Reklama

Geopolityka

Pierwsze rumuńskie Patrioty przed końcem roku?

Fot. US Army
Fot. US Army

Pierwsze amerykańskie zestawy przeciwlotnicze i przeciwrakietowe Patriot PAC-3 mogą trafić do Rumunii jeszcze przed końcem 2017 roku - podaje serwis Army Recognition. Z bieżącego budżetu rumuńskie władze mają przeznaczyć na zakup kwotę 700 mln USD.

Rumuńska firma Aerostar SA oraz Raytheon w październiku br. podpisały protokół MoU dotyczący zakupu zestawów z USA. Zgoda na sprzedaż Rumunii zestawów Patriot pojawiła się w lipcu br. Jak szacował wtedy Departament Stanu, kontrakt obejmujący dostawę do siedmiu zmodernizowanych jednostek ogniowych miał być warty maksymalnie 3,9 mld USD i zakładać dostarczenie: 

  • 7 radarów AN/MPQ-65 (sektorowych);
  • 7 stacji kontroli AN/MSQ-132 (engagement control station);
  • 13 jednostek Antenna Mast Group (AMG);
  • 28 wyrzutni wielofunkcyjnych M903;
  • 56 pocisków MIM-104E GEM-T TBM (kierowanych metodą Track Via Missile, z możliwością zwalczania pocisków balistycznych);
  • 168 pocisków PAC-3 MSE;
  • 7 jednostek Electrical Power Plants (EPP) III.

Rumunia pozyskuje więc Patrioty w najnowszej dostępnej obecnie odmianie. Jak poinformował rumuński minister obrony, Mihai Fifor na zakup baterii Bukareszt przeznaczy jeszcze w tym roku 700 mln USD. 

Czytaj więcej: Zbrojenie Międzymorza. Rumunia kupuje Patrioty [KOMENTARZ]

Jak podkreślali w lipcu przedstawiciele koncernu Raytheon, firma "będzie ściśle współpracowała z rządami USA i Rumunii w ramach procesu Zagranicznej Sprzedaży Uzbrojenia (FMS) w celu zapewnienia szybkiego zainstalowania systemu Patriot w Rumunii".

Sprawdzony w warunkach bojowych system Patriot posiada możliwości, które pozwalają na obronę interesów Rumunii i NATO przed narastającymi zagrożeniami ze strony rakiet balistycznych i manewrujących, nowoczesnych samolotów i dronów. Patriot jest podstawą obrony przeciwrakietowej NATO i umożliwi siłom zbrojnym Rumunii przeprowadzanie szkoleń, ćwiczeń oraz zapewni interoperacyjność z ich odpowiednikami w USA i w Europie.

Komunikat Raytheon

Rumuńska rewolucja rakietowa

Rumunia zamierza zakupić również do 54 systemów wyrzutni rakietowych HIMARS wraz z wyposażeniem dodatkowym, za kwotę maksymalnie 1,25 mld USD. Stosowną zgodę wydał w sierpniu br. Departament Stanu USA. Zakres ewentualnego kontraktu miałby objąć także dostawę 54 pocisków M57 ATACMS z głowicami odłamkowo-burzącymi Unitary, 81 systemów GMLRS M30A1 z głowicami Alternative Warhead (przeznaczonych do rażenia celów obszarowych) i 81 systemów GMLRS M31A1 z głowicami Unitary (odłamkowo-burzącymi).

Czytaj więcej: Rakietowa rewolucja w Rumunii. Zielone światło USA

Realizacja obu transakcji stanie się możliwa dzięki podwyższeniu przez Bukareszt wydatków obronnych z 1,3 proc. PKB w 2013 roku do minimum 2 proc. PKB w 2017 roku (i później). Zakupy zestawów Patriot i HIMARS są elementem szerszego planu modernizacji sił zbrojnych, który w efekcie ma dać skokowe wzmocnienie zdolności obronnych armii Rumunii zapewniając generacyjną wymianę sprzętu.

Zakrojone na szeroką skalę zakupy uzbrojenia przez Rumunię pozwolą na wzmocnienie całej wschodniej flanki NATO, z korzyścią również dla bezpieczeństwa Polski. Potencjalnie nie można wykluczyć, że Bukareszt będzie w przyszłości chciał pozyskać pociski ATACMS w planowanej do opracowania przez Stany Zjednoczone wersji dostosowanej do zwalczania okrętów, co mogłoby znacząco podwyższyć rumuński potencjał w obszarze Morza Czarnego. 

Czytaj też: Rumunia stawia na AH-1Z Viper

MR/JP

Reklama

Komentarze (20)

  1. Alien

    Pod rządami tzw. dobrej zmiany powiedzenie "Polak potrafi" nabiera nowego znaczenia.

  2. czechpolak

    Nie mogę uwierzyć w ten artykuł , bo biedniejsze od nas kraje , dostają najnowocześniejszy sprzęt od ręki w dobrej cenie , a my negocjujemy latami z ogromną ceną i w dodatku sprzęt ,który trafi do nas w kolejnej dekadzie . A gdzie wdrożenia , gotowość do obrony itd. które trwają co najmniej kolejne kilka lat ? Czy to już kiedyś było w historii ? , Czechosłowacja zmodernizowała swoją armię , ale już nie zdążyła się obronić .agresor najechał i wykorzystał ich armię do dalszych podbojów ...

    1. ZZ

      >" najnowocześniejszy sprzęt " Bzdura. Kupują sprzęt, który za 3 lata będzie należał już do "minionej generacji".

  3. obywatel

    Troche duzo za 4mld $ 200 rakiet po 2 na cel za 100 obiektow stroconych. 40mln na cel ,wolal bym wydac to na mysliwce

    1. Infernoav

      Które też uzbrajalbys w rakiety. Miałyby też mniejszy zasięg i większe koszta eksploatacji.

    2. Szary

      A jakim myśliwcem strącisz Scuda?

  4. Krek

    Cytat: Rumuni kupią za 3,9 mld USD: - 7 radarów AN/MPQ-65 (sektorowych); - 7 stacji kontroli AN/MSQ-132 (engagement control station); - 13 jednostek Antenna Mast Group (AMG); - 28 wyrzutni wielofunkcyjnych M903; - 56 pocisków MIM-104E GEM-T TBM (kierowanych metodą Track Via Missile, z możliwością zwalczania pocisków balistycznych); - 168 pocisków PAC-3 MSE; - 7 jednostek Electrical Power Plants (EPP) III. Proszę podać co zamierza kupić Polska (rodzaje i ilości, najlepiej z podziałem jak wyżej)? I za ile?

  5. Edward

    Obserwując modernizację armii u naszych sąsiadów, członków NATO jak my, nasuwa się nieodparty wniosek, że w Polsce niewiele się dzieje. To bardzo niepokojące. Czy taki stan wynika z zapóźnień poprzedniego rządu (brak decyzji, brak umów, ...), czy już można tym obciążać obecną ekipę?

    1. Infernoav

      Umowy są negocjowane. Jeśli nie będą podpisane do końca przyszlego roku to bym się już martwił. Ogólnie zakładam, że z Amerykanami powinniśmy podpisać umowy wcześniej. Przeciąganie przetargów jest idiotyczne i spowodowane często brakiem jak by podjąć decyzję.

  6. Taki jeden z wioski

    Do wszystkich malkontentów. Zastanówcie się, ale tak realnie. Czy któreś z państw wschodniej flanki buduje dziś potencjał wojenny czy raczej potencjał odstraszania? Kraje nadbałtyckie są nie do obrony w wojnie konwencjonalnej z Rosją. Powierzchnia rosyjskich baz zliczona razem jest pewnie większa niż wszystkich tych krajów razem wziętych. Rumunia jest w dużo lepszej sytuacji gdyż najbliższe wojska rosyjskie ma co prawda w Naddniestrzu, ale w razie prawdziwej wojny, Rumunię od Rosji oddziela bądź to Ukraina bądź też Morze Czarne. My za to mamy przegwizdane! Graniczymy z Rosją, do tego Rosjanie mogą atakować nas via Białoruś, a po zajęciu Litwy, także od strony Litwy. No i oczywiście z morza. My mamy kilkaset czołgów, Rosja kilkanaście tysięcy. O przewadze w samolotach nie wspomnę. Itp. Itd. Powiedzmy szczerze. Minister Macierewicz może opowiadać, że jesteśmy bezpieczni, ale bez minimum 3-4 dekad intensywnych inwestycji w obronność, nie będziemy wstanie w żaden sposób zrównoważyć różnicy w potencjałach czy nawet zbliżyć się do tego stanu. Gdyby doszło do najgorszego 2 czy nawet 8 baterii Patriotów nie zmieniłoby nic w ostatecznym rozrachunku. Może dzięki nim bronilibyśmy się nie do 16:00, ale do 16:15. Tylko wieloletnie inwestycje mogą coś zmienić. Jeśli uważacie, że najważniejsze pytanie brzmi, kiedy będą pierwsze Patrioty i dlaczego nie ma ich już, to moim zdaniem pytacie o rzeczy mało istotne. Pytanie najważniejsze brzmi, ile i komu będziemy płacić przez najbliższe kilkadziesiąt lat, za rozwój naszego potencjału zbrojeniowego. Ja mam nadzieję, że podobnie jak w innych krajach frontowych, jak Izrael czy Korea Południowa, potrzeby bezpieczeństwa pozwolą zbudować przemysł zbrojeniowy z prawdziwego zdarzenia, który będzie absorbował większość z tych środków. Choć jak patrzę jak armia pozyskuje sprzęt, to mam wątpliwości, że jest to możliwe. I tego boję się bardziej, niż faktu, że nie mamy jeszcze żadnej baterii patriotów.

    1. Grf

      Główny problem to kupno tego co oferuje PGZ zamiast tego co potrzebne armii. Po co budować konkurencję do doskonałej polskiej firmy produkującej drony zamiast wydać na ppk lub na pracę nad bwp?

    2. Ślązak

      Najbardziej przytomny komentarz. Bravo.

    3. Infernoav

      Brakuje założeń rozwoju przemysłu. Nie jesteśmy w stanie produkowac wszystkiego. Potrzeba decyzji co rozwijamy, a co będziemy importowac.

  7. Ron

    No tak, czyli my wydamy 200mln zł w 2018 r., a Rumunia 700mln USD jeszcze w tym roku. Przesuwamy płatności na przyszłą kadencję rządu, a teraz tylko markujemy zakupy.

    1. box

      Czyli jednak polityka przyslania niektorym myslenie. Rozumiem ze wedlug ciebie powinnismy wylozyc cala kase na 2 lata przed otrzymaniem produktu? W tedy bys byl zadowolony?

    2. oj niedobrze

      MON zapłaci z góry polskiej firmie - niedobrze. Nie zapłaci z góry amerykańskiej - niedobrze.

  8. Daniel

    Uprzedzę zanim się zacznie wyliczanie: 1 Fire Unit = 1 Bateria, 1 Bateria = 4 launching stations = 4 wyrzutnie. Na 1 wyrzutnię w przypadku Pac-3 MSE przypada: 4 x canister tj. 4 kanistry, a każdy kanister ma 4 rakiety, co daje łącznie 16 rakiet na jedną wyrzutnię. Odnośnie Pac-2/GEM-T wychodzi 4 kanistry na 1 wyrzutnie, a w kanistrze mieści się pojedyncza rakieta.

    1. Daniel

      W tym Rumuńskim przypadku zakładam, że każda bateria to : 2 wyrzutnie Pac-3 MSE, każda zmniejszona do 3 kanistrów po 4 rakiety czyli łącznie 12 sztuk na wyrzutni + 2 wyrzutnie Pac-2/GEM-T po 4 kanistry każda, a każdy kanister po 1 rakiecie.

    2. box

      Ale oczywiscie wiesz ze u nas beda dwie jednostki ognia na baterie po 3 wyrzutnie (o ile nic sie nie zmienilo)?

  9. stark

    dziwne że stać ich na Patrioty i Himarsy, a latać dalej będą na MIg-21,bo mało prawdopodobne,żeby te 12 ex portugalskie F-16 które nabyli je w pełni zastąpią.

  10. vvv

    ten minister to porażka do dymisji

    1. b

      Rumuni kupuja stary sprzet, ktory bedzie modernizowany. My kupujmy nowy.

  11. qwert

    Stopień skomplikowani naszych dialogów wyklucza działanie nieumyslne

  12. dim

    I jakim cudem jeszcze nie ma tej dymisji ?

    1. X

      Bo to taczej on może zdymisjonować pozostałych, i chyba nawet szefa.

    2. Kaspian2012

      Krew mnie zalewa... AM to najwiekszy szkodnik w rzadzie. Ciemny lud kupi wszystko. Mam kumpla ktory oglada na okraglo TVP Info. I musze przyznac ze nie da sie z nim juz normalnie pogadac. Mozg ma calkiem wyprany. Szkoda mi naszej armii. To jawny sabotaz. Bo nie wierze az w taka glupote Antoniego & Co.

  13. razdwatri

    A my będziemy czekać X lat na jakiś IBCS i nowy radar bez skutecznej OPL . Tak samo zostaniemy w tyle z artylerią rakietową bo marzy nam się podwozie do Homara , które będziemy pewnie tworzyć w takim tempie jak do Kryla . Moim zdaniem nie mamy czasu na takie zabawy .

  14. mosze

    Oni już mają. A my się turlamy. Jak tam idzie, panie Kownacki? Do końca roku 2 baterie? Przyjadą razem ze śmigłowcami?

  15. Ciekawski

    Po przeczytaniu powyższego tym bardziej nie potrafie zrozumieć dlaczego nasz MON maszeruje w miejscu. Rumunia pierwsze Patriot możliwe w tym roku, Litwa kupuje NASAMS, a Czechy śmigłowce. Jednak można szybciej! A u nas niemoc. W MON są sami nieudacznicy czy może sabotażyści?

  16. Zawiedziony PIS

    Rumunia KUPUJE Patrioty, HIMARSy, korwety typu Sigma, niedługo śmigłowce szturmowe AH-1Z a my co? Obietnice bez pokrycia, dialogi i chocholi taniec w Ministerstwie Rozbrojenia Narodowego...

  17. podatnik

    a u nas medialny lans AM i nic poza tym - o przepraszam nowa taksówka będzie od Boeinga :)

  18. men

    kibicuję Rumunom z całego serca, jeśli to okaże się prawdą, to ta cała bańka 'spekulacji medialnych' ala A.M.&C.o. pęknie - wreszcie

  19. hirek

    Kownacki dla Defence24.pl: pieniądze na Wisłę raczej nie z budżetu na 2017 r. Zdaniem wiceszefa MON Bartosza Kownackiego program obrony powietrznej i przeciwrakietowej średniego zasięgu Wisła zostanie...

  20. Gutek

    Czy rumunskich Patriotow tez wystarczy tylko na ochrone amerykanskiej bazy przeciwrakietowej?

Reklama