70-lecie KRLD bez rakiet balistycznych

9 września 2018, 15:10
16555941655_e8250255b0_o
Fot. Uri Tours, flickr, CC BY-SA 2.0

Pjongjangu odbyła się w niedzielę rano wielka parada wojskowa z okazji 70. rocznicy proklamacji socjalistycznej Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej (KRLD) – podały światowe agencje. W czasie imprezy nie zaprezentowano jednak rakiet dalekiego zasięgu, co miało miejsce podczas poprzednich defilad.

Przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un obserwował defiladę, ale nie zwrócił się z odezwą do narodu. Utrzymane w stosunkowo łagodnym tonie przemówienie wygłosił natomiast przewodniczący parlamentu Kim Jong Nam, który podkreślał w nim cele gospodarcze, a nie potęgę nuklearną reżimu – podała agencja Associated Press.

W przeszłości w czasie parad wojskowych w Korei Płn. często pokazywano nowe uzbrojenie, w tym rakiety balistyczne średniego i pośredniego zasięgu. W tym roku rakiety takie nie pojawiły się wśród prezentowanej broni – podała AP i francuska agencja AFP. Potwierdziło to przypuszczenia ekspertów, którzy wskazywali na toczące się negocjacje nuklearne z USA i inne trwające wysiłki dyplomatyczne.

Kim Dzong Un dwukrotnie spotkał się w tym roku z prezydentem Korei Płd. Mun Dze Inem i raz – na historycznym szczycie w Singapurze 12 czerwca – z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Na szczytach tych deklarował skłonność do "całkowitej denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego" i potwierdzał ogłoszone wcześniej wstrzymanie prób jądrowych i startów rakiet dalekiego zasięgu.

Na uroczystości rocznicowe przybyli do Pjongjangu goście z zagranicy, m.in. trzeci najważniejszy urzędnik Komunistycznej Partii Chin (KPCh) Li Zhanshu i przewodnicząca rosyjskiej Rady Federacji Walentina Matwijenko. Prezydenci Chin i Rosji, Xi Jinping i Władimir Putin, przekazali Kimowi gratulacje z okazji rocznicy – podała północnokoreańska agencja KCNA.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 2
Reklama
ergergergergergerg
poniedziałek, 10 września 2018, 10:40

to ruchy dla publiki. a naprawdę mogą dalej budować np. atomowe torpedy czy pociski balistyczne lub tworzyć bardziej zjadliwe wirusy komputerowe do globalnych ataków cybernetycznych

pawel108
niedziela, 9 września 2018, 20:39

Co do celow gospodarczych wystrczy spojrzec w gogle na budynki w stolicy Koreii Polnocnej. Sporo wierzowcow. Dla osob zainteswanych gospodarka mozna polecic kilak artykolow i wikipedje. Oprocz proagandy w TV

Reklama
Tweets Defence24
 
Reklama
Reklama