800 km zasięgu zmodernizowanego Oniksa

24 października 2019, 10:36
bastion550
Fot. mil.ru

Firma NPO Maszinostrojenija wchodząca w skład rosyjskiego koncernu Tactical Missiles Corporation prowadzi prace nad zwiększeniem zasięgu naddźwiękowego pocisku przeciwokrętowego P-800 Oniks (3M55). Nowy wariant otrzyma ponadto zmodyfikowany układ naprowadzania o zwiekszonej odporności na zakłócanie.

Jak pisze agencja TASS, zasięg Oniksa-M ma wynosić do 800 km, podczas gdy zasięg obecnie stosowanej wersji wynosi 300 km (źródła podają również większe wartości, rzędu 450 km, zasięg może być zależny od profilu lotu). Ponadto zmodernizowana wersja pocisku będzie bardziej celna, zarówno w przypadku zwalczania celów morskich, jak i lądowych. Pocisk może przenosić głowice konwencjonalne i nuklearne.

Nieoficjalnie podaje się, że zasadnicze parametry taktyczno-techniczne (prędkość lotu, charakterystyki masowo-wymiarowe itp.) pozostały takie same jak w wypadku Oniksa, co nie wydaje się możliwe przy takim wzroście zasięgu - chyba że kosztem masy przenoszonej głowicy bojowej. Możliwe jest jednak, że w nowej wersji Rosjanie zastosowali całkowicie nowy silnik o poprawionych charakterystykach energetycznych.

Inspiracją do stworzenia wersji o wydłużonym zasięgu były przede wszystkim działania prowadzone w Syrii oraz analiza potencjału obronnego i WRE współczesnych okrętów wojennych.

Testy nowego pocisku mają rozpocząć się zgodnie z aktualnym harmonogramem w ciągu jednego lub dwóch miesięcy, będą prowadzone na poligonie Floty Północnej zlokalizowanym na Morzu Barentsa. Pierwotnie zakładano, że pierwsze odpalenie odbędzie się 10 września, ale nie udało się zakończyć w terminie prac nad pociskiem - wymagał przeprowadzenia dodatkowych kontroli.

Prace nad systemem z pociskiem P-800 Oniks rozpoczęto jeszcze w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku, na uzbrojenie przyjęto go dopiero w 2002 roku. Pocisk przenosi głowicę bojową o masie 250 kg na odległość do 300 km, lecąc na małej wysokości (po starcie może od razu zniżyć pułap lotu do mniej niż 30 metrów) z prędkością maksymalną odpowiadającą Mach 2,5.

Sam system wchodzi w skład systemu uzbrojenia okrętów nawodnych i podwodnych jak np. Projektu 885 Sewerodwińsk. Odpalany jest z wyrzutni komorowej UKSK-Ch tworzącej uniwersalny okrętowy system ogniowy. Na podstawie Oniksa zbudowano indyjsko-rosyjski pocisk manewrujący BrahMos, przy czym Hindusi potwierdzają, że technicznie możliwe jest zbudowanie wersji tego pocisku o zasięgu do 800 km.

Reklama
Tweets Defence24