ... ale uzależnienie obecnych władz od dobrej woli naszego największego sojusznika dla zachowania władzy jest ważniejsze niż interes narodowy ...

Davien
środa, 14 lipca 2021, 15:27

A ruskie trole jak widac wyja z bólu az miło:)

Patry
czwartek, 15 lipca 2021, 22:10

przedstaw poza prymitywnymi zarzutami argumenty przeciwne - widać że rozwój swojego przemysłu i budowa kompetencji poprzez umowę np. z Koreą Południową albo Turcją jest trollom amerykańskim całkowicie nie na rękę ...

Kapitan Bomba
środa, 14 lipca 2021, 15:49

Wyć z bólu to będą, ale logistycy mający na głowie 5 platform (bo wątpliwe, żeby ze wszystkich T-72 zrezygnowano, aż tylu Abramsów nie kupimy).

Pamiętliwy
środa, 14 lipca 2021, 17:56

Mhm mhm a terax policz ilośc platform u Ruskich....

Urko
środa, 14 lipca 2021, 17:28

Kupimy, oczywiście, że kupimy! Pytanie ile z nich będzie w stanie działać w naszych warunkach i z naszą obsługą... ;)

Uf
środa, 14 lipca 2021, 16:52

Tak juz płaczą, ty się tak o nas nie martw tylko o swoją rosyjską ....

Andrju
środa, 14 lipca 2021, 14:46

Jak się pensyjkę pobiera w nieefektywnych Państwowych koncernach zbrojeniowych to oczywiście nawet miło się produkuje buble czy remontuje złom. Zołnierzy się ma w dupie bo mają brać to co dostają.... Bajki o rodzinnych projektach to także nic innego jak dotowanie przemysłu który nie jest zdolny wykonywać tak skomplikowany sprzęt. Przypomnę tylko case Kraba i jak to się skończyło.

gnago
środa, 14 lipca 2021, 15:11

I kasus spawaczy co mieli dość głodowych pensji i poszli zarabiać od kilku do kilkunastokrotnie więcej na saksach. A są w Polsce idioci co sądzą że fachowca wykształci się w kilka dni, wbrew faktom i prawdzie

Dr House
środa, 14 lipca 2021, 14:44

Nie masz pojęcia na czym będzie polegać eksploatacja i naprawy polskich abramsów. Serwis będzie w Polsce a części zamienne z USA to taki sam koszt co do Leo

Box123
środa, 14 lipca 2021, 14:17

No cóż. Jeśli zakup będzie pochodził z poza budżetu MON i nie przekreśli realizacji programu wilk to być może jest to akceptowalna decyzja. Na pewno korzystne wydaje się, że ktoś chyba wreszcie dostrzegł potrzebę stworzenia dodatkowego finansowania ukierunkowanego tylko na modernizację o czym pisze już od tak dawna, że już nawet nie pamiętam od kiedy. Natomiast nasuwają się tu trzy kwestie: 1) jeśli chodzi o dodatkowe Finansowanie modernizacji armii to należy jak najmocniej ugruntować je w systemie prawnym, tak żeby jak najtrudniej było je zmienic w przyszłości na wypadek zmiany rządów. Dlatego do ustawy należy wpisać nie tylko procent pkb przeznaczanego na armię ale również procent budżetu MON przeznaczanego na modernizacje oraz wielkość dodatkowego funduszu modernizacyjnego. A w wariancie optymalnym wykorzystując odpowiednią sytuacje należy spróbować uzyskać większość potrzebna do wpisania tych kwestii do konstytucji - może często wypowiadający się na tematy obronnościowe, powiązany z opozycją Gen. Skrzypczak mógłby być tu jakąś nadzieja na ponadpartyjne porozumienie. Jednym z wariantów mogło by być np: 2,5%PKB na armię od przyszłego roku i zagwarantowanie 35% budżetu MON TYLKO na modernizację (czyli odpowiednio w przyszłym roku było by to ok 65 i 22mld - wzrost o 10 i 7mld względem obecnego roku) i dodatkowy fundusz modernizacyjny wysokości 0,3% PKB rocznie czyli ok 7mld na okres minimum 10 lat, na jak najszybsze nadrobienie wieloletnich zaległości (fundusz mógłby zawierać środki, które nie przepadały by po roku ale mógłby pozwalać na większą elastyczność np wydatkowanie w ciągu 3 lat ). Po za tym absolutnym priorytetem musi być kupowanie licencji i docelowe uzyskanie samodzielność we wszystkich kluczowych obszarach (czołgi, opl, Homar, drony, być moze w jakimś stopniu także myśliwiec v generacji) bo sytuacja na świecie z dużym prawdopodobienstwem będzie coraz bardziej nieprzewidywalna i może się zdarzyc, że za kilkanaście lat nie będziemy mogli liczyć na niczyją pomoc. Dlatego też dodatkowo powinien być utworzony instytut badawczy ( lub sieć takich instytutów) z prawdziwego zdarzenia który opracował by (także na bazie pozyskiwanych licencji) nowe technologie z budżetem minimum na poziomie 0,1 % PKB rocznie 2) drugą kwestią jest to aby w związku z tym zakupem nie przespać rozwijania własnego czołgu. Jeśli obecnie kupujemy abramsy bo czołgi produkowane we współpracy z Koreą zaczęlibyśmy dostawać za 6-7 lat, to jak teraz będziemy czekać sami 10 lat z podpisaniem umowy to pierwsze czołgi będą nie po 2028 tylko 2038, a produkcja w kraju w 2040. I w tedy ktoś nagle się obudzi, że nie mamy czołgów i stwierdzi, że nie możemy tyle czekać więc znowu musimy brać z półki? Współpracę z Koreą trzeba rozpocząć już teraz i najlepiej też jeśli chodzi o homara i mysliwiec v generacji. 3) i trzecia kwestia. Dlaczego nie podano wprost ilości? Czy to jest jeszcze nie ustalone?

OptymistaPl
środa, 14 lipca 2021, 14:14

Więc w jakim celu była modyfikacja T72 i wydawanie na to 1,75 mld zł? Abrams w chwili obecnej najlepszy czołg na świecie ale co z naszym przemysłem, co z kosztami jego bardzo drogiego utrzymania? Osobiście po cichu liczyłem, że po zakupie dronów od Turków, pójdziemy z nimi we współpracę na Altaya Pl i artylerię rakietową. Gratulacje dla Wojska ponieważ nasza obronność NA PEWNO wzrośnie, ale uczucia względem kolejnego zakupu "z półki" (wszystko na to wskazuje) mocno mieszane...

Andrju
środa, 14 lipca 2021, 15:18

Modyfikacja T-72 to państwowe dotowanie wpływowego zakładu i zamknięcie gęby związkom zawodowym nic więcej. Sensu dla wojska w tym zero bo T72 na dzisiejszym polu walki to złom nadający się może jedynie do postraszenia nieuzbrojonej ludności cywilnej To tak jak z kupowaniem polskiego węgla pomimo że jest gorszej jakości i jego wydobycie kosztuje więcej niż importowanego.

Vvv
środa, 14 lipca 2021, 20:01

Będzie jako WWO

HRottem fan
środa, 14 lipca 2021, 14:13

Pytania: 1. Czy to znaczy, że w 1 Brygadzie Pancernej w Wesołej będzie kolejne przeszkalanie załóg czołgów? Czy to jakiś żart? 2. Czy Leopardy wrócą do 34 Brygady? 3. Czy zakup BWP i wież do Rosomaków zdolnych odpalić SPIKE LR2 nie powinien być priorytetem? 4. Czy ktokolwiek policzył i porównał koszty kadrowopłacowe ? 4 Bataliony Abrams SEP v3, to tyle samo ludzi co 5 batalionów K2PL. PO za tym potrzebne są wozy ewakuacji oraz dodatkowe mosty przeprawowe Skąd weźmiecie załogi na cały ten sprzęt? 5. Ile Leopardów 2 A7 można było kupić w KMW za te same pieniądze? Czy poszło chociaż zapytanie do KMW ?

Tani
środa, 14 lipca 2021, 16:26

Tak bo sprzet trzeba rotowac. Zolnierz ma rodzine dom i przenosic go z jednostki do jednostki czasem kilkaset kilometrow jest trudno. Zolnierz jest zawodowy czyli musi byc wyszkolony na kazdym typie tanka. Jak kierowca Volvo musi umiec jezdzic MAN i Jelczem . BWP nie sa priorytetem bo BWP 1 mamy dalej takie zapasy ...... instalacja rakiet na transporterze to zrobienie z niego bwp. Rosiek nie bedzie dobrym bwp bo jest za wysoki to jest moje prywatne zdanie. Zobacz na fotce roska i bwp razem i po dyskusji O koreancu nie ma co pisac bo go nie ma, jest koncept do realizacji za 8-10 lat. Abramsy sa do wziecia prawie od zaraz. Beda zakupione i wozy ewakuacyjne i mosty Leo2A7 sa nie do kupienia bo ich nie ma. Wegry dostana swoje 50 szt za 5 lat. Moim zdaniem to spozniony zakup. Ja to juz piszeod kilku lat. Zreszta w sumie nic innego nie ma na rynku. Moim zdaniem to nie jest zakup antyrosyjski. Sytuacja na Ukrain ie jaka jest kazdy widzi dlatego te tanki trzeba kupic. Bo rezerw nie ma i nie bedzie wiec o tych zolnierzy co sa trzeba dbac Abrams to zapewnia.

Olegino
środa, 14 lipca 2021, 20:34

Zakup jest antyrosyjski bo tylko oni moga nas napaść a nie san escobar. A ze antyrosyjski? Czy zabraniamy onucom sie zbroić. Ich zakupy sa antypolskie

NOC
środa, 14 lipca 2021, 14:44

Ciekawe kto odpowie ale pytania ok

vivo
środa, 14 lipca 2021, 14:10

brawo. wzmacnianie potencjalu militarnego bez kilki letnich analiz i straty czasu.

MarioRoz
środa, 14 lipca 2021, 14:09

A czy będą wyposażone w system obrony aktywnej TROPHY ????

Adam
środa, 14 lipca 2021, 18:47

Tak

QVX
środa, 14 lipca 2021, 18:01

Podobno tak.

Laik
środa, 14 lipca 2021, 14:08

Jeśli są pieniądze ??? to 2 bataliony nowych 2a7+ do 34 bpanc i kolejne 2a4 od KMW zmodernizowanych (przez polski przemysł) dla 19bzmech. Ujednolicenie sprzętu, istniejąca infrastruktura szkoleniowa, zajęcie dla polskich firm. Logiczne ?

Adam
środa, 14 lipca 2021, 18:48

Przecież Bumar zawalił modernizację 2A4

piotrek
środa, 14 lipca 2021, 15:29

a mamy kilkanaście lat na to? logiczne?

Pewny
środa, 14 lipca 2021, 14:02

Brawo !!!

bbb
środa, 14 lipca 2021, 13:57

Przecież ten wybór jest oczywisty.Mieli do wyboru Abramsy czy Leopardy.Wejście w Leopardy to stwierdzenie ,że polityczni poprzednicy i obecni przeciwnicy mieli rację wchodząc w Leoparda.Abrams to punkciki u Wielkiego brata.I nic więcej nie miało znaczenia.

Prawda
środa, 14 lipca 2021, 14:51

Kolejna bezsensowna decyzja rządu. 250? To bezsensowna ilość ani to wzmocnienie bo nie przystosujemy pod nie logistyki a tylko obciążenie i super zostajemy z 10 wersjami czołgów... Można by zamówić 500-600 i zastąpić wszystkie T72 i za kilka lat dokupić albo Leopardów albo kolejnych Abramsów by zastąpić Twarde... Ale nie . Albo nasi politycy są tak głupi albo wiedzą że amerykanie zgotują nam tu wojnę

Tja
środa, 14 lipca 2021, 19:14

Jakosc, jakosc, jakosc a nie ilosc bezwartosciowego zlomu! Polska ma sprawnych ~300 T-72(dane MON) i 200 PT-91 a nie zadne 500 i 250 czy jeszce wiecej niby! To wlasnie wszystki te czolgi z rodziny T-72beda zastapione przez Abramsy i chociaz bedzie to "tylko" 250 za 500 sztuk to sila ognia i mozliwosci wzrosna nieporownywalnie!

Pawe P.
środa, 14 lipca 2021, 15:26

toż to pilotaż :)

Prawda
środa, 14 lipca 2021, 14:47

Leopardy nie byly opcją bo niemcy nam nowych nie sprzedadzą

Jacek
środa, 14 lipca 2021, 16:51

Prawda

rafff
środa, 14 lipca 2021, 14:39

Nie, nie prawda. To, że warto było kupić Leopardy za jedną markę nie oznacza, że warto je kupić za każde pieniądze. Wiele krajów zmienia dostawców. Np. wiele krajów nie kontynuuje zakupu Eurofighterów.

rafff
środa, 14 lipca 2021, 13:49

"bo to na najnowsza wersja" - ;)

a co
środa, 14 lipca 2021, 13:46

A co z naszym rodzimym czołgiem przyszłości, do lamusa?

prawda
środa, 14 lipca 2021, 14:53

Jakim rodzimym czołgiem ? Nie ma i nie było niczego nowego od chyba 2 wojny światowej. Jedyne co wchodziło to produkcja na podstawie zakupionej licencji itd np K2PL

C
środa, 14 lipca 2021, 14:50

Naszym rodzimym czołgiem przyszłości ?? Chyba z kartonu. Od odzyskania niepodległości w 1918 r. nie opracowaliśmy swojego czołgu, wszystko to produkcja licencyjna lub modyfikacje licencji. Czołg musi mieć uzbrojenie, SKO, napęd - czy cokolwiek z tego produkujemy ?? Opracowanie nowego czołgu to czas i potężne pieniądze wydane bez gwarancji sukcesu. Więc po co porywać się z motyką na księżyc ? Nie jesteśmy mocarstwem i nie musimy wszystkiego produkować u siebie.

Gosc
czwartek, 15 lipca 2021, 00:44

No nie wiem. 7TP byl odpowiednikiem PzKpfw III z dzialkiem 37mm. Posiadal silnik diesla (jako bodajze pierwszy na swiecie w tym czasie), ponadto rozwiazano problem braku mocy w tym klonie Vickersa. Aha nie zapominajmy o peryskopie Gundlacha, bo to przyrzad rewolucyjny w technologii czolgowej na swiecie. Wersja 9TP byla lepiej opancerzona. Sa nierozwiazane kwestie czy ta wersja wziela udzial w ataku na lotnisko Okecie, czy tez nie. Uwazam, ze ten czolg spokojnie mozna nazwac nowa konstrukcja. Zawieszenie bylo felerne, ale to wina wyspiarzy.

DF
środa, 14 lipca 2021, 14:40

jakim czołgiem? 56 odmianą T72M1???

Andrju
środa, 14 lipca 2021, 14:36

Bajki. Nasz przemysł jest za cienki aby stworzyć od podstaw nowoczesny czołg. Bogatsze graje jak Niemcy czy Francja wolą taki projekt dzwiglnąć w kooperacji co pokazuje stopień skomplikowania i kosztów takiego przesięwzięcia. Doświadczenia z Krabem pokazują że słabo nam wychodzi robienie pancernych konstrukcji od podstaw i trzeba się posiłkować i tak zasadniczymi komponentami jak choćby zawieszenie z importu. Szkoda czasu na takie zabawy bo sprzęt jest potrzebny polskim żołnierzom na wczoraj.

środa, 14 lipca 2021, 14:27

Teraz

Zastanawiający się
środa, 14 lipca 2021, 14:20

A który to?

trzcinq
środa, 14 lipca 2021, 13:45

Dramat

yar
środa, 14 lipca 2021, 14:38

Dla Rosji? I innych germanofilów? TAK! :-)

Andrju
środa, 14 lipca 2021, 14:37

Jak się pracuje w nieefektywnym państwowym koncernie zbrojeniowym to może i dramat. Dla pancerniaków super.

Clash
środa, 14 lipca 2021, 14:35

Powiem więcej nie tylko dramat ale wręcz wielka smuta na Kremlu.....he he he

Żołnierz
środa, 14 lipca 2021, 14:19

Chyba dla was w Rosji!he he

Jassm158
środa, 14 lipca 2021, 13:44

No proszę Policja i inne służby mają dość pilnowania katedry J.Kaczynski na Żoliborzu to sobie czołgi postawi :)))))

Kapik
środa, 14 lipca 2021, 13:44

Czemu nie Leopardy? Mamy przecież już jakieś doświadczenie, wiedzę, infrastrukturę? Po co się rozmieniać na drobne?

Adam
środa, 14 lipca 2021, 18:50

Bo już mamy i większość jest niesprawna

Sidematic
środa, 14 lipca 2021, 14:37

Leopardy to taka sama zła decyzja. Jedyną dobrą decyzją byłaby produkcja w kraju. Czegokolwiek byle u siebie.

PAW
środa, 14 lipca 2021, 16:37

100% zgoda - dlatego K2 PL byłby idealny !!

Pipi
środa, 14 lipca 2021, 20:07

Jeszcze może będzie by zastąpić wsxystkie teciaki, pt91 i Leopardy

Adam
środa, 14 lipca 2021, 18:49

Wręcz przeciwnie bo byłby dopiero za 10 lat

Adam
środa, 14 lipca 2021, 18:49

Wręcz przeciwnie bo byłby dopiero za 10 lat

Nie inż.
środa, 14 lipca 2021, 14:31

Jakie doświadczenia i jaką infrastrukturę?

Wa
środa, 14 lipca 2021, 14:31

...już raz kupilośmy leosie. Potem Niemcy kazali na sobie wystrugać amunicję...

Zmechol
środa, 14 lipca 2021, 14:20

Bo nie są amerykańskie...

Czołgista
środa, 14 lipca 2021, 14:19

A czemu nie Abramsy?

db+
środa, 14 lipca 2021, 14:57

Bo wprowadzają kolejny typ czołgu w łańcuch logistyczny. Bo są wykonane w miarach calowych a nie metrycznych więc każdą najprostszą śubkę trzeba bedzie osobno zamawiać. A w celu zachowania gwarancji zapewne w USA. Bo szkolono załogi w Wesołej pod Leo i zaczeto budowę infrastruktury pod Leo właśnie a teraz trzeba bedzie wszystko zaczynać od nowa. Bo ważą o 10 ton więcej niż Leo co powoduje, że w terenie, w którym mają operować (wschodnia Polska z infrastruturą drogową sprzed 40 lat) wiele mostów ich nie uniesie. Bo nie dają żadnego transferu technologi, co uderza w nasz przemysł. Mało?

Falcon
środa, 14 lipca 2021, 17:45

Mało ważne, ważne że będą za chwilę broniły naszej Wschodniej granicy. To wszystko jest do ogarnięcia, do nie ogarnięcia jest obrona zabytkami typu T72 i Pt 91. Poza tym ważą tyle samo co Leo v7 czyli 67 ton. Czyli infrastruktura też Leo nie uniesie. Zastanawiałeś się nad tym czy tak tylko piszesz żeby skrytykować Pis, albo no wszystko co made in USA jest be?

db+
środa, 14 lipca 2021, 20:23

Zanim zaczną nas bronić jeszcze trochę czasu minie. W tym czasie Wesoła będzie podpierać płoty, bo Abramsów nie bedzie a Leo i tak im zabiorą. Nie pisałem nic o 2A7 bo ich masa również ogranicza możliowści działania w Polsce. Abrams w wersji z obroną aktywną i pełnym opancerzeniem to 72 tony. Będziemy więc mieli w 18DZ Brygady z pływającymi Borsukami i Abramsami, które trudno bedzie przeprawić. Jak widzisz współdziałanie batalionów przy takiej różnicy mobilności? Zużycie paliwa przez turbinę jest gigantyczne (nawet 150 litrów JP-8 na 10km), a jej żywotność wynosi 700 godzin pracy. Przy gorszym paliwie jeszcze mniej. Policz sobie ile paliwa potrzebuje batalion Abramsów żeby pokonać 100 km. I ile cysterm potrzeba, żeby to paliwo dostarczyć. No i skąd wziąć takie ilości paliwa, gdzie je zmagazynować. Ile mamy składów paliwowych we wschodniej Polsce? To wymaga gigantycznej rozbudowy całej logistyki a to są kolejne inwestycje. Odnoszę wrażenie, że obecna władza ma potrzeby na poziomie gadżeciarzy: najnowsze samoloty, najnowsze czołgi. Z półki i bez negocjacji. Dla USA takie koszty eksploatacji to pryszcz, nas zarżną.

Davien
środa, 14 lipca 2021, 15:33

N popatrz co się człowiek nei dowie:)) A to ze Leo2A7 waza 57ton a nie 64, a to że pod Leo2A7 załóg szkolic nie tzreba, bo to przeciez to samo co Leo2A4, a to że Leo2A7 dadza jakis transfer technologii... ech skad oni was biora:))

db+
środa, 14 lipca 2021, 17:04

Napisałem coś o 2A7?

bc
środa, 14 lipca 2021, 16:35

Leo 2A7V jest na bojowo nawet minimalnie cięższy od M1A2Sep3 ;)

dff
środa, 14 lipca 2021, 16:00

chłopie koszty,koszty,koszty

zola
środa, 14 lipca 2021, 17:57

1. AMX-56 Leclerc (Francja): 12,6 mln dolarów. 2. Typ 10 (Japonia): 9,4 mln dolarów. 3.K2 Black Panther (Korea Południowa): 8,8 mln dolarów. 4.Challenger 2 (Wielka Brytania): 8,6 mln dolarów. 5. M1A2 SEP (Stany Zjednoczone): 8,5 mln dolarów. 6. Leopard 2A6 (Niemcy): 6,79 mln dolarów.(nie znalazłem ceny 2A7) 7. Arjun Mk II (Indie): 6 mln dolarów. 8. Merkava Mk IV (Izrael): 6 mln dolarów. 9. T-90AM (Rosja): 4,25 mln dolarów. 10. ZTZ-99 (Chiny): 2,6 mln dolarów.

środa, 14 lipca 2021, 23:00

Za same gołe wozy

Prawda
środa, 14 lipca 2021, 14:55

Bo przy zakupie 250 to za mało by zastąpić T72. I dajem nam to kolejny typ czołgu. A ich liczba już jest za duża. Jak kupować Abramsy to min 500 sztuk to prawie zastąpimy T72. A realnie potrzeba ok 800. By pozbyc się T72 i Twardych

Falcon
środa, 14 lipca 2021, 17:40

Te 250 to są sto razy więcej warte niż te wszystkie T72 i Pt 91razem wzięte.

hermanaryk
środa, 14 lipca 2021, 15:35

250 abramsów nie zastąpi 300 T-72, które mamy na chodzie? :) Zresztą kto mówi o zastąpieniu?

Davien
środa, 14 lipca 2021, 15:33

Wiec kup 250 Leo2A7 do tego i masz same Leo2 i Abramsy:)) Tyle ze nikt ci tylu Leo2A7 nie sprzeda:))

Yh
środa, 14 lipca 2021, 13:43

Bardzo dobrze, niech teraz trolle wyją :D

Wojak
środa, 14 lipca 2021, 14:20

He he , dobrze mówisz ,trolownia ze wschodu wyje od tygodnia!he he

Yh
środa, 14 lipca 2021, 16:56

Świetnie się to czyta :D nie mam pojęcia co oni chcą tym zyskać?

sdasdasd
środa, 14 lipca 2021, 13:43

a miala byc wspolpraca z k2

grzesiek
środa, 14 lipca 2021, 13:42

Nic z tego nie rozumiem. Widzimy co się dzieje na wschodzie Europy na Ukrainie . Zamiast podpisać umowę na zakup 6 baterii w ramach 2 etapu programu Wisła to my kupujemy czołgi.

Prawda
środa, 14 lipca 2021, 14:59

Podpisać można zawsze, tu powinny być naciski na USA na to by wzięli się na poważnie za opracowywanie radarów które są dopiero we wstępnych testach.

xXx
środa, 14 lipca 2021, 14:59

To na Ukrainie ktoś robi rajdy powietrzne? Poważnie co ma Wisła do Ukrainy? Bo w tym porównaniu to jednak Abrams ma znacznie większy sens niż Wisła.

Nie inż.
środa, 14 lipca 2021, 14:33

A co się dzieje na wschodzie Europy i na Ukrainie? Przecież wschód to My.

piotrek
środa, 14 lipca 2021, 15:32

nie, my jesteśmy środek, nie wschód

Lol
środa, 14 lipca 2021, 20:09

W środku to jest punkt G

Obserwator
środa, 14 lipca 2021, 13:39

A co z Leopardami z 1BP??

D
środa, 14 lipca 2021, 14:42

DO HUTY NA ZŁOM

Christoph Fischer
środa, 14 lipca 2021, 14:42

Zapewne zostana przeniesione do innej jednostki

Ktoś
środa, 14 lipca 2021, 14:33

Pewniewnie odjadą z powrotem do 11 Dywizji.

Zmechol
środa, 14 lipca 2021, 14:21

Czeka je podróż do innej jednostki.

forum
środa, 14 lipca 2021, 13:30

Świetnie.

Luk
środa, 14 lipca 2021, 13:28

Znowu zakupy bez udziału polskiej gospodarki a inni proponowali nam produkcję w Polsce.

Vixa
środa, 14 lipca 2021, 18:31

Przecież jest 100% udziału polskiej gospodarki. Nikt inny się nie dorzuca do tego zakupu...

Dark
środa, 14 lipca 2021, 13:27

23 mld bez offsetu i transferu technologi … DNO !!!

środa, 14 lipca 2021, 19:23

Gdzie kupisz dobry czołg z offsetem na już ?

vat
środa, 14 lipca 2021, 13:25

Docisna zlodziei vatu, to bedzie i na 500 Abramsow.

rafff
środa, 14 lipca 2021, 14:41

offsetu nie mają które zakłady przyjąć i przyswoić. A poza tym nikt Ci nic wartościowego nie odda za bezcen. Nie buduje się fabryki żeby wyprodukować 250 czołgów.

Zenek
środa, 14 lipca 2021, 14:28

na 50000, znafco vatu

realizm
środa, 14 lipca 2021, 13:23

No i gra gitara. Dobra wiadomość dla Polski.

Obywatel
środa, 14 lipca 2021, 13:23

Prawdziwa wolność słowa na tym portalu. 0 komentarzy. Mój nie przeszedł.

y
środa, 14 lipca 2021, 14:41

Moje też często nie przechodzą. Może dlatego, że nie jestem "opcją rosyjską", której tutaj pełno.

Bono
czwartek, 15 lipca 2021, 02:39

Podobnie u mnie.

Nie inż.
środa, 14 lipca 2021, 14:35

A ten teraz? O co ci chodzi.?

adsfg
środa, 14 lipca 2021, 13:22

I bardzo dobrze! T-72 i Twarde na złom, na ich miejsce Abramsy.

prawda
środa, 14 lipca 2021, 15:02

By je zastąpić musielibyśmy kupić z 600 a tak po prawdzie 800. A na tyle czołgów proponowała umowę Korea

Przemek
środa, 14 lipca 2021, 13:22

Czy tylko mi to śmierdzi powtórką z '44? Nawet szkoda "szczępić ryja" jak powiadał klasyk.

wkurzony
środa, 14 lipca 2021, 13:21

Brawo, nie dość że zarzynamy bumar i WZM to jeszcze zrobimy z tych abramsów bardzo kuszące cele dla Rosjan skoro będą na wschodzie!

hermanaryk
środa, 14 lipca 2021, 15:47

Bumar został zarżnięty lata temu i mimo prób reanimacji wciąż nie żyje. Nie ma już ludzi, którzy znaliby się na rzeczy.

Piotr
środa, 14 lipca 2021, 13:21

Nie wie co zrobić, śmiać się czy płakać?, wyodrębnione z budżetu MON na podstawie odrębnej uchwały RM?, ale to są dalej pieniądze z budżetu?, czy jakieś lewe?, komuś trzeba będzie zabrać, żeby ktoś je otrzymał, co np. z PGZ, czołgi są nam potrzebne, to fakt, ale następny fakt jest taki, że nie ma wizji i ciągłości w podejmowanych decyzjach przez kolejnych ministrów MON.

czytelnik
środa, 14 lipca 2021, 13:20

przymykanie oczu na łamanie praw w zamian za 500+' czy da się skasować tvn tak aby usa nie postawiło weta za 250 abramsów, ciekawe ale chyba nie przejdzie

Pipi
środa, 14 lipca 2021, 20:11

Przymykanie oczy za mundurówkę, 13 wypłaty i inne dodatki.

Asd
środa, 14 lipca 2021, 16:14

Widzę to odwrotnie. Zakupy abramsow są po to aby Biden milczał w sprawie TVN. Mam nadzieje

napisz jeszcze coś na fazie:)
środa, 14 lipca 2021, 15:55

Ale super odlot:)

Gryf
środa, 14 lipca 2021, 15:23

Oby przeszło…

T-1973
środa, 14 lipca 2021, 13:18

Wartość bojowa Abramsów w wersji M1A2 Sep v3 jest nieporównywalna z wozami typoszeregu T-72 i pochodnych. Według danych pozyskanych z przeprowadzanych "gier wojennych" M1A2 jest w stanie zniszczyć co najmniej 8-10 sztuk czołgów T-72B3 i T-90 nim ewentualnie sam zostanie uszkodzony lub zniszczony. Niestety są też problemy: brak "naszego własnego" centrum serwisowego M1A2, wszystkie części sprowadzane z USA za odpowiednio duże pieniądze oczywiście, amunicja z USA, oraz olbrzymia paliwożerność turbin czołgowych. To wszystko spowoduje znaczne koszty eksploatacji w przyszłości. Mimo, że czołgi są niezmiernie ważne to jednak w mojej opinii lepiej było te pieniądze wydać na przyspieszenie i znaczne powiększenie programu NAREW.

Rain Harper
środa, 14 lipca 2021, 14:56

Mamy składy Abramsów i części armii USA, np.w Żaganiu i Powidzu.

JPC
środa, 14 lipca 2021, 15:20

tylko nie mamy do nich dostepu - jak sam zauwazyłes to składy armii USA ani WP

xx
środa, 14 lipca 2021, 16:02

ale mozemy miec w kazdej

Macorr
środa, 14 lipca 2021, 13:15

Pierw podpisuja aneksy dotyczace zwiekszenia wartosci kontraktu na modernizacje Leopardów, ktore de facto dotyczą ustanowienia kompetencji w zakresie modernizacji tych czołgów, by potem to wszystko stało bo z półki biorą Abramsy, przecież to pieniądze wyrzucone w błoto - gdzie związki zawodowe?

Wolność szlachecka
środa, 14 lipca 2021, 20:20

Przez związki Bumar jest w agonii.

Asd
środa, 14 lipca 2021, 16:16

W PL jest miejsce na abramsy oraz leopardy i twarde. A i jeszcze dodam że leciwe T72 tez po remontach powinny pozostać w rezerwach strategicznych.

Rain Harper
środa, 14 lipca 2021, 14:56

Zajmują się sabotażem

ms
środa, 14 lipca 2021, 13:13

super decyzja

Wojciech
środa, 14 lipca 2021, 13:11

Bez uranowego pancerza i uranowej amunicji przeciwpancernej ( a taką wersję kupujemy) te czołgi są na poziomie Leo 2A4 . Jedyny plus to obrona aktywna

Laik
środa, 14 lipca 2021, 15:15

Wytłumacz prosze laikowi, czemu uranowa amunicja jest aż tyle lepsza od wolframowej?

Jaro
środa, 14 lipca 2021, 20:11

Mają większą penetrację pancerza.

Autor komentarza
środa, 14 lipca 2021, 19:14

@Laik w dużym uproszczeniu: energia uderzenia pocisku to prędkość razy masa. przy kalibrze 120mm i długości lufy 44 kalibry dochodzimy do technologicznej ściany: nie można zwiększyć prędkości bo lufa za krótka, nie można zwiększyć masy bo średnica za mała. A więc Niemcy poszli droga zwiększenia długości lufy, pocisk ma więcej miejsca aby się rozpędzić, leci szybciej i ma większą energię - zdolność przebijania. Amerykanie poszli inną drogą zamiast zwiększać długość lufy, lub kaliber (średnicę) postanowili jednak zwiększyć masę pocisku. Ponieważ jednak jest raczej niewiele materiałów o ciężarze właściwym większym niż wolfram i w dodatku o odpowiedniej twardości to nie jest proste zadanie. Odpowiedzią jest stop zawierający sporą domieszkę zubożonego uranu. Taki pocisk mimo że leci w marę "wolno" ma bardzo dużą energię właśnie dzięki dodatkowej masie. Armata o długości 44 kalibrów bez "uranowej" amunicji może i jest wystarczająca na najnowsze pochodne T72, ale już najnowsze T14 mają o wiele wytrzymalsze opancerzenie. Reasumując zanim my będziemy mieli komplet abramsów to naprzeciwko nich (albo niewiele później) będą już stały T14 a tych abrams bez odpowiedniej amunicji po prostu nie ugryzie. A na amunicją z uranem nie mamy co liczyć, nawet Australia jej nie dostała...

QVX
środa, 14 lipca 2021, 18:06

Dla działa 120 mm 44 kalibrowego lepsza, bo efektywniejsza przy niższych prędkościach. Przy L55 a nawet L52 lepszy wolfram.

QVX
środa, 14 lipca 2021, 15:13

Nie napisali tego wprost, więc nie wiadomo. Australia mogła mieć uran i tu i tu, ale zrezygnowali z powodu ekologii (zanieczyszczanie uranem i jego związkami poligonów).

Lew
środa, 14 lipca 2021, 17:28

Australia zażyczyła sobie pancerz ceramiczny o takich samych właściwościach odporności na przebicie co pancerz z zubożonym uranem i taki pancerz został im dostarczony.

QVX
środa, 14 lipca 2021, 21:02

A amunicja?

yar
środa, 14 lipca 2021, 14:42

A skąd Ty to wiesz?

Wojciech
środa, 14 lipca 2021, 17:52

A stąd że US nigdy nie wyeksportowała abramsow z uranowym pancerzem i pocisków że zubożonego uranu. Bylibyśmy 1 na świecie którzy dostali taka wersję. A czy można utrzymać w tajemnicy że dostaniemy taka zaawansowana wersje? Do momentu jak wsiądzie polska załoga i zacznie ładować pociski

fefe
środa, 14 lipca 2021, 14:38

Ty już wiesz co kupujemy .........., najważniejsze w tym wszystkim jest to czego się nigdy pewnie nie dowiemy....

Pim
środa, 14 lipca 2021, 13:11

Fajnie. Kilka pytań: - koszt szkoleń, - koszt infrastruktury (symulatory, hale postojowe, hale serwisowe, magazyny części, strzelnice itp...), - koszt wozów zabezpieczenia technicznego, - koszt mostów przeprawowych (przy masie Abramsa to ma znaczenie na terenie PL), - koszt amunicji, w cenie? - Koszt eksploatacji tych 250 sztuk i z jakiej pozycji budżetowej będzie realizowany?

raffff
środa, 14 lipca 2021, 14:44

Cena zawiera pakiet logistyczny, szkoleniowy wraz z symulatorami oraz zakup nowej amunicji.

Autor
środa, 14 lipca 2021, 13:09

tak szybkie zakupy oznaczają że sytuacja jest poważna

Gosc
środa, 14 lipca 2021, 19:31

Też mnie to martwi. Nagle kupują tyle sprzętu i to na już, dodatkowo pieniądze nie idą z budżetu przeznaczonego dla MON a z innych rezerw budżetu państwa i to w momencie kryzysu. Jeszcze dodatkowo te wspisy Putina na temat historii, które uzasadniały atak na Polskę. Coś wisi w powietrzu. Trzeba brać pod uwagę skupienie wojsk rosyjskich pod granicami Ukrainy, być może rząd wie, że wrócą w tym roku we wrześniu lub za rok.

Instruktor
środa, 14 lipca 2021, 13:06

Brawo i Wesolo!

Gts
środa, 14 lipca 2021, 13:05

Wczoraj pisałem, że kontrakt powinien wynieść góra 12-15 mld zl. Jest to też wysokość podobnej oferty dla Tajlandii / Taiwanu, nie mam czasu sprawdzić. Oczywiscie przelicza się kontrakt na jeden czołg bo właśnie cena pakietów nie jest znana i mnożona przez ilość maszyn aby uzyskac porównanie kontraktów. W Polsce dla 4 batalionow po 58 maszyn, plus wozy szkolne i WZT wyjdzie ok 250 maszyn. Za co Błaszczak chce zaplacic 23 mld zl to nie wiem, bo wygląda na to, że Polska dopłaca do interesu ca. 10mld zł! Kupujemy za tyle amunicję czy naftę? Skad te pieniadze? Czyżby z wsparcia covidowego funduszu UE? Dla ludzi, żolnierzy, funkcjonariuszy forsy nie maja, mimo iż cały czas podnoszą dekretami minimalną, inflacja rośnie, a pensje średniaków i kadry zarządzajacej średniego szczebla stoją w miejscu. Rozbiją zakup na 10 lat, żeby nikt już nawet nie probował budować nowego czołgu w Polsce? Bo biorąc w formie FMS nie ma żadnej wartości dodanej dla polakiej zbrojeniówki, choć Macierewicz zrywał kontrakt na Caracale z powodu niby niewystarczającego ofsetu. Teraz się zmieniło, bo jesteśmy jedynymi frajerami kupujacymi sprzet pod dyktat USA jak trzeba zapełniać linie produkcyjne amerykańskich fabryk. Niech się pis nie spodziewa, że USA w jakikolwiek sposób bedzie nas bronić, porzucą nas jak Kurdów. A może te 10 mld to przedpłata na TVN? PS. 68 ton to waży bez ASOP, CROWSa i lemiesza. Choc może niektorym sie zdaje, że pomyliłem tony 68 vs "short tons" 74. Sam ASOP z osprzetem i mocowaniami waży ponad 2300kg. Wzgledem starszej wersji, a na samej wieży dołozyli 2000kg. Ten czołg idący na zawieruche waży ponad 72t.

rafff
środa, 14 lipca 2021, 14:46

Z Caracalami była taka różnica, że cena była jak za Caracale z Offsetem, a Offsetu nie było. Tutaj cena jest za czołgi bez Offsetu.

Davien
środa, 14 lipca 2021, 15:48

No popatrz cena za Caracale to ok 8mld, reszta to offset ale jak widac wg ciebie go nie było:))

Abc
środa, 14 lipca 2021, 13:05

Kupują poparcie polityczne w USA bez troski o interesy Polski.

viper
środa, 14 lipca 2021, 14:43

Jako czołgista w razie konfliktu wolałbyś siedzieć w wieży teciaka czy najnowszego Abramsa?

laik, zupełny laik
środa, 14 lipca 2021, 17:44

W wieży K2Pl

AMF
środa, 14 lipca 2021, 17:22

Jak braknie paliwa to w teciaku większa szansa na przeżycie kapitulacji ;-)

Paweł
środa, 14 lipca 2021, 14:43

Bo poparcie polityczne z USA jest wartością samą w sobie, bez względu na interesy :)

Andrju
środa, 14 lipca 2021, 14:38

Popracie USA to są żywotne interesy Polski gdybyś nie zauwazył....

Abc
środa, 14 lipca 2021, 15:22

Powiem jasno, nie oglądam telewizji i myślę samodzielnie.

dr
czwartek, 15 lipca 2021, 06:35

I marnie ci to idzie. Lepiej obejrzyj jakiś serial w TV. Może turecki albo brazylijski. Jak najdłuższy.

Wa
środa, 14 lipca 2021, 14:36

...nie zapominaj że to tzw poparcie polityczne to także prawie 6000 żołnierzy , którzy już tu są ... w samoltach, czołgach i dronach.... i nie mów mi że za to zapłaciliśmy ! Bo nie !

Abc
środa, 14 lipca 2021, 15:28

W Niemczech jest więcej żołnierzy USA z całymi rodzinami. Całe rodziny przyjeżdżają do szpitali niemieckich do porodów, żołnierze USA są przywożeni smiglakami do operatywy w przypadku wypadków, lub gdy awanturują się po pijaku i Niemcy nie płacą za to, to USA za to płaci że korzystają z terenu Niemiec.

Bobek
środa, 14 lipca 2021, 14:14

Tak w Olegino powiadają?

Abc
środa, 14 lipca 2021, 15:02

W Olegino sobie piątki przebijają. Polska tą decyzją pozbawiania jest na długie lata potencjału budowy własnych czołgów i całej infrastruktury z tym związanej.

Davien
środa, 14 lipca 2021, 15:50

Wow to Rosjanie tak dbaja o polski przemysł czołgowy?:))) Ech bredzicie towarzyszu coraz mocniej:)

biały
czwartek, 15 lipca 2021, 14:09

a co jesteś przeciwny aby w Polsce wykonywany był K2PL zamiast zakupów gotowych czołgów z USA

Abc
środa, 14 lipca 2021, 23:35

Wojna już trwa i nie tylko ekonomiczną. Covid uderzył wszędzie spychając na margines wojnę ekonomiczną USA/ChRL. Powoli postępują infekcje grzybicze mające potencjał kolejnej pandemii szczególnie po przestawieniu odporności z komórkowej na odporność humoralną. Nie przypadkiem Niemcy zamawiają sprzęt wojskowy w sowoich fabrykach. Daje to niezależność oraz pieniądze dla kraju i społeczeństwa. Co z czołgów na których użytkowania nas nie będzie stać i brakować będzie części zamiennych? A czołgi to nie wszystko.

AMF
środa, 14 lipca 2021, 17:23

Oczywiście, jak Chińczycy upomną się o daleki wschód to będą się prosić by im coś sprzedać.

WERD
środa, 14 lipca 2021, 14:45

TAK MÓWIĄ W MON...ZAPYTAJ SWOJEGO DOWÓDCY TROLU

AA
środa, 14 lipca 2021, 14:08

Gdzie mają kupować to poparcie u moskali w CHRL czy w zlewaczałej UE która na wojne z Moskwą będzie się wybierać jak sójka za morze

Abc
środa, 14 lipca 2021, 15:05

Umiesz liczyć licz na siebie. Turcja przed laty nie umywała się do nas, teraz ma własny potencjał, czasami trudno się z Erdoganem zgodzić ale dyktuje warunki Niemcom i Erdogan nie jest pośmiewiskiem jak "ktoś inny".

AndyP
środa, 14 lipca 2021, 13:04

Czyli mamy jedną ciężką i 3 lżejsze dywizje, to najcięższe czołgi wstawimy do zmechanizowanych a nie do pancernych. Ma to pewnie jakiś ukryty sens

Ł.
środa, 14 lipca 2021, 14:57

Podobnie jak trzymanie najlepszych czołgów w blisko granicy by ruscy mogli je atakować od pierwszych godzin całą gamą efektorów.

hermanaryk
środa, 14 lipca 2021, 15:52

Nasza wschodnia granica nie przebiega w pobliżu Warszawy. Doucz się, ruski trollu.

Anonim
środa, 14 lipca 2021, 15:45

Rzeczywiście Wesoła pod Warszawą dla ruskiego trola to blisko granicy. A gdzie ma stacjonować część czołgów tak jak cała reszta w pobliżu Niemieckiej granicy ? To kogo wreszcie mają chronić te czołgi Niemcy czy Polskę, towarzyszu z Olgino. Wasza armia wielką i tak samo niepokonana jak w Finlandii w 1940 oraz w 1941 z Niemcami. Rosyjskie "sukcesy" napad na małą Gruzję i chore państwo wschodniej Europy - Ukrainę, która jest tak mocna jak RON przed rozbiorami.

Alfret
środa, 14 lipca 2021, 14:43

To pewnie dlatego Abramsy cwiczyly z T72.

Błażej
środa, 14 lipca 2021, 13:04

Skoro Niemcy i Francja nas olewają to bardo dobra decyzja. Tracą potencjalny rynek zbytu dla swojego projektu.

Andrju
środa, 14 lipca 2021, 14:40

Biorąc pod uwagę naszą konfliktowość i chaos stawiania bzdurnych wymagań przed sprzętem wcale im się nie dziwię.

Zmechol
środa, 14 lipca 2021, 14:22

A skąd wiesz, że olewają? Był przetarg? Francuzi i Niemcy nawet nie mieli szansy czegoś zaoferować, bo to zakup z półki bez żadnego trybu.

Davien
środa, 14 lipca 2021, 15:51

A co mieli zaoferować Francuzi? Bo Leclerc ostatnio zaliczył totalna kompromitację z 9M113.

Adam
środa, 14 lipca 2021, 18:55

Raczej wyszedł z tarczą skoro nie został zniszczony

QVX
środa, 14 lipca 2021, 18:09

Nie dziwota, bo ten MBT ma najgorszy pancerz wśród wozów III gen.

Polak
środa, 14 lipca 2021, 14:20

Pewnie.

andys
środa, 14 lipca 2021, 14:17

1. Za jakies 20-30 lat zaczniemy zastanawiać sie , co dalej po Abramsach. O przepraszam, sprawa jasna-Abramsy. Tak będzie , mimo tego, że armia europejska (powstanie taka) wyposazona bedzie w czołgi europejskie , a stosunku UE i NATO z USA dalekie beda od dzisiejszych. 2. Ciekawe skad te dodatkowe pieniadze? 3. Czy bedzie offset?

Gryf
środa, 14 lipca 2021, 15:28

Armia europejska to oksymoron…

erte
środa, 14 lipca 2021, 14:14

dokladnie

Józek
środa, 14 lipca 2021, 14:04

Francja i Niemcy nas nie olewają. Na razie to muszą sami się ze sobą dogadać. Oba programy (samolot i czołg) mają problemy. Podział zakresu prac, prawa autorskie. Możliwość eksporty, przepisy niemieckie. To jest zakup polityczny z pominięciem przetargu. Bez polonizacji (kamery, radiostacje), produkcja w Polsce podzespołów. Brak licencji na armatę, napędy, amunicje itd.

asf
środa, 14 lipca 2021, 13:03

Niby mowa o 250 czołgach, ale nawet na taką liczbę kwota wydaje się bardzo wysoka. Jeden czołg Abrams to cena coś około 10 mln dolarów, czyli 250 sztuk powinno wynieść 2,5 miliarda dolarów. Po dzisiejszym kursie to 9,7 miliarda złotych. A my mamy płacić ponad dwa razy tyle. W takim razie co wchodzi w pozostałą część pakietu i w jakich ilościach? I co z serwisem do tych pojazdów? Gdzie będzie realizowany? I co z korzyściami dla POLSKIEGO PRZEMYSŁU?

dr
środa, 14 lipca 2021, 15:38

Czołgi, wozy zabezpieczenia, wozy dowodzenia, symulatory, pakiet szkoleniowy i AMUNICJA (w dużej ilości). Drogo? Raczej nie. A maszyny już w przyszłym roku w większej partii. Kto da szybciej i taniej? Niemcy?

Wa
środa, 14 lipca 2021, 14:38

Jeden Abrams w tej wersji to ok 100 mln...usd

KrzysiekS
środa, 14 lipca 2021, 14:23

asf Pisali gdzie indziej o całym pakiecie wozy wsparcia itp. oraz serwisie w Polsce być może suma ta odpowiada całości?

Wojtek
środa, 14 lipca 2021, 14:16

Tajwan za A1M2T bazującego na SEPv2 płaci 12milionów USD. USA za SEPv3 płaci chyba 18milionów USD. O jakich więc 10 milionach USD jest mowa? Gdzie wspominasz o koście pojazdów wsparcia technicznego jak M88 Hercules, wozy amunicyjne itp. Nie jestem zwolennikiem Abramsa ze względu na nasz przemysł ale mam już dość tych kłamstw.

lol
środa, 14 lipca 2021, 14:05

Gdzie kolega uczył się matematyki?

środa, 14 lipca 2021, 17:30

Kolega matematyki uczył sie w Pietiagorodzie:)

Aster
środa, 14 lipca 2021, 13:56

Tez mi sie to wydaje dziwne , ale do tego dochodza jeszcze pojazdy pomocznicze i amunicja , a do tego czy te 23 miliardy to jest suma maksymalana czy realna suma bedzie mniejsza ?

Kurdej
środa, 14 lipca 2021, 13:55

Polski przemysl bedzie serwisowac w Poznaniu i lub Bumarze. W oakiecie jest sporo rzeczy. Obejrzyj konferencje.

Realista
środa, 14 lipca 2021, 13:01

A nie było lepiej kupić leopardy i mieć jeden typ czołgów i łodzie podwodne od Niemców w pakiecie można by było kupić taniej ....nasz MON to podejmuje takie decyzje że ręce opadają! Po co nam f35 a za te pieniądze kupić najnowsze f16 i full uzbrojenia do nich. Będzie tak że f35 będą stały w hangarze bo koszty lotów będą nie na nasz budżet

Adam
środa, 14 lipca 2021, 18:56

Niezbyt skoro te co mamy są niesprawne

hiena
środa, 14 lipca 2021, 17:56

nie ma czegoś takiego jak "łodzie podwodne"

War
środa, 14 lipca 2021, 16:53

Następny Durak. Kto nam sprzeda te leopardy skoro ich nie ma? Moze poszukaj na niemieckich portalach, jak znajdziesz to daj znać.

Olo
środa, 14 lipca 2021, 15:38

Niemcy nie mają żadnych czołgów na sprzedaż, współpraca z nimi jest żadna , modernizacja kilkunastu Leo trwa 6 lat. Kolejna osoba wierząca w ,,dobrych Niemców.''

Adam
środa, 14 lipca 2021, 18:57

Modernizację zawalili nasi z Bumaru

Zmechol
środa, 14 lipca 2021, 16:38

Dziwne, Węgrzy jakoś nowe Leo kupili, więc - o zgrozo - to co mówisz to chyba bzdury.

Heh
środa, 14 lipca 2021, 14:59

"Łodzie podwodne" to w zabawkowym ekspercie.

AMF
środa, 14 lipca 2021, 17:26

Może cytował poprzedniego ministra obrony!?

ASD
środa, 14 lipca 2021, 14:46

Suweren chce wojny z Niemcami to ją dostanie...czas na wojnę z UE....

farbowany lis
środa, 14 lipca 2021, 14:09

a jesteś pewnien, że było można? Może były chęci z naszej strony ale nie było możliwości ich spełnienia?

Riki
środa, 14 lipca 2021, 14:05

Tylko że Leo 2 to barachło. Gdzie mu do Abramsa.

Box123
środa, 14 lipca 2021, 14:04

Nie. Żadnego kupowania czołgów od Niemiec

Pograbek
środa, 14 lipca 2021, 13:00

- zdolność naszego przemysłu do obsługi tych czołków - zerowa. - koszt częsci z USA OGROMNY! - koszt paliwa lotniczego katastrofa. - czołgi nie beda miały najnowszego pancerza. - Zakłady i obsługujące LEO i T72 oraz produkujace częsci do zamknięcia. Gratulacje o wielcy wodzowie! ps. ta szybka potrzeba zakupu takiej ilości wozów bez zadnego zabezpiecznia może być bardzo zastanawiająca.

AXE
środa, 14 lipca 2021, 15:05

Amerykanie używają paliwa lotniczego jeżeli dobrze pamiętam to JP-8, dla nich to po prostu łatwiejsza logistyka czołgi, śmigłowce itp. Inne kraje używają ropy (turbina jest wielopaliwowa to akurat plus) Serwis czołgów będzie na miejscu, w każdym kraju gdzie trafiają Abramsy są serwisowane np. Australia, Irak i inne kraje arabskie. Czołgi które trafiły do arabów z uwagi że oni/region są niestabilni są okrojone inny pancerz, środki łączności itp. seria tych modeli ma literkę "E". LEO które zostały zakupione przez Greków (była afera korupcyjna) bez serwisu, Niemcy kroją ich za tą czynność jak za zborze. Nasze LEO dostaliśmy bez żadnego wsparcia, którego ten zużyty sprzęt bardzo potrzebował. LEO na pewno byśmy w kraju sami nie produkowali jedyna taka szansa była z K2PL, tylko że ten czołg jeszcze nie istnieje + choroby wieku dziecięcego trzeba by czekać na dopracowanie i dlatego będzie Abrams.

efe
środa, 14 lipca 2021, 14:16

A co ma do tego paliwo lotnicze? Wiesz jak działa turbina w ogóle?

prototyp
środa, 14 lipca 2021, 14:15

jakiego paliwa lotniczego? podstawowym paliwem dla silnika Abramsa jest olej napędowy

prattle
środa, 14 lipca 2021, 13:59

tak tak, wsadź swe dziecko do szczególnie T72 i wyślij od walki, ośle

Michał
środa, 14 lipca 2021, 13:55

Przecież to są turbiny wielopaliwowe, również na ON działają.Np, Australia eksploatuje te czołgi na ON.

oko
środa, 14 lipca 2021, 13:49

tylko narzekać potrafimy

Steve
środa, 14 lipca 2021, 13:46

Gratuluję ortografii. Już się tak nie bój. Wojsko Polskie będzie potrafiło wykorzystać cztery bataliony Abramsów.

Zmechol
środa, 14 lipca 2021, 14:26

Służysz? Chyba musisz skoro z taką pewnością się wypowiadasz. Jeżeli nie to daruj sobie czczą gadaninę. Czas pokaże czy wojsko będzie potrafiło wykorzystać potencjał tych czołgów. Osobiście mam wątpliwości, zwłaszcza, gdy serwis będzie za oceanem.

Czołgista
środa, 14 lipca 2021, 14:21

Oj będzie!

Andy
środa, 14 lipca 2021, 12:59

Ponad 20mln dol st.,a co beda produkowac PGZ modele kolejek dla dzieci?

andys
środa, 14 lipca 2021, 14:44

To tak jak potrafilismy wykorzystać okrety podwodne w 1939r.

MB
środa, 14 lipca 2021, 14:06

PGZ nie może uciągnąć produlcji Borsuka a co dopiero nowoczesnego czołgu.

Cenzura
środa, 14 lipca 2021, 12:57

Cenzura

Normalnie
środa, 14 lipca 2021, 12:56

250? K2 było 800 w ofercie. Wybór Abramsa tylko potwierdza że w 89 po prostu zmieniliśmy wielkiego brata.

Oszołom
środa, 14 lipca 2021, 22:04

Caly swiat placi dolarem a nie rublem. Nawet onuce w kontaktach miedzynarodowym biora dolary...

Pewex
środa, 14 lipca 2021, 15:00

Mi ten nowy bardziej odpowiada.

zeneq
środa, 14 lipca 2021, 12:56

Niemcy i Francja mogą sobie teraz popatrzeć gdzie poszła kasa która mogła zasilić ich program MBT. Auf wiedersehen & Adieu...

Pjoter
środa, 14 lipca 2021, 14:54

To chyba jedyny plus utracie nosa i jednym i drugim

Adam
środa, 14 lipca 2021, 18:59

Tylko kto na tym więcej straci

Zxc
środa, 14 lipca 2021, 12:53

Abramsy, F35, Javeliny, Himars, samoloty dla VIPow wszystko kupowane w niejasnych procedurach, jak mały chłopiec w sklepie z zabawkami. Wydali łącznie w ostatnich latach na broń w USA co najmniej 10 mld USD nasz przemysł nawet śrubki nie dostarczy, tak obecna władza dba o rozwój Polski. Tymi zakupami polski przemysł został zaorany i już się nie podniesie. A co dostaliśmy w zamian od Amerykanów ostatnio brak restrykcji ws NS2. Kogo reprezentują obecnie rządzący w Polsce bo napewno nie Polaków. I gdzie są związki które tak walczyły przeciw Caracalom gdzie one teraz są.

fksjfksdjkfljds
środa, 14 lipca 2021, 16:51

Nasz przemysł nawet śrubki nie dostarczy - kłamstwo - dostarczamy np. kontenery startowe, Wisła jest na Jelczach. Nasz przemysł nie był by wstanie łyknąć takiego kontraktu. Niech się dobrze przygotuje do produkcji Borsuka, niech robi moderkę T-72 i Leo no i niech robi wreszcie tą Narew

Steve
środa, 14 lipca 2021, 15:23

Nie płacz. To sprawdzony sprzęt.

luk
środa, 14 lipca 2021, 14:53

nasz przemysł na chwilę obecną jest w stanie zmodernizować ok 20 leopardów rocznie do standardu 2pl... ZMODERNIZOWAĆ nie zbudować. Zastanów się o czym mówisz.

y
środa, 14 lipca 2021, 14:46

A Kraby , Borsuki, Rosomaki itd, itd,to co? Przemysł zaorany? Nie pitol głupot!

zqątpionu
środa, 14 lipca 2021, 14:31

może szefowie poprzytulali kase i odpoczywają na Hawajach ?

Kamil
środa, 14 lipca 2021, 12:52

Gdzie jest program miecznik

yar
środa, 14 lipca 2021, 14:47

A co to ma wspólnego z czołgami? Miecznik jest dla marynarki wojennej!

Jerry
środa, 14 lipca 2021, 12:52

No i wreszcie coś dobrego.Super

Michał
środa, 14 lipca 2021, 12:50

czyli ziszcza się koszmar wojskowych logistyków...

viper
środa, 14 lipca 2021, 14:48

Zastąpią T-72, a w perspektywie też Twarde.

Zmechol
środa, 14 lipca 2021, 16:41

Nie zastąpią, bo kupili Abramsów za mało.

Rafff
środa, 14 lipca 2021, 14:48

Jaki koszmar. Dajcie już spokój z tą logistyką.

yar
środa, 14 lipca 2021, 14:47

Nie bój się. Damy ramy radę. Nasza logistyka to nie rosyjska...

Zmechol
środa, 14 lipca 2021, 16:44

Uważasz, że my mamy lepszą logistykę niż rosyjska? Przejdź się do magazynu WOG po podstawowe graty jak mundur, plecak, buty... Najpewniej usłyszysz - nie ma! Nie popadaj w śmieszność tą manią wyższości nad Wschodem.

oluf
środa, 14 lipca 2021, 12:50

Bez ciaglego zabezpieczenia logistycznego to jest po prostu kupa złomu, komu to potrzebne, za jakąs śrubką bedą wysyłac kuriera tysiące kilometrów, ech, szkoda słów.

fkdsjfkljdslkfjsdkljf
środa, 14 lipca 2021, 16:52

Jakby Ci to powiedzieć, one się tak często nie psują, jak Rosyjskie.

viper
środa, 14 lipca 2021, 14:53

No szkoda, bo po to są części zapasowe by były na miejscu, a i Amerykanie ze swoją brygadę pancerną i magazynem części zamiennych w Powidzu.

Zmechol
środa, 14 lipca 2021, 16:44

Yhm, uważaj, bo Amerykanie stacjonujący tutaj coś Ci dadzą.

"Pułkownik" Michał
środa, 14 lipca 2021, 12:49

O! Czyli skoro wysupłali kasę spoza budżetu MON, to znaczy, że jest jeszcze szansa na współpracę z Koreańczykami w zakresie K2PL i przezbrojenia w niego pozostałych batalionów?

Sowix
środa, 14 lipca 2021, 12:49

Ciekawe dlaczego związkowcy z bumaru milczą chyba im wstyd za leosia pl

baca
środa, 14 lipca 2021, 12:49

Super idę już sklejać model !

No Name
środa, 14 lipca 2021, 12:46

Wybór ten to porażka. Gorszą opcja jaka była to tylko Leoclerc. Ciężka kolumbryna bez możliwości pokonywania przeszkód wodnych po dnie a dodatkowo zapowiedź likwidacji naszych zakładów zbrojeniowych ukierunkowanych na broń pancerną. Zero korzyści poza samym czołgiem. Plus to szybkie początki pierwszych dostaw (przyszły rok) co w przypadku K2pl oznaczało by prawdopodobnie rok 2026. Czy warto czas pokaże. Myślę że wobec modernizacji Leo 2 a4 do wersji Leo2pl można byłoby te 5 lat przeczekać zbudować podstawy do wdrożenia a nawet produkcji K2pl w Polsce. Współpraca długofalowa z Koreą to inwestycja ale i zyski w przyszłości. Od 1989 nie potrafimy nic jak tylko pozbywać się wszelkich praw i kompetencji przy produkcji czegokolwiek a wychowując się w tym klimacie utwierdzamy się w przekonaniu że to co nasze jest do bani więc kupujemy w tym przypadku od zwierzchnika zza oceanu. Czy przepłacamy? Nie ale też nie otrzymujemy wiele a z czasem wszelkie modernizacje M1 będą nas kosztować krocie bo jego polonizacja to fikcja. Ten rząd to dramat i choć głosowałem na nich obecnie uważam to za swój błąd

Gryf
środa, 14 lipca 2021, 15:35

Przeprawiałeś się kiedyś czołgiem po dnie? Każda taka Duża operacja, już tylko w warunkach pokojowych generuje ofiary w ludziach. Na wojnie? Życzę powodzenia.

raff
środa, 14 lipca 2021, 14:51

"Od 1989 nie potrafimy nic jak tylko pozbywać się wszelkich praw i kompetencji przy produkcji czegokolwiek a wychowując się w tym klimacie utwierdzamy się w przekonaniu że to co nasze jest do bani więc kupujemy w tym przypadku od zwierzchnika zza oceanu" - to prawda, ale Niemcy\Francja by nam kompetencji na Leo też nie przekazali, a K2PL jest jednak gorszy i powstałby później.

Bolek
środa, 14 lipca 2021, 14:47

Spokojnie o nasze zakłady...trzeba wyprodukować około 1000 borsuków...starczy pracy na lata

gazek
środa, 14 lipca 2021, 12:46

Wydaje się, że jest to kontynuacja polityki naszego rządu w kupowaniu przychylności administracji USA dla wprowadzania u nas autorytaryzmu. Ps. Nie mieli już co kupić od USA, to padło w końcu na czołgi...

Adam 011
środa, 14 lipca 2021, 17:04

W samo sedno, niestety.

reht
środa, 14 lipca 2021, 12:46

23 mln za 1 czołg z amunicją? Poprawcie mnie, bo sam nie wierzę w to co piszę...

Stary i mądry
środa, 14 lipca 2021, 16:59

Z amunicja, servisem, wozami amunicyjnymi, symulatorami, szkoleniem.

yar
środa, 14 lipca 2021, 14:48

To nie pisz głupot...

Pilot Bryzy - serdecznie pozdrawia!
środa, 14 lipca 2021, 12:46

Za obecnego rządu są: Abrams'y, haubice KRAB, moździerze RAK, niedługo BWP Borsuk, system Patriot, system Himars, F-35, AW101 dla MW, bezzałogowce Bayraktar TB2, systemy Grom, Piorun, wieża dla Borsuka, system przeciwpancerny Javelin i może niedługo umowa na 3 fregaty o kryptonimie Miecznik dla MW oraz wiele, wiele innych umów, które już podpisano lub planuje się podpisać. Za PO i PSL były afery, ośmiorniczki, stanowiska w spółkach skarbu państwa za łapówki dla Nowaka, oraz drogi za łapówki budowane przez Nowaka!!! Mimo to, wg tęczowych pederastów i innej hałastry rząd jest zły, rząd ma bardzo wielkie KŁY! I tak już siódmy rok dennego, pustego, prymitywnego, żadnym merytorycznym programem nie wspartego przekazu... Ręce opadają na widok obrazu, jakie dno osiągnęła TĘCZOWA opozycja.

AMF
środa, 14 lipca 2021, 17:35

Krab - PO, reszta w większości ilości na defiladę tylko. No i w czym HIMARS (z elektroniką nie dorastająco do pięt rodzimemu Topazowi) ma być lepszy od M270 MLRSa który ma 2x taką JO? Stareńkimi herkulesami przemycimy go na tyły i będziemy strzelać w plecy? PS: a ośmiorniczki zastąpiła szyneczka - tyle że włoska bo rodzima jaśnie pańskie podniebienia kłuje.

Majki
środa, 14 lipca 2021, 17:32

No i zaorane.

Ja
środa, 14 lipca 2021, 16:47

100/100

Jason
środa, 14 lipca 2021, 16:24

Jest w tym co piszesz sporo racji. Z drugiej strony skoro są takie zakupy to sytuacja musi być poważna. Ciekawe ile mamy czasu.

Gryf
środa, 14 lipca 2021, 15:36

100/100

viper
środa, 14 lipca 2021, 15:10

Wróć z tematem jak tylko ten Borsuk, Abrams, Patriot, Mieczniki czy F-35 będą w polskiej armii. Czyli grubo po przyszłorocznych wyborach.

Rozentuzjazmowany
środa, 14 lipca 2021, 15:01

No i jeszcze chleb wymyślili, wcześniej chleba nie było.

Rain Harper
środa, 14 lipca 2021, 14:59

Również pozdrawiam.

Paweł
środa, 14 lipca 2021, 14:47

Pozdrawiamy pilotów Bryz i wszystkich innych rozsądnie myślących ludzi!

Zmechol
środa, 14 lipca 2021, 14:28

Dno osiągnąłeś Ty, tym wpisem.

Ados
środa, 14 lipca 2021, 14:24

Brawo

Piotr
środa, 14 lipca 2021, 12:45

A więc koniec marzeń o budowie własnych kompetencji budowy czołgu przez Polskę. Abrams dla budowy czołgu K2PL z rozbudowującym się system włączania do łańcucha dostaw polskich przedsiebiorstw jest tym czym był Leopard dla modernizacji t-72 przez Bumar czyli toporem. Smutne.

hermanaryk
środa, 14 lipca 2021, 16:06

Koniec marzeń byłby, gdyby weszli do nas Rosjanie. Ten zakup jednak sprawia, że staje się to dla nich bardzo ryzykowne. My natomiast zyskujemy czas na budowę własnych kompetencji w tej dziedzinie.

Gryf
środa, 14 lipca 2021, 15:39

Możesz przecież budować sobie kompetencje na działce ze szwagrem. WP lepiej sobie daruj. Kolego.

pajoss
środa, 14 lipca 2021, 12:42

Zamiast wyprodukować czołgi sami na licencji koreańskiej, kupujemy je za granicą. Kolejne 23 miliardy złotych wyprowadzone z naszej gospodarki. Najpierw F-35 bez offsetu, później Himars bez offsetu, Javeliny z USA zamiast Spike z Mesko, drony z Turcji zamiast z WB Electronics. To jest szkodzenie Polskiej gospodarce to dziesiątki miliardów znikające z naszej gospodarki. Gdzie są związki zawodowe zbrojeniówki, czemu nie protestują.

Davien
środa, 14 lipca 2021, 15:45

Ile mozna.... Nikt ci offsetu na 20 HIMARS nei da, na F-35 sami zrezygnowalismy w zamian za transfer technologii, Spike SR przegrał z Javelinem pretarg a WOT kupuje oprócz Javelinów Spike-LR2, wB Electronics nie ma dronów klasy TB-2, ech niezle sie usmiałem:))

xXx